Замість скандального пам'ятника Катерині II в Одесі може бути фонтан

Замість скандального пам'ятника Катерині II в Одесі може бути фонтан

Автор: suspilne.media 03 Декабря 2022 14:20

30 листопада Одеська міська рада підтримала рішення демонтувати пам'ятники Катерині II та Суворову. Мер Труханов нагадав, що є пропозиція створити в місті парк імперського минулого, куди, зокрема, можуть перемістити й скульптуру імператриці. Поки що його передадуть на тимчасове збереження Одеському художньому музею.

Про це «Суспільному» повідомив співробітник установи Кирило Ліпатов. За його словами, сам постамент зі скульптурою Катерини II закриють на території музею, а фігури Хосе де Рибаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна та Платона Зубова зберігатимуть у фондах.

Натомість на Катерининській площі, де стояв меморіал «Засновникам Одеси», замість цариці може бути фонтан, а ще – збільшена пішохідна зона та простір для відпочинку. Архітектори Кирило Вербич і Дмитро Сівак показали, як можна змінити площу після демонтажу пам'ятника. Чи реалізують такий проєкт та що на місці скульптури бачать містяни, розповідає «Суспільне».

«Я обрав фонтан, тому що, на мій погляд, він був тут раніше й через це ця ідея має більше обґрунтування. Багато людей якось сказали: "О, це те, що ми чекали". Тому що Одеса асоціюється з фонтанами, завжди було недостатньо води. Людям він сподобався тим, що він без якогось пафосу, без якогось тоталітарного руху. Просто фонтан для відпочинку», — розповів один з авторів ідеї Дмитро Сівак.

Архітектори бачать майбутню площу як пішохідний простір з обмеженим рухом автівок, на відміну від теперішньої ситуації.

«Ми запропонували позбутися зайвого руху по колу навколо цього пам’ятника, яке забирає дуже багато місця з тротуарів. А також розв'язувати питання того, що зараз дуже багато машин запарковано в тій зоні», — пояснив Кирило Вербич.

Згідно з проєктом, площа з'єднається суцільною пішохідною зоною з пам’ятником Дюку та Приморським бульваром.

«Ми залишаємо повноцінний проїзд вулицею Катерининською до Сабанського мосту. На території, що ми розроблювали, залишається проїзд тільки для автовласників, які або тут проживають, або працюють. Це контролюють болардами, які опускаються під землю», — розповів Вербич.


Ескіз Катерининської площі з фонтаном замість пам'ятника «Засновникам Одеси». Фото: Facebook/Петро Обухов

«Суспільне» також поцікавилося думкою містян — якою вони бачать оновлену площу.

«Треба щось сучасне, для молоді, щось з новітньої історії нашої. Але щодо цього ще необхідно подумати. Щось на морську тему, усе ж таки ми в Одесі. Осучаснити площу, пам’ятник – я вважаю це було б правильно», — розповів Володимир.

«Сквер, у якому можна було б провести час, почитати книгу, випити каву. Щось сучасне, можливо, з українською якоюсь фішкою», — поділилася Вікторія Тєряєва.

«Після цієї війни, мені здається, нам потрібен загальний якийсь пам’ятник чи пам’ятка усім героям нашим цієї війни», — наголосив В'ячеслав.

Архітектори планують подати свій проєкт реконструкції на конкурс, якщо його організують у міськраді.

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги: