Через «пісок», який був нещодавно завезений до Херсона з Чорногорії у місті розгорівся справжній скандал: поліція відкрила кримінальні справи, міська влада заявляє про фальсифікацію документів, екологи б’ють на сполох, що цей вантаж може нашкодити здоров’ю херсонців. У цьому матеріалі журналісти сайту «Гривна» зібрали основні цифри, що стосуються чорногорського «піску» у Херсоні: скільки заплатили місту за зберігання небезпечного вантажу, що розслідує поліція, скільки «піску» все-таки мали доставити у наше місто й який період міська влада не може домогтися, аби його вивезли з Херсона.
Коротка передісторія: скандал з «піском» розпочався з допису в «Фейсбуці» депутата Херсонської міської ради Віталія Богданова, який у подальшому підхопила громадськість й засоби масової інформації. Він опублікував гарантійний лист, який начебто підписаний очільником міста Володимиром Миколаєнко. У документі йдеться, що Херсон погодився прийняти сміття третього та четвертого класу небезпеки на своє сміттєзвалище від Чорногорії. Мова йде про «пісок», який утворюється після обробки днищ суден на заводі у місті Бієла (Чорногорія).
50 мільйонів євро й 380 тис. грн
Перша цифра, яку ми розглянемо – ціна питання завезення до Херсона небезпечного піску із Чорногорії. Вище ми представили дві зовсім різні по величині цифри. Як ви гадаєте, що отримало наше місто за збереження небезпечних відходів? Напевне, якщо всі говорять про небезпечність цього вантажу, то Херсон мав отримати досить-таки солідну суму за те, що погодився захоронити ці відходи на своєму сміттєзвалищі. Хочемо вас засмутити, але за небезпечний вантаж оператор міського сміттєзвалища ТОВ «ТД «Ітака» отримав 380 тис. грн. Принаймні про це заявив голова Херсонської міської ради Володимир Миколаєнко на одному з засідань виконавчого комітету.
До речі, термін експлуатації полігона, який обслуговує ТОВ “ТД “Ітака”, вже підходить до завершення. Тому там вистачає й звичайного сміття, яке й так наносить непоправної шкоди екології. Окрім цього, минулого літа депутатською комісією було встановлено, що “Ітака” використовує нелегальну робочу силу, а також в підприємства є проблеми з ліцензією. Тоді ж тимчасова контрольна комісія визнала роботу підприємства незадовільною. Тому було вирішено, що міське сміттєзвалище має обслуговувати інший оператор. Для цього міська рада планували створити КП “Екополіс”, яке й мало стати альтернативою “Ітакі”. Проте, це питання або не виноситься на розгляд сесії, або депутати його “провалюють”.
«Начебто європейська спільнота виділила на утилізацію сміття і доведення до ладу того суднозаводу в місті Бієла (Чорногорія) 50 мільйонів євро. Розмір контракту між компанією «Арка» й нашим підприємством ТОВ «ТД «Ітака» – 380 тис. грн. Ви тільки відчуйте різницю. На мою думку, це найбільший цинізм у цій ситуації», – говорить Миколаєнко.
Тому виходить, що європейці оцінили екологічну безпеку Чорногорії в 50 мільйонів євро, а керівник ТОВ “ТД “Ітака” вирішив, що здоров’я херсонців коштує всього 380 тис. грн.
Три кримінальні провадження
«Пісок» з Чорногорії до Херсона завезли незаконно. Ним одразу зацікавилися в поліції та прокуратурі. Так, правоохоронними органами було відкрито одразу три кримінальні провадження стосовно чорногорського вантажу. Перше – підроблення офіційних документів, друге – використання підроблених офіційних документів, третє – замах на порушення екологічних правил.
Саме через цей документ Херсон отримав «сюрприз» від Чорногорії у вигляді небезпечного «піску». Пізніше Миколаєнко заявив, що цей лист – фальшивка й фактом підробки офіційних документів тепер будуть займатися правоохоронні органи.
«Бланк, на якому написаний цей гарантійний лист, значно відрізняється від офіційного бланку Херсонської міської ради. Підпис схожий на мій, але я нічого не підписував. Представник фірми «Арка» повідомив, що підроблений гарантійний йому надав особисто керівник ТОВ «ТД «Ітака» Олександр Тян. Тепер факт фальсифікації офіційних документів розслідує поліція», – зазначив Миколаєнко.
10 тисяч тонн «піску» з Чорногорії у Херсоні
Саме стільки небезпечного «піску» мав отримати Херсон до кінця 2019-го року якби не скандал, який розгорівся ще після першої партії відходів. Перше судно, яке прийшло до нашого міста, привезло трохи менше половини – 3,6 тис. тонн. Про це повідомив на своїй сторінці у «Фейсбуці» голова державної митної служби Максим Нефьодов.
«Ось корабель, везе перші 3600 тонн «піску» з міста Бієло в Чорногорії. До кінця року мали привезти 10 000 тонн. Пісок? В Україну? За ціною 1.20 євро за тонну (пісок десь в 100 разів більше коштує) Нічого не дивує? Подивіться, як виглядає цей «пісок» – насправді, це відходи піскоструйної обробки кораблів з верфі, яка зачиняється. Тобто простими словами – небезпечні відходи. Очевидно, замість їх переробки хтось просто хоче використати Україну як сміттєзвалище», – зазначив Нефьодов.
Проте, через тиск зі сторони громадськості й засобів масової інформації «піском» з Чорногорії зацікавилися правоохоронці й екологи. На щастя, вантаж у 3,6 тис. тонн виявився першим й останнім для Херсона.
16 днів
10-го грудня перша партія «піску» з Чорногорії була доставлена до Херсона. За цей час можна було почути безліч гучних заяв від представників міської влади, що цим небезпечним відходам не місце у Херсоні і їх необхідно терміново вивезти з міста. Проте, вже пройшло 16 днів з моменту, як небезпечний «пісок» перебуває у Херсоні. За цей час його не те що не вивезли, а ще навіть не готові результати лабораторного дослідження, які обіцяли провести ще минулого тижня.
17-го грудня на офіційному сайті Херсонської міської ради було опубліковано інформацію про те, що результати досліджень вантажу мають з’явитися до кінця тижня. Той тиждень вже давно пройшов, а жодних результатів досліджень так й не з’явилося.
«Тільки що спілкувався з начальником митниці. Він сказав, що «пісок» не розмитнений. Ще немає жодних результатів лабораторних експертиз», – заявив сьогодні на сесії Херсонської міськради Володимир Миколаєнко.