«Я випав в осад: чому це зроблено тільки зараз?» – ізраїльський журналіст про мобільні укриття в Херсоні
Фото: Суспільне Херсон

«Я випав в осад: чому це зроблено тільки зараз?» – ізраїльський журналіст про мобільні укриття в Херсоні

Автор: Марина Поліщук 17 Січня 2023 13:00

«Коли мене питають, який досвід Ізраїлю може використовувати Україна, я кажу: мобільні укриття». Це фраза з інтерв’ю ізраїльського журналіста Сергія Ауслендера українському «Громадському радіо». При цьому він не може втямити – чому в Херсоні лише через 2 місяці після звільнення встановили перше мобільне бетонне укриття.

В Ізраїлі скрізь є укриття, каже Ауслендер. Тут із дитинства вдовбують у свідомість, у дитсадочках проводять навчання з дітьми, де ховатися, як поводитися під час ракетної атаки. Загалом існують дуже чіткі інструкції.

«Якщо почалась тривога, ти маєш сховатися в такому-то укритті, а якщо відкритий простір – то лягти на землю. Людина повинна реагувати на ці речі автоматично. Тому що хто на це не реагував, той уже не з нами. Буквально. Ці всі інструкції, як би не банально це прозвучало, всі написані кров’ю ізраїльтян», – розповів журналіст.

За його словами, у кожному громадському закладі його країни є захищені приміщення – чи це кінотеатр, чи це ресторан. І дуже багато мобільних укриттів, особливо у містах із коротким підлітним часом на півдні. Вони можуть бути у вигляді автобусних зупинок чи просто окремих блоків.

Саме тому Сергій Ауслендер і дивується, що в Херсоні лише через 2 місяці після деокупації в громадському місці встановили перше мобільне бетонне укриття.

«Я коли побачив, що в Херсон привезли перше таке укриття, я випав в осад: чому це зроблено тільки зараз? 2 місяці, як звільнили місто, 2 місяці його жорстоко обстрілюють, чому ці укриття не стоять там досі?

Притому що це елементарне, найпростіше та дуже ефективне рішення. Це ж бетонна коробка й залізні двері, це як гаражний бокс, тільки вдвічі менше. І такі повинні вже стояти по всій України, у всякому разі у прифронтовій зоні. У Харкові, у Нікополі. Їх повинні відливати щодня, багато. Це не вимагає особливих зусиль чи технологій. І мені незрозуміло, чому це рішення не втілюється. Хоча з першого дня мене питали в українських ефірах: «Сергію, який досвід може використовувати Україна?» Я їм говорив: мобільні укриття», – розповів журналіст.

Мобільне бетонне укриття в Херсоні біля ЦУМа встановили 9 січня - через пів місяця після того, як на цьому місці внаслідок російського обстрілу загинуло багато людей

Крім того, він дивується, що коли в Харкові восени ставили укриття у вигляді зупинки, то було урочисте відкриття з перерізанням стрічки, а всередині – вайфай, телевізор...

«Який вайфай? Який телевізор? Там не повинно бути взагалі нічого, там навіть лавок не треба. Туди повинні люди забігти, відсидітись ті 10-15 хвилин, доки йде обстріл, і далі йти. І не треба ніяких надмірностей і перерізання стрічечок. Їх треба робити, робити, робити, клепати просто десятками й скрізь розставляти», – каже Ауслендер.

На думку ізраїльського журналіста, українці мають бути готовими до протистояння із сусідом-агресором на довгі роки.

«Вам треба усвідомити, що тепер як раніше, не буде вже ніколи. У всякому разі, у найближчому майбутньому. На ваших східних кордонах є такий ворог, великий і небезпечний, і вам треба буде від нього захищатися багато років.

Немає простого рішення у цієї проблеми. Тут треба комплекс рішень, як вирішив Ізраїль, і прямо скажемо – ще не до кінця. Це й протиповітряна оборона в чотири шари, як це в нас, це й система цивільної оборони, яка містить в собі укриття, систему раннього оповіщення, різного роду інструкції і пропаганду того, як треба поводитися.

Тому що під час тривоги, це було особливо характерно для першої половини року, від початку війни я помічав: прильоти десь у Києві чи в Дніпрі, і народ біжить до вікна знімати ці прильоти. Неможливо було дивитися: яке вікно? Яке знімати? Там треба було навпаки – бігти в протилежному напрямку і якомога далі від вікна. Це не просто дурість, це дуже небезпечно. Ударна хвиля виб’є скло, осколок розсіче сонну артерію, і людина помре за 15 секунд. І не встигне навіть це відео нікуди викласти. Навіщо таким чином допомагати росіянам вас убивати? Так не треба робити. Усвідомити треба передусім відповідальність, що ця історія надовго, що це ваша країна, що ви маєте її захищати, і захищати її треба буде довгі-довгі роки», – каже журналіст.

На його думку, на східних кордонах Україна має вибудовувати бетонну стіну, як це зроблено в Ізраїлі на кордоні із Сектором Газа.

«Це бетонна стіна, це колючий дріт, це системи сигналізації, це телекеровані кулемети, це підземна стіна, щоб не можна було підкоп зробити, це аеростати спостереження з камерами, там патрулі – такі машини-роботи їздять. Ось довелось нам це все робити. Ми, може б, і раді на щось інше гроші витратити, але питання стояло так: або ми захистимо себе, або нас усіх уб’ють. Як говорила Голда Меїр: «Ми хочемо жити, а наші сусіди хочуть, щоб ми померли. Це не залишає багато простору для компромісу», – додає Сергій Ауслендер.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів