У Ростові відбувся суд над херсонцем, якого РФ звинувачує в «міжнародному тероризмі»

У Ростові відбувся суд над херсонцем, якого РФ звинувачує в «міжнародному тероризмі»

Автор: Марина Поліщук 22 Мар. 2023 10:20

У Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону 15 березня відбулося перше судове засідання в справі ветерана АТО Павла Запорожця. Нагадаємо, його російські окупанти викрали в Херсоні навесні минулого року та звинувачують у «міжнародному тероризмі» – нібито він мав намір вчинити терористичний акт 9 травня під час пропагандистської акції «Безсмертний полк».

Попереднє судове засідання проти Запорожця відбулося 2 лютого – тоді суд вирішив залишити його під арештом ще на пів року. Також суд відхилив декілька клопотань адвоката затриманого, зокрема про припинення кримінальної справи через відсутність складу злочину, повідомила Кримська правозахисна група.

За словами адвоката Олексія Ладіна, у діях його підзахисного взагалі відсутній склад злочину:

«Запорожець, будучи чинним військовослужбовцем ЗСУ, виконував бойовий наказ, відповідно до якого йому було поставлено завдання здійснення підриву на шляху прямування військового патруля збройних сил РФ у нічний час у період дії комендантської години, що виключало загрозу життю та здоров’ю мирних громадян РФ та України. Крім того, 9 травня 2022 року Херсон де юро та де факто був територією іноземної держави Україна і перебування там мирних громадян РФ було виключено».

За словами адвоката, його підзахисний Павло Запорожець як чинний військовослужбовець вів партизанську діяльність. Це підтверджено документами, які додаються до справи. Однак під час виконання бойового наказу його затримали окупанти. Спочатку його незаконно утримували в Херсоні, потім в окупованому Криму, а зараз перевезли до Ростова-на-Дону.

Захищаючи свого клієнта в суді 15 березня, Ладін послався на положення Третьої Женевської конвенції. Згідно з нею, Росія має визнати Запорожця військовополоненим та припинити будь-яке кримінальне переслідування в його справі, повідомляє Центр прав людини Zmina.

Під час засідання суду Павло Запорожець попросив суддю не обирати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, скільки вважає себе невинним, не збирається ховатися від слідства чи чинити тиск на свідків. Ось що він сказав:

«Я вкотре хочу звернути вашу увагу на те, що я був незаконно затриманий, а точніше викрадений, на території іноземної держави працівниками правоохоронних органів Росії. Я незаконно утримувався на території міста Херсон протягом трьох місяців. Після чого я був незаконно транспортований до Криму, де мене взяли під варту.

Своїми діями я жодним чином не перешкоджав слідству, а, навпаки, всіляко сприяв встановленню істини в справі. Я не маю намірів ховатися від суду, оскільки вважаю себе невинним. Я не збираюся чинити тиск на свідків у справі, оскільки це не має сенсу для невинної людини.

У зв’язку з усім вищезазначеним я прошу суд відмовити в задоволенні клопотання прокурора та обрати для мене інший запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою».

Виступ Павла Запорожця на судовому засіданні 15 березня. Фрагмент аудіозапису з зали Південного окружного військового суду в Ростові-на Дону. Джерело: investigator.org.ua

За словами сестри Павла Марини Запорожець, крім російських журналістів, у залі засідання були присутні представники Кримськотатарського об’єднання журналістів. 

«У Росії це перша справа про “міжнародний тероризм”, яка дійшла до суду», – зазначила жінка. 

За її словами, суддя переніс розгляд справи про «міжнародний тероризм» Павла Запорожця на 5 квітня.

Звичайно, що в цій справі не обійшлося без російських фейків. Після засідання російське агентство ТАСС, кореспондент якого начебто був присутнім на суді, опублікувало новину, що Павло Запорожець нібито визнав себе винним в інкримінованих йому злочинах.

«Так, вину свою визнаю, але не визнаю, що мене судять у рамках кримінального кодексу, оскільки я військовослужбовець, мене повинні судити в рамках Женевської конвенції», – так «процитувало» Запорожця ТАСС.

Сестра політв’язня розповіла Центру журналістських розслідувань, що насправді її брат не визнав себе винним у підготовці теракту в Херсоні.

«Журналісти повідомили неправильно. Він визнав, що вчиняв певні дії в рамках певного військового завдання. Було сказано, що визнає дії, але вину [в підготовці «міжнародного теракту»] не визнає», – пояснила Марія Запорожець.

Вона також додала, що після того, як Павла перевезли до Ростова, психологічний тиск на нього посилився. Йому перестали віддавати листи, які надсилають родичі:

«Вони посилили його охорону. У ростовському СІЗО № 1 для ув’язнених за аналогічними статтями готують окремий корпус для утримання “особливо небезпечних злочинців”. Відомо, що до Ростова мають перевезти щонайменше чотирьох ув’язнених із кримських СІЗО та 9 херсонців, яких утримують у СІЗО Лефортово. Їхні справи також передали до Південного окружного суду Ростова».

Сестра полоненого запевнила, що Павло тримається, але майже рік перебування в полоні негативно позначився на його здоров’ї та зовнішньому вигляді.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів