Влада та експерти неодноразово наголошували, що опалювальний сезон в Україні-2022-2023 буде, мабуть, найскладніший за всю історію незалежності країни. Російські війська зруйнували більш ніж 200 котелень і дуже сильно пошкодили Кременчуцьку, Чернігівську, Охтирську, Луганську, Сєвєродонецьку ТЕЦ.
Що стосується проблем, які можуть виникнути із електропостачанням через контроль російськими окупаційними військами Запорізької АЕС, то влада каже, що навіть якщо Запорізька АЕС буде вимкнена, Україна пройде зиму завдяки збільшенню виробництва електроенергії на вугільних станціях.
Щоправда тоді доведеться зупинити експорт електроенергії і держбюджет втратить мільярди доларів.
Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив, що опалювальний сезон в українських регіонах має розпочатися після 15 жовтня. Дату можуть посунути через погодні умови: «Опалювальний сезон в Україні розпочнеться після 15 жовтня — з урахуванням погодних умов. Ми вже виходимо на показник, близький до 70% підготовки мереж та систем ЖКГ», — сказав міністр. Крім того влада ставить умову для постачальників тепла, що у квартирах українців взимку повинно бути не менше 18 градусів.
Як буде опалюватись Херсонщина взимку
Що стосується Херсонської області, то заступник директора департаменту розвитку територій Херсонської ОВА Іван Чорний розповів, що поки що ведеться робота над тим, аби забезпечити теплом жителів деокупованих населених пунктів.
Чиновник каже, що жителів деокупованих територій мають забезпечити твердим паливом і буржуйками. Про перспективи опалювального сезону окупованих територій говорити складно. Під час деокупації області можуть бути зруйновані об'єкти інфраструктури, від яких залежить опалювальний сезон. Це впливатиме і на забезпечення області твердим паливом.
"З енергопостачанням дуже складно. Ситуація на фронті не стійка, скажімо так, можуть відбуватися руйнування. Для того, щоб уникнути залежності від постачання електричної енергії опрацьовується питання опалення саме твердим паливом", - розказав Іван Чорний.
У разі звільнення територій Херсонщини підготовка до опалювального сезону відбуватиметься у стислі терміни, сказав Іван Чорний.
Також не відомо, чи планує українська влада погоджувати, наприклад, захопленим окупантами херсонським теплопостачальним підприємствам, які надають послуги централізованого опалення, ліміти на газ. Чи є у окупантів доступ до української газорозподільчої мережі, щоб самовільно відкрити засувки та отримувати український газ і забезпечувати місто теплом?
Зрозуміло, що якщо, наприклад, обласний центр не буде деокупований, то договори на постачання газу наші лікарні, школи, інші заклади не зможуть укласти у звичному форматі. Як тоді вони будуть опалюватись?
Якщо провести паралель з тим, як жителі окупованих територій отримують послуги з електро та газопостачання зараз, то виходить, що вони користуються діючими договорами з українськими підприємствами та мають сплачувати на українські рахунки. У реальному ж житті Херсонгаз та Херсонобленерго захоплені, окупанти вимагають, щоб споживачі сплачували за послугу на рахунки, відкриті у російському банку, тому люди вимушені робити вибір, кому віддавати гроші. Виходить, що газ та електроенергія українські, а кошти за них отримує росія.
Що радять експерти?
Виконавчий директор асоціації міст України Олександр Слобожан каже, що першим кроком у підготовці має бути перевірка витоку тепла з оселі. У приватних будинках варто подумати про твердопаливний котел та запастися для нього вугіллям, дровами, сухостоєм.
На випадок, якщо грітися доведеться за допомоги електрики, наразі потрібно перевірити потужність мереж. У випадку, коли не працюють електро та тепло мережі, можна використовувати так звану буржуйку, навіть в багатоповерхових будинках, – говорить Олександр Слобожан.
"При правильному винесені димоходу і наявності дров або вугілля така можливість є. Іноді, коли були кризові ситуації, такі пункти можуть ставити в підвалі з витяжкою з виведенням відповідного димоходу на весь будинок або облаштування такого теплового пункту", - розповів Слобожан.
Необхідно додати, що держава ввела мораторій на підвищення комунальних тарифів для населення. 29 липня цього року Верховна рада України впровадила заборону на підвищення тарифів на газ та тепло для населення на час воєнного стану та ще півроку після його закінчення.
«Мораторій буде діяти протягом воєнного стану в Україні та 6 місяців після. Забороняється підвищувати для всіх категорій споживачів тарифи на: послуги з розподілу природного газу; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання); послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води», - розповів народний депутат України Ярослав Железняк.
То ж, як бачимо, ситуація дійсно буде складна. Для тимчасово окупованих територій це ускладняється ще й тим, що вона не прогнозована. Ні влада, ні ЗСУ не можуть передбачити дії окупантів при їх втечі, наприклад, з Херсона чи Мелітополя, адже є велика ймовірність, що ними будуть спеціально знищені важливі об’єкти тепло та енергопостачання.