Вдень 23 червня російські війська атакували Одещину ударними безпілотниками. Внаслідок атаки на узбережжі Одеси загинула 26-річна жінка, ще один чоловік дістав поранення. Трагедія сталася під час повітряної тривоги та роботи сил протиповітряної оборони з відбиття ворожого удару.
Як розповіла «Гривні» херсонка Галина, гучно було навіть на тих пляжах, які були далеко від місця трагедії:
«Ми приїхали в Одесу кілька днів тому з Києва. У цей час саме відпочивали на пляжі, не на тому, де загинула дівчина, а на іншому. Було дуже гучно. Діти сильно кричали».
Трагедія сталася на пляжі «Відрада» – одній з популярних локацій в Одесі. За інформацією, яку поширювали очевидці та місцеві пабліки, жінка зазнала тяжкого поранення, уламок дрона влучив у шию. На жаль, дівчину не змогли врятувати. У таких випадках йдеться про лічені хвилини.
У соцмережах люди писали, що швидка їхала близько 40 хвилин. Водночас люди, які були безпосередніми очевидцями трагедії, у коментарях це спростовували. Крім того, начальник Одеської ОВА Олег Кіпер зазначив, що за інформацією Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, виклик на лінію «103» надійшов о 12:15.
«Перша бригада екстреної медичної допомоги прибула на місце о 12:27, друга – о 12:30, третя – о 12:34. Попри те, що на момент прибуття медиків постраждала жінка вже не подавала ознак життя, лікарі ще протягом 40 хвилин проводили реанімаційні дії», – написав Кіпер.
Що відомо про загиблу
26-річна дівчина, яка оримала смертельне поранення на одеську пляжі, є уродженкою Скадовська. Її ім’я – Дарина Кравченко. Про це повідомила її тітка у фейсбук.
Дівчина приїхала до Одеси на відпочинок з Києва. У столиці вона працювала заступником директора діагностичного центру у м. Київ.

На фото: Дарина Кравченко. Фото зі сторінки Олександри Щезник Степової Яблонської
Трагедія, що сталася на одному з міських пляжів, викликала широкий резонанс у соцмережах. Українці обговорюють не лише саму атаку, а й те, наскільки безпечним може бути відпочинок біля моря під час війни, чи достатньо укриттів на узбережжі, чи чому там немає чергових медиків.
Крім того, ця безперечно страшна трагедія оголила і іншу важливу проблему – чому багато людей перестали реагувати на сигнали повітряної тривоги і легковажно ставитися до власної безпеки?!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запливають за хвилерізи: за три дні в Одесі врятували понад 40 відпочивальників
Пляж не мав офіційного дозволу
Зазначимо, що на сьогодні в Одеській області офіційно відкриті для відвідування 27 пляжних ділянок. Перед відкриттям вони пройшли необхідні перевірки та погодження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки пляжів в Одесі пройшли перевірку та готові до літнього сезону
Втім, як зазначив начальник ООВА Олег Кіпер, на момент трагедії зазначена пляжна ділянка не пройшла комісійну перевірку і не була включена до переліку перевірених та офіційно відкритих для відвідування місць.
Люди стали легковажно ставитися до тривог
Якщо раніше головним аргументом проти відпочинку на узбережжі була мінна небезпека, то сьогодні багато хто говорить про іншу проблему – атаки дронів та уламки збитих повітряних цілей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біля пляжу в Одесі виявили морську міну: людей терміново евакуювали
Втім, трагедія на пляжі «Відрада» оголила ще одну проблему. Багато українців настільки звикли до війни та повітряних тривог, що перестали сприймати їх як безпосередню загрозу.
Попри оголошення повітряних тривог, численні повідомлення про рух ворожих безпілотників, роботу ППО та попередження про небезпеку для окремих районів міста, чимало людей продовжують залишатися на пляжах навіть під час атак.
При цьому інформації про загрози сьогодні більше, ніж будь-коли. Окрім офіційних сповіщень, працюють десятки телеграм-каналів, які повідомляють про напрямок руху дронів та ракет, попереджають про небезпеку для конкретних районів і фактично дозволяють людям оперативно оцінити ризики.
Дійсно, самі відпочивальники часто зізнаються, що навіть під час атак продовжують залишатися на пляжі. Ось декілька коментарів на цю тему з соцмереж:
«Уламок може прилетіти не лише на пляжі, а просто посеред вулиці. Будь-яке приміщення поруч – кафе, готель чи магазин – уже краще, ніж залишатися на відкритому пляжі. Але будемо відвертими: всі просто втомилися і часто ігнорують тривоги».
***
«Пару тижнів тому була на пляжі, живу навпроти. І тут шахеди та кулеметна черга. Встала під дерево, бо бігти нема куди і небезпечно. І знаєте, що робили люди з дітьми? Правильно – нічого. Купалися, діти бігали по пляжу чи гралися в пасочки. Абсолютно ніхто, крім мене, не став навіть під дерево. Місяць до того шматок збитого шахеда прилетів у зовнішній блок мого кондиціонера. Метал поплавив. Може треба трохи думати про безпеку?».
***
«Якщо є якась можливість себе убезпечити, чого не постаратися це зробити? Мільйон телеграм-каналів, які пишуть небезпеку просто до району. Це ж одне-єдине життя, яке і так дуже крихке».
***
«Будь ласка, шукайте укриття. Біля багатьох пляжів їх зараз починають ставити. Якою б мене не називали – «тривожною» чи «панікеркою», після стількох років життя в Одесі під час війни я все одно ховаюся, якщо є реальна небезпека. Навіть якщо треба десять хвилин посидіти в укритті».
***
«Сьогоднішня ситуація є ще одним доказом того, що під час нальоту потрібно бути в сховищі, а не на шезлонгу. Особливо коли всі на публічних сторінках пишуть про те, де і що літає».
***
«Я з Одеси. Коли лунають тривоги, ми з малими швидко йдемо з пляжів. Як би це некомфортно не було. Це про здоровий глузд. Те, що сталося, – страшна трагедія. Але те, що багато людей перестали реагувати на тривоги, теж є проблемою. П’ять років життя під обстрілами не означають, що на небезпеку можна не зважати».
***
«Підтримую. Скільки разів бачила що як починається робота ППО навколо всі збираються, знімають на телефони чи просто стоять роззявивши рота. Ще й з дітьми. Ну бляха, це ж не цирк. Кожен сам відповідальний за своє життя».
Про це говорить і переселенка з Херсонщини, з якою поспілкувалася «Гривна». Ольга зізнається, що сама не завжди реагувала на тривоги так, як варто було б.
«З 2022 року живу в Одесі, торік взагалі вперше купалася в морі. Декілька разів були тривоги і чули збиття. Скажу відверто, в укриття не ходили, хоча до нього було приблизно п’ять хвилин швидким кроком. Просто моніторили групи, куди летить. Дуже шкода дівчину, але сподіваюся, що цей трагічний випадок змусить багатьох замислитися. Ми дійсно сильно розслабилися. Так не має бути!».
Чи вистачає укриттів?
Окремою темою обговорення і доволі дискусійною стала доступність і кількість укриттів біля моря.
«Я ходжу в Аркадію на плити. Якщо що – йду в паркінг «Морської симфонії». Але де мобільні укриття? Навіть якщо вони є, до них ще треба добігти. Ми живемо під час війни. Нас убивають удома, на пляжі, у магазині та на вулиці», – написала одеситка після трагедії.
Інші користувачі зазначають, що в районі пляжу «Відрада» укриття були і відносно близько:
«В данному випадку укриття були зовсім близько, як кажуть очевидці. Коли немає близько – лягайте під бардюр чи що завгодно інше, в канаву, під стіну. Спиною вверх і голову закрити, то все рівно шанси збільшує, але по факту мені здається в цьому місті так роблю тільки я. І так, укриттів недостатньо!».
***
«Як одеситка чесно: укриття мобільне було в 10 метрах від загиблої. Тривога лунала годину як. Об 11:20 високий рівень, відбивався порт. Об 11:49 канонада в Аркадії, не збили, пішов на місто, канонада по місту. О 12-й останній відбивала Відрада. О 12-й з гаком в неї й прилетіло. Не чули попередні канонади не могла ніяк, трясло все місто».
***
«Як одеситка я скажу що не треба грати з Боженькою в карти. Часу звалити було дохєра й трішки. Там на «Відраді» є мобільне укриття. Піднятись ну метрів вісім. Ну чуєте Аркадія – ну зваліть. Не чути Аркадію було нереально, громихоцало адово. Ми на роботах були, одразу зрозуміли, що пре щось низько, не фіксують, раз наші почали хєрачіти».
***
«Стоять мобільні укриття вздовж лінії моря, треба не нехтувати в берегти себе!».
***
«Я була поряд з цими подіями … Шахеди дійсно летіли прям над пляжами. Я не ходжу в укриття постійно, але треба таки трішки думати коли прям над тобою летить дрон, а в 10 метрах стоїть розрахунок кулемету. Шкода дівчину, безумовно. Але ця смерть на жаль дуже дурна».
До того ж сама авторка цього коментаря зазначила, що в момент ворожої атаки перебувала в укритті.

Одне з укриттів на пляжі «Відрада» в Одесі / «Суспільне Одеса»
Втім, чи дійсно укриттів достатньо, наскільки вони доступні і чи можуть вони вмістити всіх відпочивальників – питання відкрите.
Ще до початку сезону Одеська міська рада повідомляла про встановлення восьми додаткових мобільних укриттів на ділянці від Ланжерона до 16-ї станції Великого Фонтану. Таким чином загальна кількість укриттів на узбережжі мала зрости до 19.
«Головний пріоритет – безпека відпочивальників. Тому до початку сезону коштом міського бюджету на узбережжі встановлять 8 додаткових мобільних укриттів. Вони з’являться на ділянці від пляжу «Ланжерон» до 16-ї станції Великого Фонтану. Загальна кількість придатних укриттів на узбережжі зросте до 19 одиниць», – писали на сторінці міськради.

Укриття поблизу пляжу на Малому Фонтані в Одесі, 2025 рік / «Гривна»
Втім, не будемо забувати і про іншу сторону. Чимало людей наголошують: навіть там, де захисні споруди розташовані поруч, частина людей під час тривог не поспішає ними користуватися.
Тож питання безпеки на узбережжі сьогодні складається з двох однаково важливих складових – наявності достатньої кількості укриттів та готовності самих відпочивальників реагувати на загрози. Адже навіть найкраща інфраструктура не може гарантувати безпеку, якщо люди свідомо залишаються на пляжі під час повітряної тривоги.
Чи варто закривати пляжі
Саме після таких дискусій у соцмережах постало питання: чи варто взагалі дозволяти відпочинок на узбережжі під час війни.
Думки людей розділилися.
Дехто навіть вважає, що пляжі потрібно закрити через постійну загрозу атак. А дехто говорить, що свідомо не відвідує пляжі через небезпеку:
«Не розумію людей, які їдуть «відпочити» в Одесу, яку можна вважати на першій лінії «фронту», бо все ж з моря летить… От хоч вбийте, не розумію цього».
***
«Я того і не була на пляжі з 2022 року. Боюсь мін. З мене сміються оточуючі, говорять, що всі на море ходять, засмагають, плавають, а я якась панікерша».
Інші люди переконані, що це не вирішить проблему, адже люди все одно шукатимуть можливість відпочивати біля моря:
«Я Вам скажу так, люди будуть їхати та відпочивати на пляжах, адже планували свій відпочинок заздалегідь після такої важкої зими! Прилетіти може будь де і будь в кого, головним питанням тут залишається особиста безпека – не нехтувати оповіщеннями про тривогу, по можливості слідкувати за пабліками: що, де, куди і звідки летить ! І якщо є можливість знайти укриття – то обовʼязково ним скористатися ! А далі діло кожного ! Це моє субʼєктивне бачення ! Одеса зі своїми відкритими пляжами тут ні до чого».
***
«Їздила і буду їздити сюди щороку».
***
«Господи, та можна дорогу переходити і неадекват якийсь зібʼє. Можна йти і штукатурка якась з фасаду впаде і вбʼє. В кожного свій кінець і ніхто не знає який і коли. Люди з Харкова переїхали у Львів і загинули від ракети. Потрібно бути уважним і реагувати на тривоги, але, на жаль, це не завжди і не всіх спасає».
***
«Щодня прилітає по домах. Тепер вдома не жити?».
***
«Обов’язково поїдемо цього літа до моря ! Вже два роки поспіль їздимо, ні, не страшно, дома , чи будь де, може прилетіти, Одеса прекрасна!».
***
«А до чого тут Одеса? Хочете чи не хочете, а війна по всій території України,якщо що. І трапитись це могло будь- де і будь з ким, нажаль».
***
«Безпечних місць немає … тому нічого не зміниться, люди приїжджали і приїжджатимуть на море».
***
«Всі заклики шукати винного в тому, що трапилося, і негайно закрити пляжі, особисто я вважаю безпідставними!Пояснюю СВОЮ точку зору:
1. Винен той, хто запустив шахеди містом і КРАПКА!
2. ВСІ, хто залишився жити в Україні, щосекунди ризикують своїм життям! І повинні це усвідомлювати та розуміти! Або виїжджати до безпечних країн!
3. Я ходжу на пляж ЗАВЖДИ! І мені не заважали ні ковід…ні шалені обмеження, ні «мінні» поля в перші роки вій…ни! Однак я, і тільки я відповідаю за своє ЖИТТЯ!
4. Я часто потрапляю під обстріли під час сходу сонця ( любить наш ворог цей час ) і я, розуміючи та усвідомлюючи небезпеку, ховаюсь
5. Докази у стилі «Можна жити і без моря!», «Потерпіть!», «Не час» та інші застосовуйте до себе! Ця війна дуже надовго, якщо не назавжди! І відкладати життя для мерзотників особисто я відмовляюся!
6. Укриття там є! Було б бажання його відвідати – правда всіх воно не вмістить, на жаль.
7. Залишатися на пляжі, коли летять смертоносні болванки і працюють по них наші – повне безумства».
Трагедія на пляжі в Одесі стала не лише приводом для дискусії про безпеку відпочинку біля моря. Вона нагадала, що російські атаки залишаються щоденною реальністю, а небезпека може наздогнати будь-де – на вулиці, у транспорті, вдома чи під час відпочинку біля моря.
І, на жаль, за чотири роки великої війни тривоги для українців дедалі частіше стають фоном повсякденного життя, а відчуття небезпеки притуплюється. Саме тому дискусія після трагедії точиться не лише навколо кількості укриттів, а й навколо особистої відповідальності кожного.
Не варто ігнорувати тривоги, адже це – попередження про реальну загрозу, і звук повітряної тривоги не має ставити лише фоном.
Головне фото: пляж в Одесі, де 23 червня 2026 року загинула 26-річна дівчина / «Суспільне Одеса»








