Служба евакуації «Шлях»: волонтери розповіли, як рятують жителів окупованого півдня з-під російського ярма

Служба евакуації «Шлях»: волонтери розповіли, як рятують жителів окупованого півдня з-під російського ярма

Автор: khersontv.com 24 Вересня 2022 09:00

«Кожен із нас колись був змушений зібрати життя в один рюкзак і бігти світ-заочі. Хтось утік з Росії та Республіки Білорусь, пережив окупацію Криму і переслідувався там. Є люди, які пережили АТО та бомбардування Луганська, Донбасу. Ну і звичайно ж, це ночівлі в київському метро, ​​обстріли Харкова. Тож, коли читаємо інформацію про відсутність можливості виїхати і врятувати своїх дітей – не можемо залишатися байдужими. Ось так, маючи бажання допомагати і трохи грошей, ми розпочали свою діяльність», – розповідає директор служби евакуації «Шлях» Олександр Ясинецький.

Вони ризикують власним життям, аби врятувати людей з-під російського ярма. Саме такими словами можна описати роботу служби евакуації «Шлях». Добра справа об’єднала людей різних країн та професій і ось вони разом допомагають жителям тимчасово окупованих територій, серед яких і Херсонська область, пише «Херсон плюс».

За чотири місяці волонтери зробити сотні поїздок на тимчасово окуповані території, аби безкоштовно вивезти всіх бажаючих. Не забувають навіть про домашніх улюбленців, тож коти, собаки, папуги чи хом’яки – часті гості в евакуаційному транспорті.

Волонтери кажуть, що кожна поїздка – складна робота, але коли бачиш, як люди і особливо діти радіють українському прапору, то забуваєш про всі допити окупантів та ночі в полі.

Допомога від першого вибуху

Повномасштабне вторгнення Росії та окупація нових територій не стала несподіванкою для команди волонтерів. Зі слів директора організації Олександра Ясинецького, напружена ситуація поблизу кордонів лякала, тож коли 24 лютого пролунали перші постріли, здогадки тільки підтвердилися.

«Шок був, безперечно, але це вторгнення було очікуваним особисто для мене та моїх друзів. У нашій спільноті є люди з окупованого вже вісім років Криму, Луганська та Донецької області, тож вони пам’ятають, як у 2014 році все розпочиналося. Але ми цього не чекали і не хотіли. Бо розуміли, що під загрозою життя багатьох як дорослих, так і дітей», – каже він.

Спочатку чоловіки вступили до лав Збройних сил України і разом з іншими військовими пішли захищати територію нашої країни від загарбників. Та опинившись у госпіталі й пройшовши реабілітацію, вирішили, допомога – понад усе: якщо не зі зброєю в руках, так за кермом евакуаційного автобусу.

«Наприкінці травня ми потрапили у військовий госпіталь на південному напрямку, відновлення важке та довге. Ми не могли боронити, але могли рятувати. Далі вже справа техніки – зібрали наших друзів та родичів із усього світу. До війни ми всі були абсолютно різні люди: художники, актори, підприємці, спортсмени та викладачі. Географія така сама різна: Донбас та Луганськ, Київ, Ізмаїл, Одеса, Крим, Херсон. Списалися з друзями, родичами у Криму, Херсоні, Республіки Білорусь. Поступово налагодили нехитру логістику та почали потроху евакуювати людей», – розповідає Олександр Ясинецький.

Подалі від російського пресингу

Команда волонтерів працює з єдиною метою – евакуювати людей подалі від російських утисків та катувань. Тож інколи доводиться вивозити людей навіть з тимчасово окупованого Криму, де люди не знають про вільне слово і життя вже 8 років.

Сформована під час війни організація евакуювала на підконтрольну територію України вже понад 300 цивільних жителів. Олександр Ясинецький детально розповідає про алгоритм своєї роботи.

«Попри те, що ми всі з різних професій, налагодити алгоритм дій вдалося відносно швидко, бо ми розуміли, що часу на розкачку немає. Так, охочий евакуюватися має заповнити запит, наші фахівці перевіряють вказану інформацію. Далі дивимося варіанти виїзду і чи можливо це. Тут важливо розуміти, що не всі можуть виїхати на підконтрольну частину України, у когось немає документів. Тож, варто це обов’язково вказувати», – каже він.

Що стосується валіз, то на кожну людину можна взяти сумку не більше 55x40x23 см. А якщо плануєте вивозити із собою домашнього улюбленця, подбайте про переноску або намордник. Аби вони не зашкодили іншим пасажирам.

«Хочу наголосити, що з людей, яких вивозимо на підконтрольну територію України, коштів ми не беремо. Завдяки підтримці українських колег, донатів від небайдужих людей та власних збережень, нам вдається вивозити жителів з тимчасово окупованих територій безкоштовно. Зараз із донатами вже не так просто, люди втомилися від зборів. Тому ми час від часу закриваємо реєстрацію на евакуацію. Як тільки вдається евакуювати хоча б частину зареєстрованих людей – реєстрацію поновлюємо», – розповідають волонтери служби евакуації «Шлях».

Також команда радить усім бажаючим евакуюватися, ознайомитися з переліком правил, яких варто дотримуватися. Треба розуміти, що не виконавши правила, ви наражаєте на небезпеку як інших пасажирів, так і водія.

Бути волонтером і перевозити людей з окупованих територій важко, інколи доводиться ночувати в полі, чекати тижнями в Херсоні чи інших населених пунктах та ще й постійні утиски збоку російських військових. Через це волонтери служби «Шлях» не ризикують перевозити продукти харчування чи ліки.

«Ми виключно перераховуємо гроші знайомим волонтерам, які купують їжу тим, хто не має можливості це зробити. Під обстріли наша команда не потрапляла, але були змушені чекати на їх закінчення на окупованій території або «купувати» чергу як у окупантів, так і наших співгромадян, що дуже засмучує. Через це, мінімальна сума витрачена на евакуацію – 200 $. У цю суму входить проїзд, їжа, вода, житло, якщо потрібно», – додають волонтери.

Наразі команда призупинила прийом нових заявок. Але як тільки волонтери вирішать питання з евакуацією вже зареєстрованих жителів, прийом заявок поновлять і зможуть допомогти.

За поновленням реєстрації можна слідкувати на особистій сторінці служби в інстаграм або просто звернутися в дірект.

Приєднуйтеся
до Telegram-каналу 
«Херсонська Гривна» 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів