Тема війни в Україні щодня активно висвітлюється в засобах масової інформації світу. Що саме про війну РФ проти України писали на перших шпальтах газети різних країн - регулярно аналізує член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський.
Нижче до вашої уваги - перші шпальти декількох газет за 26 серпня 2022 року та огляд цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні.
Велика Британія. The Daily Telegraph
ПОЖЕЖА БІЛЯ АЕС ЗНЕСТРУМИЛА УКРАЇНУ
Південні регіони постраждали після того, як підконтрольний Росії об’єкт був відключений після пожежі, «спричиненої обстрілом»
Частина південної України знеструмлена після того, як пожежа поблизу найбільшої в Європі атомної електростанції призвела до вимкнення її реакторів, що викликало побоювання, що Росія відключить електроенергію в Україну. Контрольована Росією Запорізька електростанція була відключена від української електромережі, коли пожежі в зольниках сусідньої вугільної електростанції двічі обірвали лінії електропередачі, повідомив учора її оператор. Пожежу спричинив обстріл, повідомили джерела в галузі.
Пожежу спричинив обстріл, повідомили джерела в галузі. Україна звинуватила «дії окупантів».
Цього тижня інженер станції заявив, що, на його думку, Росія хоче відключити станцію від української енергосистеми.
Українська компанія-оператор АЕС "Енергоатом" повідомила, що вчорашня пожежа поблизу АЕС змусила відключити від мережі два працюючих реактора.
«Таким чином, дії окупантів спричинили повне відключення [Запорізької АЕС] від енергомережі – перше в історії станції», – йдеться у повідомленні.
У компанії заявили, що реактори не пошкоджені, а власні потреби атомної станції в електроенергії забезпечуються сусідньою теплоелектростанцією.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), спостережний орган Організації Об’єднаних Націй за ядерною енергією, повідомило, що лінію було відремонтовано, і до вечора принаймні один із двох реакторів станції, що залишилися, повернувся до мережі.
Вчора ввечері Білий дім заявив, що Росія повинна погодитися на створення демілітаризованої зони навколо АЕС, яка з березня перебуває в руках Росії.
Організація Об’єднаних Націй прагне отримати доступ до заводу, а також закликає демілітаризувати територію.
Представники МАГАТЕ «дуже, дуже близькі» до можливості відвідати Запоріжжя, заявив учора генеральний директор агентства Рафаель Гроссі.
Раніше в той же день повідомлялося про відключення світла в контрольованих Росією частинах півдня України, зокрема в Херсоні, Мелітополі та Новій Каховці.
Мер Енергодара, окупованого Росією міста, в якому знаходиться Запорізький завод, заявив, що завод втратив електроенергію та воду та перебуває «на межі гуманітарної катастрофи».
Ні в "Енергоатомі", ні в МАГАТЕ не говорять про причини пожежі.
Однак джерела повідомили, що пожежі виникли внаслідок падіння снаряда неподалік.
Потім спрацювали автоматичні процедури безпеки, щоб запобігти передачі електроенергії по несправних лініях, повідомили джерела.
Претензію не вдалося підтвердити одразу. Такий інцидент ще більше посилить міжнародні побоювання щодо ядерної аварії в зоні бойових дій.
Російські війська захопили Запорізьку електростанцію після бою з українськими силами в березні, що спонукало сусідні міста роздавати таблетки йодиду калію на випадок витоку радіації.
Обидві сторони звинувачують одна одну в обстрілах поблизу АЕС протягом останніх тижнів, що викликало побоювання щодо пошкодження реакторів і установок з відпрацьованим паливом.
МАГАТЕ шукає доступу для інспекційної місії та закликає до демілітаризації території.
Цього тижня тамтешній інженер заявив, що новопризначені російські менеджери скоротили кількість персоналу до небезпечно низького рівня та ввели обмеження на пересування, що ускладнило належний контроль за роботою реакторів.
Він попередив, що українському персоналу буде заборонено висловлювати інспекторам занепокоєння щодо безпеки під час майбутньої місії, і що деяких піддавали тортурам, щоб переконати їх говорити лише те, що їм говорять.
Вчора Міністерство оборони оприлюднило супутниковий знімок російської військової техніки, розташованої біля п’ятого реактора електростанції, датований 21 серпня.
Міністерство оборони ідентифікувало три бронетранспортери та дві вантажівки. Зазначається, що це свідчить про те, що росіяни зберігають «посилену військову присутність» на місці та, можливо, намагаються приховати транспортні засоби, паркуючи їх під трубами та мостами.
Шість реакторних блоків Запоріжжя захищені залізобетонними куполами, які витримують вибухи, що робить витік радіації малоймовірним, навіть якщо вони були обстріляні.
Австрія. Salzburger Nachrichten
ПЕРШІ НАСЛІДКИ САНКЦІЙ ВИМІРНІ
Детальний аналіз ставить під сумнів райдужні заяви Кремля. Санкції не працюють? Ви жартуєте? Ви серйозно, коли це говорите?
Цей детальний аналіз ставить під сумнів райдужні заяви Кремля. Беззаперечно, що Володимир Путін ще може вистояти.
Кремль давно припинив регулярну публікацію детальних економічних цифр. Те, що просочується, — це підібрана вручну статистика, підкріплена урядовою інформацією. Вони підтримують пропагандистську машину Володимира Путіна: санкції Заходу неефективні. Вони завдають більше шкоди Заходу, ніж напрочуд стабільній Росії. Але чи можна довіряти цій заяві?
Ні, каже команда з американського елітного університету Єль на чолі з економістом Джеффрі Зонненфельдом у детальному дослідженні.
Серед іншого, були оцінені високочастотні дані про російське споживання та інтернет-торгівлю, дані з морських перевезень і від торгових партнерів Росії.
Інші експерти, такі як Фінський центр досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), також сумніваються в достовірності інформації з Москви.
Насправді "економічні санкції Заходу завдають шкоди економіці Росії як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі", - йдеться в дослідженні Єльського університету. Наразі Кремлю вдалося запобігти колапсу за допомогою "величезного пакету заходів фіскальної та монетарної політики". Ринок був заполонений державними грошима, від субсидій до прямих виплат, від допомоги в позиках до взяття на себе боргів. Але як довго Путін зможе підтримувати цей «надмірний рівень витрат», оскільки вартість війни зростає?
Подушка все ще є, заявив "Süddeutsche Zeitung" Тімоті Еш, експерт з Росії британського аналітичного центру Chatham House. Він може дати Кремлю ще рік.
Тому що зараз Кремль втрачає доходи. Навіть за власною інформацією, виручка від продажу нафти і газу в травні впала більш ніж вдвічі в порівнянні з попередніми місяцями.
У липні мінус становив 22 відсотки порівняно з тим самим місяцем минулого року – незважаючи на високі ціни на енергоносії.
За словами фінських експертів з CREA, те що було в червені – це завжди. 51 відсоток експорту російської нафти йшов до ЄС. Багато хто в Європі все ще заповнює свої склади до того, як наприкінці року набуде чинності нафтове ембарго, яке було ухвалене.
Знайти інших клієнтів важко. Лише чотири відсотки російських продажів припало на Індію в червні, причому за демпінговими цінами. Навіть якби збільшити втричі, то було б лише дванадцять відсотків.
Зараз на Китай припадає чверть продажів нафти Москві, також завдяки значним дисконтам. Однак бракує потенціалу для подальшого збільшення, який навряд чи можна створити протягом цього десятиліття.
Ще більше це стосується газу. 83 відсотки поставок газу з Москви досі надходять до Європи. Там, однак, вони становлять лише 43 відсотки всього імпорту газу, і ця тенденція стрімко падає. Схід Росії, особливо Китай, не є альтернативним ринком. Немає жодної мережі трубопроводів, про яку варто згадувати. Його теж треба було будувати спочатку – питання лише за які гроші. Тому що джерела грошей з інших сфер також висихають, головним чином через падіння імпорту.
Імпорт становить близько 20 відсотків національного доходу згідно з одним із найдивовижніших результатів дослідження Єльського університету.
Навіть при бажанні Китай не зміг би компенсувати втрату західних високотехнологічних товарів у Росії.
За інформацією США, українські військові виявили в російській військовій техніці чіпи від пральних машин і холодильників.
Недолік, який міг би хоча б частково пояснити проблеми російської армії в Україні.
У дослідженні Єльського університету підкреслюється, що втрата бізнесу, близько 600 мільярдів євро інвестицій через відхід західних компаній і втрата продуктів і талантів є незамінними.
Виробництво зупинилося, зарплати та споживання різко впали, а інфляція становить близько 20 відсотків. Незважаючи на всі оманливі маневри Кремля, «виходу з економічного занепаду немає, поки країни-союзники зберігають і посилюють санкційний тиск на Росію».
РОСІЯ «САМОТНЯ, АЛЕ НЕ САМОТНЯ» (стаття)
У Кремля мало союзників – лише партнери, які діють з власних інтересів.
М'янма повністю стоїть за Кремлем. "Росія робить все необхідне для консолідації власного державного суверенітету", - сказав військовий речник Со Мін Тун Мало.
Кілька днів після початку "військової спецоперації" Росії проти України.
У конфлікті із Заходом Москва користується симпатіями десятків країн. Але бракує потенціалу та інтересів активно підтримувати Росію. У московських ЗМІ знову увійшов у моду цар Олександр III: «У нас тільки два вірних союзника – наша армія і наш флот».
Крім Білорусі, союзників у Росії практично немає, вважає московський політолог Борис Мешуєв. «Росія самотня, але не самотня. Йому не подобаються його дії в Україні, але ще менше йому подобається війна Заходу з санкціями. Ніхто не знає, чи незабаром об’єднаний Захід запровадить подібні санкції щодо інших держав».
Росія має лише ситуативних союзників. Є Туреччина, яка не бере участі в санкціях, але Україна має бойові безпілотники які їй продано Туреччиною. Є країни ОПЕК, які не рухаються, накачувати більше нафти, щоб знизити ціну на російську нафту.
Але головним чином тому, що вони самі виграють від високих цін. Є Індія. Московська традиційна збройна промисловість збільшила імпорт російської нафти та вугілля. Так само і Китай. Перш за все, це хороший бізнес для Пекіна та Нью-Делі. Росія має продавати за демпінговими цінами. Пекінські дипломати регулярно голосують за пропозиції Росії в Раді Безпеки ООН.
З іншого боку, китайські виробники дотримуються економічних санкцій. «Потенційний, іноді реальний, але не завжди безумовний політичний союзник», — пише пролінійний московський публіцист Віталій Третьяков. Це не схоже на залізний зв’язок.
Натомість Росія не має союзників, які б хотіли залишити осторонь власні економічні інтереси. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв сидів поруч з Путіним на сцені Петербурзького економічного форуму в червні як почесний гість. І незворушно заявив, що його країна не визнає сепаратистські республіки на сході України.
Франція. Le nouvel Économiste
ЕРДОГАН БАЛАНСУЄ
Турецький президент зацікавлений у збереженні рівноваги… злегка нахиляючи її в бік Заходу.
У середині серпня Ердоган відвідав Львів для зустрічі зі своїм колегою Зеленським і генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем, який слідував за його зустріччю з Володимиром Путін у Сочі двома тижнями тому чудово проілюстрував цей дивовижний баланс.
З початку російського вторгнення Анкара здійснила дипломатичний подвиг, зберігаючи підтримку Києва та союз з Росією, не поступаючись своїми інтересами. У той час як турецькі безпілотники відіграли вирішальну роль в успіху українських військ проти російської армії, Туреччина також керувала своїми складними та важливими відносинами з Москвою з точки зору енергетики та економіки. У середині серпня Ердоган відвідав Львів для зустрічі зі своїм колегою Зеленським і генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем, який слідував за його
Турецька стратегія є складною лише на перший погляд, тому що вона відповідає трьом вимогам: уникнення поразки України, уникнення відкритого конфлікту з Росією, демонструючи солідарність із західними цілями, і посилення регіональної ваги Туреччини.
Зустріч із Володимиром Путіним у Сочі двома тижнями раніше чудово проілюструвала цей дивовижний баланс. У той час як деякі аналітики вважають, що це ймовірно послабить відносини між Туреччиною та її західними союзниками, які можуть сумніватися в довірі до неї як посередника в конфлікті, інші, навпаки, вважають, що ця позиція робить особливо актуальною роль чесних брокерів.
Посередницька служба між Україною, Росією та НАТО
Турецька стратегія є складною лише на перший погляд, тому що вона відповідає трьом вимогам: уникнення поразки України, уникнення відкритого конфлікту з Росією, демонструючи солідарність із західними цілями, і посилення регіональної ваги Туреччини. Її роль у досягненні угоди між Україною та Росією щодо експорту їхніх зернових демонструє, що з початку конфлікту Анкара досить добре реагувала на ці вимоги. Те, що Ердоган продовжував співпрацювати з Москвою в питаннях торгівлі та сирійського досьє, водночас надаючи Києву суттєву матеріально-технічну допомогу, таким чином відповідає елементарній політичній обережності. Пропонуючи свої посередницькі послуги, Туреччина зуміла використати на свою користь слабкі місця, притаманні її географічному та дипломатичному положенню між двома воюючими сторонами. Ця геополітична вага дозволила їй чинити тиск на НАТО, щоб вона змінила ембарго Заходу на постачання зброї та співпрацю в галузі оборони та безпеки, а також скористалася процесом вступу Фінляндії та Швеції. З точки зору енергетики, Туреччина також продемонструвала свою корисність для європейців, сприяючи транзиту газу з Азербайджану на континент, таким чином уникаючи повних перебоїв у постачанні для країн, які повністю залежать від російського газу, таких як Болгарія. Маючи всю необхідну інфраструктуру, Туреччина має намір увічнити цю роль енергетичного «хабу». З огляду на важкі президентські вибори 2023 року, Ердоган максимально використовує контекст, щоб представити себе як ефективного державного діяча турецькому населенню.
Проте Туреччина опинилася в ситуації дилеми, пов’язаної з внутрішніми міркуваннями, регіональною безпекою та її власними відносинами із Заходом. Її головною геополітичною ставкою залишається збереження територіальної цілісності України, що захищає її від російських амбіцій у Чорному морі. У той же час переможена та нестабільна Росія загрожувала б її цілям на Кавказі та особливо в Сирії, де Ердогану потрібне зелене світло від Путіна, щоб завдати удару по курдським силам і переселити 4 мільйони сирійських біженців, що негативно впливає на політичний клімат і турецьку соціальну ситуацію. , на північному сході країни. Стабілізація економіки та фінансових ринків є другим імперативом для президента Туреччини. У короткостроковій перспективі співпраця з Росією виглядає актуальною: завдяки трансакційним, але ефективним стосункам між Ердоганом і Путіним, Туреччина приймає російських компаній і туристів, які постраждали від західних санкцій, і може виконувати свої плани в ближньому зарубіжжі.
Не маючи жодного інтересу в тому, щоб чітко ставати на бік України чи Росії, Анкара, швидше за все, продовжуватиме уникати проблеми вибору, продовжуючи свої відносини з двома воюючими сторонами, але на різних рівнях: зберігаючи політичну, дипломатичну та військову (навіть скорочену) підтримку України, та економічне, енергетичне та туристичне співробітництво з Росією, зберігаючи при цьому стратегічну неоднозначність з НАТО, щоб уникнути її прямої участі в Чорному морі. Ця глобальна стратегія повинна дозволити їй забезпечити як свою внутрішню безпеку, так і свої економічні інтереси, особливо тому, що, незважаючи на їхній настрій перед обличчям цього відносного нейтралітету, ні Україна, ні Росія не чинять найменшого тиску на Анкару, щоб спонукати її змінити свою позицію.
Однак у довгостроковій перспективі ця стратегія може не окупитися. Дійсно, посилення тиску Заходу на Росію загрожує рикошетами турецькому союзнику, який наражається на можливі заходи у відповідь через те, що не бажає чітко обрати свою сторону. У поточному турецькому контексті фінансові санкції стали б економічною катастрофою для населення Туреччини та катастрофою на виборах для Ердогана. Комерційна вага російського ринку (35 мільярдів доларів) справді не може конкурувати з європейським ринком, першим партнером Туреччини, який становить майже 178 мільярдів доларів і пояснює необхідність щадити членів НАТО.
Таким чином, з двох країн Туреччина виграє більше від надання переваги Україні, з якою вона могла б зміцнити свої економічні, дипломатичні та військові зв’язки. Їхнє спільне становище як периферійних і географічно схильних до агресивності країн як Росі робить це партнерство ще більш важливим. Альянс із Росією, з іншого боку, ризикував би остаточно відштовхнути Туреччину від Заходу та посилити її залежність від Москви. Таким чином, Ердоган зацікавлений у збереженні балансу… злегка нахиляючи його в бік Заходу.
Туреччина виграла б більше від сприяння Україні, з якою вона могла б зміцнити свої економічні, дипломатичні та військові зв'язки. Їхня спільна позиція як периферійних країн і географічно схильних до російської агресії робить це партнерство ще більш важливим.
Іспанія. ARA
«VISA POUR L'IMAGE* ДИВИТЬСЯ НА УКРАЇНУ
Цей знімок, на якому мешканка Бучі не хоче виходити з будинку, в якому вона жила останні 20 років, незважаючи на те, що він був зруйнований російськими військовими, є одним із знімків, відібраних Перпіньянським фотофестивалем.
* Visa pour l'Image - Міжнародний фотофестиваль
Іспанія. El País
ПУТІН НАКАЗУЄ ПОСИЛИТИ РОСІЙСЬКУ АРМІЮ 130 ТИСЯЧАМИ СОЛДАТІВ
Москва збільшує чисельність на 13% і розподілятиме бюджет "за потребою"
Через півроку після того, як він начав «спеціальну військову операцію» проти України 24 лютого, президент Росії Володимир Путін учора наказав посилити свою армію більш ніж 130 000 нових солдатів і виділити «необхідний бюджет» для розширення їхньої військової машини. . Указ набуде чинності з 1 січня 2023 року і встановлює, що загальна чисельність особового складу Збройних сил Росії, включаючи небоєздатний склад, збільшиться до 2,03 млн осіб.
Однак підкріплення прибуде на боці тих, хто візьме в руки зброю: Міністерству оборони доведеться залучити понад 130 000 нових бійців і додати загальну теоретичну чисельність у 1 150 628 солдатів, що на 13% перевищує встановлений зараз ліміт.
Причини такого заходу в указі не пояснюються. До цього часу армія в Україні посилювалася за допомогою вербування добровольців через приватні охоронні компанії та шляхом примусової мобілізації чоловіків на підконтрольних територіях, особливо в Донецькій і Луганській областях, на сході Донбасу. Ці бойовики досі не визнані частиною ЗС РФ.
Оголошення про посилення російської армії сталося наступного дня після півроку наступу, в якому Росія, попри явну перевагу, не змогла досягти жодного з того, що Захід вважав своїми головними цілями – окупації всього Донбасу та повалення уряду на чолі з Володимиром Зеленським. Крім того, нещодавні атаки української армії на Кримський півострів, анексований Росією в 2014 році, і ймовірність початку контрнаступу Києва для відновлення позицій викликали занепокоєння в Москві.
Президент не збільшував чисельність армії з 2017 року, незважаючи на те, що його підготовка до наступу включала інші правові реформи. Серед них норма кінця минулого року, яка встановлювала розміри братських могил станом на лютий місяць початку війни.
"Уряд Російської Федерації постановляю передбачити Міністерству оборони виділення коштів федерального бюджету, необхідних для виконання цього розпорядження", - йдеться в президентському дорученні, підписаному Путіним. Ця інформація не буде доступна росіянам: більшість статей державних витрат Кремль приховав.
Щороку відбувається два набору кадрів. Весняний підвів
Військова служба в Росії є обов'язковою, але її Збройні сили юридично оформлені як професійна армія, і теоретично лише ті, хто підписав трудовий договір, можуть брати участь у війнах за її межами. Проте саме Міноборони останніми місяцями визнало, що кількох людей, які лише служили в армії, відправили на фронт незаконно. "Вживаються заходи щодо недопущення відправки новобранців у зону бойових дій", - заявив у березні речник Міноборони Ігор Конашенков.
Останніми місяцями влада розпочала численні кампанії з найму, особливо в менш заможних регіонах, звідки походить більшість військовослужбовців Збройних сил, оскільки вони знаходять там стабільну роботу. Однак цього виявилося недостатньо, і Кремль провів кілька реформ за останні місяці, щоб підвищити призов. Одна з них передбачала скасування граничного віку вступу на військову службу від 18 до 40 років для росіян і до 30 років для іноземців.
Крім того, на початку березня Путін оголосив про виплату семи мільйонів рублів (близько 115 тисяч євро за офіційним курсом, зміненим через труднощі з обміном іноземної валюти) сім'ям загиблих в Україні бойовиків і ще три мільйони рублів - поранених. Для порівняння, середня зарплата в євразійській країні склала близько 62 457 рублів.
Проте страх бути відправленим на війну помітний і цей страх вплинув на останню кампанію обов’язкової військової служби. Щороку відбувається два тури набору, до яких можуть залучатися чоловіки віком від 18 до 27 років, які ще мають виконати свій обов’язок. Ця весна, яка була відкрита з 1 квітня по 15 липня, показала ознаки невдачі. Міністр оборони Сергій Шойгу 11 липня оголосив, що близько 89 000 новобранців було направлено до Збройних сил, тоді як загальна чисельність очікується близько 135 000 військовослужбовців.
«З огляду на наявну інформацію, лише від п’ятої до третини очікуваних призовників було відправлено з військами в середині червня, коли зазвичай принаймні половина вже там», – пише Павел Лузін, фахівець з російської мови. Збройні сили на сайті аналізуючого центру Riddle оголосили країну іноземним агентом.
«За таких обставин можна припустити, що осіння кампанія, яка стартує 1 жовтня і завершиться 31 грудня, буде більш жорсткою і закриє ті нечисленні юридичні лазівки для тих, хто намагається ухилитися від військової служби», — додає експерт. вважає, що при тих втратах, які вже зазнала Україна, російська армія має в своєму розпорядженні на кілька сотень тисяч бійців менше її номінальної чисельності в один мільйон чоловік, «що все більше і більше неминуче призводить до загострення її організаційних проблем».
Італія. La Repubblica
РОСІЙСЬКИЙ ШПИГУН У НАТО В ІТАЛІЇ
Агент військової розвідки протягом 10 років переміщалася між Римом та Неаполем, впроваджуючись в атлантичне та американське командування. Під чужим ім'ям та прикриттям ювелірного бренду вона вступила у зв'язок із десятками офіцерів. Потім вилетіла в Москву.
На гала-вечері в штаб-квартирі НАТО в Неаполі за столами зібралися всі найважливіші офіцери в супроводі подружжя та поважних гостей. Перед стартом командир попросив тиші та скандував: "Вип'ємо за Атлантичний Альянс!". Він і подумати не міг, що з ним піднімає келих і шпигунка російських спецслужб, усміхнена молода жінка у вечірній сукні: героїня найгучнішої розвідувальної операції Москви в нашій країні.
Розслідування, яке протягом десяти місяців проводило Repubblica разом із сайтом розслідувань Bellingcat, тижневиком Der Spiegel та The Insider, реконструювало таємну місію, яку майже десять років проводила таємнича жінка зі складною, але й фальшивою особою: Марія Адела Куфельдт Рівера, народилася в Перу в сім'ї німця. Космополітична і впевнена в собі тридцятирічна дівчина, яка розмовляє шістьма мовами і заснувала компанію з виробництва ювелірних виробів, потім увійшла в світські кола Неаполя і, нарешті, зуміла проникнути в персонал бази НАТО і 6-го флоту США: оперативна верхівка західної військової влади в Європі. Сучасна Мата Харі, яка виділялася своєю спокусливістю і залишила слід розбитих сердець, перш ніж зникнути в повітрі.
Обкладинки вбивць
Основним слідом, який пов’язує її зі спецслужбами Москви, є російський паспорт, який використовувався для в’їзду в Італію: він належить до тієї ж спеціальної серії, яку використовували 007 ГРУ, військова розвідка за наказом Кремля, ті, хто намагався отрути газом Новачок Сергій Скрипаль і болгарського виробника зброї Еміліан Гебрев. Загалом вона використовувала три російські паспорти – один національний і два закордонних – усі з номерами, схожими на ті, що використовуються для прикриття московських агентів. 14 вересня 2018 року Bellingcat і The Insider викрили групу вбивць, опублікувавши їхні документи. А наступного дня Марія Адела раптово вилетіла з Неаполя рейсом до Москви, так і не з’явившись.
З іншого боку, її ім'я було вигадкою. Як це вже було виявлено по той бік океану. У серпні 2005 року адвокат із Ліми звернувся з проханням про визнання перуанського громадянства для Марії Адели Кухфельдт Рівери, надавши свідоцтво про народження, підписане в Кальяо 1 вересня 1978 року, і свідоцтво про хрещення від парафії Крісто Ліберадор. Шкода, що церкви тоді ще не було: її збудували лише через дев’ять років. Через помилку влада Перу відхилила заявку та почала кримінальне розслідування. У Москві їм все одно: можливо, думають, що в Південну Америку перевіряти ніхто не поїде, і вирішують продовжити операцію. У 2006 році був виданий російський паспорт, який представляв як техніка державного університету з московською адресою прописки, де, як ми перевірили, про це ніхто не пам'ятає.
Інфільтрація в Європі
Багато агентів ГРУ, ідентифікованих за останній період, мають схожі особистості: наприклад, Сергій Володимирович Черкасов, бразилець із батьком німцем, заарештований у Нідерландах у червні минулого року, який роками спокійно переміщався між Ірландією та Сполученими Штатами. Марія Адела також повільно починає свою подорож. Згідно з опублікованими в соцмережах фотографіями, з 2009 по 2011 рік він переїжджав між Римом і Мальтою. «Я познайомився з нею на Мальті на святкуванні її дня народження в 2010 році, - згадує Марселл Д'Аргі Сміт, давній журналіст і колишній редактор британського видання Cosmopolitan. Вона сказала, що відвідує курс гемології в Парижі, але часто приїжджає до свого хлопця на острів». 11 жовтня 2011 року вона здійснив тривалу подорож поїздом з Парижа до Москви через Білорусь: подорож зайняла два з половиною дні, і вона повторить її кілька разів у наступні роки. Власне, до 2012 року вона переважно проживав у французькій столиці, де зареєструвала ювелірну компанію під брендом Serein.
Каскад дорогоцінних каменів
Фаза встановлення закрита. З початку 2013 року Марія Адела починає свої метаморфози. В Італії вона живе в кондомініумі в Остії та мешкає в скромному рожевому будинку на околиці Вальмонтоне: посвідчення особи, видане муніципалітетом Лаціо, засвідчує її як студентку. Але в лютому 2013 року вона зареєструвала компанію Serein Srl для пакування коштовностей. І за два роки все зміниться. По-перше, бізнес: компанія відкриває майстерню в ювелірному центрі Tarì, в Marcianise, отримавши дозвіл Головного управління поліції. Вона переїжджає до Неаполя, на одну з найчарівніших вулиць Посілліпо, через Манцоні; потім вона орендує ще гарніший будинок на вулиці Петрарка з терасою, звідки відкривається вид на дивовижну затоку.
Вона вирує в міському житті, між подіями та вернісажами. У 2016 році вона урочисто відкрив «концептуальну галерею» в престижному Палаццо Калабрітто, на розі Пьяцца дей Мартірі: «нове місце зустрічі для шанувальників усього, що римується з розкішшю».
У новинах повідомляється про присутність натовпу знаменитостей і відомих осіб, включаючи радника та керівника американського консульства. Вона зустрічає їх усміхненою, з довгим чорним волоссям і невеликим макіяжем. Тим часом вона виставляє свої радощі на продаж в Інтернеті, вигадуючи неіснуючий герб: «З 1800 року ми працюємо з метою створення маленьких витворів мистецтва, які б дарували емоції. За понад двісті років ми бачили, як сяяли тисячі очей».
На сайті пояснюється, що «вони створені для елегантної та ніколи надмірної жінки. Наша мета - підкреслити природну красу кожної жінки, даруючи їй хвилини щастя. Jungle від Serein натхненний чарівними місцями та кольорами узбережжя Амальфі". Насправді все виглядає фіктивно: це були б біжутерія, куплена в Китаї за дуже низькими цінами і перейменована в захопливий спосіб, наприклад, «квітучі сади» і «всесвіт форм». Марія Адела, здається, не зацікавлена в заробітках, тому що вона завжди виставляє невеликі рахунки - загалом 13 тисяч євро доходу - в той час як вона витрачає і розподіляє на організацію обідів і вечорів. Гроші, походження яких невідоме.
Моряки, жінки і біда
Її місія інша. І їй вдається зробити це чудово. Її приймають до клубу левів «Napoli Monte Nuovo», дуже особливого клубу: його заснували офіцери бази НАТО в Лаго-Патріа, навіть логотип повторює військовий символ Об’єднаних сил Альянсу. Партнерами є практично всі солдати, службовці та техніки Атлантичного альянсу або 6-го флоту США. Це команди, які керують місіями НАТО та діяльністю ВМС США в Європі: найбільш бажана ціль для російської розвідки.
У 2015 році Марія Адела навіть була призначена секретарем клубу і є одним із найвідданіших членів, настільки, що вона створила сторінку у Facebook. Німецький підполковник, оберстлейтенант Торстен С., пояснив Der Spiegel, що клуб перебуває в кризі, і тоді лідер одного з найвидатніших неаполітанських левів порекомендував Марію Аделу: «Вона може відновити написи завдяки своїм міжнародним зв’язкам. громадянське суспільство ". Полковник пригадує, що жінка була дуже активною, брала участь у всіх заходах, а у 2018 році, коли почали сплачувати внески, запропонувала оплатити реєстрацію за всіх. "Я так і не зрозумів, якими були її мотиви", - сказав офіцер.
Цей клуб був ідеальною павутиною, до якої агент Грю зв’язав численних офіцерів НАТО, створивши широку мережу стосунків, деякі з яких мали сентиментальний характер: один із керівників Атлантичного командування підтвердив нам, що у нього був короткий роман стосунки. , просячи анонімності.
Для всіх вона виправдовувала своє російське громадянство любовною історією: вона народилася в Південній Америці, дочка німця і перуанця. Коли їй не виповнилося і двох років, мати-одиначка відвезла її до Москви на Олімпіаду 1980. Але потім їй довелося бігти назад на батьківщину, довіривши її родині радянських знайомих. Її мати так і не повернулася, і Марія Адела виросла в СРСР, у складних стосунках з прийомними батьками: «У дитинстві мене зґвалтував вітчим. Ось чому я покинув Росію: я ніколи не повернуся, я мрію залишитися в Європі і одружитися тут».
Всередині штабу
Серед людей, яких він відвідав, був полковник Шелія Браянт, тодішній генеральний інспектор американських військово-морських сил у Європі та Африці: дипломований юрист Гарвардського університету, який служив в Іраку в штабі генерала Джима Меттіса, тодішнього начальника Пентагону. Зараз Шелія Браянт повернулася до Штатів, де була кандидатом у Палату представників від Демократичної партії. Марія Адела також розповіла їй таку ж історію: «Це здалося мені заплутаною і непереконливою історією. Навіщо комусь кидати свою дочку в Радянському Союзі?». Це був не єдиний елемент сумніву: «Важко було зрозуміти, звідки він взяв гроші: він відкрив магазин і часто міняв квартири в найкрасивіших районах міста без надійних джерел доходу. Я ніколи не говорила з нею про політику і мала обмежений доступ до конфіденційної військової інформації, яка могла зацікавити Гру: ми з чоловіком обмежили наші стосунки соціальними взаємодіями. Пригадую, що він мав стосунки не лише з офіцерами та чиновниками США, а й з бельгійцями, німцями та італійцями. Ми намагалися допомогти їй у, здавалося б, її любовних проблемах з чоловіками...»
Інші друзі також повідомили про те саме враження, говорячи про стільки, очевидно, мучених пристрастей. Людей, з якими вона спілкувався в Атлантиці та ВМС США, багато. Вона була тісно пов’язана з тодішнім адміністратором систем даних у штаб-квартирі Atlantic: особою, відповідальною за найбільш чутливі інформаційні системи. Але в 2018 році вони раптово посварилися. Жінка більше не працює в НАТО: вона дала можливість поговорити з Der Spiegel, але, щойно дізнавшись про це, відмовилася. Як і інші друзі Марії Адели в уніформі. Кілька знайомих працювали в американській лікарні Грічіньяно; інші у відділеннях зв'язку; деякі, однак, мали більш оперативні посади, наприклад голландський полковник.
Вона запрошувала їх до себе додому, в ресторан, гостювала в їхніх квартирах: принаймні хтось пам'ятає шопінг в її бутіку. Щороку на свій - фальшивий - день народження вона організовував вечерю біля басейну. Ми не знаємо, чи вдалося їй фізично потрапити на базу НАТО чи командування США, але є вагомі ознаки її присутності під час деяких церемоній: щорічних танців НАТО, танців морської піхоти, кількох благодійних вечорів.
Максимальна інфільтрація
Марія Адела, здається, не знає обмежень. На своїй сторінці у Fb вона показує фотографії поїздки до Бахрейну, де базується інший військовий флот США і де вона зустрічається з прем'єр-міністром, принцом Аль Халіфою, якому дарує кілька коштовностей свого бренду. Тим часом вона переносить штаб-квартиру компанії в Мілан, за кілька метрів від Дуомо, до офісів видатного бухгалтера: останній баланс показує 300 000 євро збитків, ймовірно, витрати на шалену діяльність представництва.
Наше розслідування не змогло відновити, яку інформацію отримала шпигунка та чи змогла вона підсадити комп’ютерні віруси на телефони та комп’ютери своїх друзів. Однак вона вступила в контакт з ключовими фігурами в НАТО і ВМС США: ще жодному російському агенту не вдавалося так глибоко проникнути у верхівку Атлантичного альянсу. Не вдалося навіть з'ясувати, чи є зв'язок між цією операцією та іншою сенсаційною історією розвідки: арештом французького полковника, який служив у штабі в Неаполі. Офіцер опинився у в'язниці в Парижі влітку 2020 року за звинуваченням у продажу надсекретних файлів ГРУ. Але Марія Адела вже зникла.
Вона стартує 15 вересня 2018 року, відразу після викриття про те, що російські 007 розповсюджують смертельні отрути по Європі. Її неаполітанські друзі марно зв'язувалися з нею в соціальних мережах, її останній бойфренд - контрактник, який служить на американській базі - штормив електронною поштою. Немає відповідей тижнями. Coup de théâtre прибуває 19 листопада 2018 року з дописом італійською та англійською мовами, в якому вона чітко повідомляє, що у неї пухлина. «Правда, яку я повинна нарешті відкрити. Я намагалася сховатися від себе, в деяких моментах мені це вдавалося! Зараз волосся після хімії ростуть, короткі, але є ... Сумую за всім, але намагаюся дихати. PS: дякую всім людям, які не припиняють бомбардувати мене повідомленнями. Я тебе люблю". На фото в профілі у неї білявий короткий бобік: це останнє зображення перед тишею. Вона лише порушила це проти Марселл Д'Аргі Сміт, колишнього директора Cosmopolitan, якій він написав у WhatsApp у грудні минулого року: «Є так багато речей, які я не можу (і ніколи не зможу) пояснити, але знаю, що я сумую за тобою, дуже сильно".
Донька полковника
Марія Адела дуже вміло приховувала свої сліди. Але тривалий аналіз оприлюднених останніми роками російських баз даних, переплітаючи доступні новини та використовуючи програмне забезпечення для порівняння облич, дозволив виявити її справжнє ім’я: Ольга Колобова, 1982 року народження. Відправною точкою стала фотографія старий паспорт: дівчина, яка зникає на тринадцять років, щоб знову з’явитися в Москві наприкінці 2018 року, коли за короткий час вона купує дві елітні квартири та Audi, працюючи нижчим службовцем у державній установі.
Не тільки. Ії батько був деканом військового факультету Єкатеринбурзького університету: полковник, який отримав численні медалі «за службу своїй батьківщині за кордоном, в Анголі, Іраку та Сирії», і тому займався розвідкою. У 2007 році полковник пішов у відставку: агентів ГРУ часто вербують із числа дітей офіцерів.
Останню підказку Bellingcat дав російський викривач: фото нового водійського посвідчення Ольги Колобової, зроблене у 2021 році, яке має високий відсоток збігу з обличчям Марії Адели. Остаточним доказом, однак, є зображення в профілі WhatsApp Ольги Колобової: те саме зі світлим коротким волоссям на лобі, опублікованому Марією Аделою в останньому повідомленні. В «Однокласниках», одній із найпопулярніших соціальних мереж Росії, Ольга останніми місяцями поширювала тексти, в яких вихваляла вторгнення в Україну в групі «Друзі Путіна». Але це найменше дивує з її неймовірної шпигунської пригоди.
Є моменти, коли світова історія змінюється, і раптом Італія стає стратегічно важливою для планів Володимира Путіна. У 2014-2015 роках окупація Криму та військова експедиція до Сирії відсунули зону інтересів Росії в серце Середземномор’я: початок маршу продовжився висадкою в Лівії та проникненням до Центральної Африки.
У цей момент бази НАТО і американських військ на півострові перетворюються на єдиний бастіон проти експансії Москви. Не дивно, що саме в 2015 році таємнича Марія Адела Кухфельдт Рівера починає свою місію в штаб-квартирі Atlantic в Неаполі.
Але це не лише військове питання: Рим постає в очах Кремля як «м’яке підчерев’я» Європейського Союзу, найкраще місце для пошуку політичних та економічних орієнтирів. З будь-яким інструментом.
До того часу незрозумілі особисті стосунки між Сільвіо Берлусконі та Путіним відкрили двері для всіх видів співпраці, включаючи спільну розробку високотехнологічної зброї та літаків, зміщення осі наших енергетичних поставок із Північної Африки на родовища сибірського газу. .
Стосунки з Лицарем були настільки популярні в Росії, що ФСБ - спадкоємці КДБ - зняли видовищний бойовик, в якому кремлівські 007 врятували Берлусконі від нападу джихадистів у центрі Риму.
Навіть після занепаду лідера Forza Italia державні компанії, олігархи та урядові емісари відродили інвестиції в нашу країну, яка вважається оптимальним плацдармом для переказу капіталу та убезпечення його від ризику санкцій.
Інші фігури пішли, щоб поширити вплив на політичну сферу. Начебто неузгоджені маневри, але зараз це добре читати як шматочки загальної мозаїки, багатогранного сюжету та єдиної перспективи: мати можливість обумовлювати вибір нашої демократії.
Є операції з поки що неясними контурами. Угода, яка поєднує Лігу з партією Путіна «Єдина Росія», підписана в Москві Маттео Сальвіні в 2017 році. А наступного року переговори, які проводив його друг Джанлука Савоїні в залах готелю «Метрополь» для укладання нафтових угод, також мали на меті політика підтримки: переговори, підтверджені у звіті олігарха Костянтина Малофєєва, фінансиста міжнародного суверенітету, який просуває Олександр Дугін.
У той же час починається делегітимізація сторін, які захищають європейські санкції: поштовх, який просувають найближчі до нового царя медіа, посилюється хвилями фейкових новин, які поширюються в соціальних мережах з анонімних адрес. Це увертюра до кампанії, яка ніколи не припинялася.
Багато агентів пішли в тінь. У 2021 році арешт капітана фрегата Вальтера Біота, спійманого на гарячому під час кишені грошей російського 007, підкреслив, наскільки широку мережу сплели шпигуни в столиці та їхні представники в посольстві: офіцер був на службі в обороні Генштабу, де фотографував делікатні файли в обмін на гроші.
Інші ігри проходили просто неба. Прибуття до Ломбардії військової експедиції для підтримки боротьби з Covid, яка народилася в результаті прямої розмови між Путіним і тодішнім прем’єр-міністром Джузеппе Конте, залишається неймовірним епізодом: єдиним, що коли-небудь проходив на території НАТО, який він дав пропагандистські аргументи для очорнення Європи та вірусологів колишньої Червоної армії можливість зібрати фундаментальну інформацію про пандемію.
Сьогодні вторгнення в Україну та тупик у конфлікті зробили пошуки італійських змін ще більш актуальними: тільки зупинивши потік військової та економічної допомоги Києву, Москва має надію на перемогу.
Досить згадати випади екс-прем'єра Медведєва, щоб зрозуміти, наскільки важливим для Москви стало голосування 25 вересня. Досить перечитати вироки, виголошені в середу 24 серпня Маріо Драгі, щоб зрозуміти, яку загрозу хоче запобігти Путін: «Багато говорять про суверенітет, але майже половина поставок газу залежить від країни, яка ніколи не переставала ганятися за своїм імперським минулим, є прямою протилежністю суверенітету. Це ніколи не повинно повторитися».
Німеччина. Badisches Tagblatt
МИ ПРОДОВЖИМО ПОСТАВЛЯТИ ЗБРОЮ
Шольц підтверджує підтримку України / Путін наказує розширити армію
Олаф Шольц підтвердив свою рішучість надати військову підтримку Україні проти нападу Росії. Він захоплювався мужністю солдатів, сказав Шольц у четвер на військовому полігоні Путлос на Балтійському морі. Там українці навчаються на зенітному танку Гепард. Також канцлер заліз у військову техніку та оглянув її зсередини.
«Чоловіки, які тут, будуть захищати свою країну. Вони захищатимуть її від страшної загрози, яку становила для України жорстока загарбницька війна Росії», – сказав Шольц, для якого це був перший візит на навчальну програму. «І ми будемо продовжувати підтримувати їх нашими фінансовими засобами, а також зброєю, яку ми можемо надати з Німеччини», – сказав він.
Через півроку після вторгнення в Україну глава Кремля Володимир Путін наказав збільшити російську армію. Згідно з оприлюдненим у четвер указом, очікується, що до 2023 року армія матиме понад два мільйони осіб. Зокрема, чисельність збройних сил – як контрактників, так і військовозобов’язаних – має бути збільшена на 137 тис. осіб до приблизно 1,15 млн осіб. Решта військовослужбовців є так званим цивільним персоналом, наприклад, адміністративними службовцями.
Росія напала на сусідню Україну 24 лютого. За словами Кремля, у війні все йде «за планом». Однак міжнародні військові експерти підтверджують, що Росія просувається повільно і припускають, що російські війська зазнають великих втрат. Сама Москва вже давно не надає жодної інформації про загиблих і поранених у власних лавах.
Україна відзначила 31-у річницю своєї незалежності від Радянського Союзу в середу – рівно через шість місяців після російської атаки 24 лютого. Раніше Київ попереджав про додаткові атаки Росії на річницю. Насправді ввечері, серед іншого, повідомлялося про ракетне попадання залізничних об'єктів у місті Чаплине на Дніпропетровщині.
«Чаплине – наш біль сьогодні», – сказав президент Володимир Зеленський у своєму звичайному відеозверненні. За даними українських джерел, станом на четвер кількість загиблих зросла до щонайменше 25 осіб, у тому числі двоє дітей. Крім того, 31 людина отримала поранення. Міноборони Росії оприлюднило іншу версію: загинули понад 200 українських військових, які прямували на Донбас.
Підпис під фото:
Символічне зображення: канцлер Олаф Шольц (ліворуч) на танку гепарда.
Німеччина. Der Tagesspiegel
КАЖУТЬ, ЩО РОСІЯ ВИКОРИСТОВУЄ ВЕЛИЧЕЗНУ КІЛЬКІСТЬ КАСЕТНИХ БОМБ
Заборонена зброя вбиває сотні людей в Україні
У своїй кампанії в Україні Росія також використовує касетні боєприпаси, які в основному заборонені на міжнародному рівні, і вражають переважно цивільне населення. Про це йдеться у звіті гуманітарних і правозахисних організацій, представленому в четвер у Женеві.
«Цивільні особи залишаються головними жертвами касетних боєприпасів», — сказав Робін Гайс, директор Інституту ООН з вивчення проблем роззброєння. За даними так званого «монітора касетних бомб», за перше півріччя 2022 року жертвами вибухових пристроїв в Україні стали щонайменше 689 мирних жителів.
З них 215 загинули, 474 отримали поранення та каліцтва. Однак кількість незареєстрованих випадків, ймовірно, буде набагато вищою, оскільки лихоліття війни унеможливлює точний облік. Боєприпаси також пошкодили низку будинків, шкіл, лікарень та інших цивільних будівель у країні, куди російські війська вторглися 24 лютого.
За даними організації допомоги Handicap International, «російські війська здійснили сотні атак». Однак, згідно з висновками експерта з питань роззброєння Human Rights Watch (HWR) Мері Варехем, щонайменше у двох випадках українські підрозділи також застосували касетні бомби. За даними Федерального міністерства закордонних справ, особливо небезпечними є касетні боєприпаси
«Значний відсоток суббоєприпасів не детонує, а залишається на місці у вигляді відходів і загрожує населенню».
Згідно з оприлюдненим дослідженням, у 2022 році Україна була єдиним театром військових дій у світі, де сторони воювали касетними бомбами. «Триваюче та неодноразове використання касетних боєприпасів в Україні свідчить про відсутність уваги до цивільного населення, а в деяких випадках — про навмисний намір вразити його», — підкреслила Єва Марія Фішер з Handicap International. Усі держави мають приєднатися до договору про заборону, щоб «ця варварська зброя» остаточно зникла з театрів військових дій.
Ні Росія, ні Україна не підписали так звану Конвенцію Осло про заборону касетних боєприпасів. США, Китай та інші військові держави також не хочуть підкорятися пакту. Угода набула чинності в серпні 2010 року. За даними Handicap, на сьогодні договір підписали 123 країни. Конвенція передбачає повну заборону на зброю.
Країни забороняють використання, розробку, виробництво, накопичення та передачу боєприпасів, випущених зі зброї або скинутих з літаків.
Німеччина. Die Tageszeitung
ВСЕ ПРОСТО ВКРАЛИ?
Україна знову експортує зерно, а глобальна криза голоду послаблюється. Тим часом російські кораблі начебто везуть вкрадену в України пшеницю до союзної Сирії
Підпис під фото:
Пшениця після збору врожаю в Києві, початок серпня. Україна підозрює, що жадане зерно розкрадають і потрапляє до союзників Путіна.
ЯК ПАРК У КИЄВІ, НАВІТЬ У РОЗПАЛ ВІЙНИ ЗАЛИШАЄТЬСЯ МІСЦЕМ ЗУСТРІЧІ ЗАХОПЛЕНИХ ШАХІСТІВ (колонка)
Швейцарія. Blick
ПУТІН РОЗШИРЮЄ АРМІЮ
Через півроку після вторгнення в Україну очільник Кремля Володимир Путін (69) наказав збільшити російську армію. Очікується, що станом на 2023 рік загальна чисельність армії перевищить два мільйони осіб, згідно з опублікованим вчора указом.
Зокрема, чисельність збройних сил – як контрактників, так і військовозобов’язаних – має бути збільшена на 137 тис. до приблизно 1,15 млн осіб. Решта військових є так званим цивільним персоналом, таким як адміністративні службовці. Але: офіційна причина розширення не була названа. За словами Кремля, у війні проти України все йде «за планом».
Однак про загиблих і постраждалих у власних лавах Москва вже тривалий час не повідомляє.
Швейцарія. Tages-Anzeiger
ПАРТИЗАНИ В РОСІЇ ОРГАНІЗОВУЮТЬСЯ?
Таємнича партизанська група оголосила війну президенту Росії Володимиру Путіну. Самопроголошена "Національна республіканська армія", яка стверджує, що здійснила вбивство прокремлівського коментатора Дар'ї Дугіної, складається з "російських активістів, військових чиновників і політиків".
Вони хочуть повалити та «знищити» Путіна, якого вони називають «узурпатором і тираном». Така ж доля загрожує державним службовцям, військовим і всім, хто підтримує війну в Україні - кажуть спостерігачі, а також критики російського Кремля.
Ізраїль. The Jerusalem Post
6 МІСЯЦІВ ВІЙНИ В УКРАЇНІ – І ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНІШЕ
Російське вторгнення в Україну не зайшло в глухий кут, а через шість місяців переросло у дедалі небезпечніший конфлікт із бійками навколо найбільшої в Європі атомної станції, резонансним вбивством у Москві, ескалація загроз і зухвалі українські атаки на контрольовані Росією території.
«Динаміка поля бою» змінюється, сказав генерал-лейтенант у відставці. Марк Гертлінг, колишній командувач армією США в Європі. озброївшись дедалі більш смертоносною зброєю США та інших союзників, Україні іноді вдавалося перехопити ініціативу та здивувати російські сили.
Незрозуміло, однак, як довго це може тривати і чи зможе Україна спиратися на ці невеликі перемоги настільки, щоб диктувати хід війни.
«Війна далека від завершення», — сказав Деніел Сервер, старший науковий співробітник вашингтонського Інституту зовнішньої політики, який спеціалізується на вивченні війни. «Українцям не вистачає живої сили для звичайних наступальних дій, але вони використовують свої поставки артилерії НАТО, безпілотників, протитанкових ракет та іншої зброї, щоб завдати шкоди росіянам та їх лініям постачання».
Шість місяців війни, внаслідок якої загинули тисячі людей і мільйони були вигнані з їхніх домівок, збіглися із зазвичай радісним національним святом. У середу виповнилося 31 рік з моменту виходу країни з розпаду Радянського Союзу.
День незалежності був зустрінутий українцями з сумішшю непокори та страху, оскільки Державний департамент США заявив, що має «інформацію про те, що Росія активізує зусилля для нанесення ударів по цивільній інфраструктурі та урядовим об’єктам України найближчими днями і що громадяни США залишають країну».
Ці попередження спонукали владу заборонити масові зібрання в Києві та другому місті країни, Харкові, і наказати жителям ховатися вдома.
Напруга була особливо високою через заяву Росії про те, що Україна здійснила вбивство минулої суботи Дар’ї Дугіної, доньки видатного ультраправого російського політичного теоретика та сама гучної прихильниці війни.
Уряд президента України Володимира Зеленського заперечує будь-яку причетність до вибуху автомобіля у вихідні – драматичного удару на околиці загалом безпечної російської столиці, який торкнувся внутрішнього кола довірених осіб президента Володимира Путіна.
На меморіальній службі у вівторок представники націоналізму, який живить Путін, зокрема засновник сумнозвісної групи найманців, яка воює в Україні та частинах Африки, оплакували втрату та вимагали суворого покарання України. Її смерть, сказав її заплаканий батько Олександр Дугін, «можна виправдати лише перемогою».
Цього тижня кияни зібралися на виставку виведених з ладу російських танків і бронетехніки, які були доставлені в центр столиці на бортових вантажівках, щоб відзначити несподівано стійку боротьбу українських захисників у перші дні війни. Настрій був веселим, коли діти піднімалися на величезні транспортні засоби, а батьки, бабусі та дідусі дивилися на них.
Але минулої суботи ввечері Зеленський похмуро повідомив співвітчизникам, що Росія може бомбардувати цивільні райони столиці та інших міст під час річниці незалежності.
«Ми всі повинні усвідомлювати, що цього тижня Росія може спробувати зробити щось особливо потворне, щось особливо злісне», – сказав президент у відеозверненні. Тим не менш, у вівторок він з'явився на публіці на церемонії з нагоди Дня прапора, керуючи підняттям гігантського прапора.
«Синьо-жовтий прапор України знову замайорить там, де йому належить бути, у всіх тимчасово окупованих містах і селах України», – заявив пізніше Зеленський.
Прогнози нападу виправдалися. Російська ракетна атака вбила 22 мирних жителів і підпалила пасажирський потяг на сході України, заявили в четвер офіційні особи в Києві, ракетні удари були завдані на північ від столиці, коли Україна відзначала свій День Незалежності під сильним обстрілом.
НАТО пообіцяла свою постійну підтримку в конфлікті, а генеральний секретар Єнс Столтенберг у вівторок назвав конфлікт «битвою воль».
«Ми повинні підтримувати Україну», — сказав він на віртуальній конференції, присвяченій ситуації в Криму, стратегічно важливому півострові, незаконно захопленому Москвою в 2014 році, який став передвісником повномасштабного вторгнення, яке почалося 24 лютого. Зеленський пообіцяв повернути собі півострів.
Останніми тижнями вибухи поблизу паливних складів та інших стратегічних об’єктів у Криму налякали російських окупантів і дали вихід для припущень, що Україна дає перші залпи в контрнаступі.
Окрім окупації Криму на півдні, Росія здобула успіхи в інших прибережних районах Чорного моря, блокуючи важливі поставки зерна у світ протягом кількох тижнів, а також у східному Донбасі, де проросійські сепаратисти також діють протягом кількох днів. років.
Давній план Путіна полягав у тому, щоб розширити імперську славу Росії, повернувши собі Україну, її родючі поля та численні шахти, землю, яку він вважає не заслуговує на те, щоб бути незалежною державою.
Одним із потенційно найстрашніших фронтів у війні є бойові дії, які точаться на півдні України навколо Запорізької атомної електростанції, яку російські війська захопили на початку вторгнення. Спостерігачі ООН за ядерною енергетикою стурбовані тим, що російські удари чи український вогонь у відповідь можуть викликати радіацію, яка може вбити десятки тисяч людей.
"Поки ми говоримо, Україна, сусідні держави, все міжнародне співтовариство живе під загрозою ядерної катастрофи", - заявив заступник посла США в ООН Річард Міллз на спеціальному засіданні Ради безпеки у вівторок. «І люди, зрозуміло, налякані».
Минулого тижня переговори з Росією та Україною про демілітаризацію території та надання ООН доступу зазнали краху, а США офіційно викликали й покарали російського посла у Вашингтоні за «безрозсудне ігнорування ядерної безпеки» його країни.
Уряд США тим часом продовжив озброювати колишню радянську республіку, що перебуває в облозі, оголосивши наприкінці минулого тижня про новий пакет на майже 800 мільйонів доларів у вигляді безпілотних літальних апаратів для збору розвідувальної інформації, легких і високомобільних гаубиць і протимінно-бомбостійких броньованих машин. Також включено першу партію складних протитанкових ракетних систем TOW.
У Пентагоні заявили, що військові постачання будуть особливо корисні на південних і східних територіях України, які Росія засіяла мінами, і де уряд Зеленського хоче здійснити серію контратак, щоб повернути міста та селища. Такі військові дії, ймовірно, вимагатимуть бою на ближчій дистанції, ніж це зазвичай відбувалося досі, а також значного підриву мін.
Гертлінг, генерал у відставці, який є постійним аналітиком CNN, сказав, що великий контрнаступ України малоймовірний з огляду на тривалі обмеження та більшу, хоча й дещо невмілу, територію російських сил і особливо повітряних сил. Але це не означає, що Україна не просунулася вперед, сказав він.
«Росія зараз усвідомлює, що їм доводиться захищатися в більшій кількості місць, що ще більше виснажує їхні сили від бойових дій як на сході, так і в частині півдня», — сказав він. «Такі дії ставлять ворога на задню ногу».
Громадська думка США, а також реакція в Конгресі були загалом позитивними щодо вирішення конфлікту в Україні президентом Джо Байденом, санкцій його адміністрації щодо Росії та її здатності активізувати велику, хоча й неповну, коаліцію міжнародної підтримки.
Здатність України воювати значною мірою залежить від рішучості її європейських союзників – і ця рішучість, ймовірно, буде піддана серйозному випробуванню, коли настане зима, і їм дуже знадобиться російська нафта, щоб зігрітися.
Західні санкції перешкодили деякому російському експорту, а ціни на нафту та бензин у всьому світі різко зросли, перш ніж нарешті почали стабілізуватися. Аналітики попереджають, що зимовий попит може призвести до зростання цін знову.
Індія. The Times of India
ІНДІЯ ВПЕРШЕ ГОЛОСУЄ ПРОТИ РОСІЇ В РБ ООН ЩОДО УКРАЇНИ
Індія була серед 13 членів Ради Безпеки ООН, які проголосували в середу проти пропозиції Росії не дозволити президенту України Володимиру Зеленському дистанційно виступати на РБ ООН. Хоча це було лише процедурне голосування, це був перший випадок, коли Індія проголосувала проти Росії з питання, пов’язаного з Україною, після початку військової операції Індії в лютому.
Росія була єдиною країною, яка підтримала її пропозицію, оскільки Китай утримався, а інші підтримали віртуальне звернення Зеленського. Індія пояснила свою позицію, заявивши, що це не голосування проти Росії, оскільки раніше Зеленський двічі виступав у раді через відеозв’язок. Заперечення Росії також обмежувалися розмовою Зеленського через відеокамеру, оскільки вона «в принципі» не проти його особистої участі.
Південна Корея. The Chosun Ilbo
ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ, РОСІЯ БОМБИТЬ РАКЕТАМИ
Міноборони України: Пошкоджені потяги та транспортні засоби 25 людей загинули та 50 отримали поранення під час атаки цього дня, річниці російського вторгнення та шостого місяця вторгнення до Росії України після ракетного обстрілу російських військ 24 числа (за місцевим часом)
США. Los Angeles Times
ВИКРИТТЯ РОСІЙСЬКОЇ ВІЙНИ. СОЛДАТ РОЗПОВІДАЄ ПРО НЕВДАЛИЙ, БЕЗЛАДНИЙ НАСТУП
Мемуари російського десантника, які засуджують війну Москви, викликали критику в Україні.
У СВОЄМУ викритті колишній російський солдат розповідає про випадковий і безладний наступ, який вели погано забезпечені війська, використовуючи старе, несправне обладнання. Вгорі в Києві показано захоплене Україною російське військо.
Пекуча розповідь російського солдата про вторгнення в Україну з перших вуст — зображуючи звичайних піхотинців, яких бездарні командири та цинічне кремлівське керівництво використовують як гарматне м’ясо — викликають неоднозначні відгуки всередині та поза зоною бойових дій.
Для багатьох сторонніх спостерігачів 141-сторінкові мемуари колишнього військовослужбовця, опубліковані ним в Інтернеті на початку серпня, пропонують рідкісне уявлення про жорстоку, але невдалу спробу Москви підкорити меншого та менш потужного сусіда.
Але через шість місяців руйнівної війни деякі українці вважають, що широка увага західних ЗМІ до журналу колишнього ветерана-десантника несправедливо зневажає добровільне знаряддя російської військової машини, яке має розділити відповідальність за жорстокості війни.
Москва зберігає крижане публічне мовчання щодо заяв колишнього солдата Павла Філатьєва, якому вдалося втекти з Росії цього місяця після того, як самостійно опублікував свою вибухову історію на ВКонтакте, російськомовній платформі, схожій на Facebook.
34-річний хлопець сказав, що брав участь у першому нападі Росії і провів два місяці на півдні України, перш ніж його відправили додому з серйозною інфекцією очей, яка походить від бруду, який потрапив в його обличчя під час бомбардування. Спогади він написав під час одужання.
Зображення Філатьєвим випадкового та невпорядкованого наступу, коли багато російських військ не усвідомлювали своєї справжньої мети, навіть коли вони просувалися в українські міста та селища, багато в чому узгоджується з оцінками західної розвідки.
У середу, у День Незалежності України, який збігся з шістьма місяцями вторгнення, Міністерство оборони Британії заявило, що «моральний дух у багатьох частинах» російської армії «суттєво деградував» у оцінці розвідки, подібній до інших останні оцінки Пентагону та західних аналітиків.
Але в той час як загальні контури методів і тактики Москви стають очевидними, а також її помилки, особливо рання, невдала спроба захопити українську столицю, Київ, — розповідь Філатьєва пропонує детальний, реальний портрет, який кидає Військові дії президента Росії Володимира Путіна в ще більш жахливому світлі.
Деякі сцени намальовані яскраво: після захоплення південного міста Херсона, першого великого українського мегаполісу, що впав під руки російських загарбників, ненажерливі та погано забезпечені війська знищили будь-які запаси продовольства, які могли знайти, писав Філатьєв.
«Як дикуни, ми їли там усе: овес, кашу, варення, мед, каву», — писав він, описуючи своїх бойових товаришів як «виснажених і здичавілих».
Він писав, що для військовослужбовців у полі не було «жодного натяку на комфорт, душ чи нормальну їжу». Більшість спорядження було старовинним і несправним, включаючи іржаву гвинтівку, яку він отримав.
Цілі російські частини були знищені дружнім вогнем, стверджував він, і солдати часто стріляли або іншим чином навмисно ранили себе, намагаючись відправитися додому.«Нам було наплювати», — написав він.
У той час як щоденні анекдоти Філатьєва та описи окремих сцен неможливо було перевірити незалежно, його послужний список у 56-му гвардійському десантно-штурмовому полку, який брав участь у взятті Херсона, а потім дислокувався на фронті поблизу сусіднього міста Миколаєва, було підтверджено новинними організаціями, включаючи російський консорціум розслідувачів iStories, який зараз базується в Ризі, Латвія, який опублікував скорочені уривки.
У своїх мемуарах — під назвою «ZОV» за тактичним символом, прикрашеним на російській техніці — Філатьєв зображував низький моральний дух військ і командирів, які виходять за межі їхньої глибини. Хайгерапс, за його словами, явно вирішив «завалити Україну нашими трупами».
Хоча розчарований Філатьєв засудив війну як морально погану та заявив, що не хоче більше брати в ній участі, деякі українці обурені багатством деталей мемуарів про позбавлення, яких зазнали російські війська, а не про смерть і руйнування, які вони спричинили в країні, яка була захоплена без вторгнення. провокація.
Філатьєв, який зараз перебуває в невідомому місці після того, як правозахисна мережа допомогла йому покинути Росію, дав кілька інтерв’ю новинам, описуючи, як після публікації своїх мемуарів в Інтернеті він переїжджав з місця на місце, очікуючи, що будь-коли його заарештують. Це спонукало українського подкастера та активіста Максима Еріставі опублікувати твіт із засудженням того, що він назвав «романтизацією» «російського терориста, який вбиває [українські] сім’ї».
Деякі військові історики, однак, вважають мемуари авторитетним виступом проти безупинного прославлення Кремлем нібито військових успіхів в Україні та корисним доповненням до літопису цієї війни.
Розповіді російських солдатів з перших вуст переважно носили швидкоплинний характер — наприклад, вони були записані в перехоплених телефонних розмовах з членами родини вдома.
Автор і дослідник Кріс Оуен, який зібрав кілька довгих треків у Twitter на основі розкриттів Філатьєва, написав, що обліковий запис солдата, на сьогоднішній день найдовший і найдетальніший у своєму роді, «надає інформативну інсайдерську точку зору про те, що пішло не так» для Росії в Україна.
Але в Росії, де незалежні ЗМІ закриті, а критика «спецвійськової операції» криміналізована, відносно мало людей бачили навіть уривки, опубліковані здебільшого заблокованими ЗМІ, не кажучи вже про цілі мемуари.
Опитування громадської думки — наскільки на них можна покластися — вказують на збереження високих рейтингів схвалення Путіна, феномен, який український аналітик Денис Богуш, директор Центру російських досліджень у Києві, пояснює «20 з гаком роками особистої пропаганди Путіна».
Незважаючи на різку оцінку війни в Україні, Філатьєв, який походив із сім’ї військового і раніше служив у російській армії в Чечні, висловив залишкові почуття лояльності до інституції, якій він давно служив.
Минулого тижня в інтерв’ю німецькому журналу Der Spiegel, яке було взято через Zoom з невідомого місця, Філатьєв, якого описали як втомленого і похмурого, сказав, що він хоче, щоб російська армія була «сильною і доброю», і що його розповідь мала на увазі щоб допомогти досягти цієї мети.
«Тільки тоді, коли ми відкрито говоримо про наші проблеми в російському суспільстві, ми зможемо навести порядок у збройних силах», – сказав він.
«У той же час я не хочу, щоб вона була агресором і загрожувала всьому світу».
США. The New York Times
ПУТІН ПОПОВНЮЄ РЯДИ ВІЙСЬКОВИХ, У МІРУ ТОГО, ЯК ВІЙНА ПРИНОСИТЬ СВОЇ ЖЕРТВИ
Указ про додавання 137 тисяч військовослужбовців пропонує плани тривалої боротьби в Україні
Президент Володимир В. Путін у четвер віддав наказ про різке збільшення чисельності російських збройних сил, що є відмовою від багаторічних зусиль Кремля щодо скорочення роздутої армії та останньою ознакою того, що він готується до довгої війни в Україні, де Росія зазнала великих втрат.
Указ, скріплений печаткою адміністрації президента та розміщений на сайті Кремля, збільшив цільову чисельність військовослужбовців приблизно на 137 000 осіб, до 1,15 мільйона осіб, станом на січень наступного року, і наказав уряду виділити гроші сплатити надбавку.
Вперше за п'ять років Путін видав наказ про зміну загальної чисельності російських збройних сил. Офіційні особи ніяк не пояснили цей крок і на державному телебаченні про нього майже не згадувалося.
Пан Путін діяв у той час, коли він як ніколи далекий від своєї мети повернути всю або більшу частину України назад у лоно Росії, і коли його збройні сили борються з її живою силою. Американські офіційні особи заявили, що рішення Путіна свідчить про те, наскільки гострими залишаються ці проблеми. З моменту початку його вторгнення в лютому, за оцінками американських та британських військових, Росія втратила до 80 000 осіб, включаючи вбитих та поранених. Ці втрати та відсутність руху на фронті спонукали деяких аналітиків охарактеризувати цей наказ як сигнал про те, що після шести місяців боїв пан Путін не збирається відступати.
"Це не той крок, який ви робите, коли очікуєте швидкого закінчення вашої війни", - сказав Дара Массікот, старший дослідник політики в RAND Corporation. "Це те, що ви робите, коли складаєте якийсь план затяжного конфлікту".
Тим не менше, військові аналітики дивувалися, як російські військові, не маючи великого заклику і вже спробувавши заманити і озброїти потенційних добровольців, впораються із завданням такого різкого поповнення своїх лав.
З'являється все більше свідчень, що війна в Україні може затягтися до наступної зими і навіть довше. Наступ Росії на сході та півдні сповільнився до мінімуму, і жодна зі сторін не виявила готовності до переговорів чи компромісу. В Україні високопосадовець служби безпеки нещодавно попередив, що найважчі дні війни можуть бути ще попереду.
«Це буде дуже важко, це буде нелегко», – сказав чиновник Олексій Данілов, який очолює Раду національної безпеки та оборони, в інтерв’ю Радіо Свобода, незалежній інформаційній організації, що фінансується США. «І якщо хтось думає, що ми вже пройшли якийсь Рубікон і все буде як по маслу, на жаль, цього не буде».
Заглядаючи вперед, лідери України намагалися зберегти єдністю своїх західних прихильників — надсилаючи зброю та гроші — і в четвер президент Байден знову підтвердив свою підтримку під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським, повідомили представники Білого дому в заява. Але військові пана Зеленського не повернули собі значних територій за останні тижні, незважаючи на серію гучних ударів далеко за лінією ворога.
Міністерство оборони Росії заявило, що уповільнює темпи військової кампанії.
Підпис під фото:
Бомбардування російських військ у Слов'янську, Україна, залишило великий кратер і зруйнувало кілька квартир у четвер вранці.
Канада. The Globe and Mail
ПУТІН НАРОЩУЄ ВІЙСЬКОВІ СИЛИ, ОСКІЛЬКИ РОСІЙСЬКІ ВТРАТИ В УКРАЇНІ ЗРОСТАЮТЬ
Президент Володимир Путін у четвер наказав різко збільшити чисельність збройних сил Росії, скасувавши багаторічні зусилля Кремля скоротити роздуту армію та останню ознаку того, що він готується до тривалої війни в Україні, де Росія має зазнала великих втрат.
Указ, завірений адміністрацією президента та опублікований на веб-сайті Кремля, підвищив цільову кількість військовослужбовців на січні наступного року приблизно на 137 тис. до 1,15 млн осіб, а також зобов’язав уряд виділити кошти на виплати для збільшення.
Це був перший раз за п'ять років, коли пан Путін видав наказ про зміну загальної чисельності російських збройних сил. Офіційні особи не пояснили цей крок, і на державному телебаченні про це мало згадували.
Пан Путін діяв у той час, коли він, здається, як ніколи далекий від своєї мети повернути всю або більшу частину України в лоно Росії, і коли його армія бореться з кадрами. Офіційні особи США заявили, що рішення пана Путіна свідчить про те, наскільки гострими залишаються ці проблеми.
З початку вторгнення в лютому, за оцінками американських і британських військових, Росія зазнала до 80 000 втрат, включаючи загиблих і поранених.
Ці втрати та відсутність руху на фронті змусили деяких аналітиків описати наказ як сигнал про те, що після шести місяців боїв пан Путін не збирається поступитися.
Тэги: