Запорізький напрямок: військові експерти – про можливий наступ ЗСУ та підготовку окупантів до нього

Запорізький напрямок: військові експерти – про можливий наступ ЗСУ та підготовку окупантів до нього

Автор: Марина Поліщук 13 Янв. 2023 15:45

Останніми тижнями російські військові зміцнили оборонні укріплення в Запорізькій області, особливо між містами Василівка та Оріхів, і накопичили значні сили в цьому секторі.

Про це попереджає британська розвідка, звертаючи увагу, що, ймовірно, Росія побоюється великих наступальних дій на Запорізькому напрямку.

«Те, як Росія працювала над удосконаленням оборони, свідчить, що командири, швидше за все, стурбовані можливістю великих наступальних дій України у двох секторах: або на півночі Луганської області, або в Запорізькій області. Великий український прорив на Запоріжжі серйозно поставив би під сумнів життєздатність російського сухопутного коридору, що з’єднує Ростовську область Росії та Крим; а успіх України на Луганщині ще більше підірве оголошену військову мету Росії «звільнити» Донбас»,повідомляє у «твіттері» Міноборони Британії з посиланням на свою розвідку.

Про можливість наступу ЗСУ на Запорізькому напрямку говорить і представник американського аналітичного центру «Атлантична рада» Пітер Дікінсон. Він каже, що найбільш очевидним місцем для наступу ЗСУ є південь, узбережжя Азовського моря.

«Ймовірно, у районі Бердянська, можливо, у бік Мелітополя, щоб ізолювати російські війська та відрізати постачання з боку Криму», – цитує Дікінсона Euronews.

За словами Пітера Дікінсона, цей наступ може бути значно масштабнішою версією наступу на Херсонщині, де російські війська виявилися фактично відрізаними, заблокованими й були змушені відступити, бо не могли поповнювати запаси.

Є й протилежна думка. Заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов вважає, що найближчим часом ЗС РФ спробують повністю захопити Донецьку область, після чого вони планують піти в наступ на Запорізькому напрямку.

«Прогнозується, що найближчим часом противник намагатиметься вийти на адміністративні кордони Донецької області, а надалі може активізувати свої дії із захоплення лівобережної частини Запорізької області»,сказав Громов 12 січня на брифінгу щодо обстановки на фронті.

Тим часом Росія накопичує свої сили в окупованій Запорізькій області. Про все більшу кількість російських військових зокрема в Мелітополі говорить міський голова Іван Федоров. За його словами, наразі в місті перебуває більше одиниць ворога та переодягнених окупантів, ніж цивільного населення.

«У Мелітополі кількість іноземних "туристів" – росіян, бурят, осетинів, кадирівців – перевищила кількість місцевих жителів, які вимушені залишатися в окупації. "Іноземці" настільки хочуть здаватися «своїми», що навіть використовують українську символіку:
- почепили на КамАЗи український прапор і вирушили на північ від Мелітополя в сторону Василівки,
- селяться по сусідству з цивільними у житло людей, які виїхали з окупації,
- перевдягаються у цивільних і підслуховують розмови на вулицях,
- пересіли з вантажівок на легкові авто з українськими номерами,
- перевозять військових у шкільних автобусах з надписом "діти"»
, – написав Федоров у своєму телеграм-каналі 12 січня.

Військовий експерт Іван Ступак зазначає, що є низка факторів, які свідчать про те, що російські військові не збираються залишати окуповану частину Запорізької області.

«Бачимо, що з одного боку вони роблять укріпрайони, декілька ліній. Одна з ліній – це Генічеськ, Мелітополь. Це одна з основних ліній опору РФ. Другий буде в Маріуполі та десь до цього в Херсонській області. Так, вони риють траншеї, вони ставлять протитанкові їжаки, роблять мінні поля, десь ставлять «зуби дракона» або «зуби диктатора», як ось ці залізобетонні трикутники розкидають в полях», – цитує Ступака проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Проте, за його словами, у сучасній війні укріплювальні райони, які будують російські військові, не є особливою перешкодою для Збройних сил України.

«Так, була Перша світова, Друга світова війна, робили укріпрайони, лінії, декілька кілометрів вглиб, доти, переходи, траншеї, мінні поля, але німці на території Бельгії їх просто обійшли по колу і зайшли. Тут вони роблять не капітально, а сяк-так. І були окремі відео, коли наші військові на броньованій техніці по дорозі проскакували ці «зуби дракона». У нас є далекобійні системи, які можуть відганяти росіян від оцих укріпрайонів», – зауважив він.

Експерт додав, що загалом російські військові не почуваються впевнено на окупованій території Запорізької області.

«У першу чергу обороняються вони на Запоріжжі, на південному напрямку. Для них там повністю ворожа територія. Якщо на сході України за 9 років вже були бойові дії, немає людей, принаймні такої кількості, які можуть давати інформацію прямо зараз: «бачу 20 танків їде...» та передавати у наш чат-бот. А ось на півдні для росіян дуже важко», – зазначає Ступак.

Російський військовий і політичний експерт із Праги Юрій Федоров вважає, що імовірний наступ ЗСУ у Запорізькій області може кардинально змінити хід війни.

«У цьому є велика доля здорового глузду і військового сенсу, це призведе до розсічення російських військ на півдні, західної і східної частини. І західна частина виявиться фактично ізольованою, від інших окупаційних військ, які знаходяться в Україні, і в цілому буде розгромлено. Відкривається безпосередньо можливість дій на Крим», – каже він.

«Якщо це відбудеться, що мені здається доволі вірогідно, тоді ситуація на фронті зміниться кардинально. Москва буде змушена йти на дуже серйозні політичні поступки. Якими вони будуть, ми звичайно не знаємо», – додав Федоров.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів