Очільники трьох громад на тимчасово окупованій території Херсонської області – Новокаховської, Олешківської та Скадовської – розповіли проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» про ситуацію у своїх населених пунктах: як поводяться окупанти щодо місцевих жителів, чи є у людей можливість виїхати й куди.
Новокаховська громада: «Умови життя нестерпні»
Голова Новокаховської міської територіальної громади Володимир Коваленко розповів, що російські окупанти наразі не здійснюють примусової евакуації. Утім, вони створюють такі умови, коли місцеві жителі змушені виїжджати з регіону.
«По-перше, обмежуються практично всі види соцпослуг, які нормальні території, нормальна держава надає. На сьогодні залишаються серед послуг – це вода, газ та ритуальні послуги. Хочу зазначити, що кількість населення скоротилася у 5 разів у місті, а кількість померлих на день, яких реєструють і хоронять, така сама, як і була. Але навіть ці послуги окупанти змушують сплачувати лише російськими рублями. Звичайно, у більшості людей їх немає. Якщо ви їх хочете мати, то вам потрібно отримати їх, а щоб отримати, потрібно отримати російський паспорт», – розповів Коваленко.
Крім того, у Новій Каховці неможливо отримати якісну медичну допомогу, каже мер. У місті залишили одного терапевта, за іншими медпослугами треба їхати до Генічеська або Новотроїцького, а якщо щось серйозне – до Сімферополя.
«Але щоб туди (в Сімферополь – ред.) поїхати, треба отримати російське громадянство, і треба йти за російськими коштами. Тобто система побудована окупантами так, щоб людину змусити до російської паспортизації, отримати їхні кошти й перемістити людину з території, на якій ти проживав усе своє життя», – зауважив він.
Коваленко зазначив, що на рішення людей виїхати з регіону також впливають регулярні обстріли.
«Найбільше завдає страху людям – це протягом трьох тижнів обстріл міста. Причому він відбувається самими окупантами з різних територій міста. Умови життя нестерпні. Рано чи пізно ти будеш змушений покинути цю територію», – каже мер Нової Каховки.
За його словами, більшість із тих, хто погоджується виїжджати, обирають район Арабатської стрілки.
«Є пропозиції різні. В межах Херсонської області, яка тимчасово окупована ворогом, – це Арабатська стрілка, Скадовськ, Новотроїцьке й сам Генічеськ. А також пропозиції є, хто хоче до Криму і навіть на територію Росії. Більшість, наскільки мені відомо, погоджується залишитися на Арабатській стрілці, їх розселяються в санаторії, ті які перебувають на тій території», – додав він.
Олешківська громада: «Дуже багато поранених, вбитих»
Голова Олешківської міської територіальної громади Євген Рищук розповів, що йому вдалося дізнатися про виселення жителів із села Нечаєве.
«По-перше, це не село, а дачний кооператив. Але через те, що у свій час законодавець дав дозвіл на реєстрацію місця проживання в дачних кооперативах, то люди почали там прописуватись і жити там як в будівлях житлових. Там є небагато людей, але вони є», – каже Рищук.
«Тож інформація не підтвердилась, люди мені телефонували. Там ситуація така, як і на всій лівобережній Херсонщині: у кожному селі зараз є окупанти, вони заселяються в хати, вони там живуть», – додав він.
Рищук розповів, як поводяться окупанти, коли хочуть заселитися до домівок когось із місцевих жителів.
«Мені на днях зателефонувала жіночка, вона перебуває в Німеччині, а батьки 80-річні перебувають в одному з сіл нашої громади. Прийшли орки, дали добу для виселення, навіть нічого не хотіли слухати, бо їм ця хата сподобалась, чи для місця дислокації, вона їм дуже вигідна, ми не розуміємо цього. То люди виселилися. Тобто стандартна ситуація в окупації та в цьому населеному пункті в тому числі», – сказав голова громади.
Мер Олешок зазначив, що безпекова ситуація в Олешківській та Голопристанській громадах дедалі погіршується.
«Йдуть бойові дії. Від цих бойових дій страждають будівлі, і люди страждають. Дуже багато поранених, вбитих, цивільне населення маю на увазі. На днях хотіли окупанти закрити лікарню, яка є єдина, так би мовити, на цьому краю – на Голопристанський, Скадовський, Олешківський райони. Тобто людей із трьох районів везли сюди», – розповів Рищук.
«Прильоти йдуть, і дуже тяжкі поранення у людей там, ноги відриває. З такими пораненнями далеко не відвезеш. Щодня поранені, є руйнування, приватний сектор дуже страждає, і плюс до цієї артдуелі накладається ситуація, що орки сідають в автомобіль, ставлять в кузові гранатомет і їздять і обстрілюють місто хаотично», – стверджує він.
Скадовська громада: «Люди відчувають себе як в тюрмі»
Мер Скадовська Олександр Яковлєв розповів, що на території цієї громади примусового виселення людей не відбувається, втім, окупанти посилюють тиск на місцевих жителів. Особливо цей процес посилюється після відпрацювання ЗСУ по позиціях армії РФ у місті.
«Роблять обхід, шукають, все перевіряють посилено, збирають людей, допитують і тому подібне. Тобто приводи до таких заходів постійно з’являються. В будь-який момент можуть будь-кого забрати на перевірку», – каже він.
Деякі жителі громади хочуть виїхати на підконтрольну владі України територію, втім, такої можливості зараз немає, нагадав Яковлєв.
«Зараз це як місто в полоні. Навіть якщо ти хочеш виїхати, ти не можеш цього зробити. Єдиний шлях, який теоретично можливий – це виїзд через Крим. Але там дуже посилені перевірки, значний психологічний тиск і не факт, що тебе пропустять. Тому люди відчувають себе як в тюрмі, грубо кажучи, все місто сьогодні в заручниках», – зауважив мер Скадовська.