
Восьмимісячний Максим з Чорнобаївки, що на Херсонщині, став першим в Україні немовлям, якому провели першу в Україні АВО-несумісну трансплантацію печінки. Така операція була вимушеною, адже у малюка і його батьків різні групи крові.
Маленького Максима врятували лікарі Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит». Про це повідомляє «Суспільне».
Стан малюка погіршився на початку цього року. Мама немовля Анастасія, розповіла, хлопчик раптово пожовтів, став млявим і відмовлявся від їжі. З Чорнобаївки він спочатку потрапив до лікарні у Херсоні, після чого маму з дитиною направили до Інституту материнства. Однак здача аналізів, не допомогла у постановці діагнозу.
У січні з ознаками прогресуючої печінкової недостатності та у вкрай тяжкому стані хлопчик потрапив до «Охматдиту». Лікарі діагностували біліарну атрезію — вроджену патологію, коли жовчовивідні шляхи відсутні. Це призвело до стрімкого розвитку цирозу печінки та печінкової недостатності. До цього у малюка приєдналась також ниркова недостатність, та легенева недостатність, через що дитина була на штучній вентиляції легень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одеські лікарі першими у світі провели унікальну операцію – імплантували кардіостимулятор немовляті
Як розповів лікар-трансплантолог Олег Годік, єдиним способом врятувати дитині життя була трансплантація печінки. Стабілізувати стан хлопчика вдалося за допомогою замісної терапії із застосуванням апаратів штучної нирки та штучної печінки. Після цього Максима внесли до Єдиного державного реєстру реципієнтів, які очікують на трансплантацію печінки.
Паралельно медики почали пошук родинного донора, однак виявилось, що у дитини не було сумісності з батьками за групою крові. Після консультацій з медиками з Польщі та Кореї вирішили вдатися до АВО-несумісної трансплантації.
«Це складний процес, який потребує спеціальної підготовки реципієнта: заміни частини плазми, застосування спеціальних препаратів, моніторингу титрів. Паралельно ми обстежували потенційного донора і з’ясували, що мама дитини — оптимальний варіант. Вона мала необхідні анатомічні передумови, аби стати живим донором частини печінки. Це особлива відповідальність — не тільки успішно пересадити печінку, а й не зашкодити життю та функціонуванню органу в донора», — пояснив лікар-трансплантолог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ампутації, уламки в внутрішніх органах: поранення, з якими потрапляють діти до херсонської лікарні
Трансплантація тривала 18 годин. Після операції минув місяць. Післяопераційний період проходив стабільно, за участі реаніматологів і реабілітологів. Печінка прижилася добре, без ознак відторгнення.
Нині маленького Максима вже виписали з лікарні, однак він щотижня приїжджає на обстеження. Мама хлопчика Анастасія, яка стала донором для свого сина, також почувається добре.
Фото: “Суспільне”.