Перейменування триває: нові назви судів в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях

В Україні під перейменування потрапили 106 судів з комуністичними та імперськими назвами. Які нові назви отримали суди Херсонщини, Миколаївщини та Одещини – розповідаємо.

Прибрали ленінські й фрунзенські

Закон № 12351 «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо зміни найменувань місцевих загальних судів» Верховна Рада ухвалила 26 лютого. Згідно з поправками, змінено назви 106 судів у деяких областях, що містили російські наративи.

Навіть уявити складно, що до цього часу рішення від імені держави Україна ухвалювали Ленінський, Кіровський, Дзержинський чи Фрунзенський суди…

«Левова частка перейменувань полягає в тому, що назви судів нарешті відповідатимуть актуальним назвам населених пунктів, а не будуть возвеличувати російські символи»,повідомив нардеп Роман Лозинський – перший заступник голови Комітету з питань організації держвлади, голова підкомітету з питань деколонізації.

Яскравий приклад такого дисонансу – місто Олешки, в якому до повномасштабного вторгнення діяв Цюрупинський райсуд, хоча місто давно отримало нову назву. Відтепер і суд перейменовано на Олешківський, тож справедливість відновлено.

Так, на окупованих територіях суди теж перейменовують, пояснює Лозинський. Адже судова влада, як і інша державна влада, відновлює свою роботу на деокупованих територіях одразу, як тільки ці землі будуть звільнені.

3 березня закон було направлено на підпис Президенту. Він набере чинності через 30 днів після опублікування.

При цьому автори закону вважають, що перейменування судів не потребує додаткового фінансування з бюджету. Однак Головне науково-експертне управління Верховної Ради зауважує, що необхідність зміни вивісок, печаток тощо все-таки потягне додаткові бюджетні витрати.

Не всі суди перейменовані

Однак, каже нардеп, не всі суди з імперськими чи комуністичними назвами цього разу вдалося перейменувати. Причина в тому, що й назви міст чи районів у містах досі залишаються старими. І це ганебна ситуація, додає парламентар.

«Залишається Комунарський районний суд у Запоріжжі та аналогічний район міста. Запорізька міська рада саботує перейменування цього району. Так само перейменування судів Первомайська, Павлограда та Синельникового відбудеться після зміни назв цих міст. Останні плями ганьби, які ще необхідно дерусифікувати», – наголошує Лозинський.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рада підтримала перейменування Южного та Южноукраїнська, а Первомайськ не мав «адекватної альтернативи»

Водночас на Херсонщині, згідно з початковою версією законопроєкту, мали перейменувати 3 місцеві суди: крім райсуду в Олешках – Суворовський та Комсомольський у Херсоні. Їх хотіли перейменувати згідно з новими назвами районів: Центральний та Корабельний відповідно. Однак до другого читання в документі прибрали нові назви цих райсудів у Херсоні. Про причини такого рішення не повідомляють.

Нові назви судів у південних областях

У трьох південних областях України було перейменовано загалом 12 судів:

  • 1 (замість трьох, як планувалося) – на Херсонщині,
  • 3 – на Миколаївщині,
  • 8 – на Одещині.

Ось нові назви судів:

ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ

  • Цюрупинський райсуд Херсонської області перейменовано на Олешківський райсуд Херсонської області;

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Острови, урочища: на Херсонщині перейменували 15 географічних об’єктів

МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

  • Южноукраїнський міський суд Миколаївської області – перейменовано на Південноукраїнський міський суд Миколаївської області;
  • Жовтневий райсуд Миколаївської області – на Вітовський райсуд Миколаївської області;
  • Ленінський райсуд міста Миколаєва – на Інгульський райсуд міста Миколаєва;

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

  • Іллічівський міський суд Одеської області перейменовано на Чорноморський міський суд Одеської області;
  • Южний міський суд Одеської області – на Південний міський суд Одеської області;
  • Котовський міськрайонний суд Одеської області – на Подільський міськрайонний суд Одеської області;
  • Красноокнянський райсуд Одеської області – на Окнянський райсуд Одеської області;
  • Комінтернівський райсуд Одеської області – на Доброславський райсуд Одеської області;
  • Фрунзівський райсуд Одеської області – на Захарівський райсуд Одеської області;
  • Малиновський райсуд міста Одеси – на Хаджибейський райсуд міста Одеси;
  • Суворовський райсуд міста Одеси – на Пересипський райсуд міста Одеси.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перейменування Одеси та знесення пам’ятника Дюку – окупанти поширюють нові фейки

Головне фото довоєнного часу: cr.ks.court.gov.ua

Пов'язані записи

День 1120. 19 березня. Що обговорюють херсонці у соцмережах

Єдине добре – обмін полоненими. І це фактично всі досягнення трампа.Бо далі лише вимоги путіна, судячи з усього.Але гаму буде багато – піар потрібен і трампу , і путіну, щоб…

Подробиці
Перерахунок пенсій у 2025 році: кому і на скільки підвищать виплати

З 1 березня 2025 року в Україні проведено індексацію пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 25 лютого 2025 року №209. Це означає збільшення виплат для багатьох категорій пенсіонерів. Як…

Подробиці
28 атак за добу: окупанти вбили двох жителів Херсонщини, є поранені

19 березня російські терористи здійснили 28 атак по населених пунктах Херсонської області, застосовуючи авіацію, артилерію та дрони різних типів. За добу внаслідок обстрлів загинули двоє людей, ще 3 – отримали…

Подробиці
Мітинги в Херсоні: як 3 роки тому херсонці чинили спротив російським окупантам

Початок березня 2022 року. Російські окупанти остаточно захоплюють Херсон. У місто прибуває все більше ворожих військових і техніки. Однак херсонці вирішують вийти на вулиці й показати, що окупантам тут не…

Подробиці
Змушують відмовитися від адвокатів та знущаються: що відомо про долю Дениса Ляльки та інших викрадених херсонців

Бранець кремля Денис Лялька – один з дев’яти херсонців, яких росіяни викрали у 2022 році під час окупації обласного центру. Проти чоловіків сфабрикували кримінальну справу, звинувативши у «підготовці та скоєнні…

Подробиці
Окупаційний «народний фермер»: помічник скандальної депутатки Херсонської міськради отримав підозру

Черговий зрадник з Херсона, який отримав посаду в органах окупаційної влади, отримав заочне повідомлення про підозру. Ім’я колаборанта – Владислав Савун. Як зазначено в тексті повідомлення про підозру, оприлюдненій на…

Подробиці
На фоні перемовин Трампа й російського диктатора окупанти заявляють про відновлення роботи Скадовського морпорту

На тлі нещодавньої телефонної розмови президента США Дональда Трампа з очільником кремля путіним, під час якої, зокрема, торкнулись теми безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря, окупанти знову заговорили про відновлення…

Подробиці
СБУ повідомила про підозру у колабораціонізмі депутату Каховської райради

Житель Чаплинки, депутат Каховської районної ради від нині забороненої в Україні партії «ОПЗЖ» 54-річний Володимир Домбровський отримав від СБУ заочну підозру у колабораційній діяльності. Перебуваючи в окупованій Чаплинці підозрюваний брав…

Подробиці
«Обстріли жахливі, кожен день горять хати»: волонтери евакуювали жительку Станіславської громади

Жителька одного із сіл Станіславської громади, що на Херсонщині, Марія Сирко нещодавно наважилась на евакуацію. Покинути рідну домівку жінку змусили постійні жахливі обстріли її села росіянами. Лише у будинок пані…

Подробиці
Екс-соратниця Сальдо подала до суду на Херсонську МВА

Колишня соратниця гауляйтера ТОТ Херсонщини Володимира Сальдо та екс-депутатка Херсонської міськради Ольга Співакіна подала до суду на Херсонську міську військову адміністрацію. Про це стало відомо з реєстру судових рішень.  Співакіна…

Подробиці