«Невдачі авторитарних лідерів дають надію світу на новий рік». Що писали ЗМІ світу про війну РФ в Україні 31 грудня

«Невдачі авторитарних лідерів дають надію світу на новий рік». Що писали ЗМІ світу про війну РФ в Україні 31 грудня

Автор: Марина Поліщук 02 Янв. 2023 20:00

В останній день 2022 року переважна кількість друкованих ЗМІ світу підводили підсумки. Деякі газети обирали для цього формат фотоколажу, інші  шаржу, помістивши в один малюнок усе найважливіше, що відбувалося у світі. Війну в Україні ЗМІ називають однією з головних подій року та висловлюють сподівання на її закінчення у 2023-му.

Далі до вашої уваги – перші сторінки газет за 31 грудня 2022 року: заголовки та огляд деяких цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні. На початок дайджесту ми винесли видання, які на перших шпальтах розмістили статті про Херсон.

Переклад здійснив член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський

Іспанія. El País

РОСІЯ РУЙНУЄ ХЕРСОН НАПРИКІНЦІ ПЕРШОГО РОКУ ВТОРГНЕННЯ

Місто-символ страждає від помсти Путіна після вигнання російських військ. Населення виглядає пригніченим після 10 місяців життя під бомбами

Підпис під фото:

Український артилерист обстрілює російські позиції в околицях Бахмута на сході України.

Італія. il giornale

РАКЕТНИЙ ДОЩ НА ХЕРСОН, АЛЕ ДЕСПОТУ НЕ ВИСТАЧАЄ ЧАСУ 

Ізольований від світу, зневірений зсередини, борючись із безпрецедентною економічною кризою. Але Володимир Путін не здається і продовжує свої божевільні справи.

Німеччина. Der Tagesspiegel

ПЕРСОНИ РОКУ

Німеччина. Frankfurter Allgemeine

ШОЛЬЦ ДЯКУЄ НІМЦЯМ ЗА СПІВЧУТТЯ ТА ДОПОМОГУ

"Німеччина - сильна країна" / Респект бундесверу

У своїй новорічній промові федеральний канцлер Олаф Шольц закликав німців триматися разом.

Німеччина — «сильна країна», яка «тримає зброю, особливо у важкі часи».

Щоправда, добігає кінця важкий рік, який також став суворим випробуванням для Німеччини в результаті «агресивної імперіалістичної війни» Росії проти України.

Але 2022 рік був відзначений не лише війною, стражданнями та тривогою. Путін "не захопив Україну за кілька днів", як планував.

"Українці мужньо захищають свою Батьківщину – у тому числі завдяки нашій допомозі", - йдеться у стенограмі виступу.

Шольц пообіцяв і надалі підтримувати постраждалу Україну.

Внаслідок війни ЄС і НАТО не розколоті, а «згуртовані більше, ніж будь-коли».

А Німеччина «не здалася», коли влітку Росія відключила подачу газу. «Бо ми не дозволяємо себе шантажувати!» - сказав канцлер.

Шольц нагадав про відкриття двотижневої давності першого ЗПГ-терміналу у Вільгельмсхафені, який було збудовано менш ніж за 200 днів. завдяки трьом додатковим терміналам зрідженого газу, введеним в експлуатацію протягом найближчих місяців.

Німеччина та Європа стали «назавжди незалежними від російського газу». це завдяки спільно зекономленій енергії країна добре переживає зиму.

Шольц подякував німцям за їхню добровільну роботу. він говорив про «непереборне співчуття та готовність допомогти», з якими вони зустріли багато біженців з України.

Допомога нужденним - «це те, що нас відрізняє». Канцлер подякувала солдатам бундесверу за захист «нашої країни, наших друзів та союзників від усіх погроз».

За це вони заслужили на «високу повагу».

Шольц нагадав про пакети допомоги громадянам і згадав про допомогу, що набирає чинності з нового року: житлову допомогу для малозабезпечених, підвищену допомогу на дитину та більш висока допомога на дитину, податкові пільги та гранична вартість електроенергії, газу та центрального опалення.

ПУТІН ЗАПРОШУЄ СІ ДО МОСКВИ

Пекін хоче залишатися «об'єктивним» / Столтенберг виступає за нову зброю для Києва

Президент Росії Володимир Путін запросив голову китайської держави і лідера партії Сі Цзіньпіна з державним візитом до Москви навесні. 

«Наступного року продовжиться інтенсивний двосторонній обмін, я в цьому не сумніваюся, і ми знайдемо спосіб зустрітися особисто», – сказав Путін під час відеозв’язку з Сі Цзіньпіном у п’ятницю, повідомляється на сайті Кремля.

Раніше цього року Путін їздив на Зимову Олімпіаду в Пекін, а востаннє глави двох держав зустрічалися на саміті в Узбекистані восени.

Китай все ще не хоче займати позицію щодо війни Росії проти України. Сі сказав Путіну, що Китай хоче зберегти свою «об'єктивну та справедливу» позицію, повідомляє китайська державна телекомпанія CCTV. Його країна визнає те, що Росія ніколи не відмовлялася від переговорів щодо вирішення конфлікту, цитує Сі.

Однак шлях до мирних переговорів не пройде гладко. На початку російського вторгнення Китай наголошував, що він жодним чином не є частиною конфлікту. У вересні Путін визнав, що у Сі є питання та занепокоєння. Китайське державне телебачення також не згадало, що Путін оголосив про плани посилити військову співпрацю між двома державами.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг тим часом закликав Німеччину та інші країни-члени альянсу продовжувати постачати зброю в Україну.

"Це може звучати парадоксально, але військова підтримка України - це найшвидший шлях до миру", - сказав Столтенберг агентству dpa.

Передісторія полягає в тому, що президента Росії Путіна потрібно переконати, що він не досягне своєї мети взяти під контроль Україну. 

Тоді могло б бути мирне рішення шляхом переговорів, яке б забезпечило виживання України як незалежної демократичної держави. 

За даними українських військових, в ніч на п'ятницю Україну атакували 16 російських безпілотників. Усі вони були перехоплені засобами протиповітряної оборони.

ПУТІН ШУКАЄ ДРУЗІВ

Реакцію китайської сторони на відеодзвінок між главою держави та лідером партії Сі Цзіньпіном та президентом Росії Володимиром Путіним, мабуть, найкраще можна охарактеризувати терміном «стримана».

Звичайно, Пекін не сказав ні слова поганого про агресора, який уже понад десять місяців веде війну із сусідньою Україною. Однак з китайського боку не було стрибкоподібних проявів дружби, як зараз із Москви.

З погляду Пекіна, для цього немає жодних підстав. Китайська Народна Республіка має багато власних проблем – ключове слово "коронавірус".

Але загалом країна все ще перебуває у відносно комфортному становищі.

Велика Росія дедалі більше перетворюється на сировинну колонію Китаю.

Економічно та політично Пекін є значно сильнішим партнером. отже, він також може отримати економічну вигоду від нинішнього конфлікту, принаймні у тому сенсі, що Росія може отримувати за свою сировину лише ту ціну, яку готовий платити Китай.

З іншого боку, зі стратегічної точки зору Пекін не зацікавлений у публічному ослабленні Путіна, що може призвести до зміни режиму в Москві.

Саме тому в найближчому майбутньому коментарі про загрозу застосування ядерної зброї, подібні до тих, які вдалося вивудити у Сі Цзіньпіна канцлеру Олафу Шольцю, — це максимум, чого можна очікувати від Китаю в плані критики.

З іншого боку, Володимир Путін наприкінці цього року послабився не лише у воєнному відношенні.

Він, як і раніше, майстер грати сильного чоловіка на публіці.

Але будь-хто, хто залежить від, можливо, режиму мулли, що похитнувся, в Тегерані і північнокорейського Кім Чен Ина, коли шукає друзів, не повинен дивуватися, якщо справді велика держава, така як Китай, лише певною мірою готова зв'язуватися з ним.

Сі Цзіньпін не хоче і не дозволить втягнути себе в путінське військове болото.

Німеччина. Augsburger Allgemeine

ЗАГІН ПОТРЕБУЄ РЕАНІМАЦІЇ

Наразі взагалі нічого не працює. Поки охопленому кризою Бундесверу тільки-но вдалося гідно озброїти хоча б частини, з якими він бере участь у Силах швидкого реагування НАТО. Нині ці часи явно пішли у минуле.

Як це могло зайти так далеко? Хто несе політичну провину? Важливі питання, які, однак, не допомагають Бундесверу в ситуації, що склалася. Також не має сенсу нацьковувати нестачу боєприпасів та систем озброєння з постачанням зброї в Україну. Військова допомога державі у її боротьбі за існування проти агресивної війни з Росією має пріоритетне значення з поважних причин.

Сумна правда полягає в тому, що стан збройних сил настільки плачевний, що доводиться імпровізувати на місці. Щоб це стало постійним, слід значно спростити ускладнені правила закупівлі озброєнь — наприклад, як із затвердженні терміналів зрідженого газу. Однак швидка реанімація Бундесверу залишається примарною. Але є перспектива.

Німеччина. Mannheimer Morgen

ЦЕ БУЛО У 2022 РОЦІ

Особливо гостро: загарбницька війна Росії проти України

Німеччина. Rhein Zeitung

СВІТ У СУМ'ЯТТІ

Які люди з політики та суспільства сформували минулий рік

Світ у сум'ятті, суспільство чекають суворого випробування: Росія веде війну на знищення України, клімат продовжує тепліти, а боротьба з кризою відходить на другий план.

Ви можете озирнутися на 2022 рік та зрозуміти, що він був ключовим.

Що це був поворотний момент, якщо використати термін, який використовує федеральний канцлер Олаф Шольц.

У центрі уваги карикатури Лаффа безпомилково перебуває український президент Зеленський, який дивиться на російські ракети, які вилітають із горла Путіна.

За Путіним стоїть Герхард Шредер, який тривалий час голосно підтримував палія війни - сьогодні він лише другорядний персонаж. Китайського правителя Сі Цзіньпіна, який грає сумнівну роль у конфлікті, можна побачити в масці диявола, що посміхається.

Начебто війни в Україні недостатньо для того, щоб стати джерелом вогню, мулли в Ірані підпорядковують собі власний народ, посилаючись на закони шаріату.

Навіть пандемія "корони" у Німеччині стає другорядною. Ви не впізнали всіх карикатурних людей?

Якщо ні, на наступній сторінці є пояснення для 82 персонажів.

Австрія. Kleine Zeitung

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ. НЕЗЛАМНИЙ

Ніхто інший не сформувався цього року, як Президент України. Стендапер став непохитним генералом. Портрет.

Витримати – усіма фібрами своєї істоти

ВІД КОМІКА-ХЛОПЧАКА ДО ВІЙСЬКОВОГО ПРЕЗИДЕНТА: ЗЕЛЕНСЬКИЙ

Цього року журнал Time назвав Володимира Зеленського «Людиною року».

Українці пишаються своїм президентом, який усіма силами виборює їхню свободу.

Якщо писати про Володимира Зеленського, то найкраще починати з українців.

Із музикантів, які дістають свої скрипки та гітари у бомбосховищах та на станціях метро, щоб підтримати своїх побратимів Бахом чи українськими народними піснями;

Із учителів, які намагаються навчати дітей, навіть якщо електрика є кілька годин;

Із сусідів, які ділять одне з одним те, що мають, у найбільшій нужді, рятуючи одне одного;

Із тих, хто займався звичайною цивільною роботою і щодня перебував на фронті, щоб відкинути нападників.

Це люди, яких Володимир Зеленський представляє як президент, чиї життя, безпеку та майбутнє він має захищати.

І робить він це так, як, мабуть, зрозуміли навіть у Кремлі за останні десять місяців, усіма фібрами своєї душі. "Він виявився більш ніж гідним нашої довіри", - сказав нещодавно один українець.

Рідко побачиш трансформацію, через яку пройшов 44-річний Зеленський зі стендап-коміка в генерала. Хлопчачий, зухвалий, грайливий, він був таким у своїх кумедних шоу.

В юності він мріяв бути успішною людиною, яка робитиме людей щасливими.

У лютому, коли стало зрозуміло, що Путін хоче знищити Україну, Зеленського та все українське, Зеленський вирішив бути максимально серйозним і стояв він твердо.

За цей час він змінився і зовні. Мабуть, напруга для душі відпрацьовує в президентських бункерах. Він став фізично міцним, але очі його опухли від недосипання, а борода посивіла.

Замість того, щоб жартувати, Зеленському доводиться втішати свій народ - між ракетами і розправою над мерцями.

Він може; публічний імідж йому знайомий. І є успіхи. Україна стоїть на своєму. Київ стоїть.

Путіну довелося згорнути свої військові цілі.

Навіть коли Росія знищує енергетичні ТЕЦ і ТЕЦ не працюють, Україна виявляється стійкою державою. Зеленський каже. Він потребує допомоги. Він з'являється у парламентах різних країн.

Нещодавно у Вашингтоні — він вперше покинув свою країну з початку війни — і відразу повернувся.

Для когось поява Зеленського надто гучна; це не зручно. Опоненти звинувачують його в інсценуванні. Він вимагає зізнатися: ви за чи проти диктатора у Москві, який убиває дітей.

Аліса Шварцер поскаржилася, що Зеленський провокує, бо вимагає зброї, щоб вигнати загін путінських солдатів із країни.

В Україні ви бачите це інакше.

Звірства проти мирного населення стали для окупантів візитівкою в українських селах.

Зеленський використовує свій талант для своєї країни. Але спочатку, перед війною, з нього сміялися як з досить невдалого президента.

Він вважав, що зможе домовитися про мир для Донбасу шляхом переговорів із Путіним. Російський президент відмахнувся від нього.

Зеленський каже: Я б віддав перевагу не своєму обличчю на обкладинці Time, а особі лікаря, який вивчає ліки від раку.

Зеленський – не нацист. Він виріс із російською мовою як рідною і лише пізніше вивчив українську. А для сина єврейських батьків заява Путіна про те, що в Києві правлять «нацисти», навряд чи може бути абсурднішою. Нещодавно Зеленського спитали, що він робитиме після закінчення війни. 

"Все, що я хочу для себе, - це пива на пляжі", - сказав він.

Австрія. Der Standard

ВІДВОЮВАННЯ КРИМУ

Відвоювання Криму українськими військовими є серйозним варіантом чи просто манією величі?

Велика Британія. FT

ПРОГНОЗИ НА РІК

«Ринки втратили понад 30 трильйонів доларів у найгірший рік після фінансової кризи»

- Глобальні акції впали майже на 20% 

- Вплив підвищення ставок і війни

- Великі технологічні групи США страждають

Данія. Politiken

НЕСУЧІ КОЛОНИ

2022 був важким. Але також указав шлях уперед

Одразу ж, мабуть, сьогодні ввечері більшість людей з радістю попрощаються з 2022 роком. Це був рік, який розпочався з вибухового поширення різновиду омікрона, перейшов одразу до війни в Україні, яка потім спровокувала інфляцію, призвела до масштабної енергетичної кризи та збільшення процентної ставки, яка зараз дорого обходиться домовласникам.

2022 дійсно був роком криз, "це був жахливий рік", пішла британська королева Єлизавета II, з якою ми вже попрощалися, і яка одного разу назвала поганим 1992 рік.

Але якщо ви подивитеся трохи вище, 2022 насправді також був перспективним роком.

Рік, у якому крайнощі, автократи та екстремісти давно вже вбиті, а ліберальні сили укріплені. Тому що, як не дивно, війна в Україні зміцнила єдність західного альянсу.

ЄС продемонстрував вражаючу єдність, і, незважаючи на величезні витрати, держави-члени об'єдналися, щоб запровадити історично жорсткі санкції проти Росії.

І на чолі з дуже дієздатними Сполученими Штатами під керівництвом президента Байдена Заходу вдалося підтримати Україну та поставити країні величезну кількість зброї. Коли це дійсно мало значення,

Захід опинився на висоті.

Війна в Україні навіть дала додатковий імпульс зеленому переходу.

У той же час 2022 був катастрофічно поганий для провідних антидемократичних сил.

Президент Росії Володимир Путін стоїть роздягненим та приниженим після десяти місяців невдалої війни.

У Сполучених Штатах закінчується газ у Дональда Трампа, який втрачає позиції в опитуваннях громадської думки, і ретельно підібрані кандидати показали вкрай погані результати на проміжних виборах у листопаді.

У Китаї на президента Сі Цзіньпіна тиснула його вперта політика щодо коронавірусу, і режим був змушений змінити курс історично принизливим чином.

В останні роки багато хто жадібно цитує знаменитий похмурий рядок з вірша Йейтса «Друге пришестя»: «Речі розвалюються; центр не може утриматись».

Страх був зрозумілий. Криза часом здавалася непереборною. Але так не вийшло: центр тримався 2022 року. Його фактично зміцнили.

Італія. Сorriere della sera

ПУТІН, АЛЬЯНС ІЗ СІ ТА НАЙКРАЩІ ПОБАЖАННЯ БЕРЛУСКОНІ

Приводом є відеодзвінок з побажаннями зміцнення осі з китайським лідером Сі, якого запросили до Москви. 

Далі на сайті Кремля є список імен, кому він шле найкращі побажання, і там Берлусконі та Шредер.

Італія. Libero Quotidiano

ДО ПОБАЧЕННЯ, 2022 РІК. НАЙГІРШЕ В ЦЬОМУ РОЦІ

Володимир Путін президент Росії. «Вважали, що цар знайде собі васала»

Італія. Il resto del carlino

ІТАЛІЯ В ЕПОХУ МЕЛОНІ

Війна в Україні та світова криза і кліматична тривога - чотири сценарія на 2023 рік 

Італія. Domani

ЩО МИ ПОБАЧИЛИ У 2022 РОЦІ

Нідерланди. De Volkskrant

ГЛИБОКІ РАНИ ВІЙНИ В НЕОКУПОВАНІЙ УКРАЇНІ

Російські солдати в'їхали першого ж дня і навіть не зупинилися – думали, що їдуть просто до Києва зі своєю довгою колоною. Через сорок днів вони знову перетнули село у зворотному напрямку, переслідувані українською армією. Косметично Городня пережила окупацію практично неушкодженою. Але всередині жоден будинок уже не той.

Підпис під фото:

Танці в будинку культури села Городня.

Португалія. Publico

КИЇВ ГОТУЄТЬСЯ ДО 2023 РОКУ. ОПТИМІЗМ! АБСОЛЮТНИЙ!

Люксембург. Luxemburger Wort

ЯК ЛЮКСЕМБУРГ МОЖЕ ЩЕ БІЛЬШЕ ДОПОМОГТИ УКРАЇНІ

Віце-спікер українського парламенту в інтерв’ю розповідає про хід війни та чого очікують від міжнародних партнерів

Підпис під фото:

Перехожі дивляться на знищені російські танки та військову техніку перед Свято-Михайлівським монастирем у Києві.

Ісландія. Fret

ПОДІЇ РОКУ

Швейцарія. Blick

ДЕСЯТЬ ПОБАЖАНЬ НА НОВИЙ РІК

2022 рік приніс нам війни, кризи та катастрофи, але надія вмирає останньою: Чого ми можемо очікувати від наступних 12 місяців, не будучи наївними.

Бажання 1. Перемир'я в Україні. Війна закінчилася, Україна звільнена, відбудова йде, Путін скинутий, Росія з докором сумління повернулася в коло сучасних націй – ні, сподіватися на таке було б справді наївно. Однак реалістично те, що якщо один із противників війни досягне своїх військових меж, це може відкрити шлях для переговорів про припинення вогню. Принаймні це поклало б край смертоносному бомбардуванню.

Швеція. Dagens Nyheter

НЕВДАЧІ АВТОРИТАРНИХ ЛІДЕРІВ ДАЮТЬ НАДІЮ ЗОВНІШНЬОМУ СВІТУ НА НОВИЙ РІК

Загарбницька війна Росії проти України протягом року затьмарила більшу частину світової політики.

Коли почалося вторгнення, президент Росії Володимир Путін розраховував на швидку й легку перемогу. 

Але Україна чинила більший опір, ніж він і зовнішній світ думали, і сьогодні єдність між світовими демократіями міцніша, ніж рік тому. «Якщо ця тенденція збережеться, Україна може отримати ефективну допомогу для захисту своєї свободи», — пише зовнішньополітичний коментатор «ДН» Майкл Вінярський.

Путін «покинутий дедалі більше, коли успіх у «спецоперації» в Україні зазнає невдачі».

Туреччина. Daily Sabah

ТУРЕЧЧИНА ГОТОВА ДО НОВИХ ОБОРОННИХ І ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОРИВІВ У 2023 РОЦІ

Після успішного 2022 року майбутній рік обіцяє представити кілька нових важливих розробок для оборонної промисловості Туреччини, на чолі з національним бойовим літаком, який залишає ангар, і майбутнім флагманським судном.

Залишивши позаду рік багатьох досягнень у сфері технологій і оборони на тлі глобальних подій від наслідків пандемії COVID-19 до російсько-української війни, Туреччина збирається побачити важливі віхи в оборонному виробництві в 2023 році, 100-річчя республіки. 

У той час, як світ охоплює пандемія, постійні суворі заходи Китаю вдарили по багатьох секторах, особливо по виробництву мікросхем.

У цей період технологічні та оборонні компанії Туреччини зробили значні кроки, включаючи угоди про співпрацю, інноваційні продукти та експортні угоди, готуючись продовжувати зростання в наступному році.

Очікується, що літаки п’ятого покоління, розроблені Turkish Aerospace Industries (TAI), замінять реактивні літаки F-16, які планується зняти з виробництва до 2030-х років. Його винищувач здійснить свій перший політ у 2025 році та розпочне чергування у 2028 році. Hürjet, навчально-тренувальний і легкий штурмовик від TAI, також здійснить свій перший політ 18 березня. Він проведе льотні випробування з чотирма прототипами та досягне рівня здатності виконувати свій перший обов’язок у 2025 році.

«Основні ініціативи Анкари у 2022 році»

Безсумнівно, одним із найбільш визначальних моментів цього року стало вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

Ця криза переросла у війну на виснаження проти Росії, коли Сполучені Штати та Європейський Союз відкрито підтримали Україну. Це також ввело великий геополітичний розрив у міжнародну систему.

Безперечно, Україна та Росія постраждали більше, ніж будь-хто за останні 10 місяців. Москва не змогла отримати швидких результатів, на які розраховувала, а її вимушений відступ з Києва та Харкова вдарив по іміджу російських військових. Оскільки Росія врівноважувала ці невдачі загрозою ядерної війни; Україна, отримавши більшу підтримку Заходу, відчуває, що може досягти перемоги.

Поїздка Президента України Володимира Зеленського до Сполучених Штатів забезпечила достатню фінансову підтримку з боку Вашингтона, щоб продовжити боротьбу до осені 2023 року. У міру того, як війна затягується, поляризація між Заходом і Росією поглибилася в багатьох сферах, зокрема в енергетиці і ядерній безпеці.

«Туреччина виступає головним посередником в українсько-російській війні»

Розташована на перехресті Європи, Азії та Африки, а також у регіоні, який постраждав від активних, заморожених і потенційних конфліктів, Туреччина відіграє новаторську роль у посередницьких зусиллях, що нещодавно підтверджено конструктивними та конкретними кроками, зробленими для досягнення миру між Україною і Росією

ОАЕ. Gulf News

ПУТІН ОЧІКУЄ, ЩО СІ ЦЗІНЬПІН ВІДВІДАЄ МОСКВУ НАВЕСНІ

Президент Росії Володимир Путін і китайський лідер Сі Цзіньпін пообіцяли вчора поглибити двосторонню співпрацю на тлі 10-місячної війни Москви в Україні.

Путін і Сі не згадували Україну прямо у своїх вступних словах під час відеоконференції, яка транслювалася публічно, перш ніж перейти до приватних переговорів. Але вони привітали зміцнення зв’язків між Москвою та Пекіном на тлі того, що вони назвали «геополітичною напруженістю» та «складною міжнародною ситуацією», а Путін висловив бажання розширити військову співпрацю.

«В умовах посилення геополітичної напруженості зростає значення російсько-китайського стратегічного партнерства як стабілізуючого фактора», — сказав Путін.

Російський лідер заявив, що очікує, що Сі Цзіньпін відвідає Москву навесні. Така поїздка "продемонструє всьому світу міцність російсько-китайських зв'язків з ключових питань, стане головною політичною подією року в двосторонніх відносинах", - сказав він. Путін сказав, що військова співпраця займає «особливе місце» у відносинах між їхніми країнами.

Через перекладача Сі сказав, що «перед обличчям складної і далеко не простої міжнародної ситуації» Пекін готовий «збільшувати стратегічне співробітництво з Росією, надавати один одному можливості розвитку».

ОАЕ. Arab News

ВІЙНА В ЄВРОПІ

Підпис під фото:

Солдат з артилерійського підрозділу кидає порожній снаряд, коли українські сили ведуть вогонь по російських позиціях у п’ятницю на околицях Бахмута, східна Україна. Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна посилила протиповітряну оборону та посилить її у 2023 році, щоб захистити як себе, так і весь європейський континент.

Індія. Deccan Chronicle

ХОЧУТЬ БІЛЬШИХ ПОЛІТИЧНИХ І ВІЙСЬКОВИХ ЗВ’ЯЗКІВ: ПУТІН – СІ

Китай. China Daily

КИТАЙСЬКО-РОСІЙСЬКІ ЗВ’ЯЗКИ Є КЛЮЧЕМ ДО ГЛОБАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ

Сі Цзіньпін і Путін обговорюють посилення стратегічної координації, більш тісне партнерство

Президент Сі Цзіньпін наголосив у п'ятницю на необхідності того, щоб Пекін і Москва зміцнили свою стратегічну координацію і продовжували ставитися один до одного як до можливостей розвитку та глобальних партнерів для надання більшої стабільності в неспокійному світі.

Сі Цзіньпін зробив цю заяву під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним по відеозв'язку. Обидва лідери привітали з Новим роком, розповіли про плідну двосторонню співпрацю та міжнародну ситуацію, а також обмінялися думками про українську кризу.

Що стосується двосторонніх відносин, Сі наголосив на необхідності обох країн розширювати практичне співробітництво, просуватися вперед у розвитку об'єктів для більшого зв'язку, включаючи порти, і розширювати співпрацю в традиційній та новій енергетиці.

Він сказав Путіну, що Пекін, оптимізувавши свою політику щодо COVID-19, готовий сприяти поновленню контактів між людьми з країнами, зокрема з Росією.

Оскільки світ знову стоїть на історичному роздоріжжі, Сі Цзіньпін наголосив, що він перевірив мудрість державних діячів з великих країн та раціональність людства щодо того, чи слід прийняти менталітет часів холодної війни. Тобто заважати, розділяти, створювати опозицію чи конфронтацію або практикувати рівність, взаємоповагу та взаємовигідну співпрацю, засновану на спільній користі для людства.

Факти знову й знову показують, що стримування та придушення ніколи не завоюють підтримку народу, а санкції та втручання приречені на провал.

Китай готовий працювати з Росією та всіма прогресивними силами, які відкидають гегемонію та силову політику, протистояти будь-яким актам односторонності, протекціонізму та залякування і рішуче відстоювати суверенітет, безпеку та інтереси розвитку обох країн, а також міжнародну чесність та справедливість,  сказав він.

Сі Цзіньпін закликав до більш тісної двосторонньої координації у міжнародних справах для захисту авторитету Організації Об'єднаних Націй та міжнародного права, відстоювання справжньої багатосторонності, демонстрації відповідальності великої країни та очолення забезпечення глобальної продовольчої та енергетичної безпеки.

За його словами, обидві сторони мають продовжувати зміцнювати єдність та взаємну довіру в Шанхайській організації співробітництва, щоб забезпечити велику взаємну підтримку з питань, що стосуються відповідних основних інтересів, та спільно захищатися від зовнішнього втручання та саботажу.

Сі висловив готовність Пекіна працювати з Росією, щоб спонукати більше країн приєднатися до БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка), наростити силу об'єднання і захистити спільні інтереси країн з ринком, що формується, і країн, що розвиваються.

Щодо ситуації в Україні, Сі висловив задоволення тим, що Росія ніколи не відмовлялася від дипломатичного врегулювання кризи. За його словами, перспектива миру збережеться, і робляться наполегливі зусилля для її досягнення.

Він додав, що Пекін продовжуватиме відстоювати справедливу позицію та об'єднувати сили в міжнародній спільноті в рамках зусиль, спрямованих на те, щоб відіграти конструктивну роль у вирішенні кризи.

Путін сказав, що під керівництвом Сі Китай продовжить досягати нових успіхів у своєму соціально-економічному розвитку та ще більше зміцнювати своє міжнародне становище та вплив.

Він сказав, що значення стратегічної взаємодії між Росією та Китаєм стало помітнішим, а відносини стали зразком для відносин між великими країнами у 21 столітті.

За його словами, Росія твердо підтримує позицію Китаю щодо тайванського питання і залишається прихильною до принципу одного Китаю.

Путін висловив готовність підтримувати тісну координацію з Китаєм на багатосторонніх майданчиках, включаючи ООН, Шанхайську організацію співробітництва, БРІКС та G20, і спільно прагнутиме побудови більш справедливого та розумного міжнародного порядку та захисту законних інтересів обох країн.

За даними Головного митного управління, товарообіг між Китаєм та Росією збільшився до 172,4 млрд доларів за перші 11 місяців цього року, що на 47,5% більше, ніж минулого року.

Іван Мельников, перший заступник голови Державної Думи РФ, голова Товариства російсько-китайської дружби, заявив, що лідери двох країн підтримують тісні зв'язки та визначають стратегічний напрямок двосторонніх відносин.

«Потенціал економічного та торговельного співробітництва між двома країнами величезний і може бути вивчений далі», — сказав він, пославшись на цьогорічне експоненційне зростання двосторонньої торгівлі. 

Борис Тітов, уповноважений президента Росії з прав підприємців, сказав, що китайсько-російські відносини зберігають найвищий рівень за всю історію, і результати були досягнуті завдяки проєктам двостороннього співробітництва з більшою кількістю китайських компаній, які виходять на російський ринок.

Китай. Rénmín Rìbào

СІ ЦЗІНЬПІН ПРОВІВ ВІДЕОЗУСТРІЧ З ПРЕЗИДЕНТОМ РОСІЇ ВОЛОДИМИРОМ ПУТІНИМ

Інформаційне агентство Сіньхуа, Пекін, 30 грудня. Вдень 30 грудня президент Сі Цзіньпін провів відеозустріч у Пекіні з президентом Росії Володимиром Путіним.

Сі Цзіньпін зазначив, що дуже радий провести відеозустріч із президентом Путіним наприкінці року, яка стала для нас доброю традицією. Під нашим спільним керівництвом китайсько-російське всеосяжне стратегічне партнерство координації в нову еру стало більш зрілим і наполегливим, а сила та особлива цінність співпраці між двома країнами з’являється і далі.

За перші 11 місяців цього року обсяг двосторонньої торгівлі між Китаєм і Росією досяг нового максимуму, інвестиційна співпраця була оптимізована та інтегрована, енергетична співпраця й надалі відіграє роль «баластного каменя», а проєкти співпраці в ключових сферах стабільно реалізовувалися. Місцева співпраця зростає, міжлюдські та культурні обміни стають дедалі тіснішими, спортивні обміни здійснюються впорядковано, а основа соціальної та громадської думки для дружби між двома сторонами є міцнішою. Зіткнувшись із неспокійною та переплетеною міжнародною ситуацією, Китай і Росія повинні завжди дотримуватися початкових намірів співпраці, зберігати стратегічну рішучість і зміцнювати співпрацю.

Стратегічна співпраця, дотримання можливостей розвитку один одного, глобальних партнерів та прагнення створити більший добробут для двох народів і додати більше стабільності у світ.

Сі Цзіньпін підкреслив, що обидві сторони мають продовжувати ефективно використовувати існуючі робочі механізми та канали зв’язку для сприяння позитивному прогресу в практичному співробітництві між двома країнами в сферах економіки, торгівлі, енергетики, фінансів та сільського господарства, сприяти будівництву об’єктів взаємозв’язку, таких як порти, і розширення традиційної та нової енергетики. Обидві сторони повинні повною мірою використати свої традиційні переваги, сприяти поглибленню міжлюдських і культурних обмінів, добре провести китайсько-російський рік спортивних обмінів і створити новий бренд міжлюдської та культурної співпраці між двома країни. Нещодавно, відповідно до змін у ситуації нової епідемії корони, Китай оптимізував заходи профілактики та контролю відповідно до часу та ситуації, науково скоординував профілактику і контроль епідемії та економічний і соціальний розвиток, і зосереджується на охороні здоров’я та профілактиці тяжких захворювань. Китай готовий відновити нормальний обмін персоналом у впорядкованій формі з країнами, включаючи Росію.

Сі Цзіньпін підкреслив, що в даний час світ заново стоїть на роздоріжжі історії. Відновити менталітет часів холодної війни, спровокувати розкол і конфронтацію та групову конфронтацію, чи виходити із загального добробуту людства, практикувати рівність, взаємну повагу та взаємовигідну співпрацю.

Ці дві орієнтації перевіряють мудрість політиків великих держав і раціональність усього людства. 

Факти неодноразово доводили, що стримування та придушення непопулярні, а санкції та втручання приречені на провал. Китай готовий співпрацювати з Росією та всіма прогресивними силами світу, які виступають проти гегемонізму та силової політики, проти будь-якої односторонності, протекціонізму та залякування, а також твердо захищають суверенітет, безпеку, інтереси розвитку та міжнародну чесність і правосуддя двох країн. 

Обидві сторони повинні тісно координувати та співпрацювати в міжнародних справах, підтримувати авторитет Організації Об’єднаних Націй та статус міжнародного права, підтримувати справжню багатосторонність, демонструвати відповідальність великих країн і відігравати взірцеву роль у підтримці глобальної продовольчої та енергетичної безпеки. та інші питання. 

Обидві сторони повинні продовжувати сприяти зміцненню єдності та взаємної довіри між усіма сторонами Шанхайської організації співробітництва

Підпис під фото:

Удень 30 грудня президент Сі Цзіньпін провів відеозустріч із президентом Росії Володимиром Путіним у Пекіні.

Мексика. Roforma

Політична поляризація та хаос, а також економічні проблеми, які прискорюють інфляцію, визначили 2022 рік, який завершився сьогодні 

Але «нормальність» також виглядала після двох років пандемії.

«РОСІЯ НАПАДАЄ НА УКРАЇНУ»

Російські війська вторглися в Україну 24 лютого, бомбардуючи основні населені пункти у війні, жертвами якої стали понад 240 000 убитих і поранених.

США. Arkansas Democrat-Gazette

ГОРЕ ВІЙНИ

Підпис під фото:

Мати українського військового Ігоря Лихоніна, який загинув 20 листопада, відвідує його могилу на кладовищі у Харкові в п'ятницю. Збройні сили України заявили в п’ятницю, що завадили черговому вильоту безпілотників, націленому на Київ. Нові напади сталися після того, як президент Росії Володимир Путін і президент Китаю Сі Цзіньпін пообіцяли поглибити двосторонню співпрацю.

СЕРЕД ЗАГИБЛИХ РОКУ ЗГАДАЛИ ЖИТЕЛІВ АРКАНЗАСУ

Серед жителів Арканзасу, які померли у 2022 році, були режисер документальних фільмів із Літтл-Року, відзначений нагородами, і дві жінки-політичні піонери Арканзасу.

50-річний Брент Рено, який виріс у Літл-Року та закінчив середню школу Холла, загинув 13 березня під Києвом, Україна, коли російські сили, які вторглися в країну, обстріляли його автомобіль і вразили його.

Згідно з даними The New York Times, Рено був першим журналістом, який був убитий під час репортажів про війну в Україні. Президент України Володимир Зеленський написав: «Брент, талановитий і відважний журналіст, загинув, документуючи людські трагедії, спустошення та страждання мільйонів в Україні».

США. The Wall Street Journal

ЗАБОРОНА РОСІЙСЬКОЇ НАФТИ ПРИСКОРЮЄ ЗМІНИ НА СВІТОВОМУ РИНКУ

Західні санкції щодо російського викопного палива прискорюють зміну глобальних енергетичних потоків, при цьому Китай та Індія все частіше користуються перевагами російських знижок на нафту, а близькосхідні постачальники перенаправляють свою сиру нафту до Європи.

Росія пропонує значні знижки найбільшим покупцям нафти в Азії, намагаючись утримати частку ринку після заборони продажу своєї нафти та нафтопродуктів у країни, які вводять обмеження цін. Обмеження забороняє доставку, фінансування або страхування російської морської нафти, якщо вона не продається за ціною 60 доларів США за барель або менше. Ця санкція була введена у відповідь на вторгнення в Україну.

Тим часом Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та інші великі експортери енергії на Близькому Сході зміщують увагу зі своїх традиційних ринків в Азії, щоб продавати за вищою ціною європейським країнам, які прагнуть забезпечити свої енергетичні потреби.

Тривалі зв’язки з торгівлею енергетикою зриваються, оскільки країни по всьому світу намагаються накопичити достатньо викопного палива, щоб забезпечити опалення будинків, електростанції та підтримувати економічну стабільність протягом наступних кількох років. Перекроювання глобальної енергетичної карти також, ймовірно, вплине на геополітичні альянси, оскільки уряди намагатимуться зміцнити зв’язки, які стануть основою їхньої енергетичної безпеки.

Москва прагне пом’якшити вплив санкцій, знизивши ціни та захопивши більшу частку ринку в Китаї та Індії, які не приєдналися до Заходу у введенні обмеження цін. За даними Міжнародного енергетичного агентства, з кінця листопада Росія продає свою флагманську нафту Urals на цілих 17 доларів менше, ніж обмеження.

«Навіть якщо ціни зростуть до 100 доларів за барель, Китай та Індія можуть продовжувати купувати російську нафту, якщо вони матимуть доступ до власного страхування», — сказала Амріта Сен, директорка з досліджень лондонської нафтової консалтингової фірми Energy Aspects.

Російський експорт до Китаю, найбільшого в світі імпортера нафти, обійшов Саудівську Аравію в листопаді. Згідно з даними Головного митного управління Пекіна, Росія експортувала до Китаю 1,9 мільйона барелів на день, що на 16,5% більше, ніж рік тому. Китайський імпорт із Саудівської Аравії склав 1,61 мільйона барелів на день, що на 11% менше, ніж роком раніше.

Росія та Саудівська Аравія є союзниками в групі виробників нафти ОПЕК+, але кажуть, що вони не скоординували свою відповідь на обмеження цін Заходом.

Поставки Москви до Індії зросли до 1,4 мільйона барелів на день у листопаді порівняно з лише 36 000 барелів на день роком раніше, згідно з даними постачальника даних про товари Kpler. Тим часом індійські нафтопереробники експортують нафтопродукти, які містять перероблену російську нафту, до Європейського Союзу — виключення, дозволене програмою санкцій блоку.

Країни Заходу намагаються зменшити доходи, які Росія отримує від своєї нафти, щоб завдати шкоди Москві, водночас утримуючи російську нафту від надходження на ринки — і таким чином стабілізуючи світові ціни.

Не всі покупці в Азії стоять у чергах за зниженою російською нафтою. Союзники США Японія, Південна Корея і Таїланд практично припинили імпорт з Росії.

Віце-прем'єр Росії Олександр Новак 23 грудня заявив, що частина московських нафтопродуктів також була перенаправлена до Африки та Латинської Америки.

«Внаслідок недружніх дій наші енергетичні ресурси перенаправляються на інші ринки, ринки дружніх країн», — цитує його російське інформаційне агентство «Інтерфакс».

Останніми місяцями Оман, ОАЕ, Марокко, Нігерія, Сенегал і Бразилія черпали дешеві російські дизель і бензин, незважаючи на те, що в деяких випадках самі були виробниками нафти.

Brent, міжнародний еталонний показник, дещо знизився після того, як Росія пригрозила у вівторок відключити покупців, які дотримуються обмеження цін на нафту, на тлі побоювань щодо зростання через відновлення Covid-19 у Китаї. Brent зросла на 2,9% у п'ятницю до 85,91 долара за барель, що на 10% більше за рік.

Оскільки російський експорт тисне на ціни на енергоносії на найбільших ринках Азії, Саудівська Аравія та інші великі виробники нафти на Близькому Сході перенаправляють частину своєї нафти з Китаю та Індії до Європи.

Цей крок є різким відходом від багаторічної зосередженості на розширенні Китаю та Індії, які колись вважалися єдиними ринками зростання. Згідно з даними Євростату, Саудівська Аравія була найшвидше зростаючим постачальником нафти в ЄС у третьому кварталі з 9,1% ринкової частки імпорту цього товару порівняно з 5,1% у середньому у 2021 році.

Поставки Саудівської Аравії до Єгипту, більшість з яких реекспортуються до Європи через Суецький канал, наблизилися до 1 мільйона барелів на день у листопаді проти 600 000 барелів на день у жовтні та 866 000 барелів на день роком раніше, каже Kpler.

У Польщі державний нафтовий гігант Саудівської Аравії Aramco погодився збільшити свої поставки провідній енергетичній компанії країни PKN Orlen до 337 000 барелів на день у 2023 році. Це більше ніж 220 000 барелів на день, які Росія експортувала трубопроводами в 2021 році.

Aramco також передала понад 100 000 барелів на день TotalEnergies для поставок до Франції, які замінять втрачені російські барелі, за словами французьких і саудівських енергетичних чиновників.

У липні Total Energies також підписала угоду з Abu Dhabi National Oil Co., яка гарантує Франції 300 000 тонн дизельного палива на місяць, або 75 000 барелів на день, у разі дефіциту, повідомили два французьких чиновники та офіційний представник ОАЕ.

Total Energies і Adnoc не відповіли на запит про коментар. Aramco не дала коментарів.

Останніми місяцями міністр енергетики Саудівської Аравії Абдулазіз бін Салман заявив, що королівство прагне постачати більше сирої нафти до Європи.

«Ми співпрацюємо з багатьма урядами, — сказав принц Абдулазіз на галузевому заході в жовтні. - Просто для прикладу, Німеччина, Польща, Чехія, Хорватія, Румунія та інші».

Німеччина, яка заявляє, що не купуватиме нафту в Росії з січня, заявила, що отримуватиме сиру нафту з Казахстану, щоб замінити поставки.

У зв’язку з тим, що ринки нафти, здається, все ще пристосовуються до обмеження цін і загрози Росії помститися, члени Саудівської організації країн-експортерів нафти кажуть, що не бачать необхідності скасовувати скорочення видобутку на 2 мільйони барелів на день, продовжене в грудні.

За даними Kpler, морський експорт російської нафти в грудні впав на 22% від середнього показника за перші 11 місяців року. «Росія не в змозі повністю замінити своїх втрачених європейських покупців», — сказала пані Сен з Energy Aspects.

НОВИНИ:

Росія запустила понад десяток озброєних безпілотників по українських містах та об’єктах інфраструктури, у тому числі один, який вдарив по будівлі районної влади в Києві вранці в п’ятницю, повідомила українська влада.

Путін і Сі пообіцяли зміцнити стратегічне співробітництво між Росією та Китаєм, підкресливши їхній зв’язок, оскільки їхні країни дедалі більше ворогують із США та їхніми союзниками.

США. The Washington Post

ПУТІН ЗНЕКРОВЛЮЄ ДРУЗІВ, КОЛИ ВІЙНА ГАЛЬМУЄТЬСЯ

З падінням авторитету Кремля російський президент усе більше ізольований і втрачає довіру еліти

Президент Росії Володимир Путін, показаний цього тижня на неформальному саміті колишніх радянських держав у Санкт-Петербурзі, відклав свою промову до нації та скасував щорічну пресконференцію марафону.

Коли минулого тижня Володимир Путін відвідав Мінськ, щоб обговорити поглиблення співпраці, саркастичний жарт його господаря, білоруського президента Олександра Лукашенка, здавався надто правдивим. «Ми двоє — співагресори, найшкідливіші та найтоксичніші люди на цій планеті. У нас тільки одна суперечка: Хто більший? Ось і все", - сказав Лукашенко.

Коли Путін наближається до новорічної ночі, 23-ї річниці свого призначення в 1999 році виконуючим обов’язки президента Росії, він виглядає більш ізольованим, ніж будь-коли.

Понад 300 днів жорстокої війни проти України підірвали десятиліттями старанно культивовані економічні відносини Росії із Заходом, перетворивши країну на ізгоя, тоді як спроби Кремля замінити ці зв’язки більш тісною співпрацею з Індією та Китаєм, схоже, зазнають невдачі. війна точиться.

Путін, який розпочав свою кар’єру агентом радянського КДБ, завжди дотримувався власної думки, покладаючись на близьке коло старих друзів і довірених осіб, але, здавалося, ніколи повністю не довіряв комусь. Але тепер між Путіним і більшою частиною еліти країни виникає нова прірва, згідно з інтерв’ю російських бізнесменів, чиновників і аналітиків.

Путін «відчуває втрату своїх друзів», — сказав один російський державний чиновник із тісними зв’язками в дипломатичних колах, який говорив на умовах анонімності через побоювання покарання. «Лукашенко єдиний, до кого він може серйозно поїхати. Всі інші бачать його тільки в разі необхідності».

Незважаючи на те, що цього тижня Путін зібрав лідерів колишніх радянських республік на неформальний саміт у Санкт-Петербурзі, в усьому регіоні авторитет Кремля слабшає. Путін розмовляв із президентом Китаю Сі Цзіньпіном під час відеоконференції в п’ятницю вранці в Москві, намагаючись продемонструвати зв’язки двох країн. Хоча Сі заявив, що готовий покращити стратегічне співробітництво, він визнав «складну та досить суперечливу міжнародну ситуацію». У вересні він чітко висловив свою «стурбованість» війною.

Цього місяця Нарендра Моді з Індії написав статтю для впливової російської щоденної газети «Коммерсант», закликаючи покласти край «епосі війни». «Ми все це читаємо і розуміємо, і я думаю, що він (Путін) теж читає і розуміє», – сказав держчиновник.

Навіть Папа Римський, який на початку війни, здається, дбав про те, щоб пристосуватися до поглядів Кремля, цього місяця порівняв війну в Україні з нацистським геноцидом євреїв.

Серед російської еліти зростає питання щодо тактики Путіна, що йде до 2023 року після принизливих військових відступів цієї осені. За словами державного чиновника  Тетяни Станової, старшого наукового співробітника Фонду Карнегі за міжнародний мир, виникає розрив між тими в еліті, які хочуть, щоб Путін зупинив військову атаку, і тими, хто вважає, що він повинен продовжувати ескалацію.

Незважаючи на масовий бліц у ЗМІ протягом останніх 10 днів, коли Путін проводив ретельно сплановані телевізійні зустрічі з військовим керівництвом і офіційними особами військово-промислового комплексу, а також сесію запитань і відповідей з обраною групою лояльних журналістів, російська еліта, опитана The Washington Post, сказала, що не може передбачити, що може статися наступного року, і висловила сумнів, що сам Путін знає, як він може діяти.

«Існує величезне розчарування серед людей навколо нього», - сказав один російський мільярдер, який підтримує контакти з високопоставленими чиновниками. «Він явно не знає, що робити».

Російський державний чиновник сказав, що єдиний план Путіна, схоже, полягав у «постійних спробах змусити Захід і Україну розпочати [мирні] переговори» за допомогою авіаударів по критично важливій інфраструктурі України та інших загроз. Цього тижня Путін повторив цю тактику, оголосивши на Різдво, що він відкритий для мирних переговорів, навіть коли Росія завдала ще одного масованого ракетного удару лише через кілька днів у четвер, припинивши постачання електроенергії в кількох регіонах. "Але, - сказав чиновник, - Путін готовий говорити "тільки на своїх умовах".

Мільярдер, державний чиновник і кілька аналітиків вказали на перенесення щорічного звернення Путіна до народу, коли російський президент загалом викладає плани на наступний рік, і скасування його щорічної пресконференції-марафону, як ознаки ізоляції Путіна та спроба захистити його від прямих запитань, оскільки він не має карти дороги попереду.

Пресконференція, зокрема, могла виявитися ризикованою, враховуючи, що сотні журналістів зазвичай привозять до Москви з віддалених регіонів Росії, які непропорційно постраждали від жертв і нещодавньої часткової мобілізації.

«У зверненні має бути план. Але плану немає. Думаю, вони просто не знають, що сказати, – сказав мільярдер. - Він, звичайно, в ізоляції. Він і так не любить спілкуватися з людьми. У нього дуже вузьке коло, а тепер воно ще звузилось».

У бесіді з купкою журналістів Путін парирував такі твердження про перенесення його виступу в парламенті. Він сказав, що розглядав ключові питання на останніх публічних зустрічах, і «мені та адміністрації було складно знову втиснути все це в офіційне звернення, не повторюючись».

Але його коментарі щодо війни були скупими на деталі. Він не пішов далі, ніж заявив, що умови на чотирьох українських територіях, які він незаконно анексував, є «надзвичайно складними», і що його уряд намагатиметься покласти край конфлікту «чим швидше, тим краще».

Путін знову спробував покласти провину за затягування війни на Сполучені Штати та НАТО, що здавалося майже мовчазним визнанням того, що він втратив контроль над процесом. «Як він може нам говорити, що все йде за планом, коли ми вже на 10-му місяці війни, а нам говорили, що це займе всього кілька днів», – сказав державний чиновник.

Путін виглядав виснаженим у своїх останніх виступах, сказала Станова. І навіть якщо у нього є секретний план дій, більшість російської еліти втрачає в нього віру, сказала вона.

«Це фігура, яка в очах еліти виглядає нездатною дати відповіді на запитання, — додала вона. - Еліта не знає, у що вірити, і бояться думати про завтрашній день».

«Здебільшого складається відчуття, що виходу немає, що ситуація непоправна, — продовжила вона, — що вони повністю залежні від однієї людини, і вплинути ні на що неможливо».

Олександра Прокопенко, колишня радниця Центрального банку Росії, яка пішла у відставку та покинула Росію через кілька тижнів після початку вторгнення, сказала в інтерв’ю, що її колишні колеги «намагаються не розглядати війну з точки зору переможців і переможених. Але вони знають, що для Росії зараз немає хорошого виходу».

«Таке відчуття, що ми не можемо досягти тих політичних цілей, які були спочатку висунуті, – сказав державний чиновник. - Це всім зрозуміло». Але ніхто не знає, наскільки великих втрат може зазнати Росія, перш ніж її лідери повірять, що її існування під загрозою, сказав він.

Ще більше підкреслюючи зростання дистанції між президентом і бізнес-елітою, Путін також скасував свою щорічну новорічну зустріч з мільярдерами країни, офіційно пославшись на ризик зараження.

З таким величезним знаком питання, який висить протягом наступного року, всередині еліти виникли два табори: «прагматики, які вважають, що Росія взяла на себе тягар війни, який вона не може витримати і має припинити», і ті, хто хоче ескалувати, сказала Станова.

Серед тих, хто виступає за ескалацію, є Євгеній Пригожин, соратник Путіна, який очолює Групу найманців Вагнера та продовжує публічно критикувати російське військове керівництво.

Зростаючий розкол створює для Путіна ще одну небезпеку на порозі 2023 року, останнього року перед президентськими виборами в 2024 році.

Незважаючи на те, що останні опитування показують, що Путін зберігає підтримку переважної більшості населення, яке поки що продовжує сприймати кремлівську пропаганду, переважна більшість серед еліти вважає, що наступного року ситуація може стати більш нестабільною.

«Ми не знаємо, що станеться в майбутньому, — сказав давній співробітник російських дипломатичних кіл, який говорив на умовах анонімності через побоювання репресій. - Можливо, буде чергова хвиля мобілізації. Економічна ситуація в наступному році почне погіршуватися серйозніше».

Сергій Марков, колишній кремлівський радник, який досі підтримує контакти з командою Путіна, сказав, що очевидно, що Путін досі не має відповіді на головне запитання. «Попереду є два можливі шляхи, — сказав Марков. - По-перше, армія продовжує воювати, а решта суспільства живе нормальним життям — як це було цього року. Другий шлях – це те, що було під час Другої світової війни, коли все було для фронту і для перемоги. Відбулася така мобілізація суспільства та економіки».

Існують також неминучі питання щодо кричущих слабкостей російської армії, які стали очевидними в останні місяці, включаючи її очевидну нездатність належним чином навчити та спорядити 300 000 військовослужбовців, призваних під час осінньої мобілізації.

«Справа в тому, що цим 300 тисячам мобілізованих не вистачає зброї, – сказав Марков. - Коли вони отримають військову техніку? На це питання у Путіна теж немає відповіді».

За словами Маркова, який підтримує ескалацію, сумніви Індії та Китаю виникли через те, що Путін не виграв достатньо швидко. «В приватному порядку вони кажуть: «Вигравайте швидше, але якщо ви не можете виграти, ми не зможемо побудувати з вами хороші стосунки, — сказав він. - Ви повинні або виграти, або визнати свою поразку. Нам понад усе потрібно, щоб війна закінчилася якнайшвидше».

Інші говорили, що причиною прохолодних відносин з лідерами Індії та Китаю стало те, що вони були явно більше стурбовані подальшою ескалацією. «Ми чуємо, що існує занепокоєння щодо перспективи ескалації до ядерного рівня, – сказав давній представник російських дипломатичних кіл. -І тут, мені здається, всі дуже чітко сказали, що це вкрай небажано і небезпечно».

Усередині Росії час від часу представники ліберально орієнтованої еліти висловлюють свою стурбованість.

Минулого тижня в інтерв’ю російському щоденнику РБК Михайло Задорнов, голова правління одного з найбільших російських банків «Открытие», який обіймав посаду міністра фінансів з 1997 по 1999 роки, зазначив, що Росія втратила ринки на Заході, які вона створювала ще з радянських часів. . «50 років будувався ринок, взаємні економічні зв'язки. Зараз вони знищені на десятиліття вперед», – сказав Задорнов.

Загалом представники російської економічної еліти «розуміють, що це нічим добрим не закінчиться», — сказав російський мільярдер. Прокопенко, колишній чиновник Центробанку, сказав, що російська еліта, в тому числі багато хто під санкціями, з жахом спостерігає за ситуацією: «Все, що вони побудували, зруйнувалося без причини».

Підпис під фото:

Президент Росії Володимир Путін зустрівся зі своїм білоруським колегою Олександром Лукашенком цього тижня на полях неформального саміту лідерів колишніх радянських республік у Санкт-Петербурзі.

НОВИНА:

Прем’єр-міністр Угорщини неодноразово гальмував ЄС санкції проти Росії та наполягає на тому, щоб Київ був змушений домовитися про мирну угоду з Москвою.

Канада. Saturday Star

РІК ПОСТІЙНОЇ КРИЗИ

У 2022 році було таке враження, що Канада — і світ — завжди перебувають у стані безладдя. Чи це нова норма?

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів