Одеське видання «Думская» опублікувало репортаж свого постійного автора Леоніда Введенського (ім’я змінене з міркувань безпеки), який зараз перебуває в тимчасово окупованому Херсоні. Тож яка сьогодні ситуація в місті?
***
Отже, головне питання, яке, гадаю, хвилює всіх на «великій землі», – чи збираються окупанти відходити на той берег? Звісно, я не можу зазирнути в їхні карти і накази, але, схоже, вони лише імітують підготовку до ретиради. Військових менше не стало – суджу за кількістю армійських КамАЗів біля найбільшого нашого супермаркету «Європорт», де вони затарюються. Інша річ, що вояки намагаються не сильно відсвічувати – поводяться вже не так самовпевнено, як раніше, і здебільшого присутні в центрі, на околицях їх майже немає. Мабуть, це наслідок роботи українських артилеристів, які прицільно вражають їхні скупчення, завдяки чудовій розвідці та допомозі місцевих.
Окупанти «звільняють» Херсон від усього цінного
Більшість окупантів, яких можна побачити на вулиці, – це росгвардійці, борці з мирняком. Але, повторюся, всі ці «відступи» та «евакуація» більше схожі на розводняк. Утім, зник ключовий блокпост на Острові (мікрорайон у Херсоні), однак він від самого початку, як мені здається, був більше декорацією.
Резюмую: або це все велика пастка для наших, або я їх просто не розумію! У ворога немає короткострокових підстав для відходу: укріпрайони створені, мобіків нагнали, місто підчистили. Продовольство в наявності. Сил стримувати українських захисників вистачає. Тож все-таки вони тільки роблять вигляд, що звалюють. Щоправда, завдяки цьому в місті стало помітно легше дихати.
Ось про що можна говорити з упевненістю, так це про хвилю мародерства. Росіяни просто збожеволіли – вигрібають із міста все, що тільки можна. Я бачив, як запустили величезну колону евакуаторів – більше десятка машин під охороною військової поліції. Ці евакуатори вивозили легковики городян. Чистять усе, як сарана.
Щодо ситуації з продовольством. Загалом на сьогодні в Херсоні продукти є. Ціни постійно зростають, але на основний набір овочів (картопля, цибуля, капуста, морква, буряк) – не шалено. Є огірки, яблука. А ось помідори закінчилися – у томатній столиці! Усяка екзотика – банани, апельсини, лимони, ківі – дуже дорого. Боляче кусаються ціни на м’ясо, сири, молочку.
У перші дні «евакуації» серйозно впав рубль, курс скотився до двох «дерев’яних» за гривню. Від рубля масово почали позбуватися. Намагалися отоварити, скуповуючи все підряд. На ринку і в деяких магазинах продавці навіть відмовлялися приймати оплату в рублях. Але трохи пізніше окупаційна адміністрація повернула контроль за курсом і стежить, щоб він був, як раніше: 1 гривня – 1,2 рубля. Але ж іще недавно окупанти планували зрівняти гривню з рублем.
Складно знайти працюючу аптеку. Часто торгівля ліками ведеться з коліс. Список препаратів – на вікнах легковика.
Пересувна «аптека»
Серйозною проблемою залишається зв’язок та інтернет. Стаціонарний інтернет пропав 22 жовтня і досі толком не відновився. У зв’язку з цим збільшився попит на російський мобільний зв’язок – та так, що у свій час неможливо було знайти «поповняшки» і стартові пакети. Я вистояв три з половиною години, переплатив удвічі, але зміг дістати інтернет-пакет.
Зараз поповнити рахунок знову стало легко, але зв’язок постійно пропадає. Ходять чутки, що російські військові цілеспрямовано знищують вишки.
Російські прапори на будівлі міськради ще висять. Але херсонці вірять, що це ненадовго
Нещодавно знову запрацював один з інтернет-провайдерів. Решта не змогли, скаржаться, що їхнє обладнання «евакуювали». Сперли й обладнання телевежі. У результаті зникло російське ТБ.
Українське телебачення і радіо можна зловити там, де вікна виходять у бік Миколаєва.
Поки що є газ, вода і світло (репортаж записано до 6 листопада, коли Херсон залишився без світла, – ред.). Але ніхто не знає, чи надовго, бо окупанти вивезли й працівників відповідних підприємств, обладнання та машини. Залишився мінімум персоналу.
Вивозять обладнання з будівлі банку
На початку «евакуації» загарбники вимкнули ліфти і заявили, що більше вони працювати не будуть. Потім ліфти увімкнулися знову, але тепер кожен під’їзд платитиме за них окремо, якщо зможе набрати певну суму. Поки що говорять про тисячу гривень на місяць з під’їзду. Треба розуміти, що дуже багато людей виїхало, значна частина квартир пустує. І роботи практично немає.
Постамент із погруддям генерала Маргелова, одного з визволителів Херсона 1944 року і засновника ВДВ СРСР, тепер порожній, як і постаменти пам’ятників Потьомкіну, Суворову, Ушакову. Нацисти їх вивезли. Певно, вони розуміють, що колоніальна пам’ять тепер не буде ні під жодним соусом сприйматися в Херсоні. Окупанти вони і в XVIII, і в XX, і в XXI століттях окупанти, як їх не називай.
Порожні вулиці Херсона. Такого серед білого дня ніколи не було. Місто після обіду вимирає
Після обіду Херсон буквально вимирає, на вулицях порожньо. Щодня ми чуємо вибухи. Часто на голову падають уламки ракет, але більшість жителів радіють прильотам: «Наші близько!» Багато чуток, страху і невизначеності. Часто не можна зрозуміти, де правда, де вигадка. Але Херсон залишається ворожим до росії. Усі чекають на Збройні сили України.
Слава Україні!
Автор – Леонід Введенський, спеціально для «Думської»
***
Коли цей матеріал уже був готовий до публікації, стало відомо, що окупанти оголосили в Херсоні цілодобову комендантську годину. Однак, за словами нашого кореспондента, у Херсоні нічого не змінилося. Працюють магазини та громадський транспорт. На вулицях зустрічаються люди. Військових патрулів немає.