У Новій Каховці, яке до війни вважалося місцевими жителями містом з великою кількістю пенсіонерів, в умовах окупації всі проблеми людей пенсійного віку проявилися ще більше. Вижити та бути спроможними оплатити за продукти й ліки — дві задачі, які зараз вирішують ті, хто виживає взимку в окупації, пише Novakahovka.city.
ПЕНСІЯ В РУБЛЯХ
«Моя дружина отримує російську пенсію 10000 рублів. І це в гривнях виходить 7500. І то в окупації їх не вистачає. Бо сама проста “пенсіонерська” ковбаса — 400 грн, м'ясо по 300 грн, сало — 300 грн», — розповів один із пенсіонерів.
Його дивує кількість містян з однаковим запитом:
«Коли я побачив черги пенсіонерів біля пунктів отримання пенсій, то був здивований тим, як багато залишилося літніх людей в місті. За моїми спостереженнями, це десь 8-10 тисяч людей».
Пункт видачі пенсії в мікрорайоні Сокіл, Нова Каховка, грудень-2022. Фото: Novakahovka.city
У новокаховчанина гнів на тих, хто намагається скористатися ситуацією і купує товари в одній частині міста, щоб продати в іншій:
«“Ділки” дуже користуються ситуацією. Наприклад, в одному магазині купив “рульку” за 150 грн, а на базарі вже в спекулянта побачив таку ж рульку по 250 грн. Я йому в очі так і сказав: “Кому війна, а кому мать родна, барига”. А жінка стривожилася і потягнула мене: “Та мовчи вже, нічого не кажи йому”.
«ТА ЦЕ Ж РЕПАРАЦІЯ»
Чоловік виправдовується:
«Ми спочатку не хотіли тих грошей брати, а мені хлопці кажуть: “Та це ж репарація, беріть, бо як збираєтеся виживати при таких цінах?”»
У пунктах видачі пенсій щоденно черги. Люди чекають по тижню, щоб зареєструвати першу виплату й отримати її на картку, щоб потім щомісяця мати можливість купити продукти.
«Ходив носив жінці пиріжки в чергу, то бачив, як то все відбувається», — каже місцевий житель.
ПРО АПТЕКИ Й ЛІКАРІВ
Пенсіонерам складно не тільки через високі ціни на продукти харчування, а й через ціни на ліки. Аптеки теж спекулюють. До лікарів немає можливості звернутися, їх просто немає в місті. Ті, хто залишився, можуть надати невідкладну допомогу постраждалим від вибухів.
«Наприклад, кроворозріджуючий магнікор коштує 600 грн (в аптеці на підконтрольних територіях він коштує від 70-80 грн, – ред.). Висмоктують з людей останнє. А російські таблетки гірші за якістю. Доводиться збільшувати дозу, замість однієї — три випиваю», — розповідає один із пенсіонерів, з яким Novakahovka.city вдалося зв’язатися.
«ЯК ЛІКУЮСЯ? В ГУГЛ ЗАХОДЖУ Й ЧИТАЮ»
І продовжує далі:
«Поліклініка зачинена. Лікарів давно вивезли. Як лікуюся? В гугл заходжу й читаю. Я добре знаю свої болячки, міряю цукор і слідкую за його рівнем. Добре, що запасся тест-смужками для вимірювання цукру в крові. Ще на пів року вистачить. Нещодавно довелося рятувати від коми чоловіка знайомої. Він ще до війни почав втрачати зір. Але встиг на початку війни — дочекався своєї черги, і йому замінили хрусталик ока. Так його жінка прибігла й каже: “Чоловіку погано, не знаю що робити, якийсь блідий”. Пішов, поміряв йому цукор, а він у нього 13-15 ммоль/л. А це підвищений рівень — майже кома. Дав йому свої таблетки, так він ще й пити не хотів. Трохи стало легше».
Так пенсіонери лікують і підтримують один одного. Діти надсилають на картки їм гроші, у кого є така можливість. Українська пенсія у 3000 грн не рятує.
Місцеві жителі кажуть, що раніше, щоб вирішити питання з виплатою пенсії, потрібно було їхати до Генічеська. У певний період українських пенсіонерів змушували оформлювати російські паспорти. Але зараз очевидці кажуть, що виплати видають всім, хто звернувся. Бо літніх людей в місті залишилося, за різними відгуками, 6-7 тисяч або 8-10 тисяч.
Щоб перевести гроші з картки в готівку, пенсіонерам доводиться звертатися до місцевих обмінників. Це звичайні люди, які просто викрутилися в ситуації і за певний процент видають готівку усім бажаючим. У кого кнопочний телефон, тим відпускають готівку під 1-2%. Іншим — під 30%, а хтось “демпінгує” за 10% від суми, яку переводять на картку. Таким чином в окупованому місті працює своя тіньова економіка.
Тэги: