РФ-рендум: чого хоче Росія та як ми будемо протидіяти

«Херсонская область готовится к проведению референдума о вступлении в состав Российской Федерации», «Референдум по самоопределению принесёт на землю Херсонской области народную власть», «Референдум по вхождению Запорожской области в состав Российской Федерации состоится осенью»…

Повідомлення про референдум у пропагандистських каналах

Десятки таких заголовків постійно з’являються у пропагандистських російських медіа, пише «Ґрунт». Окупанти готуються провести на захоплених територіях України імітацію волевиявлення, щоб легітимізувати там свою присутність. А також іще більше «підвищити ставки» у війні проти України і почати погрожувати світові новим витком ескалації.

Які наслідки для України матиме проведення окупаційною владою «референдуму» на захоплених територіях? Як до цього ставитися мешканцям окупованих міст? Як Україна може протидіяти цій акції і як вплинути на процес? Ми запитали про це в експертів, державних посадовців та представників руху опору, які знають реальні настрої людей в окупації.

Репресії, рублі й пропаганда

«Ми прогнозуємо, що так званий референдум може пройти у малих містах Херсонської і Запорізької областей, а також на кількох дільницях у Херсоні та Мелітополі. Потім зроблять із цього картинку і повідомляють, що голосування відбулося», – каже представник руху громадянського спротиву «Жовта стрічка».

«Жовта стрічка» уже кілька місяців веде цілеспрямовану роботу зі зриву акції «референдум»: українські підпільники розклеюють листівки в окупованих містах, розповідають людям правду про війну в Україні, пояснюють, чому не варто брати російські паспорти, чому не можна йти на колаборацію з рашистами.

Історії про референдум почали лунати вже через кілька тижнів після початку великого вторгнення Росії. Можливо, загарбники мали такі плани ще у квітні-травні. Втім, масові проукраїнські мітинги в Херсоні, Мелітополі, Бердянську, Новій Каховці та багатьох інших містах продемонстрували: окупантам тут не раді.

Проукраїнські мітинги на окупованій території навесні 2022 року

Росіяни вирішили діяти іншими методами. Тиском і підкупом. З одного боку – масові викрадення та знущання над проукраїнськими активістами, головами громад, військовими та пересічними людьми, які не захотіли з ними співпрацювати. З іншого боку – «підкормка» колаборантів рублями і посадами, роздача готівки пенсіонерам, шквал пропагандистських сюжетів про нібито спокійне і мирне життя на окупованих територіях, обробка людей наративом «Россия здесь навсегда».

Російські білборди на окупованій території

Природне небажання людей бачити на своїх вулицях озброєних убивць посилювалося іншими чинниками – безробіттям, високими цінами, проблемами із доступом до ліків, зупинкою банків. Усе це підштовхнуло сотні тисяч людей виїхати із домівок на вільну від окупації територію. Тепер окупанти сподіваються сподобатись значній кількості населення, яке залишилося в захоплених містах і селах. Значній настільки, щоб картинка на псевдореферендумі була якомога правдивішою.

«Для них не важлива кількість людей, головне – картинка»

Рух «Жовта стрічка» передбачає, що росіяни будь-якою ціною спробують виставити «референдум» як легітимну акцію, навіть якщо в цілому регіоні відкриється нікчемна кількість «дільниць» із урнами.

«Потім зроблять із цього картинку і повідомляють, що голосування відбулося. Для них не важлива кількість людей, головне – картинка», – коментує учасник руху спротиву.

«Наслідком цього постановочного референдуму може бути звернення до президента РФ чи до ради федерації щодо входження окупованих територій до складу Росії. Це елемент тиску на Україну в переговорному процесі. Якщо вони анексують ці області, то заявлятимуть, що ми не маємо обстрілювати територію Росії. Але для України порядок денний не змінюється, незалежно від картинки, яку окупанти зроблять про референдум», – пояснює представник «Жовтої стрічки».

Сили спротиву докладають усіх зусиль, щоб максимально делегітимізувати російську акцію і виставити її як безглуздий пропагандистський жест.

Рух опору проти референдуму

Зі слів нашого співрозмовника, українці на окупованих територіях можуть протидіяти організації і проведенню цього незаконного дійства. Для цього потрібно повідомляти силам оборони України про місця, де розташовані дільниці, про людей, які входять у так звані виборчі комісії, тиснути на людей, які погодились співпрацювати з росіянами.

Одна з останніх дієвих акцій українських партизан – підрив штабу «Єдиної Росії» в Мелітополі 9 серпня.

Наш співрозмозмовник додає: діяльність їхнього руху спротиву продовжується. Активісти мають низку ідей і сподіваються на підтримку мешканцями тимчасово окупованих територій.

«Ідеї прісоєдінєнія не сприймають»

У Службі безпеки України вважають, що основну роль в організації та проведенні псевдореферендуму росіяни планують віддати прокремлівській організації «Волонтери zа Росію».

«Під кураторством спецслужб РФ її учасники мають розосередитись в регіоні для імітації підтримки окупантів місцевими жителями, а також створення постановочних сюжетів для росТБ. Проте, згідно з перехопленими ворожими матеріалами, колаборанти доповідають своїм російським керівникам про те, що херсонці не сприймають ідеї “приєднання”, чинять активний спротив та очікують на звільнення регіону від агресорів», – поінформували в СБУ.

Колаборанти імітують створення так званих виборчих комісій, гастролюють районами із агітацією та постійно голосять про референдум через пропагандистські ЗМІ.

Зрозуміло, що жодної легітимності так званий «референдум» не матиме. Фейковий «плебісцит» у захоплених районах Запорізької області та на Херсонщині проведуть «для галочки». І під прицілом російських військових. Незалежно від кількості учасників «референдуму» і їхнього вибору, результат цього дійства відомий заздалегідь.

Повідомлення про створення комісій під російські референдуми

РФ-рендум – це масштабна інформаційно-психологічна кампанія, яка має виправдати російську агресію в очах своїх і стати новим аргументом для шантажу чужих.

Заступник голови окупаційної адміністрації на Херсонщині Кіріл Стрємоусов говорив відверто, що на цьому «референдумі» люди «визначаться» щодо входу до складу РФ. Альтернативного варіанту окупанти не пропонують.

Навіщо Росії потрібен цей референдум?

Російський план багатоцільовий. «Референдум» потрібен Путіну не просто для того, аби закріпитись на окупованих територіях. А ще й для того, щоб отримати додаткові важелі для шантажу та військових дій.

«Якщо після псевдореферендумів українські території примусово приєднають до Росії, це дасть їй підстави заявляти, що її “нові території” не можна атакувати. Ймовірно, російське керівництво стверджуватиме, що зможе застосувати ядерну зброю для захисту всіх територій Росії, включно із незаконно загарбаними, якщо українці намагатимуться їх звільнити», – заявили «Ґрунту» в громадській мережі «Опора».

Путін хоче отримати додаткові важелі впливу й на Захід. Вже зараз звучать погрози ядерними ударами від російських пропагандистів, які ніколи й нічого не озвучують без згоди Кремля. Причиною для атаки є якісь «червоні лінії», які, звісно ж, вифантазовує і визначає сама Росія.

У червні Путін підписав указ, який конкретизує випадки, у яких Росія може застосовувати ядерну зброю. Перелік цих «загроз» є дуже широким, а трактувати умови для застосування ядерної зброї має право лише президент РФ. Також РФ може розмістити ядерну зброю на окупованій території після референдуму. Так вже було в Криму.

Проведення референдуму також дасть Росії можливість виправдовувати проведення на новоокупованих територіях мобілізацію. Виловлювати нових «мобіків». В уявленні окупанта це вже будуть громадяни РФ, які підлягатимуть військовому призову.

Це, звісно, не весь перелік. Після копирсання в урнах росіяни вважатимуть, що мають карт-бланш на впровадження російської мови, переселення на окуповані території етнічних росіян, масову видачу паспортів, посилення терору. Все це відбуватиметься з новим розмахом після референдуму.

Як протидіяти Росії і що робити мешканцям окупованих територій?

«Передусім, ми здійснюємо і будемо здійснювати контрнаступ на Півдні нашої держави. Ми сподіваємось, що зможемо найближчим часом звільнити території і не допустити жодних псевдореферендумів», – коментує «Ґрунту» Постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.

Таміла Ташева

Ташева зазначає, що РФ використовує на Херсонщині й Запорожжі такі самі методи, як і під час окупації Криму, Донецька і Луганська. Втім потужностей і масової підтримки для проведення фейкового референдуму тут зовсім недостатньо, тому цей захід неодноразово переносився.

«Президент України та наші міжнародні партнери неодноразово заявляли, що жодних референдумів на тимчасово непідконтрольних територіях ми не визнаємо. Це означатиме посилення санкцій проти РФ. Ми як держава наполягатимемо на цьому. Також це означатиме неможливість ведення дипломатичних перемовин в майбутньому», – висловлює свою позицію постпред Президента.

«Ми закликаємо наших громадян максимально ігнорувати будь-яку співпрацю з окупаційною владою, не брати участі у фейковому референдумі. Розуміємо, що всі виїхати не можуть. Є різні причини: це і небезпечно, і дорого. І гуманітарна ситуація на непідконтрольних територіях складна. Ми їх не звинувачуємо в тому, що вони там опинилися. Навпаки, намагаємось допомагати. Виїжджати з Півдня складно: офіційного коридору немає, про це не вдалося домовитися з Росією. Міжнародні організації також там відсутні», – констатує Таміла Ташева.

Вона сподівається на консолідовану позицію партнерів щодо посилення санкційного тиску на Росію. В тому числі через неприховані спроби злочинної анексії українських територій.

«Україна зіграла на підвищення ставок»

«Їм дуже важливо забезпечити уявну легітимність», – говорить про цілі «референдуму» заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов. Він зазначає: хоч би якими не були автократичні практики у Москві, там намагаються імітувати суспільне схвалення своїх кроків.

«Так чи інакше, але вони прислуховуються до своїх громадян. Якщо подивитися опитування, які проводить “Радіо Свобода” у Москві, росіяни кажуть: буде так, як хочуть люди, які там живуть. Вони хочуть, щоб росіяни відчували взаємну емпатію, ніби там “наші”, а отже всі ці дії – виправдані, і “наших” треба захищати», – пояснює Данилов.

Сергій Данилов

Згідно з інформацією Сергія Данилова, отриманою із оточення влади та від міжнародних партнерів, ще недавно проведення референдуму на окупованих територіях сприймалося як катастрофа. Вважалося, що потім РФ дійсно може перейти до небезпечного шантажу. Втім після вибухів на військовому аеродромі в селищі Новофедорівка, що в зайнятому Росією Криму, ситуація змінилася.

«До цього дня (до 9 серпня, вибухів на аеродромі “Саки”, – Ред.) Росія грала на підвищення майже безперешкодно. Тепер на підвищення ставок зіграла Україна. Вважалося, що пройде так зване голосування і там уже буде територія Росії, захищена ядерною зброєю. І Україна не наважиться нічого зробити. Однак ми показали, що “референдум” на Херсонщині та в Запорізькій області не буде нічого значити, адже таким чином ми не визнали кримський “референдум” 2014 року», – каже Данилов.

Вибухи в Криму в серпні 2022 року

«Референдум» – ворожа акція, якій треба протидіяти

Чи можливо фізично завадити псевдореферендуму в Херсоні чи Мелітополі? Сергій Данилов каже: велику роботу можуть зробити партизани та сили спеціальних операцій.

«Тут існує тільки силовий варіант. Треба мати сміливість і розрахунок. Розуміти, де російський блеф, а де реальна небезпека для нас», – вважає Данилов.

Людям на окупованій території потрібно ставитися до «референдуму» як до ворожої акції, протидіяти їй. А тим, хто вирішив допомагати окупантам в організації голосування, краще отямитися і допомогти українським силам оборони.

Рух опору проти «референдуму»

«Україна сильно змінилася після 24 лютого. Свідомим колаборантам треба пам’ятати: за участь буде відповідальність, і наслідки будуть погані. Якщо піддалися на вмовляння і обіцянки бонусів, треба оцінити ситуацію раціонально. Найкраще рішення, яке вони можуть зробити, вступивши в цей процес, – це почати передавати інформацію Україні про тих, хто активно працює з росіянами. Для тих, хто отямився, це може бути найкраща індульгенція», – резюмує Сергій Данилов.

«Вони не вигребуть»

Експерт із прав людини та миробудівництва (оригінальний англомовний термін – peacebuilding) Максим Єлігулашвілі погоджується: ймовірність проведення не «медійного» референдуму в Херсоні дуже примарна. Для того, щоб створити саму видимість референдуму, потрібно багато часу, велику кількість людського та матеріального капіталу, значних ресурсів. Поки що ж, якщо дослідити діяльність росіян на Херсонщині, стає очевидним: окупанти займаються виключно медійною стороною цього питання.

«Референдум вони не вигребуть. Їм потрібно мати хоч якусь кількість підтримки. Вже не кажучи про людей, інвестиції… Ну добре, наберуть ОВК, а як бути з дільничними комісіями? Тут, на Херсонщині, це доволі примарно. Навіть якщо надрукують бюлетені, то люди просто не прийдуть не те що на голосування, а взагалі для мінімальної кількості у члени дільничних комісій», – обґрунтовує Єлігулашвілі.

Максим Єлігулашвілі

Усе, що буде створюватися росіянами медійно, – це картинка для внутрішнього, російського споживача. Жодної юридичної подоби воно не матиме. Москва може спробувати легітимізувати цю акцію через рішення держдуми Росії, втім її зусиль жодна нормальна країна у світі не визнає. Організація будь-яких акцій волевиявлення на окупованих територіях не відповідає вимогам міжнародного гуманітарного права, яка покладає на державу окупанта чіткий перелік заборон.

«В історії були випадки таких волевиявлень і через вибори, і через рішення парламентарів чи референдумів. Наприклад, Косово чи Східний Тимор. Але навіть там вводилося зовнішнє управління та супровід, які були легітимізовані через різні міжнародні механізми та інституції. Був належний перехідний період та відсутність прямого контролю держави окупанта, що в подальшому дозволило провести волевиявлення населення», – коментує Єлігулашвілі.

«Тобто прецеденти у світі є, але вони супроводжуються великим каскадом міжнародно-правового супроводу. В Криму, Донецьку Луганську такого не було. І в Херсоні чи Запоріжжі такого не буде тим паче. Відповідно, будь-які дії РФ із запровадження/реалізації ідей референдумів в минулому чи в майбутньому на території України є радше створенням тієї картинки для внутрішніх користувачів контенту, ніж юридичним фактом», – додає експерт.

Світ не може повторити своїх же помилок

У риториці міжнародних лідерів щоразу частіше лунає теза: країна-агресор не була б настільки нахабною у 2022 році, якби їй дали відсіч іще 8 років тому.

«Я вважаю, ми припустилися помилки під час окупації Криму. Це дало Путіну враження, що у відповідь на дії у такому ж напрямку Москва зустріне лише формальну реакцію. Це був дуже поганий сигнал», – зазначив днями президент Словенії Борут Пахор.

Як мав би реагувати цивілізований світ на спробу Росії легітимізувати свою присутність на окупованих Херсонській та Запорізькій областях зараз? Маємо план-мінімум:

1. Визнати Росію державою-терористом, що автоматично потягне за собою потужні санкції.

2. Посилити військову допомогу Україні. Що більше зброї отримають наші воїни, то швидше вони виженуть окупантів із захоплених територій. Тоді й Європа матиме менше загроз для окупації власних територій.

3. Росію треба виключити із усіх міжнародних організацій. Вона досі присутня в ОБСЄ та ООН, незважаючи на те, що порушила практично всі засадничі домовленості.

Звичайно, результати референдуму не будуть визнані юридично. Проте ймовірне проведення акції дасть Росії більше важелів для терору та тиску на світ. Втім і українська влада, і світова спільнота мають вжити всіх заходів, аби провести навіть подобу такого «плебісциту» не вдалося.

РФ-рендум: чого хоче Росія та як ми будемо протидіяти

  • Пов'язані записи

    Херсонцю, засудженому за державну зраду, повідомили про підозру в скоєнні воєнного злочину

    Поліція Херсонської області заочно повідомила про підозру в скоєнні воєнного злочину херсонцю, який працює на окупантів. Це нове звинувачення – на початку цього року колаборанта вже було засуджено за державну…

    Чим ближче до Дніпра, тим важче отримати меддопомогу: ситуація в Олешківській громаді

    Ситуація з медициною на лівобережжі Херсонщини є критичною, особливо в громадах, що розташовані поблизу Дніпра. Складною є й ситуація в місті Олешки та громаді, де жителі багатьох населених пунктів практично…