Сім місяців у полоні та звинувачення в тероризмі. Історія херсонця Сергія Гейдта

Сім місяців у полоні та звинувачення в тероризмі. Історія херсонця Сергія Гейдта

Автор: Світлана Білоус, suspilne.media 17 Февр. 2023 08:00

Сергія Гейдта російські військові викрали 19 липня і утримували в катівні в Херсоні. Згодом рідні дізналися, що його відправили до Криму, пізніше – до Москви. Зараз він перебуває у Лефортовській тюрмі, і йому інкримінують міжнародний тероризм, повідомляє «Суспільне».

Перебуваючи в катівні в Херсоні, Сергій почав вести щоденник та писати вірші. А в листах, які передавав додому, розповідав про полон.

«Коли Сергій нам передавав листи, то писав, що вони піддаються дуже жорстким тортурам. Це й катування струмом, і втоплення водою, і підвішування за руки в кайданках. А також про їхній побут. Про те, що коли вони знаходилися в Херсоні на підвалі, їх годували кілька разів на тиждень», — розповіла падчерка Сергія Марія Щербина.

Чоловіка викрали 19 липня і тримали в Херсоні до початку жовтня. За цей час кілька разів привозили додому. А потім перевезли до Криму.

«До Криму Сергія перевезли 6 жовтня. Сьомого з нами зв’язався безплатний кримський адвокат, якого йому надали. Він сказав, якщо його будуть судити в Криму, то він буде підтримувати з нами зв’язок. Але можливо, їх вивезуть в Москву. Через 3-4 дні адвокат передзвонив і сказав, що в нього забрали справу. Їх відправляють в Москву, це було приблизно в середині жовтня», — розповіла дружина полоненого.

Як розповіла Марія Щербина, Сергію інкримінують міжнародний тероризм.

«Таку ж статтю інкримінують ще 9 херсонським чоловікам, які займалися постачанням зброї на окуповану територію та підриванням автівок колаборантів. Між собою вони до цього знайомі не були. Тобто це все тиск та вигадки спецслужб РФ», — говорить Марія.

Зараз Сергій перебуває в Лефортово в Москві, там тривають суди. Єдине, що знають рідні, — своєї вини він не визнає. Намагалися зв’язатися з російською стороною, розповідає падчерка Сергія Марія. Писали листа до уповноваженої з прав людини РФ Москалькової, але відповіді не отримали.

«Ми знайшли вихід на адвоката, яка призначена нашому Сергію в Москві. З її слів, вони також зверталися до Москалькової. Вона сказала, що йому інкримінують статтю 361 карного кодексу РФ — міжнародний тероризм, а терористів вони не міняють», — розповіла Марія.

Рідні Сергія зверталися і до українських структур і організацій.

«Ми писали заяву до Національної поліції України, до координаційного штабу, було письмове звернення до Національного інформаційного юридичного бюро, до СБУ, до міжнародного Червоного Хреста, до нашого Уповноваженого з прав людини. У відповідь отримували, що встановити його місцеперебування поки неможливо», — розповіла падчерка полоненого.

За словами адвоката Сергія, він у задовільному фізичному стані. Але рідні говорять, що чоловік має виразку шлунку, та після численних побоїв не може бути здоровим. У Херсонській обласній прокуратурі відкрили кримінальне провадження за фактом незаконного викрадення і утримання Сергія Гейдта. Наразі триває досудове розслідування.

Правозахисник Костянтин Капошилін вважає, що питання повернення полоненого Сергія Гейдта не юридичне, а політичне. І проводить паралель з кінорежисером Олегом Сенцовим, якого російська влада так само засудила за тероризм на 20 років, а через кілька років відпустила.

«Єдине, що з досвіду можу сказати, що таке повернення, скоріше за все, буде можливе, коли росіяни уже засудять і йому дадуть реальний строк. Після того, як вони визнають його, так би мовити, провину, уже ставити питання про обмін на аналогічного росіянина, який був засуджений в Україні», — говорить Капошилін.

Рідним Сергія юрист радить звертатися до Головного управління розвідки України. Шлях повернення полоненого Сергія Гейдта довгий і складний, але реальний. Для цього, на його думку, потрібен широкий розголос в Україні та в міжнародних інституціях, які мають хоча б мінімальний тиск на російську владу.

Фото на обкладинці: херсонець Сергій Гейдт, який 7 місяців перебуває в полоні РФ. Фото: Юлія Щербина

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів