Увага багатьох країн світу прикута до південних регіонів України, де українські Збройні сили намагаються відтіснити російських окупантів. Що саме відбувається на лінії фронту? На це питання шукає відповідь чимало представників світових медіа, які їдуть в Україну, щоб на власні очі побачити війну та отримати важливу інформацію із перших вуст.
Нещодавно на півдні України – у Миколаєві та Запоріжжі – побували й журналісти суспільної телерадіокомпанії Франції Radio Tеlеvision Suisse (RTS). Матеріал про побачене й почуте ними під назвою «Репортаж із центру контрнаступу України на півдні країни» був опублікований на сайті RTS 9 вересня. Далі - повний переклад статті.
РЕПОРТАЖ ІЗ ЦЕНТРУ КОНТРНАСТУПУ УКРАЇНИ НА ПІВДНІ КРАЇНИ
Україна проводить контрнаступ на південному фронті країни. Але в умовах блокування інформації та пропаганди сторін, що воюють, зрозуміти реальність ситуації важко. Журналісти RTS вирушили туди, щоб зібрати свідчення та зустрітися зі сторонами конфлікту. Репортаж.
Хоча лінії фронту майже не рухалися кілька місяців, минулого тижня Україна оголосила про початок контрнаступу «на кількох напрямках» на півдні країни. Цього оголошення українці чекали ще з весни.
Головна мета операції – забрати з рук росіян місто Херсон. Це був перший великий український опорний пункт, захоплений Москвою після її вторгнення в лютому минулого року.
«Це початок кінця окупації регіону», – з полегшенням каже херсонський чиновник.
Метою також є відкинути російські війська на інший берег Дніпра. Але завдання колосальне.
«Наші дії послабили ворога, але він все ще дуже потужний», - попередила речниця сил південного фронту.
Цей контрнаступ є кульмінацією кількатижневих операцій на півдні України з послаблення російської армії, націлених на її протиповітряну оборону, склади боєприпасів і навіть на лінії зв’язку та стратегічні мости. Це сталося в той момент, коли Москва прагнула зміцнити контроль над Херсоном, зокрема через референдум про анексію, і в той час, як у регіоні відновилася напруженість навколо Запорізької АЕС.
МИКОЛАЇВ – стратегічне місто для росіян
Наразі інформації про просування українських військ за останній тиждень на півдні країни дуже мало. Губернатор області Віталій Кім, з яким вдалося зустрітися кореспонденту RTS в Україні Морін Мерсьє, нічого конкретного не повідомив. Він сказав, що новини день за днем є «хорошими». У четвер українські війська заявили про «глибокий» прорив, до «декількох десятків кілометрів» російських рубежів і «звільнення кількох населених пунктів» у цьому регіоні.
Інформацію заблоковано. Журналісти не мають доступу до лінії фронту й тому не можуть перевірити, що там відбувається. У Києві вважають, що це надто небезпечно: фото та відео з фронту можуть допомогти російській армії і таким чином поставити під загрозу український контрнаступ.
Найближча стратегія полягає не в тому, щоб відвоювати позиції, а в тому, щоб продовжувати послаблювати росіян.
«У російській армії багато людей, а також дуже великі запаси боєприпасів. Наша армія багато використовує розвідку й намагається загнати супротивника в пастку. Ми не хочемо, щоб наші солдати гинули, тому намагаємося працювати головою, щоб виграти», – каже Віталій Кім, пояснивши, що, найімовірніше, цей наступ принесе плоди ще не скоро.
Віталій Кім, губернатор Миколаївської області. Фото: Морін Мерсьє/RTS
Щоденні напади
Російська армія продовжує щоденні обстріли Миколаєва, розташованого за 30 кілометрів від південної лінії фронту. У неділю дві ракети впали на ймовірно окуповані українськими військами завод і школу без учнів. У місті не припиняється повітряна тривога.
У неділю, 4 вересня, російські ракети обстріляли школу в місті Миколаїв і зруйнували будинки, розташовані перед закладом. Фото: Морін Мерсьє/RTS
Незважаючи на напади та виїзд половини мешканців, десятки сімей ховаються в гаражах у місті, покинувши навколишні села, які тепер знаходяться поблизу лінії фронту.
«Ми не почуваємося тут у безпеці», — каже Ігор, який разом із дружиною та трьома дітьми знайшов притулок в брудному гаражі в Миколаєві. Щоб побороти вогкість, яка гризе стіни кімнати, чоловік встановив невелику пічку. На цих кількох квадратних метрах, де на стіні встановлені імпровізовані нари, родина намагається підготуватися до зими.
Ігор із сином в гаражі в Миколаєві. Вони знайшли там притулок для своєї родини після втечі зі свого села, яке тепер знаходиться на південній лінії фронту. Фото: Морін Мерсьє/RTS
Як і всім біженцям, зараз їх доводиться долати економічні труднощі.
«Доходів майже не маємо. Зараз намагаємося продати продукцію, — безуспішно», — розповідає Ігор.
Він знає, що, незважаючи на український контрнаступ, він і його родина вже не побачать своє село таким, яким воно було до війни.
«У кращому випадку знадобляться роки, щоб ситуація стабілізувалася. Немає вибору, ми повинні відновлюватися».
Збереження проросійських настроїв
Оборона цього бомбардованого міста ускладнюється тим, що частина населення проросійськи налаштована. З розпадом Радянського Союзу багато миколаївців втратили роботу та так і не знайшли її. Перспектива знову «стати» росіянином постає для них, таким чином, як новий подих з економічного погляду. Деякі люди співпрацюють з російськими військами та дають їм вказівки, які дозволяють бомбардування міста.
ЗАПОРІЖЖЯ – контрнаступ, що посилює нестабільність
Уперше атомна електростанція опинилася в центрі великого збройного конфлікту. За даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), у середу ввечері запорізький об’єкт знову зазнав бомбардувань, Росія та Україна продовжують звинувачувати одна одну в цих нападах, не встановлюючи чітко, хто винен.
В опублікованому цього тижня звіті, в якому описується нестійка ситуація на атомній станції, експерти МАГАТЕ, які відвідали об’єкт, закликали припинити бомбардування поблизу АЕС, а також негайно створити «зону безпеки», щоб запобігти будь-якій ядерній аварії.
Росія звернулася за поясненнями після публікації тексту. У Москві вважають Україну винною в атаках на станцію і хочуть, щоб це було документально засвідчено. Київ задоволений тим, що у звіті йдеться про присутність російських військ на АЕС. З іншого боку, Україна шкодує про те, що у звіті немає прогресу в цій ситуації.
Серед жителів Запорізької області, які готуються до ймовірної аварії на АЕС, розповсюдили інструкцію щодо застосування таблеток йоду. Фото: Морін Мерсьє/RTS
Постійні бомбардування
Експерти МАГАТЕ змусили конфліктуючі сторони залишитися на місці. Але їхня присутність на АЕС не заспокоює. В Енергодарі, місті, де розташована станція, «вибухи лунають щодня», — каже місцева жителька Ліда, чоловік якої працює на атомній станції. Вона сподівалася, що з прибуттям інспекторів міжнародного агентства обстріли зменшаться. Однак усе відбувається зовсім навпаки.
Її чоловік, як і ще близько 8 тисяч українців, які працюють на Запорізькій АЕС, тепер змушений працювати під тиском російських окупантів, які не дають їм виїхати. Він розповідає Ліді, що це місце в руїнах, де всі вікна вибиті вибухами та де скрізь валяються уламки, ракети та снаряди.
Готуюючись до гіршого
У цьому контексті великої нестабільності управління охорони здоров’я Запорізької області готує план дій, який дозволить у разі аварії на АЕС хоч якось захистити сотні тисяч мешканців цієї території. Тим, хто живе в радіусі 50 кілометрів і віком до 40 років, доведеться прийняти таблетку йоду. На думку фахівців, для людей старшого віку таблетки для розсмоктування можуть мати зворотний ефект.
Влада хоче заспокоїти: йод буде для всіх, хто його потребує. Але реальність не така очевидна, і сумніви присутні навіть в аптеках. Деякі кажуть, що три місяці були без йоду.
Жінка бере таблетки йоду для себе та дітей із роздавального пункту в Запоріжжі. Фото: Морін Мерсьє/RTS
У Запоріжжі також обережні до питання про відповідальність за обстріли. Ніхто не хоче казати про це на камеру. Наразі важко визначитися однозначно, тому що доступ до Енергодару, де розташована АЕС, неможливий. Населення області саме не знає, куди подітися. Люди навчилися остерігатися влади на місці, тому що численні смерті не дозволяють їм публічно сумніватися в словах влади.
Багато людей також вважають, що українська пропаганда надто присутня, хоча розуміють її корисність у боротьбі з російською пропагандою. Але люди хвилюються через можливу ядерну аварію, сумніваючись у владі, невизначеність додає тривоги.
Тэги: