У Каховському водосховищі падає рівень води через неконтрольовану роботу захоплених окупантами гідротехнічних споруд на Херсонщині

У Каховському водосховищі падає рівень води через неконтрольовану роботу захоплених окупантами гідротехнічних споруд на Херсонщині

Автор: Центр журналістських розслідувань 07 Февр. 2023 11:40

Мешканці Херсонщини останні місяці спостерігають стрімке падіння рівня води в Каховському водосховищі та зауважують, що за минулі 50-60 років вони ніколи нічого подібного не бачили. На значну відстань відступає вода з берегів. Міліють, перетворюючись на «калюжі» водойми в Софіївській, Василівській та інших балках на території нині окупованого Каховського району. Причинами цього є неконтрольоване управління російськими загарбниками водними ресурсами України.

Про це повідомив доктор географічних наук, професор Херсонського державного університету Ігор Пилипенко в ефірі програми «Люди нашого краю», передає Центр журналістських розслідувань.

За його словами, основною причиною обміління водосховища є втрата контролю України над головними «пробками», які випускають дніпровську воду – Каховською ГЕС, Північно-Кримським каналом і Каховським магістральним каналом.

«Той же Північно-Кримський канал забирав щорічно 1,2 кубічних кілометри води і технологічно взимку завжди стояв сухий. Після захоплення росіянами головної споруди каналу вони влітку 2022 року заповнили дніпровською водою кримські водосховища на 120% від норми, що спричинило затоплення частини Кримського півострова. Зараз, узимку, русло каналу теж заповнене, через що в Новій Маячці на Херсонщині виникла загрозлива ситуація з підтопленням, від якого це селище завжди потерпало», – сказав Ігор Пилипенко.

Найбільше ж води – майже 4 кубокілометри на рік – використовував Каховський магістральний канал. Наприкінці осені 2022 року через сильні російські обстріли була пошкоджена головна насосна споруда каналу, що загрожує припиненням водопостачання для питних потреб і сільського господарства до окупованих територій Запорізької і Херсонської областей.

Через падіння рівня води в Каховському водосховищі Софіївська балка в Любимівській громаді Каховського району нагадує велику калюжу Фото: investigator.org.ua

За словами Ігоря Пилипенка, найбільше падіння рівня води загрожує територіям нижче Запоріжжя.

«Є всі шанси втратити Каховське водосховище. Ми на межі не просто екологічної, а соціально-гуманітарної катастрофи, бо через відсутність зрошення така кількість населення в сільській місцевості як зараз буде не потрібна. Також ризикують залишитися без питної води Мелітополь, Бердянськ та багато інших населених пунктів. А якщо впаде ще на півтора метри рівень води в водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС, то ця станція з часом взагалі не зможе працювати», – додав Ігор Пилипенко.

Про стрімке обміління Каховського водосховища на правому узбережжі повідомив також начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Андрій Селецький.

«Ми почали фіксувати обміління водосховища з кінця вересня 2022 року. Це дуже незвично, бо зараз наша бухта, зазвичай добре заповнена водою, перетворилася на маленьке озерце», – підтвердив він.

Через падіння рівня води в Каховському водосховищі Софіївська балка в Любимівській громаді Каховського району нагадує велику калюжу Фото: investigator.org.ua

Як повідомляв ЦЖР, російські загарбники визнали катастрофічний рівень руйнувань на головній насосній станції управління головного Каховського магістрального каналу, розташованого в смт Любимівка, що на окупованій частині Херсонщини.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів