Захворюваність на туберкульоз – важку хворобу, яка в разі пізнього звернення до лікаря загрожує смертю чи інвалідністю, складає по Херсонщині 73 випадки на 100 тисяч населення та вже багато років залишається вищою, ніж загалом по Україні
Як і щороку, в 2017-му показники захворюваності по області продовжували знижуватися. Проте цей процес призупиняє поширення мультирезистентних (особливо стійких) форм туберкульозу та поєднання хвороби з ВІЛ-інфекцією.
Із загальної кількості хворих на туберкульоз 4,8% – діти, причому 36% усіх дітей, які захворіли, мають хіміорезистентну (стійку до основних препаратів) форму. За словами головного дитячого фтизіатра облдепартаменту охорони здоров’я Херсонщини Ірини Макаренко, найважливішими є раннє виявлення та профілактика туберкульозу: «За два минулих роки, коли були перебої з постачанням вакцини, у 5 разів зросла захворюваність дітей першого року життя. Що б не казали про туберкулінодіагностику, вона ефективно працює та є доступною. На жаль, після 15 років цей спосіб діагностики усіх дітей відмінено».
В обласному протитуберкульозному диспансері, як зазначив головний лікар протитуберкульозного диспансеру Володимир Бурятинський, є в наявності всі протитуберкульозні препарати. Наразі за місцем проживання амбулаторно лікуються від туберкульозу 600–700 мешканців області. Завдяки співпраці з громадськими організаціями переривають лікування всього 5–6% хворих, тоді як 7 років назад таких пацієнтів було 12–14%.
Туберкульоз залишається провідною в світі «інфекцією-вбивцею», через яку гинуть майже 1,7 мільйона людей щороку. Вона займає дев’яте місце серед причин смерті в усьому світі. За оцінками експертів, близько 2 мільярди людей є носіями латентної туберкульозної інфекції – це третина людей у всьому світі. Вважають, що один хворий за рік може інфікувати 10–15 осіб.
Жодній країні світу поки не вдалося знищити це захворювання. Кількість нових випадків зменшується в світі менше, ніж на 2% на рік. Якщо темпи подолання захворювання не прискоряться, людству знадобиться щонайменше 200 років, щоб подолати туберкульоз. 10% усіх випадків резистентного туберкульозу стійкі до майже всіх протитуберкульозних препаратів, а тому світ потребує нових ефективних ліків.
Варто зазначити, наразі йдеться вже не про хворобу маргіналізованих верств населення, це небезпека, яка стосується кожного.
Херсонський обласний центр здоров’я повідомляє, що своєчасно виявити захворювання на туберкульоз можна: в дорослих – за допомогою аналізу мокротиння на вміст кислотостійких бактерій і флюорографічного обстеження, а в дітей – за допомогою туберкулінової діагностики (проби Манту).
Своєчасне кваліфіковане лікування дозволяє в 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування в стаціонарі, значно зменшує ризик ускладнень і розвитку стійких до ліків форм туберкульозу.
Флюорографію грудної клітки необхідно проводити дорослим 1 раз на 2 роки, схильним до захворювань – щорічно, повідомляє центр.
В цьому контексті не зайвим буде згадати, що очільниця Мін-здраву нещодавно розвінчала міф про дієвість масової флюорографії. Уляна Супрун вважає, це обстеження дозволяє виявити тільки розвинуті форми захворювання. На ранній стадії хвороба не призводить до змін у легенях, тому навіть якщо пацієнт уже інфікований, флюоро-графія цього не покаже, впевнена урядовець. За словами пані Супрун, у цивілізованих країнах туберкульоз виявляють так: на огляді в сімейного лікаря (або терапевта, педіатра) пацієнт заповнює анкету, де відповідає на питання, які можуть визначити можливість захворювання. Якщо лікар бачить потребу – він пропонує пацієнту здати мокротиння на аналіз. Так уже за дві години визначається, чи є в організмі збудник хвороби, й пацієнт зможе почати лікування.
Тэги: