Підземні лікарні, відновлення житла та захист цивільних – Прокудін про плани Херсонщини на 2024 рік

Підземні лікарні, відновлення житла та захист цивільних – Прокудін про плани Херсонщини на 2024 рік

Автор: radiosvoboda.org 08 Янв. 2024 10:15

Відновити п’ять тисяч зруйнованих осель, звести клінічну лікарню та перинатальний центр під землею, збільшити врожай учетверо, відновити роботу деяких шкіл офлайн у наступному навчальному році й відсвяткувати наступний Новий рік на термальних водах поблизу Генічеська – такі наміри Херсонської обласної військової адміністрації.

Начальник ХОВА Олександр Прокудін в інтерв’ю «Новинам Приазов’я» розповів про життя Херсонщини у році минулому та поділився планами на 2024 рік.

За словами Прокудіна, у 2023 році представники військових органів влади, екстрених та аварійних служб області працювали на межі своїх можливостей.

«Це – важка робота під постійними обстрілами з усіх видів озброєння. Робота на виснаження. Але головне – ми вистояли завдяки Силам оборони України, завдяки важкій і небезпечній праці тисячі різних фахівців: це й енергетики, й комунальники, й сапери, й волонтери», - наголосив очільник ХОВА.

Евакуація з правобережної Херсонщини

За словами Прокудіна, кількість жителів правобережної Херсонщини станом на кінець 2023 року зросла в порівнянні з першим роком повномасштабного вторгнення Росії.

«На правобережжі (Херсонщини – ред.) залишаються приблизно 170 тисяч людей, і це – третина населення, яке проживало в області до повномасштабного вторгнення. На початку року було 150 тисяч, тобто приблизно на 20 тисяч чисельність збільшилась», - зазначив він.

При цьому начальник ОВА наполягає на евакуації людей, які живуть у селах та селищах поблизу Дніпра – фактично на лінії вогню.

«Не можна згадати жодного населеного пункту (правобережної Херсонщини – ред.), який би не тероризували російські окупанти. Й артилерія, й авіація, і дрони – [російські війська] обстрілюють з усього. Щодо лінії розмежування, де розташовані 23 населені пункти, то ми оголосили там обов’язкову примусову евакуацію для родин з дітьми. Звичайно, ми просимо людей виїжджати в безпечніші місця на території України», - додав Прокудін.

Читайте також: Рік надії та втрат: Прокудін повідомив кількість загиблих та поранених за 2023 рік на Херсонщині

Лівобережна Херсонщина: російські паспортизація та мобілізація

Посадовець розповів, що відстежує інформацію щодо подій на окупованій лівобережній частині області.

«Орієнтовно на лівобережжі [Херсонщини] залишається менше ніж третина населення, котре проживало там до повномасштабного вторгнення. Але ця цифра дуже приблизна, тому що, звичайно, кожного не перерахують. Що відбувається? Звірство і нелюдство російської армії там відбувається. І нічого не змінюється. Терор, залякування продовжуються, людей викрадають і катують. За майже два роки, що триває повномасштабне вторгнення, окупанти зрозуміли, що місцеве населення їх не підтримує і чекає на скоріше звільнення українськими військовими. Звичайно, і там вистачає зрадників та колаборантів, але це – мізерний відсоток, якщо порівнювати з тими, хто залишається вірним Україні», - наголосив Прокудін.

Начальник військадміністрації зазначає: на окупованих територіях посилюються примусові паспортизація та мобілізація. Він звертає увагу, що окупанти обмежують місцевих жителів у правах, якщо ті не оформлюють російське громадянство.

«Доходить до того, що людина з українським паспортом не може отримати жодної послуги ні в лікарні, ні в аптеці. Не може навіть виїхати з території свого району. Російські окупанти проводять там подворові обходи. У разі відмови отримати паспорт погрожують виселенням, депортацією, а когось затримують. Зараз змушують ставати чоловіків на так званий військовий облік, також [лунають] погрози в разі відмови. Нещодавно стався страшний випадок: учня восьмого класу розстріляли на подвір’ї його дому на очах у родини. За те, що він начебто знімав на свій телефон, проходячи повз [російських] військових. Його мати витягнули з петлі, її врятували (вона хотіла покінчити життя самогубством). Я знаю, що далі вона не могла отямитися, але начебто з родиною [вбитого] все добре», - розповів Прокудін.

Правобережної Херсонщини сягає сигнал російських радіостанції та телеканалів. Причина полягає в близькості окупованих територій. Олександр Прокудін каже, що він поки не помітив впливу пропаганди на жителів.

«Куди б я не приїжджав, всюди зустрічаю тільки людей з проукраїнською позицією. І в них одне тільки бажання – щоб з лівого берега зникли окупанти «як роса на сонці», - зауважи він.

Читайте також: Чому у вільному Херсоні ще й досі можна натрапити на російську пропаганду на радіо й ТБ

Херсонщина в 2024 році: відновлення, робота для жителів та врожай

Олександр Прокудін повідомив про обсяги відновлення житла та об’єктів життєзабезпечення на правобережній Херсонщині у 2023 році.

«У нас пошкоджено або знищено [російськими] обстрілами близько 25 тисяч цивільних об’єктів. Це – оселі людей, це – будівлі соціальної сфери: школи, лікарні, дитсадки та інші об’єкти, які взагалі навіть не мають натяку на військову [ціль]. І кожного місяця вони додаються. У середньому на вісім відсотків щомісяця додається ця цифра, і взимку вона точно не зупиниться. Станом на зараз, за програмою «Пліч-о-пліч», повністю поновлено 888 об’єктів для людей. 769 об’єктів поновили волонтери. Дуже велика кількість [об’єктів] зараз у роботі, близько 400. І більш як 300 фахівців працюють над ними. У 2024 році ми плануємо відновити близько п’яти тисяч осель», - розповів посадовець.

Через повномасштабне вторгнення робота промислових підприємств на правому березі Херсонщині фактично зупинилася – констатує Прокудін. Разом з виробництвом впала зайнятість населення.

«Якщо брати підприємства, які тепер працюють на території Херсонщини, то це лише п’ять відсотків від довоєнної кількості. Це здебільшого підприємства торгівлі, аптеки та все інше. У соціальній сфері – достатня кількість лікарів, вчителів, соціальних працівників. У той самий час [у них] дуже небезпечна робота: деякі звільняються, намагаємось набирати інших. До такої зайнятості населення, яка була до війни, звичайно, ще далеко», - зазначає начальник ХОВА.

До повномасштабної війни Херсонщина забезпечувала Україну сільськогосподарською продукцією. Олександр Прокудін розповів й про плани на відновлення аграрного сектору в 2024 році.

«Перешкоджає цьому розмінування територій. Замінованість дуже велика. У нас зараз дуже великий темп розмінування порівняно з іншими областями. Розміновано більш як 156 тисяч гектарів, із них 133 тисячі га – сільськогосподарські землі. Ми (до повномасштабного вторгнення – ред.) були перші за овочевою продукцією та іншою [агропродукцією] у країні. Зараз відновлюємо цей процес. Уже більше ніж 60 тисяч земель озиминою засіяли й намагаємось у три, в чотири рази більше в 2024 році посадити та зібрати врожаю», - констатував він.

Читайте також: Херсонські кавуни та миколаївські помідори: результати розмінування українських територій за 2023 рік

Розподіл гуманітарки та витрати бюджету на Херсонщині в 2024 році

За словами Олександра Прокудіна, жителі регіону найбільше потребують палива.

«Завдяки фондам, волонтерам, благодійникам, ми отримуємо й наш обласний Гуманітарний штаб розподіляє [гуманітарну допомогу] по громадах, за їхніми заявами, за необхідності. На зараз великої потреби в наборах харчування немає. У той самий час у засобах гігієни є [потреба]. Сезонна потреба – це паливні матеріали. 19 великих фондів повернулись до нас обличчям і вирішили нам допомогти в цьому. Ми зараз по всіх селах, які без електрики, без теплопостачання, розвозимо паливні матеріали. Це – велика кількість тонн дров, вугілля та брикетів. Все інше – більш-менш є», - розповів посадовець.

20 грудня 2023 року був ухвалений бюджет Херсонської області на 2024 рік. Начальник обласної військової адміністрації розповів, куди витрачатимуть гроші.

«Першочергово це – цивільний захист, це – захист нашої області, це – допомога військовим та витрати на соціальну сферу. Дотаційна, знаєте, область, а зараз взагалі бюджет навіть не довоєнний, а менший. Тому – тільки на соціальну сферу, на зарплати, на військових та цивільний захист», - зазначив Прокудін.

Про повернення учнів Херсонщини на очне навчання поки не йдеться. Поки що всі школи на правобережній частині області працюють дистанційно.

«Ми робимо все можливе, щоб з наступного навчального року запрацювала достатня кількість шкіл. Робимо для цього укриття, бомбосховища. Облаштовуємо все можливе, щоб діти, хоча б у безпечних районах Херсонщини (віддалених від лінії фронту – ред.), мали змогу навчатися офлайн», - наголосив посадовець.

Російська армія регулярно обстрілює місцеві лікарні. Тож безпекові заходи там – пріоритетні.

«У медзакладах маємо 70 захисних споруд. Всюди біля лікарень розташовуємо вуличні бетонні укриття. Впроваджуємо зараз два масштабні проєкти з облаштування лікарень в умовах війни. На одному з об’єктів ми робимо підземний перинатальний центр. Він матиме пологове та післяпологове відділення, зали з палатою інтенсивної терапії, операційні й взагалі всі приміщення з сучасним обладнанням. А другий проєкт – це підземна клінічна лікарня. Там працюватимуть операційна з реанімаційним блоком, палати інтенсивної терапії. І все це – з в'їздом у бомбосховище для швидких», - наголосив Прокудін.

2024 рік начальник Херсонської ОВА обіцяє присвятити захисту населення: облаштуванню укриттів, бомбосховищ та захисних споруд.

«Будемо облаштовувати фортифікаційні споруди, щоб не допустити ще одного прориву російських військ на нашу територію. Будемо допомагати військовим, щоб вони на тому [лівому] березі звільняли нашу територію. Наступний рік ми повинні святкувати тільки на звільненій Херсонщині – десь у Генічеську, в чудових термальних джерелах. Тому ми будемо все робити, щоб тільки звільнити від окупантів нашу Херсонщину», - зазначав Прокудін.

Читайте також: Дрони, мотори для човнів та польова кухня: херсонські чиновники відзвітували про передачу допомоги ЗСУ

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів