Путінська мобілізація: росіяни тікають за кордон

Путінська мобілізація: росіяни тікають за кордон

Автор: Євген Веселов 27 Вересня 2022 13:20

З 21 вересня 2021 року в Росії темою номер один стала оголошена Путіним часткова мобілізація. Ми «походили» по телеграм-каналам і паблікам, щоб з’ясувати, як вона проходить.

Факти про російську мобілізацію

1. Це лише третя офіційно оголошена мобілізація для росіян. Перші дві відбулися під час останніх світових воєн – 1914 та 1941 років. Зараз же Путін проводить «спецоперацію», але й для неї в Росії вже не вистачає людського ресурсу.

2. Офіційно закликати до війська збираються 300 тисяч осіб. Неофіційно – близько мільйона людей. Такі цифри, за даними «Нової газети», вказані в засекреченому 7-му пункті в указі про мобілізацію.

3. Перед оголошенням про мобілізацію Держдума внесла до КК Росії саме поняття «мобілізації». Крім нього, у кодексі з'явилися такі слова як: «воєнний стан» та «воєнний час». Пропагандистські медіа пишуть, що влада одразу після «референдумів» планує закрити межі Росії.

Що відбувалося в Росії після заяв Путіна й оголошення мобілізації

Миттєво обвалився фондовий ринок, росіяни кинулися знімати готівку. 22 вересня оборот готівки в Росії зріс до 132 млрд рублів. Хоча днем раніше він тримався на рівні 14,2 млрд. рублів.

Востаннє схожі цифри були 4 березня. Тоді обсяг готівки в Росії підскочив до 151, 5 млрд. руб.

Слідом за цим росіянам почали блокувати їхні банківські картки «Мир». Серед тих, хто більше їх не обслуговує, – турецькі банки Is Bankasi та Denizbank, а також деякі банки Казахстану, Вірменії, В'єтнаму.

Узбецький процесинговий центр UZCARD більше також не працює з «Миром». І це на тлі мобілізації, коли росіяни тікають з Росії за всіма доступними напрямками й фактично можуть залишитися без грошей на своїх картах.


Черги в російських аеропортах після оголошення мобілізації

Що у «мобіків» буде з роботою, теж не зовсім ясно. У Міноборони Росії говорили, що роботодавці повинні звільнити призовників на підставі повістки з військкомату.

Але потім російська влада ухвалила зберігати робочі місця за мобілізованими. Як буде насправді – важко судити. Ясно одне: російські військові за будь-яку ціну повинні платити іпотеку.

Кого путінський режим хоче призвати воювати в Україні

Офіційно – лише запасників. Але за фактом є план, і його потрібно виконувати. Тому забирають практично всіх, без особливих розглядів. Декілька показових історій:

- У селі Тюменево Кемеровської області мобілізували абсолютно всіх чоловіків. Це 59 людей. Усім роздали повістки й сказали з'явитися до військкомату 26 вересня.

- У Свердловській області повістку виписали 59-річному незрячому на одне око, з поганим слухом хірургу з раком шкіри. Навіть більше: його призначили командиром взводу й дали йому в підпорядкування 19 осіб.

- У Володимирі призвали жінку, лікаря-кардіолога, в якої двоє неповнолітніх дітей. За її словами, на зборах її протримають місяць, а потім одразу відправлять на фронт. Окрім неї, місцевий військкомат мобілізував ще трьох жінок.

- В Улан-Уде повістку отримав батько п'ятьох дітей, який ніколи не служив в армії і не має бойового досвіду. За планом, у Бурятії потрібно зібрати 4 тисячі «мобіків», тож розбиратися немає часу.

Росіяни почали похапцем тікати з Росії

Цього тижня особливо популярним став КПП «Верхній Ларс» на кордоні Росії та Грузії, який перетинали навіть на самокатах. Щоб без черг.


Черги на КПП «Верхній Ларс» 24 вересня

На фоні цього глава Північної Осетії доручив організувати на виїзді до Грузії електронну чергу для машин. За даними регіональної влади, 27 вересня на виїзд через пункт пропуску «Верхній Ларс» очікують близько 3,5 тис. машин. За наявною інформацією, за тиждень через цей КПП кордон в обох напрямках перетнули 37,5 тис. машин і понад 115 тис. осіб.

Російською владою було прийнято рішення дозволити піший перехід через кордон до Грузії на КПП «Верхній Ларс». Там пояснили, що приплив машин серйозно наростає. У той час проводити мобілізацію вирішили прямо на кордоні - на КПП «Верхній Ларс» на кордоні з Грузією найближчим часом буде розгорнутий мобілізаційний пункт військкомату, повідомило російське МВС.


Черги на КПП «Верхній Ларс» 24 вересня

Не меншим попитом, ніж Грузія, почав користуватися маршрут втечі в Казахстан - з 21 вересня у країну в'їхало близько 98 тисяч росіян, повідомляє МВС республіки. У зв’язку з цим Президент Токаєв заявив, що Казахстан проведе переговори з Росією через зростання кількості громадян цієї країни, що прибувають.

Аншлаг і в аеропортах. Ось коментар керівництва московських та регіональних російських аеропортів:

«Людей стало больше из-за того, что начали приезжать сильно заранее, образуются скопления пассажиров ожидающих разные рейсы. Если раньше приезжали за 2-2,5 часа, то теперь за 5-6, и все это время проводят в аэропорте. Увеличилось и просто количество улетающих даже по непопулярным рейсам».

Крім того, оскільки в аеропортах купити квитки часто можна аж до початку реєстрації на рейс, люди сподіваються зловити вільне місце, що раптом з'явилося:

«Надеются, что смогут сразу на кассе купить билеты... Но онлайн уже все распродано: ни в Ереван, ни в Алма-Ату, ни в Стамбул нет рейсов свободных сегодня-завтра».

Тікати від повісток — ще не найгірший варіант. Але кращий, ніж померти в Україні. Про це говорить і Зеленський. За його словами, росіяни мають три варіанти: або не брати повістку взагалі, або втекти, або здатися в полон ЗСУ. В останньому випадку Україна обіцяє не видавати Росії полоненого росіянина без його згоди на це. Втекти ж можна хоча б і в Монголію, яка готова дати притулок біженцям з Калмикії та Туви.

При оцінці підстав для оголошення Путіним мобілізації, більшість експертів сходилися на думці, що це істерична спроба хоч якось виправити ситуацію на фронті. Як бачимо, у цьому розрізі в Росії все йде по плану. Паніки нема.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів