«Якщо окупанти з’єднали острів з материком і проводять там навчання, то це катастрофа». Що відбувається на Джарилгачі
Фото з відкритих джерел

«Якщо окупанти з’єднали острів з материком і проводять там навчання, то це катастрофа». Що відбувається на Джарилгачі

Автор: Марина Поліщук 24 Май 2023 13:25

Російські загарбники з’єднали острів Джарилгач з окупованою материковою частиною Херсонської області поблизу селища Лазурне, засипавши піском переправу на острів. Природоохоронці кажуть, що з’єднання росіянами Джарилагача з материком та створення на острові військового полігону матиме катастрофічні наслідки для природних екосистем.

Що відбувається на острові

«За підтвердженою інформацією, російські окупаційні війська з’єднали острів Джарилгач з окупованою материковою частиною Херсонської області в районі населеного пункту Лазурне, засипавши переправу до острова піском. Це зроблено з метою більш інтенсивного використання природоохоронної території національного парку для військових потреб. Зокрема, окупанти облаштували на острові військовий полігон»,зазначено у зведенні Генштабу ЗСУ за 19 травня.

Джарилгацька затока з островом – це одне з 22 найбільш важливих та унікальних водно-болотних угідь планети, що охороняються Рамсарською конвенцією, повідомили в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України

«Перекриття Лазурненської промоїни призведе до замулення і деградації екосистем всієї затоки, порушення процесів міграції риб, якими, зокрема, і харчуються водно-болотні птахи. Такі дії окупантів є прямим злочином проти природи, за який вони обов’язково заплатять», – додали в Міністерстві.

Наразі на Джарилгач можуть потрапити лише російські військові – місцеві жителі не мають можливості відвідати острів і достеменно розповісти, що там відбувається. Про це в ефірі Громадського радіо повідомив міський голова Скадовська Олександр Яковлєв.

Він підтвердив, що окупанти з’єднали острів із сушею за допомогою піску:

«Місцеві кажуть, що туди їздила техніка, росіяни завжди туди щось завозили чи підвозили. Той перешийок завжди був невеликим і навіть, за необхідністю, раніше туди теж могла заїжджати техніка. А зараз росіяни збільшили ці можливості».

Місцеві жителі повідомляють, що з боку острова постійно чути постріли та вибухи.

«Напевно там проводяться так звані навчання», – додав Яковлєв.

Керівниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк повідомила, що острові Джарилгач російські військові готують полігон, де будуть навчати нещодавно мобілізованих солдатів. За її словами, військовослужбовці армії РФ вишукують на острові місця, які будуть більш-менш безпечними, адже вважають, що це та відстань, яка для ЗСУ поки що недосяжна.

Наслідки для природи

З’єднання окупантами Джарилагача з материком та створення на острові військового полігону матиме катастрофічні наслідки для природних екосистем. Про це розповів член правління Української природоохоронної групи, професор Херсонського державного університету Іван Мойсієнко, пише «Укрінформ».

«Наразі важко казати про втрати (для природи – ред.), можна лише припускати з огляду на інформацію, яка надходить від наших військових. Зрозуміло, що якщо навчальний полігон, – то до нього треба підвозити припаси, зброю, напевне, там має бути військова техніка. Я так розумію, що по косі російські військові підвозять усе, що потрібно для функціонування цього полігону. Піщана коса, піщаний ґрунт легко руйнується та роздувається під колесами, гусеницями. Можна очікувати суттєвого пошкодження природних екосистем», – сказав учений.

Він підкреслив, що острів Джарилгач є заповідним – він входить до складу Національного природного парку «Джарилгацький», а приморські оселища включені до резолюції Бернської конвенції. Тобто це все оселища європейського значення.

Мойсієнко зазначив, що у разі, якщо російські військові проводять навчання на території острова та з'єднали Джарилгач із материком, то це можна назвати катастрофою.

«Йде вплив багатовимірний. І Джарилгацька затока страждає, деградує, і сам острів, і тварини, які на ньому живуть, зокрема популяція диких копитних тварин – муфлони, олені. Також є раритетними біотопи європейського значення, а ці біотопи утворені багатьма видами рослин, що мають різний статус охоронний», – наголосив професор.

За його словами, йдеться про десятки видів рослин на острові. Також є ризик, що на острів потраплять хижаки, туди підуть дикі собаки, вовки, лисиці і постраждають не лише тварини, але й популяції птахів.

Порушення водообміну з відкритим морем, додав вчений, вплине на стан води у Джарилгацькій затоці. Це, відповідно, негативно вплине на біорізноманіття, а там мешкає дуже багато рідкісних видів, зокрема унікальні популяції дельфінів.

Мойсієнко зазначив, що не відомо, які матеріали могли бути використані для з’єднання острова з материком – чи насипали пісок, чи використали щебінь, бетон. Він припускає, що восени, коли будуть шторми, цю дорогу «прорве». Проте до листопада такі шторми – рідкість.

Минулими вихідними в європейських містах відбулися одиночні пікети активісток UAnimals. Як повідомляє рух на своїй сторінці в соцмережі, метою було привернути увагу світової спільноти до знищення росіянами унікального остроа Джарилгач. Акції в рамках кампанії #StopEcocideUkraine відбулися у Великій Британії, Німеччині, Іспанії, Норвегії та Чехії:

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів