Влада говорить про можливу обов’язкову евакуацію 500 тисяч жителів півдня

Влада говорить про можливу обов’язкову евакуацію 500 тисяч жителів півдня

Автор: Євген Веселов 12 Августа 2022 09:45

Майже 500 тисяч жителів Херсонської, Запорізької та Харківської областей, території яких перебувають під тимчасовою окупацією, можуть підлягати так званій обов’язковій евакуації. Про це на брифінгу в Укрінформ повідомила віце-прем’єр, міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Ідеться про необхідність евакуації заради збереження життя, бо населені пункти під обстрілами, багато зруйнованого житла та інфраструктури. Але окремо міністр визначила причину, пов’язану з наближенням опалювального сезону та холодів.

З її слів, розвіддані та аналіз ситуації дозволяють припустити, що ворог буде планомірно знищувати теплопостачальні підприємства, не давати проводити відновлювальні роботи на теплових та газових мережах. Особливо у зруйнованих населених пунктах. Потужностей електромереж може не вистачити на те, щоб забезпечити опалення через електроприлади.

«Зима буде важкою, найскладнішою за всі роки існування незалежної України», - зазначила Верещук і навела приклад Донецької області, де вже діє обов’язкова евакуація, яку організовує та супроводжує держава.

Тільки у цій області потребують евакуації до 220 тисяч жителів, які перебувають у населених пунктах, які постійно обстрілюються ворогом. Причому, обстрілюється цивільна інфраструктура.

Станом на 11 серпня, тобто за 10 днів від початку дії постанови про обов’язкову евакуацію, з Донецької області вдалося евакуювати майже 4 тисячі людей. Це дані Міністерства.

Можна лише уявити, скільки часу знадобиться, щоб евакуювати всіх, хто цього потребує. Навіть, якщо не брати до уваги, що Херсонщина, наприклад, взагалі заблокована. Окупанти, як живий щит використовують цивільне населення та дуже неохоче дозволяють виїзд на підконтрольну територію, створюючи штучні перепони, перевірки та черги. Тож навіть охочі виїхати не можуть скористатися своїм правом на евакуацію.

Якщо в Донецькій області евакуація відбувається здебільшого за допомогою «Укрзалізниці», то для Херсонщини цей варіант взагалі неприйнятний.

Ірина Верещук повідомила також, що евакуацією з Херсонщини займаються волонтери за підтримки міжнародних організацій та влади. Так вдається вивозити дітей та жінок, хворих та маломобільних людей. І робиться це безкоштовно.

Натомість херсонці знають, що за виїзд треба платити від 5 до 10 тисяч гривень з людини й доводиться декілька днів ночувати в полі під Василівкою.

Про ці випадки, виявляється, знає і Верещук, яка, як й інші представники влади, обіцяє карати таких «бізнесменів». Але й тут не все просто: кошти від держави та міжнародних донорів на організацію евакуацію отримують волонтери, яких обмаль, а бізнес на вивезенні людей роблять зовсім інші. І ці «інші» реально вивозять людей, хоч й за шалені гроші.

Про безкоштовну евакуацію херсонці чули, проте чекати своєї черги доводиться місяцями, бо потужностей волонтерів не вистачає. От і вимушені люди платити або залишатися на окупованій території.

Постає питання, як саме буде проводитись обов’язкова евакуація, якщо з Херсонщини досі не було жодного зеленого коридору? Як бути з людьми, які взагалі не хочуть їхати з рідних домівок? Як бути дітям, яких змушують ходити до шкіл з російською програмою?

Зима дійсно близько, дійсно зрозуміло, що опалення централізованого або газу для індивідуального на окупованих територіях не буде. У селах та малих населених пунктах області майже точно вірогідний такий сценарій. А якщо в тому ж Херсоні й будуть працювати теплозабезпечувальні підприємства, то, скоріш за все, із проблемами. Одна з них – постачання газу з території України.

Щоб евакуювати всіх, знадобляться роки, а не місяці. Про це свідчать цифри, які наводить сама Верещук.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів