Виплати, тарифи, послуги: які зміни впроваджуються з 1 січня

З нового року традиційно відбуваються нововведення, які стосуються практично всіх категорій та верств населення. Тож яких змін українцям очікувати уже з 1 січня 2025 року – далі в публікації.   

Мінімальна зарплата й прожитковий мінімум

У 2025 році не планується підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Про це зазначено в Законі «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Востаннє мінімальну зарплату підвищували з 1 квітня 2024 року – до 8000 гривень. Такою вона і залишиться в новому році.

Мінімальний прожитковий мінімум для працездатних осіб наразі складає 3028 гривень на місяць. Щодо інших категорій населення:

  • для дітей до 6 років – 2563 грн, 
  • для дітей 6-18 років – 3196 грн, 
  • для осіб, що втратили працездатність – 2361 грн.

Пенсії

Підвищення пенсій у 2025 році теж не заплановане. Тому мінімальна пенсія, як і минулого року, складатиме 2361 гривню.

Водночас пенсійні виплати зростуть у тих пенсіонерів, які мають право на так звану вікову надбавку. Ідеться про українців, яким у 2025 році виповниться 70, 75 та 80 років. Їм підвищать пенсію за умови, що виплати не перевищуватимуть 10 340 грн.

Нагадаємо розміри щомісячної компенсаційної виплати таким особам:

  • 300 грн – особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку;
  • 456 грн – особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку;
  • 570 грн – особам, яким виповнилося 80 років і більше.

Надбавка виплачується з дати досягнення ними відповідного віку.

Страховий стаж та вихід на пенсію

У 2025 році вийти на пенсію в 60 років зможуть лише ті українці, хто накопичив не менше 32 років страхового стажу. Ідеться і про чоловіків, і про жінок.

Якщо після досягнення 60 років не вистачає достатнього страхового стажу, такі особи зможуть вийти на пенсію в 63 роки при наявності стажу від 22 до 31 року.

Якщо страховий стаж складає від 15 до 21 років, то на пенсію можна вийти в 65 років.

Якщо ж у людини менше 15 років стажу, то у віці 65 років вона матиме право лише на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат.

У Пенсійному фонді нагадують, що тривалість страхового стажу, яка дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року.

Субсидії

Українці, які нині отримують субсидії, будуть і далі їх отримувати. У Держбюджеті на 2025 рік передбачено 42,3 млрд гривень на житлові субсидії.

Крім того, два види субсидій запроваджуються з нового року для внутрішньо переміщених осіб. Ідеться про допомогу на оплату житлово-комунальних послуг та на оренду житла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Субсидія на оренду житла для ВПО: хто може отримати

Тарифи на комуналку

З нового року тарифи на комунальні послуги для населення взимку залишаться без змін. Тому від 1 січня українці сплачуватимуть за відповідні послуги так само як і платили в грудні.

Нагадаємо, неабиякого резонансу набула кілька днів тому новина про здорожчання в 4 рази тарифів на транспортування газу для внутрішніх споживачів. Нові тарифи діятимуть для бізнесу та не вплинуть на вартість газу для населення.

Тарифи на зв’язок

З 1 січня телекомунікаційна компанія «Укртелеком» збільшує тарифи на надання послуг фіксованого телефонного зв’язку та проводового радіо на 21-23%.

Також про підвищення вартості своїх послуг повідомляють і мобільні оператори. Зокрема, «Київстар» з 20 грудня підвищив ціни на тарифи для абонентів у середньому на 25%. «Водафон» теж повідомив про здорожчання вартості деяких тарифів передплати.

Тарифи на посилки

З нового року «Укрпошта» вводить нові тарифи на доставку посилок. Відтепер їхня вартість залежатиме не від ваги, а виключно від об’єму. Ціну можна буде порахувати за стандартними коробками «Укрпошти». Крім того, можна буде відправляти й у власних коробках.

Нові тарифи можна переглянути за посиланням.

Нововведення для ФОП

Від 1 січня 2025 року фізичні особи-підприємці платитимуть вищі податки.

Відповідно до Закону України про внесення змін до Податкового кодексу, від 1 січня діють такі податки для ФОП (ідеться про військовий збір):

  • 1% від доходу – для платників єдиного податку III групи;
  • 10% від мінімальної зарплати (800 грн на місяць) – для платників єдиного податку I, II та IV груп.

Сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ) знову стане обов’язковою для більшості підприємців. Місячний платіж становитиме 1760 гривень. Право не сплачувати цей податок мають ФОП, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, а також ті, які одночасно є найманими працівниками.

Платні медичні послуги

З 1 січня 2025 року в державних і комунальних медичних закладах запроваджуються платні послуги. Відповідне рішення ухвалив уряд ще влітку 2024 року. Мінохорони здоров’я пояснює: платними будуть лише ті послуги, які не покриває Програма медичних гарантій.

У яких випадках оплачуються медичні послуги:

  • при зверненні без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення на послугу не вимагається);
  • при наданні медпослуг за договорами з юридичними особами;
  • у закладах охорони сектору безпеки й оборони та Держуправління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту;
  • якщо послуги не покриваються Програмою державних гарантій.

Додатково оплачуються послуги в таких випадках:

  • надання медпослуг вдома на бажання пацієнта (якщо це не обумовлено його станом);
  • можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги;
  • перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.

Спеціалізована медична допомога надається відповідно до медичних показань без направлення та безоплатно пацієнтам у невідкладному стані.

Крім того, надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодних направлень. Також без направлення можна звернутися до таких фахівців: акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, педіатра, фтизіатра, лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.

Ліквідація МСЕК

Від 1 січня 2025 року медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) в Україні більше не функціонують. Замість них працюватимуть профільні експертні комісії.

За інформацією МОЗ, з нового року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, – термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Ілюстративне фото: NBU/Flickr

Пов'язані записи

Послугами мобільних клінік торік скористались майже 15 тисяч жителів Херсонщини

Минулого року фахівці мобільних клінік Fortitude допомогли майже 15 тисячам жителям Херсонщини.Торік команда медиків у складі сімейного лікаря, кардіолога, невролога, офтальмолога, ендокринолога та гінеколога працювала у 38 населених пунктах Бериславщини.…

Один із найвідоміших ексмерів Херсонщини працює на окупантів

Анатолій Негра, який протягом 17 років був міським головою Голої Пристані, нині працює на окупантів. 78-річний зрадник обіймає скромну посаду в автошколі. Був кандидатом в гауляйтери Тепер Негра – майстер…