Заповідна Кінбурнська коса в окупації: виживання за пеленою лісових пожеж

Заповідна Кінбурнська коса в окупації: виживання за пеленою лісових пожеж

Автор: nashemisto.dp.ua 14 Августа 2022 08:00

Кінбурнська коса з початком війни з усіх приморських курортів України опинилася в найважчому становищі. Через свою близькість до лінії фронту, віддаленість від адміністративних центрів (як українських так і окупованих), Кінбурн та його мешканці залишилися самі собі — віч-на-віч із постійними пожежами, повідомляє «Наше Місто».

КІНБУРНСЬКА КОСА ДО ВІЙНИ

Край Кінбурнської коси в довоєнні роки був популярним місцем відпочинку українців, які віддають перевагу відокремленному дозвіллю в лісистій зоні біля моря.

Завдяки побудованому тут причалу фірми «Нібулон», у це місце здійснювалися регулярні перевезення комфортабельними суднами на підводних крилах з Миколаєва та Очакова. Перевезення ці були збитковими, але завдяки рішенню директора «Нібулона» Олексія Вадатурського все одно тривали. На жаль, 31 липня Героя України Олексія Вадатурського та його дружину було вбито російськими окупантами у власному будинку в Миколаєві.

Через свою популярність пляжі в районі причалу були впорядковані. Тут була інфраструктура — кафе, пляжні атракціони, навіси, парасольки, шезлонги, душ, туалет і баки для сміття. На даний момент цього всього не залишилося – усе зруйноване та спалене.

Центральна частина чорноморського узбережжя Кінбурнської коси в районі села Покровка (Миколаївська область) була не такою популярною серед масових туристів, зате її облюбували любителі неформального відпочинку. Художники, музиканти, хіпі, нудисти та просто любителі пожити в наметі на березі, джипери, байкери. Багато хто з тих, хто до захоплення Криму у 2014 році відпочивав у Лисій бухті, на Фіоленті, Тарханкуті чи Мангупі стали приїжджати в Покровку.

З початком окупації жителі сіл Геройське, Василівка, Покровка та Покровські хутори залишилися віч-на-віч з вогнем, голодом та свавіллям загарбників, вони просять про допомогу!

ПОЖЕЖІ НА КІНБУРНСЬКІЙ КОСІ

З початком війни пожежі на Кінбурнській косі продовжуються щодня, причому по кілька вогнищ займання одночасно. Ліс навколо трьох сіл – Покровки, Василівки та Покровських хуторів – повністю вигорів.

За даними співробітника місцевого лісництва, який попросив не називати його імені, станом на 3 серпня згоріли вже 1600 соснових гектарів лісу. Основні лісові пам’ятки Кінбурна — «Геродотів ліс», «Волижин ліс» та «Дуб Пушкіна» поки що вдалося врятувати від вогню силами мешканців та лісництва.

Згідно з повідомленням у соцмережі місцевих активістів, лише 1 серпня працівники лісгоспу гасили вогонь з ранку до 9-ї вечора, і їм вдалося зберегти великі ділянки лісу. У такому режимі працівники лісництва працюють уже 4 місяці.

Масштаби пожежі такі, що в Покровці абсолютно все покрито попелом, хоча Покровка далі від вогнища займання, ніж Василівка. Там справи ще гірші.

На морі вздовж узбережжя Кінбурнської коси поверхня води вкрита попелом і шматками згорілої кори. У повітрі дим і запах гару, від нього нема де сховатися.

Чому ми почали з лісових пожеж, а не людей? Тому що для корінних жителів Кінбурнської коси ліси ці дорожчі за життя. Вони були посаджені на чистому піску зусиллями місцевого лісгоспу, дідами нинішніх мешканців у середині минулого століття. Багато лісників тоді ця робота звела в могилу, оскільки для вкорінення та захисту молодого лісу від шкідників у СРСР використовувалися небезпечні для людини отрути.

Тепер їхні онуки ризикують своїм життям та здоров’ям, рятуючи Кінбурнський ліс від знищення.

ІЗОЛЯЦІЯ, НАСИЛЬСТВО ТА ЗАГРОЗА ГОЛОДУ

Нечисленне населення Кінбурнської коси зараз перебуває в умовах, коли порятунок потопаючих — справа самих потопаючих. Точніше, згоряючих, бо гасити лісові пожежі в змозі тільки вони, більше нема кому. В окупації, без прибутків, без підвезення продовольства, навіть без можливості виїхати.

Єдину дорогу з боку Херсона перекрито окупантами. На початку липня на цій дорозі рашисти розстріляли родину, яка у своїй машині намагалася повернутися до Покровки з Голої Пристані. Дістатися сушею неможливо. Таким чином, Кінбурнська коса опинилася в повній блокаді.

Транспортне сполучення з «материком» можливе лише моторними човнами. Рух поромів та катерів Дніпробузьким лиманом заборонено. Моторний човен не місткий і витрачає багато палива, тому «дорогою життя» привозять тільки найнеобхідніше — ліки, крупи, борошно, паливо та запчастини для пожежних машин.

Працює український мобільний зв’язок та інтернет. Погано й з перебоями, бо найближчі вишки тепер перебувають по той бік лиману – в Очакові. Магазини, а тим паче кафе не працюють. Готелі розграбовані, багато машин відібрано. Ті, які орки не змогли завести, вони просто спалили. Місцеві жителі намагаються нікуди не їздити навіть у межах коси, бо ведуться постійні обстріли й по дорозі можна зустріти безліч орків.

Окупанти періодично проводять фільтрацію, просто викрадають людей та забирають «на підвал». У даному випадку в яму, вириту в землі. Тримають від кількох днів до місяця. Б’ють та катують. Утім, подібна ситуація - практично на всіх територіях, які зараз перебувають у російській окупації. Але у випадку Кінбурна до всіх проблем додаються ще й пожежі, що продовжуються.

Допомогти жителям Кінбурна вижити та зберегти на косі хоча б ті ділянки лісу, які ще реально зберегти, може кожен. Збір коштів на паливо та запчастини для пожежних машин здійснюється постійно.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів