На окупованих територіях росіяни захоплюють українські супермаркети та гіпермаркети. Загарбники змінюють вивіски, крадуть товар і змушують працівників виходити працювати. Як працюють віджаті магазини на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей?

ХЕРСОН: БАЙКИ ПРО «ЕПІЦЕНТР»

На початку літа законні власники гіпермаркету заявили, що окупанти захопили магазин - у приміщення зайшли озброєні росіяни. До того часу «Епіцентр» у Херсоні працював, там була можливість отримати готівку.

І ось на днях місцеві колаборанти заявили, що відкривають гіпермаркет. «Один из самых больших магазинов в городе, брошенный прежними хозяевами, сбежавшими из Херсона, возобновил свою работу», - цинічно заявили вони.

Також повідомили, що тепер це торговельний об'єкт із повним російським державним фінансуванням. Ціни в магазині вказані у гривнях і рублях.

Про те, що окупанти брешуть, «Епіцентр» вони просто захопили і він повністю не запрацював, одному з місцевих пабліків розповів колишній співробітник цього гіпермаркету, пише skadovsk.city.

«Усе вище керівництво відмовилося співпрацювати. Персонал деякий залишився через те, що їсти треба. Деякі – бо є можливість прийти до влади, але таких одиниці. Не знаю, скільки точно залишилося. Але це явно менше, ніж половина», – розповів він.

За його словами, персонал, який там працює зараз, ще не отримував зарплату, попри заяви колаборантів, що гроші людям начебто платять. Також чоловік спростував розповіді про «завезення товарів з росії і з Криму».

«Завезення немає і не було з 24 лютого», – каже колишній працівник. Він додав, що через відсутність покупців і співробітників в магазині немає виторгу.

ГЕНІЧЕСЬК: ЗАМІСТЬ «АТБ» – ВИКРАДЕНЕ «ЯБЛУКО»

У тимчасово окупованому Генічеську окупанти віджали магазин «АТБ» і днями зробили «ребрендинг»: начепили зверху справжньої вивіски клейонку з написом «Ельма Маркет», пише henichesk.city. Логотипом захопленого магазину стало зелене яблуко. Також на будівлю магазину вивісили банер, заклик на якому написали трьома мовами: російською, українською і турецькою (на фото).

Насправді мережа оригінальних «Ельма Маркетів» належить Туреччині. Вони мають таку ж назву – Elma Market, і логотип у вигляді зеленого яблука. Elma з турецької так і перекладається – яблуко.

Як оригінальні Elma Market пов’язані з витівками російських загарбників, невідомо. Цілком можливо, що росіяни просто зробили те, що їм вдається найкраще, – украли.

У соцмережах подія викликала обурення в користувачів. У місцевій групі Генічеська масово почали звинувачувати та проклинати окупантів, а також нагадувати, що ЗСУ вже близько.

МЕЛІТОПОЛЬ: ЛЮДИ ІГНОРУЮТЬ «МЄРУ»

У Мелітополі в привласненому «АТБ» окупаційна влада розмістила магазин «Мєра». Як пише tsn.ua, посилаючись на відео в YouTube місцевої мешканки на ім'я Олена, рашисти просто захопили приміщення і розпродають залишки, а також російські продукти, завезені з окупованого Криму. Розрахуватися можна в гривнях та рублях. На відеозаписі видно, що полиці в магазині напівпорожні, а ціни окупанти дуже підняли.

Проте жителі Мелітополя масово бойкотують продуктові магазини, відкриті російськими окупантами. Про це розповів мер міста Іван Федоров на онлайн-брифінгу 13 червня, пише «Інтерфакс».

«Сьогодні я дізнався про те, що жителі Мелітополя масово бойкотують продуктові магазини, які відкрили рашисти, захопивши супермаркети "АТБ". Туди не ходять люди. Усі купують продукти на ринках міста, бо не хочуть навіть так показувати своє сприяння колаборантам і окупантам», – сказав Федоров.

ЩО КАЖУТЬ В «АТБ»

Прес-секретар мережі супермаркетів «АТБ» Сергій Демченко прокоментував ситуацію, що склалася з магазинами мережі на окупованих територіях. За його словами, в компанії слідкують за цими магазинами, але не мають можливості вплинути на ситуацію.

Він повідомив, що лише в Новій Каховці окупанти привезли в «АТБ» касове обладнання, щоб торгувати в рублях. Це єдине оновлення в захоплених торгівельних точках, в інших загарбники привласнюють усе: стелажі, холодильні камери та інше обладнання.

За підрахунками компанії, близько 100 магазинів знаходяться зараз на окупованих територіях в руках загарбників. Які це несе збитки – поки невідомо.

«Станом на зараз ми не можемо рахувати збитки, бо докорінно не знаємо, що з тими магазинами відбувається. Чи ціле обладнання, чи його викрали, чи придатні приміщення до експлуатації, і так далі. Оцінити зможемо тільки після деокупації», – наголошує представник «АТБ».

ЯКА СИТУАЦІЯ З ІНШИМИ МАГАЗИНАМИ

Подібна ситуація і в інших українських ритейлерів. Дизайнерське «Сільпо» в центрі Херсона, яке належить Fozzy Group, переробили в магазин «Ситний маркет». Інші 17 супермаркетів «Сільпо», які знаходяться в шести тимчасово окупованих містах, закриті. Частина з них – знищені або розграбовані. У компанії кажуть, що до самих обʼєктів доступу не мають, пише forbes.ua.

Крім Fozzy Group, звʼязок з супермаркетом в Енергодарі втратила мережа супермаркетів Varus, із гіпермаркетом в Маріуполі – «METRO Україна», із частиною магазинів біля дому в Запорізькій області – «Економ Плюс». Утрачений контроль над активами – мільйонні збитки. У «Економ Плюс» їх попередньо оцінюють у більше 100 млн грн, в Fozzy Group – у 2,8 млрд грн. «Це і втрачені та зруйновані магазини, і знищений або розграбований товар, і пошкоджені склади, і нанесені збитки виробництву», – пояснив начальник відділу звʼязків із медіа Fozzy Group Іван Пальчевський.

ЯК ПРАЦЮЮТЬ ОКУПОВАНІ МАГАЗИНИ

У захопленому в Херсоні «Сільпо» («Ситний маркет») розрахуватися за продукти можна гривнями та рублями. Терміналів у супермаркеті немає.

«Якщо дають купюру в 5000 рублів, то решти немає», – розповідає жителька Херсона, яка вже при оккупантах працювала касиром в цій торгівельній точці.

Щоранку в загарбанному супермаркеті, як в обміннику, виставляють курс рубля, за яким продукти та товари продають людям, що розраховуються гривнею.

Колишня працівниця презирливо називає захоплену торгову точку «богадільнею». За її словами, ніякої звітності ніхто не веде. Контролю за готівковими коштами теж немає.

Овочі у захопленому «Сільпо» місцеві, а от решта продуктів – російського виробництва, каже жителька Херсона. Що стосується цін, то на деякі продукти вони майже вдвічі вищі, ніж були до повномасштабної війни.

«ЛАДНІ ЇХАТИ НА ІНШИЙ КІНЕЦЬ МІСТА, АБИ КУПИТИ НАШУ ВОДУ!»

Найкраще про відношення місцевих жителів на окупованих територіях до товарів, що загарбники продають у віджатих ними магазинах, розповіла в соцмережі жінка з Херсона:

«По справах була в центрі, зайшла в "освобожденное" Сільпо подивитися ціни на гігієнічні засоби. Ціни не просто космічні, а я б сказала - міжгалактичні. Доросла сімейна пара ходила біля мене, і я зрозуміла, що їм, як і мені, тошнить... Чоловік сказав, дивлячись мені в очі: "Може, ми вже в Дубаях?".

У мене з собою була бутилка з водою... Ми зараз вимушені про це обов'язково думати, бо не можна, як раніше, якщо забув, купити. Це була "Моршинська".

Звісно, я нічого не купила і пробиралася між візочків на касі (в яких в основному були овочі). Мене за руку бере дуже гарна з макіяжем, зачіскою доросла пані і запитує: "Дитино, де ти тут купила НАШУ ВОДУ (українською мовою), вона тут продається?"

Я навіть зависла на декілька секунд. Розумієте, спитали не про смаколик або ліки, а про ВОДУ. Я їй відповідаю, що ні, а вона питає, а де? Я розповідаю, де я купила НАШУ ВОДУ.

Це щоб особям було зрозуміло, як ми хочемо того "освобождения" - люди ладні на інший кінець міста їхати, аби купити бутилку води, на якій написано "МОРШИНСЬКА"».

На фото вгорі: дизайнерський «Сільпо» в центрі Херсона був присвячений творчості місцевої художниці Поліни Райко.

Тэги:

Херсон
Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів