Стара Збур’ївка: колаборанти повтікали до Скадовська, а росіяни грабують і тероризують місцеве населення

Стара Збур’ївка: колаборанти повтікали до Скадовська, а росіяни грабують і тероризують місцеве населення
Автор: investigator.org.ua 18 Янв. 2023 09:00

Переважна більшість колаборантів зі Старої Збур’ївки Голопристанської територіальної громади Скадовського району, що на окупованій частині Херсонщини, повтікали до Скадовська та звідти намагаються «керувати» селом. Російські військові тим часом почали грабувати не лише покинуті місцеві будинки, а й ті, де залишаються господарі. Грабувати вони приїжджають, як правило, п’яні та в нічний час. Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

За словами жителів Старої Збур’ївки, після звільнення правобережної частини Херсонщини від російських окупантів у листопаді 2022 року всі головні колаборанти Старої Збур’ївки та навколишніх сіл Голопристанської громади намагалися втекти до окупованого Криму або Росії, однак туди їх не пропустили. Пощастило лише дрібним колаборантам, які не встигли отримати якісь «посади». Решту «завернули» вже на так званому кордоні з Кримом, тож їм довелося шукати собі прихисток у Скадовську.

Джерела видання зі Старої Збур’ївки розповіли, що із села втекла, зокрема, гауляйтерка Альона Ротонос разом зі своїми родичами, а також призначені окупантами «керівники» місцевих навчальних закладів та інші «високопосадовці». 


Альона Ротонос, колаборантка, призначена окупантами гауляйтерка села Стара Збур'ївка

«Вони сидять у Скадовську й до Старої Збур’ївки навідуються в кращому випадку один раз на тиждень, щоб роздати 10 тисяч рублів російської «пенсії» або «матеріальної допомоги». Приїжджають і одразу швидко повертаються до Скадовська. В інші дні адміністративна будівля старостату стоїть зачинена. Саму Альону Ротонос у селі ненавидять. Нещодавно їй на ворота вночі почепили траурний вінок з місцевого кладовища. Росіяни після цього організували ціле «розслідування». Але хто це зробив, вони так і не встановили», – розповіли жителі села.

За словами місцевих, останнім часом у Старій Збур’ївці окупанти влаштовують тотальний терор. Якщо раніше вони приїжджали грабувати й заселятися до будинків тих людей, які змогли виїхати на безпечну територію, то тепер грабують усіх підряд.

«Озброєні росіяни можуть приїхати о третій ночі та вимагати в переляканих людей золото, гроші, машину. Виламують гаражні замки, забирають автівки. І постійно вдираються до людей п’яними та стріляють безперестанку. Переважно, у повітря, але люди бояться, що можуть будь-якої хвилини застрелити і їх. Також росіяни понаривали на узбережжі лиману безліч своїх окопів, які одразу наповнилися водою, і все навколо замінували. А терор проти місцевих жителів лише посилився. У кожному з них росіяни вбачають «шпіона», не довіряють нікому», – додали жителі Старої Збур’ївки.

За оцінкою місцевих, із 2500 жителів у селі зараз залишилось біля 30%, решта – виїхали. 

Восени окупанти спромоглися відкрити й зареєструвати в російському державному реєстрі дві школи села. Однак працювати в них погодилися лише декілька вчителів, а навчатися набрали приблизно 30 дітей. Дефіцит педагогічних кадрів росіяни спробували компенсувати за рахунок людей із вулиці – приміром, учителькою вони «призначили» кухарку без педагогічної освіти. Але попрацювати таким псевдовчителям і псевдошколам вдалося максимум з місяць.


Наталія Андрієць та Раїса Бутенко, колаборантки. Фото із соцмереж

Працювати на окупантів добровільно погодилася директорка Старозбур’ївської спеціальної школи Херсонської обласної ради Андрієць Наталія Георгіївна. Вона допомогла росіянам оформити заклад у їхніх реєстрах під назвою «Старозбурьевская специальная школа Голопристанского муниципального округа». 

Натомість для місцевої загальноосвітньої школи росіяни призначили «директоркою» Бутенко Раїсу Петрівну. А сам заклад «перейменували» в «Старозбурьевскую школу Голопристанского муниципального округа». 

«Повноцінно запустити обидві школи окупантам не вдалося. Також їм не вдалося відкрити сільський дитсадок. Нічого у російських загарбників не вийшло», – підсумували жителі Старої Збур’ївки.

 

Приєднуйтеся до нас:

У Посад-Покровському встановлюють модульні будинки на подвір’ях жителів села, чиї оселі зруйновані

«Відбирали їжу, яка призначалася для дітей». У селі Давидів Брід розслідується 130 злочинів окупантів

Миколаївська область визначена пріоритетною в розмінуванні сільгоспземель

Росіяни вдарили по Микільському та Антонівці, є поранені

Заручники російського паспорта. Окупанти ще більше блокують доступ до медицини на Херсонщині