Урожай та посівна під час війни: інтерв'ю з аграрієм із Одеської області

Урожай та посівна під час війни: інтерв'ю з аграрієм із Одеської області

Автор: Ніна Ляшонок, Валерія Шаповалова, «УСІ» 24 Июня 2022 10:00

Незважаючи на бойові дії і те, що частину територій окуповано, Україна збере близько 70% урожаю. З урахуванням наявних залишків у країні очікується колосальний обсяг зерна для експорту. Блокада портів, мінування моря, космічні ціни на паливо, нестача кадрів створюють величезні проблеми для аграріїв. Але люди не здаються і впевнені, що знайдуть вихід із ситуації для підтримки економіки нашої країни.

Більш детально виданню «Українська Служба Інформації» розповів Федір Златов (на фото), співвласник компаній «Балкани» та «Злата Трейд».

Агрохолдинг займається вирощуванням зернових - пшениці, ячменю, кукурудзи, проса, соняшнику, у невеликих пропорціях - льону та гороху. Компанія була заснована 25 років тому батьком Федора, і він зі своїм братом стали першими трактористами. Нині під управлінням холдингу – близько 25 тис. га землі: основна частина на півдні, близько 5 тис. га – у Вінницькій області.

– У звичайний час ви експортуєте весь урожай?

– 95% зернових нашої компанії експортується. Трохи залишається для насіннєвого фонду, частину одержують пайовики за оренду землі. Через війну скільки залишилося зерна? На сьогодні близько 30 млн. тонн зерна врожаю минулого року залишилося в Україні. Наша країна споживає близько 20 млн. тонн, а вирощує 70-80 млн. тонн. Незважаючи на те, що частина території окупована, не скрізь були засіяні поля, а в деяких місцях точаться бойові дії, Україна все одно збере близько 70% торішнього врожаю. Орієнтовно це 50-60 млн. тонн. Тому, враховуючи залишки цьогорічного врожаю, очікується колосальний обсяг зерна для експорту.

– Які в нас експортні можливості?

– Наші основні робочі порти зараз заблоковані – Чорноморськ, Одеса, Южний, Миколаїв, Херсон, Маріуполь, Бердянськ. Експортні можливості портів, що залишилися в наявності — у Рені, Ізмаїлі, Кілії, — обмежені. Через них максимум можна вивозити 1,5-2 млн тонн на місяць. Там не вистачає потужностей, немає глибини, обмежена пропускна спроможність судноплавного каналу на Констанцу (Румунія). Там величезний затор із кораблів, які стоять у заторі і намагаються прорватися сюди. Обмежені можливості каналів для пропуску суден. Навіть якщо завтра чи за три місяці війна закінчиться, то експорт одразу не відкриється, бо на розчистку від мін, упорядкування елеваторів, підбір кадрів знадобиться час. Будуть колосальні проблеми з експортом зерна.

– Які є варіанти в ситуації, що склалася?

– Через Білорусь експортувати неможливо. Залишається лише Польща, але там можливість транзиту залізницею обмежена. Через Молдову також проблематично. Черга вагонів через кордон сягає 40 діб. Для залізничної логістики це катастрофа.

– Що робить ваша компанія?

– Ми обладнали причал у Рені, привезли з Миколаєва обладнання. Свої проблеми ми вирішимо, допоможемо й нашим сусідам, але ми не зможемо вирішити проблеми всієї країни. У нас обмежені ресурси. Багато хто пішов на фронт. Ми перебуваємо в режимі «військових рейок».

– Окрім блокади портів, із якими проблемами ще стикаються аграрії нині?

– Дуже дороге паливо та пасивно-мастильні матеріали – це проблеми для збору врожаю. Люди не мають оборотних коштів для закупівлі палива, запчастин, ПММ. Бракує складських приміщень та елеваторів, у зв'язку з чим очікуються втрати.

– Чим загрожує Україні невивіз зерна?

– Сільське господарство – це безперервний процес. Ми сьогодні прибираємо, а за комбайнами їдуть трактори, які обробляють ґрунт. За місяць ми маємо сіяти ріпак, далі — пшеницю та ячмінь. Нам потрібне насіння, паливо, добрива. Усе це коштує — космос. Добрив немає, із постачанням палива серйозні перебої. У нас немає запасів палива для збиральної компанії. Неуборка, непродаж цьогорічного врожаю загрожує непосівом та серйозним падінням урожайності наступного року.

Сьогодні, займаючись вирощуванням зерна, ми розуміємо, що маємо трудовий фронт, тому що ВВП країни треба зберігати. Щоб уникнути голоду, ми повинні зібрати зерно й сховати його в сховищі. Ми шукатимемо вихід і впораємося з поставленим завданням.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів