«Теплий Олекса зиму нанівець зводить»

Автор: Ольга ЛЯШОК 29 Мар. 2018 13:33

30 березня в народі відзначають «Теплого Олекси» – день святого Олексія, чоловіка Божого, який жив у IV столітті

У минулі часи казали: «Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить», «Зверху пече – знизу тече». До цього дня приходить справжнє тепло, тому народ і дав назву – Теплого Олекси.

У православній церкві історія життя святого Олексія відома з житійної літератури. Народився він у забезпеченій родині в Давньому Римі, але замість безтурботного життя обрав служіння Богу. За день до весілля він утік із дому й довгі роки провів у праці, молитвах, добрих справах. У місті Едесса в Сирії 17 років молився при храмі Пресвятої Богородиці. Діва Марія з’явилася паламареві та сповістила, що Олексій є чоловіком Божим.

У цей день за народними традиціями працювати не можна, дозволяється лише підготувати садовий і городній інвентар. У цей день збирали березові бруньки, вважалося, що вони володіють цілющою силою. Всією родиною пили березовий сік або медово-березовий узвар.

30 березня знаменує початок роботи пасічників. Якщо погода вже тепла, то виносять вулики з бджільника, замовляють бджіл, аби інших хазяїв не шукали, а потім моляться, щоб бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду. Якщо ж морози ще досить сильні, то пасічники потихеньку «будять» бджіл, аби готувалися до роботи.

За стародавнім віруванням, на Теплого Олекси вівсянка вперше співає свою пісню: «Кидай сани, бери віз-з-з!.. і поїдемо в рогіз-з-з!». Хто її почує, буде весь рік веселий. А якщо промовити до неї: «Іду в ліс по рогіз, ходи зі мною», то рік буде врожайним на ягоди та гриби.

У цей час журавлі повертаються з вирію. Діти кидали перед журавлями на землю червоний пояс, щоби птахи далі не летіли. Цей звичай має назву – «перев’язування дороги червоним поясом». Кажуть, що журавлі прилетіли й полудень принесли: день стає довшим, і людині, яка працює, треба ще й полуднувати.

Щука викидає ікру зазвичай на Теплого Олексу, кажуть – «лід хвостом розбиває». Її можна голими руками впіймати, але тоді варто з рибальством прощатися – не буде вдачі. Рибалки святкують цей день, бо «хто не почитає святого Олексія, тому риба на руку не піде». Мисливці розповідають, що на Теплого Олекси ведмеді прокидаються й ідуть шукати поживи. А лисиці переселяються в нові нори, й у перші три дні свого переселення вони сліпі й глухі: «ходять, як у мареві: їм кури сняться».

Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олексу подарувати жебракові сорочку, не забаряться старости. Якщо дівчина зустріне лелеку – має впасти або присісти, тоді перед нею швидко стане суджений. А ще ввечері напередодні Теплого Олекси з заплющеними очима зі старої верби виламували гілочку. Якщо вона рівна й довга, майбутній чоловік буде високим і струнким. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути хлопцю в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.

За народними прикметами, на Олексу тепла сонячна погода віщує врожай на хліб і багаті рої. Якщо в цей день бджоли зроблять перший обліт, буде добрий медозбір. Багато талої води – буде не тільки хороший сінокіс, а й багатий урожай.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів