Погрози окупантів щодо Каховської ГЕС: наскільки реальною є загроза підриву дамби?

Погрози окупантів щодо Каховської ГЕС: наскільки реальною є загроза підриву дамби?

Автор: Марина Поліщук 20 Октября 2022 10:15

Однією з причин «термінової евакуації» жителів правобережжя окупованої Херсонщини місцеві запроданці та кремлівські прихвосні називають «плани України» зруйнувати дамбу Каховської ГЕС. Пропагандистські пабліки увесь вчорашній день істерично волали про «ракетні удари ЗСУ» по греблі, небезпеку затоплення територій і тому подібне.

На жаль, є чимало доказів того, що Росія сама вчиняє саме те, у чому заздалегідь звинувачує Україну. Тож чи можуть окупанти піти на такий небезпечний крок – підірвати дамбу Каховської ГЕС? Ми спробували знайти відповідь на це питання в українському інформаційному просторі.

«Нагнітання ситуації»

У середу, 19 жовтня, колаборант Сальдо повідомив, що на Каховській ГЕС іде скидання води. За його словами, прораховано, що Херсон не підпаде під підтоплення, але є небезпека для приватних зон. РосЗМІ підхопили цю заяву Сальдо, повідомляючи, що воду з Каховського водосховища начебто превентивно спрямовують у Північнокримський і Каховський канали, щоб зменшити її скид у Дніпро у випадку пошкодження шлюзів ГЕС.

На тлі примусової «евакуації» населення правобережжя ця заява має провокативний вигляд – щоб прискорити депортацію українців. Бо в тому, що це саме депортація, вже немає сумнівів.

Черговим нагнітанням ситуації скид води на Каховській ГЕС назвав і депутат Херсонської облради Сергій Хлань, додавши, що наразі такої потреби немає.

«Північнокримський канал на сьогоднішній день заповнений абсолютно повністю… до Криму вода тече самопливом…Скидати додатково воду в Північнокримський канал неможливо, тому що там немає навіть насосних агрегатів», - розповів він на брифінгу в медіацентрі Україна-Укрінформ.

За словами Хланя, на Каховському магістральному каналі можна зробити підкачку, бо там є насоси і можна додатково закачати воду.

«Але ще раз хочу сказати, що великої води немає», - підкреслив депутат, додавши, що йдеться про інформаційну провокацію ворога.

«Росіяни таки готуються до підриву Каховської ГЕС»

Найближчим часом варто чекати на удар ЗС РФ по Каховській гідроелектростанції. Про це в ефірі телеканалу Freeдом заявив військовий експерт, льотчик-інструктор, полковник запасу Збройних сил України Роман Світан.

За його словами, солдати РФ виконують попередні дії щодо мінування ГЕС.

«Наразі проходить інформація про те, що почався спуск води з Каховської ГЕС. Саме це й говорить про те, що вони готуються до її підриву. Бо спочатку попереднє скидання води, воно потрібне для того, щоб виконати певні дії щодо мінування самої станції. Тому, швидше за все, саме зараз ми бачимо підготовлення до таких дій», — сказав Світан.

Експерт додав, що, згідно зі стандартним підходом російської армії, відповідальність за аварію агресори перекладатимуть на ЗСУ.

«Вони попереджають такі дії, одразу перекладаючи провину за такі маневри на протиборчий бік. Тобто, якщо це непопулярний особливо такого рівня підрив Каховської ГЕС, непопулярні дії, які вони можуть виконати, тому одразу можуть уже перекладати його на нас. Це ми бачили із 2014 року. Це їхній стандартний підхід російської армії до висвітлення медійного плану своїх дій», — заявив Роман Світан.

«Війська ворога готуються до такого кроку, але це самогубство для них»

Такої ж думки дотримується і військовий експерт Петро Черник. При цьому він вважає, що, підірвавши ГЕС, окупанти в першу чергу завдадуть величезної шкоди собі, розповів він в ефірі 24 каналу.

«Чи можуть вони відважитися на такий крок? Ще у січні 98% з нас казали, що ракетні удари у Східній Європі у 21 столітті – "такого бути не може", "Путін блефує", "те угруповання він стягує, щоб тиснути морально на Україну". Це ж сталося», – нагадав експерт.

Проте Черник пояснив, що підрив ГЕС – катастрофічний перш за все для самих росіян. За його словами, лівий берег Дніпра нижчий від правого. Якщо це станеться, то вони в першу чергу завдадуть величезної шкоди собі.

«Чи у воєнному сенсі це (підривання Каховської ГЕС, – ред.) якось нам нашкодить? Жодним чином. Якщо вони почали про це говорити на своїх майданчиках, то маємо пам’ятати, що там пропагандисти нічого самі не придумують. Жодного слова. Говорять саме те, що їм скажуть. Отже, така позиція є. Чи до цього дійде? Гадання на кавовій гущі», – пояснив військовий експерт.

«Це складно в технічному плані й невигідно росіянам»

А от херсонський політолог Володимир Молчанов вважає, що під час відступу війська РФ не підірвуть греблю Каховської ГЕС. За його словами, у Новій Каховці в росіян зосереджено армійський штаб, пише focus.ua.

«У росіян у Новій Каховці зараз знаходиться армійський штаб, навряд чи вони захочуть втратити цю точку. Низький лівий берег постраждає набагато більше, ніж високий правий. Херсону в цьому випадку майже нічого не загрожує — може бути підвищення води з підтопленням приватних будинків на Корабельному острові. Але це не катастрофа», — пояснює Молчанов.

Крім того, в технічному плані це складно — доведеться закласти туди величезні вибухові заряди, уточнює він.

Водночас Молчанов каже, що українська сторона може штучно підняти рівень води нижче греблі за допомогою пошкодження шлюзового каналу на водосховищі або спуску води в інших водосховищах вище.

«Можна підняти рівень води на три метри вище в районі Нової Каховки, Козацького та півтора метра в Херсоні. Цього буде достатньо, щоб усі їхні переправи були або розмиті, або підтоплені, і шляхів до відступу буде менше», — пояснює він.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів