Минулого тижня стало відомо, що в Києві за державну зраду судитимуть колишнього співробітника Управління СБУ в Херсонській області Олексія Сидоровича. За даними обвинувачення, він співпрацював із російськими спецслужбами.
Однак, як зазначає «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ), крім самого Сидоровича, у справі фігурують ще двоє осіб. Це колишній працівник СБУ Андрій Гутор та ймовірний представник ФСБ Віталій Король. Щодо них є окремі провадження.
Журналісти МІПЛ побували в суді, де 14 грудня мало би відбутися перше засідання щодо Сидоровича, поспілкувалися з прокурором та з’ясували, що відомо про Короля і Гутора.
ЙМОВІРНИЙ КУРАТОР
За даними обвинувачення, Сидорович почав співпрацювати з ФСБ з початку 2021 року. Тоді він був на посаді заступника керівника інформаційно-аналітичного відділу УСБУ в Херсонській області. Його куратором слідство називає Віталія Короля.
Той нібито ще з 2018 року вибудовував агентурну сітку в Україні. Так він знайшов Андрія Гутора ‒ колишнього працівника УСБУ в Херсонській області. Окрім іншого, Гутор мав вербувати діючих працівників СБУ, аби ті збирали інформацію для російської спецслужби. Одним із них, ймовірно, був Сидорович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Голову СБУ усунуто з посади через здачу Херсона?
Як зазначено в підозрі на сайті Генпрокуратури, Короля цікавила політична ситуація в регіоні. Зокрема, він отримував від Сидоровича інформацію про роботу партії ОПЗЖ, а також щодо військових навчань. За це Король передавав агентам гроші. Фінансові операції, як встановило слідство, проходили через Гутора.
«За різні епізоди були різні суми. Залежно від виконаних задач», ‒ зазначає прокурор Сергій Труш, який займається справою Сидоровича.
Розповідає, що справа Віталія Короля також у суді. Щодо нього провели спеціальне, тобто заочне, досудове розслідування. Обвинувачують Короля за 114 ст. ККУ ‒ шпигунство.
ЙМОВІРНИЙ ПОСІБНИК
Проти Андрія Гутора теж є провадження, триває досудове розслідування. З підозри Королю відомо, що в 2019 році Гутор мав зустріч зі своїм куратором у Москві. Тоді він отримав доступ до електронної пошти, куди мав заливати картинку із зашифрованим текстом, що він нібито й робив.
Слідству також відомо про зустрічі Сидоровича та Гутора в Херсоні. Під час однієї з таких Сидорович нібито розповідав йому про майбутні командно-штабні навчання та приїзд до міста керівництва СБУ. Усю цю інформацію Гутор передавав Королю.
Прокурор Сергій Труш повідомив, що Андрій Гутор залишався в Херсоні під час окупації міста, а після його звільнення ‒ виїхав.
«Є рішення суду про застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Він оголошений у розшук», ‒ зазначає прокурор.
ЩО ЗІ СПРАВОЮ СИДОРОВИЧА
Солом’янський районний суд Києва мав провести підготовче засідання у справі Олексія Сидоровича 14 грудня. Як повідомила журналістам заступниця керівника апарату суду Альона Петухова, адвокат обвинуваченого попросив перенести засідання через зайнятість в іншому провадженні. Суд пішов на поступки, засідання відклали до 26 грудня.
Як розповів прокурор, спочатку справу Сидоровича відправили до Шевченківського районного суду. Там обрали й запобіжний захід ‒ два місяці тримання під вартою без визначення застави.
Однак перейти до розгляду справи по суті в Шевченківському суді не змогли.
«Багато суддів цього суду брали участь у розгляді клопотань слідчих на досудовому розслідуванні. Відтак суд не зміг сформувати колегію», ‒ зазначив Сергій Труш.
Нині обвинувачений під вартою до 6 січня. На наступному засіданні прокурор ініціюватиме продовження запобіжного заходу.
Оскільки події, в яких обвинувачують Сидоровича, сталися до запровадження воєнного стану, йому інкримінують частину першу ст. 111, а не другу частину, як здебільшого у справах щодо держзради, які порушені після повномасштабного вторгнення РФ.
Тэги: