
Під час останнього обміну полоненими 1000 на 1000 з російського полону повернули щонайменше 15 депортованих окупантами із Херсонщини в’язнів.
Вони були серед 120 цивільних, яких Росія повернула в межах обміну 23-25 травня. Усі 15 – це люди, які за різні злочини були засуджені в Україні до 2022 року й перебували у в’язницях на Херсонщині так Миколаївщині. Після повномасштабного вторгнення їхні місця позбавлення волі опинилися в окупації, а восени 2022 року росіяни вивезли цих людей з Херсонської області до Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Серед цивільних бранців, яких під час обміну повернули з РФ, є житель Херсонщини
Протягом минулих років, що сплили після депортації, термін покарання викрадених в’язнів сплив. Однак повернутися додому вони не можуть, ідеться в публікації інформаційного порталу Харківської правозахисної групи (ХГП).
«Тим викраденим українцям, у кого закінчується термін покарання, росіяни пропонують взяти російський паспорт і залишитися в РФ. Більшість відмовляється від такої пропозиції. Ті, хто мають українські паспорти, намагаються виїхати або через Грузію, або через коридор, який час від часу відкривається між Росією та Україною. Дістатися додому їм допомагають правозахисники, зокрема ГО “Захист в’язнів України”. Над евакуацією цих людей в Україну вони працюють разом із російськими правозахисними організаціями. Ті, в кого немає жодних документів, потрапляють в Росії знову під варту, цього разу до депортаційних центрів», – пояснює директор ХПГ Євген Захаров.
Саме така доля спіткала й цих 15 в’язнів, яких повернули у травні. Як розповіла юридична радниця організації «Захист в’язнів України» Ганна Скрипка в коментарі «Суспільному», в Україні строк їхнього перебування в Росії зарахували в термін їхнього ув’язнення. Тому наразі троє із колишніх бранців після обміну відправилися в СІЗО, де продовжать відбувати покарання. У решти термін ув’язнення закінчився – вони вільні.
Що далі?
Але виникає інша проблема для колишніх цивільних бранців Кремля – що з ними буде далі? Особливо з тими, у кого немає родичів та житла. Здебільшого допомогу їм наразі надають волонтерські та благодійні організації.
2 червня на сторінці ГО «Захист в’язнів України» в соцмережі повідомили наступне:
«Людей одягли, дали телефони і сім-картки, обстежили, підлікували, купили квитки доїхати додому. Ті, хто взагалі не має рідних та житла, отримали та отримують кошти».
Представники благодійних організацій під час зустрічі з 15 звільненими з російського полону колишніми в’язнями
Юридична радниця Ганна Скрипка зазначила:
«Сьогодні цих людей вже почали виписувати з лікарні в нікуди. В них немає грошей, документів, які підтверджують, що вони перебували в полоні, що їх обміняли».
Правозахисники розповідають, що колишні полонені мають отримати довідку з Національного інформаційного бюро про те, що вони були позбавлені волі внаслідок російської агресії. А згодом – і допомогу від держави. Але це не так просто – отримати статус осіб, що були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, наголошують правозахисники.
Нагадаємо, загалом, тікаючи з правобережної Херсонщини під тиском ЗСУ восени 2022 року, окупанти примусово депортували майже 2 тисячі в’язнів. Сьогодні вони перебувають у колоніях у Росії чи на тимчасово окупованих територіях. Від 2022 року вдалося повернути в Україну 380 таких в’язнів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Доля вʼязнів із Херсона, яких етапували в РФ: «Били всіх масово, немає жодної людини, яку б не покалічили»
Усі фото: фейсбук/Захист в’язнів України