Автор: Євген Веселов 20 Сентября 2022 12:30

Президент вводить військове управління в деяких громадах Херсонщини

Президент вводить військове управління в деяких громадах Херсонщини

Відкрита агресія Російської Федерації проти України вимагає від країни не лише мобілізації людських і матеріальних ресурсів, а й більш ефективного управління. Одним із таких інструментів є введення військових адміністрацій в областях та в окремих населених пунктах згідно з указами Президента України.

Якщо зрозумілою мовою, то метою створення таких військових адміністрацій є передача їм функцій місцевих рад, наприклад, із управлінням і розпорядженням майном чи фінансами для сплати заробітних плат чи закупівлі матеріалів на важливі потреби, військові чи цивільні. У мирні часи для ухвалення таких рішень потрібно було збирати сесію, де депутати колегіально приймали відповідні рішення. Під час військового стану сесії не збираються, тому деякі питання місцевого рівня вирішити фактично неможливо.

Згідно з діючим законодавством, військовій адміністрації не потрібно збирати сесії або виконкоми, відпадає необхідність витримувати строки та терміни для прийняття таких рішень. Це значно скорочує час для прийняття важливих в умовах війни рішень про допомогу військовим або мирному населенню.

У деяких випадках, коли територія громади знаходиться під окупацією і місцева влада фактично не може працювати, це взагалі єдине рішення для здійснення будь-яких виплат - тих же зарплат працівникам комунальних підприємств або соціальних виплат.

Така ситуація була, наприклад, у Генічеську. 3 червня 2022 року для забезпечення виконання бюджетних виплат було створено Генічеську міську військову адміністрацію Генічеського району Херсонської області, її начальником було призначено Євгенія Родіонова.

Створювати такі адміністрації, як сказано вище, може тільки Президент України. Вперше Володимир Зеленський скористався таким правом одразу після нападу Росії – 24 лютого 2022 року. Згідно з Указом Президента № 68/2022, були утворені обласні військові адміністрації, зокрема й Херсонська.

На базі існуючих Херсонської, Бериславської, Скадовської і Генічеської районних державних адміністрацій були утворені відповідні районні військові адміністрації.

Так само автоматично голови обласних і районних державних адміністрацій стали начальниками, відповідно, обласних і районних військових адміністрацій. Таким чином, наприклад, уже екс-голова Херсонської ОДА Геннадій Лагута став першим начальником Херсонської ОВА, а голова Херсонської РДА Михайло Лінецький став начальником Херсонської РВА.

До останнього часу на базі територіальних громад, у тому числі й Херсонської, таких військових адміністрацій не було. Зараз система прийняття рішень не зовсім зрозуміла. У Херсоні під керівництвом міського голови Ігоря Колихаєва проходили засідання виконкому. На них приймалися абсолютно всі рішення, які стосуються фінансування різних видів робіт у місті чи виплат заробітних плат.

З 28 червня Ігорь Колихаєв у полоні, обов’язки міського голови виконує секретар міської ради Галина Лугова. Вона теж збирає виконкоми, щоб ухвалити певні рішення, наприклад, щодо зарплат. Однак погоджує всі ухвалені на виконкомі рішення голова військової адміністрації. Тобто без нього все одно жодне фінансове питання не проходить. Тож у будь-якому випадку остаточне рішення за ХОВА.

Вочевидь, саме це було причиною того, що 19 вересня 2022 року Президент Зеленський підписав Указ про утворення ще 15 військових адміністрацій у громадах Херсонській області, а саме:

- Асканія-Нову селищну військову адміністрацію Каховського району;

- Борозенську сільську військову адміністрацію Бериславського району;

- Великокопанівську сільську військову адміністрацію Херсонського району;

- Великолепетиську селищну військову адміністрацію Каховського району;

- Верхньорогачицьку селищну військову адміністрацію Каховського району;

- Горностаївську селищну військову адміністрацію Каховського району;

- Зеленопідську сільську військову адміністрацію Каховського району;

- Калинівську селищну військову адміністрацію Бериславського району;

- Милівську сільську військову адміністрацію Бериславського району;

- Мирненську селищну військову адміністрацію Скадовського району;

- Новомиколаївську сільську військову адміністрацію Скадовського району;

- Новотроїцьку селищну військову адміністрацію Генічеського району;

- Станіславську сільську військову адміністрацію Херсонського району;

- Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району;

- Ювілейну сільську військову адміністрацію Херсонського району.

У той же день Президент підписав розпорядження про призначення начальників деяких новостворених військових адміністрацій.

Новотроїцьку селищну адміністрацію очолив Сергій Перетятько. До цього призначення у 2019-2020 роках він працював головою Каховської районної державної адміністрації.

Калинівською селищною адміністрацією буде керувати Максим Кожем'яка. Він уродженець Херсонщини. До призначення начальником Калинівської селищної ВА працював головним спеціалістом - юрисконсультом відділу надання правової допомоги Донецької ОДА, а у 2018 році працював у Постійному представництві Президента в Криму.

На посаду начальника Зеленопідської селищної адміністрації призначено колишнього кандидата в депутати Новокаховської міської ради від партії «Слуга народу» Євгена Позняка.

Мирненську селищну адміністрацію осолить Валентина Головата, яка до цього працювала в Скадовській районній державній адміністрації.

Виходячи з переліку утворених військових адміністрацій, зрозуміло, що буде ще ряд призначень. І в Херсонській міській військовій адміністрації в тому числі.

Призначені люди будуть виконувати суто бюрократичні функції і не будуть фізично знаходитися в громадах, в які їх призначено, адже ці громади знаходяться в тимчасовій окупації.

Маємо надію, що це будуть ефективні управлінці, які зможуть допомогти у вирішенні проблемних питань людей. Зокрема, забезпечити своєчасну виплату зарплат працівникам бюджетної сфери, соціальних виплат, державної допомоги, сприяти отриманню необхідних документів (свідоцтво про народження, смерть, довідок), евакуації мешканців на підконтрольну територію.

Приєднуйтеся до нас:

День 218. 29 вересня. Що обговорюють херсонці в соцмережах

«Маленькими кроками звільняємо села, але кожна перемога полита кров'ю». Репортаж з передової на Херсонщині

Від мирного життя — спогади у фотоальбомі. Історія переселенців із села Таврійське на Херсонщині

На окупованій Херсонщині хірург торгує на ринку, аби не лікувати окупантів

«Знайти координати й вдарити по них»: як 18-річна жителька Херсонщини вираховує окупантів (фото, відео)