З наближенням 1 жовтня та після резонансної заяви юриста Міноборони Володимира Смілки в Україні знову спалахнула дискусія про те, хто саме з жінок має стати на військовий облік і чи можна їм буде виїжджати за кордон.
НВ спробував розібратися в позиції Міністерства оборони та пояснює, чому правила для військовозобов'язаних жінок з 1 жовтня 2022 року ще не є остаточними, як вони можуть змінитися і від чого це залежить.
Ідеться про військовий облік жінок 14 спеціальностей (перераховані нижче, наприкінці цього матеріалу) відповідно до наказу Міноборони № 313 — утім, міністерство пропонує значно скоротити цей перелік, залишивши обов’язковими лише три з них.
ЗВІДКИ ДАНІ ПРО МОЖЛИВУ ЗАБОРОНУ ВИЇЗДУ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИХ ЖІНОК ЗА КОРДОН? ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ?
У неділю, 4 вересня, юрист Міноборони Володимир Смілка (начальник південно-східного територіального юридичного відділу) на прохання Суспільного ще раз роз’яснив правила для військовозобов'язаних жінок, які набудуть чинності з 1 жовтня 2022 року.
Саме в цьому коментарі Смілка заявив, що на військовозобов'язаних жінок «розповсюджуються такі ж самі обмеження, що і на чоловіків: зокрема, вони не можуть виїздити за кордон під час воєнного стану» (у репортажі ці слова юриста переказує журналістка Суспільного непрямою мовою).
Хоча Смілка про це не згадує, вочевидь, йдеться про тих жінок відповідних спеціальностей, які вже стали на військовий облік — оскільки раніше міністр оборони Олексій Резніков пояснював, що до моменту прийняття на облік жінки не є військовозобов'язаними.
«Військовозобов'язаною людина стає лише після постановки на військовий облік, — говорив Резніков ще взимку до початку вторгнення РФ. — Жодним нормативно-правовим актом не передбачено штрафів для жінок які вперше стають на облік як військовозобов'язані. Тобто, ще раз: жінки стають військовозобов'язаними лише після того, як стають на військовий облік і до моменту ставання на облік вони не є такими».
Володимир Смілка також надав інші важливі роз’яснення щодо постановки жінок на військовий облік з 1 жовтня 2022. Ось головні з них.
Взяття на військовий облік — це не мобілізація. Це означає, що жінки відповідних спеціальностей мають стати на облік, однак не будуть негайно мобілізовані для виконання завдань, у яких мають потребу ЗСУ.
Процедура та документи, необхідні для взяття на облік, збігаються з правилами для чоловіків. «Кожна жінка, яка закінчує навчальний заклад за відповідною спеціальністю, здобула якийсь фах. За цим фахом, якщо він передбачений в наказі, вона зобов’язана з’явитися в територіальний центр комплектування для взяття на облік. Якщо жінка працює за таким фахом, але не має відповідної освіти, вона також може направлятися роботодавцем на військовий облік», — сказав він.
За словами Смілки, жінки мають зібрати необхідні документи та звернутися до керівника свого підприємства чи принести їх у територіальні центри комплектування.
Перелік документів, необхідних для взяття жінок на військовий облік:
- паспорт,
- ідентифікаційний код,
- свідоцтво про шлюб,
- свідоцтво про народження дітей,
- диплом,
- довідка з місця роботи із зазначенням спеціальності.
Штрафувати за невиконання наказу до кінця року жінок не будуть, запевнив Володимир Смілка.
Водночас заступниця міністра оборони Ганна Маляр, коментуючи нові заяви Володимира Смілки, назвала «такою, що не відповідає дійсності» інформацію про те, що 1 жовтня жінки, професії яких перебувають у переліку військово-облікових спеціальностей «усі обов’язково повинні будуть стати на облік».
«Справа в тому, що цю норму було відтерміновано на рік — ви пам’ятаєте, що минулої осені набули чинності певні норми закону. Станом на сьогодні ситуація така: поки що до 1 жовтня це відтермінування, вона [норма] взагалі не діє, а до 1 жовтня вже є напрацювання, і ми робимо все можливе для того, щоб із 1 жовтня жодної обов’язкової постановки на облік не було», — сказала Маляр в ефірі національного телемарафону 5 вересня.
АНІ ПРАВИЛА, АНІ ЗАБОРОНИ, АНІ ПЕРЕЛІК СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ ДЛЯ ЖІНОК ЩЕ НЕ ОСТАТОЧНІ: ЩО ХОЧУТЬ ЗМІНИТИ В МІНОБОРОНИ
4 вересня після резонансного коментаря Володимира Смілки, який підхопили українські ЗМІ, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр оприлюднила додаткові роз’яснення про військовий облік жінок із 1 жовтня 2022.
Вона закликала пресу «не поширювати фейки про військовий облік жінок» і нагадала про можливі зміни в цих правилах, які пропонує затвердити Міноборони України.
За словами Маляр, Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо добровільності постановки на військовий облік жінок. Над законопроектом міністерство працює разом з профільним парламентським комітетом з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
«Ми вже неодноразово заявляли, що постановку жінок на військовий облік встановлено законом. Тому Міноборони та Генштаб не можуть її змінити самостійно. Це повноваження парламенту. Якщо будуть прийняті зміни — Міноборони і Генштаб їх виконають», — наголосила Маляр.
Вона також нагадала, що з 2014 року жодна жінка примусово на фронт не потрапила — лише за її згодою.
Не поширюйте фейки про військовий облік жінок! Фото зі сторінки Ганни Маляр в соцмережі
ЯКІ Ж САМЕ ЗМІНИ ПРОПОНУЄ МІНОБОРОНИ?
У своєму Facebook-пості та в коментарях до нього в дискусії з народною депутаткою Мар’яною Безуглою («Слуга народу») Ганна Маляр роз’яснила, на яких саме змінах наполягає Міністерство оборони.
Скоротити до ТРЬОХ перелік спеціальностей, після отримання яких жінки мають обов’язково ставати на військовий облік. У такому разі це будуть спеціалістки в галузях:
- медицини
- радіотехніки,
- харчових технологій
«Досвід розгортання всіх військових частин ЗСУ та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку, — наголосила Маляр. — Разом із тим, для Збройних сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій».
Тому в разі прийняття змін до згаданого закону Генштаб ЗСУ, своєю чергою, розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить цей перелік до оптимальної потреби, пояснила Маляр.
Зробити добровільною можливість постановки на військовий облік для решти спеціальностей. Таким чином, пояснила Маляр, можна буде «дати можливість наймотивованішим жінкам добровільно ставати на облік по інших військово-облікових спеціальностях, які теж потрібні, просто не так гостро як, три зазначених».
За її словами, наразі у ЗСУ вже близько тисячі жінок, які добровільно стали на облік. «І в них неможна забирати це право, як і в тих, хто в майбутньому буде мотивований стати добровільно на облік за іншими військово-обліковими спеціальностями, а не лише за трьома найзатребуванішими», — пояснила Ганна Маляр.
ЩО БУДЕ, ЯКЩО ЖОДНИХ ЗМІН НЕ ЗАТВЕРДЯТЬ ДО 1 ЖОВТНЯ 2022?
Чинним залишиться і закон «Про військовий обов’язок і військову службу», і пов’язаний з ним наказ Міноборони № 313 («Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями»).
Тобто якщо жодних змін до 1 жовтня 2022 року внесено не буде, чинними залишаться ті правила про 14 спеціальностей, які вище описав юрист Міноборони Володимир Смілка.
Ганна Маляр окремо наголосила, що Міноборони не бачить сенсу у відтермінуванні свого наказу № 313, а наполягає саме на змінах в законі. «Якщо залишити закон як є і відтермінувати на рік постановку на облік, тоді ми ще рік маємо невизначеність для жінок і обов’язковий принцип постановки на облік», — наголосила вона.
ТО ЧИ ЗМОЖУТЬ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ ЖІНКИ ВИЇЖДЖАТИ ЗА КОРДОН ПІСЛЯ 1 ЖОВТНЯ?
Все залежить від того, які зміни в закон внесе (або не внесе) парламент, ще раз наголосила Маляр.
«У Генштабу немає потреби збільшувати кількість жінок на обліку — про це неодноразово Генштаб заявляв […]. Наші дії - Міноборони України і Генштабу ЗСУ залежать напряму від закону. Якщо приймуть зміни — це один алгоритм дій, якщо не приймуть — інший. Але позиція Генштабу та вже зазначена неодноразово: крім виділених генштабом трьох спеціальностей, в інших зараз потреби збільшувати облік немає», — підкреслила заступниця міністра оборони.
ПЕРША РЕАКЦІЯ ДЕПУТАТІВ НА ПРОПОЗИЦІЇ МІНОБОРОНИ
Народна депутатка Мар’яна Безугла («Слуга народу») в коментарях до публікації Ганни Маляр у Facebook заявила, що пропозицій у вигляді законопроєкту від Міноборони буцімто не надходило.
«Питання знято з порядку денного. Парламент в 2022 це питання не розглядатиме, бо перелік, дати, виїзд за кордон — все регулюється на рівні Кабміну, не законами», — заявила Безугла. За її словами, відповідні зміни правил для військовозобов'язаних жінок має внести і уряд:
- щодо взяття жінок на військовий облік з 1 жовтня 2022 року та переліку спеціальностей — зміни в накази Міноборони № 313 від 11 жовтня 2021 та його оновлення від 21 березня 2022 року;
- щодо порядку виїзду жінок за кордон — врегулювати рішенням Кабінету міністрів України.
ЯКІ 14 СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ СТАНОМ НА ЗАРАЗ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ВЗЯТТЯ ЖІНОК НА ОБЛІК?
Якщо вважати досі чинним наказ Міноборони № 313 (з відповідними змінами, що скоротили перелік професій для обов’язкового військового обліку жінок призовного віку, 18−60 років), то це такі 14 спеціальностей:
1. Хімія, хімічні технології та інженерія, біологія (коди спеціальностей — 187, 188, 195, 197, 830, 831);
2. Телекомунікації та радіотехніка (403, 420, 429, 430, 432, 441, 443, 450−455, 460, 474, 500−504, 508, 528−533, 549−553, 586, 769, 776, 782);
3. Інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології (474, 478, 485, 600−604, 803, 805, 806, 815−819, 821, 909, 925, 993, 994);
4. Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка (602, 626−632, 784, 785, 791, 805, 806, 815−821);
5. Науки про Землю, географія, фізика та астрономія (671−673, 679, 923);
6. Харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва (788);
7. Забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості (787, 789);
8. Фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза (878);
9. Стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування (879);
10. Біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія (880);
11. Ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна (884, 885);
12. Облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування (900, 901, 911);
13. Видавництво та поліграфія (922);
14. Психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення (915, 929).
Крім того, в чинному наказі є додатковий перелік професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, представниці яких також беруться на військовий облік військовозобов'язаних:
- професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, професіонали в галузі медицини (крім медичних сестер), професіонали в галузі лікувальної справи, професіонали в галузі стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, професіонали в галузі фармації, провізори, професіонали в галузі медико-профілактичної справи, наукові співробітники в галузі медико-профілактичної справи, інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства), допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів в галузі сучасної медицини (крім медичних сестер) — 878
- професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології, патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства, медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів — 879
- оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я — 880
- професіонали в галузі ветеринарної медицини, ветеринари, асистенти ветеринарів, допоміжний персонал у галузі ветеринарії - 884, 885
- менеджери (управителі) на пошті та зв’язку, службовці, що зайняті на пошті та подібними роботами — 485
- кухарі - 788
- перекладачі та усні перекладачі - 914
Тэги: