«Зернова ініціатива»: чому обсяги експорту української агропродукції знижуються

«Зернова ініціатива»: чому обсяги експорту української агропродукції знижуються
Фото ілюстративне
Автор: prichernomorie.com.ua 31 Янв. 2023 10:20

Після розблокування в кінці липня одеських портів українські аграрії експортували через них уже 18,9 мільйона тонн продовольства до країн Африки, Азії та Європи. Проте якби «зерновий коридор» стабільно функціонував увесь цей час, то цей показник мав би становити понад 28 мільйонів тонн.

Про це ІА «Контекст-Причорномор'я» повідомили в прес-службі Міністерства інфраструктури України.

У повідомленні міністерства сказано:

«Зернова ініціатива»: за тиждень 18 суден експортували 664 тисячі тонн продовольства з портів Великої Одеси. Це на третину менше обсягів експорту за позаминулий тиждень.

Зокрема, 60 тисяч тонн пшениці відправлено до Кенії, 56 тисяч тонн – до Бангладешу, 60 тисяч тонн української олії – до Індії.

Зберігається критично низький показник виходу суден з портів – 2,5 судна на добу. Це показник, який був ще на початку роботи «Зернової ініціативи», коли обсяги експорту були незначні. Водночас кількість суден, які проходять інспекцію в Босфорі й отримують дозвіл рухатися під завантаження в українські порти, також не перевищує 3-х суден на добу.

У Босфорі російська сторона в СКЦ продовжує блокувати реалізацію ініціативи та штучно збільшувати чергу з суден.

Станом на сьогодні (30 січня, ред.) 117 суден очікують на проведення інспекції в територіальних водах Туреччини (92 – на захід в порти під завантаження, а 25 – вже з агропродукцією). За минулий тиждень відбулося тільки 20 інспекцій при мінімально необхідних 84.

Гальмується також реєстрація суден для участі в ініціативі: з понад 80 заявлених суден щоденно росіяни без пояснення причин реєструють в середньому тільки 2-3 судна.

Ці фактори гальмують реалізацію «Зернової ініціативи»: спостерігаємо зниження обсягів експорту майже на 30% у порівнянні з попереднім місяцем, а отже світ недоотримує агропродукцію в потрібному обсязі. Переважна більшість країн отримують її з величезними затримками в часі через простої суден в Босфорі. Очікуємо на реакцію партнерів по «Зерновій угоді» – Туреччини та ООН.

Наразі в портах Великої Одеси під обробкою 21 судно. На них завантажують майже 1 мільйон тонн української агропродукції. По «зерновому коридору» рухаються тільки 3 судна під завантаження.

Від 1 серпня з портів Великої Одеси вийшли 687 суден, які експортували 18,9 мільйона тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки. За умови стабільного функціонування «зернового коридору» цей показник мав би становити понад 28 мільйонів тонн.

 

Приєднуйтеся до нас:

Список ліків, на які з 1 квітня потрібен рецепт

Що не так в історії з поверненням херсонських дітей з «оздоровлення» в Криму?

Авіаудари по Бериславщині, підриви на мінах – огляд основних подій на Херсонщині

Як сьогодні живе окупована Каховщина

Скільки втратили великі українські компанії на Херсонщині через окупантів