Через повномасштабне вторгнення росії на територію України багато українців, у тому числі мешканці Півдня України, були вимушені залишити свої домівки та місце роботи і переїхати в інші області. Але навіть у разі виїзду на підконтрольну територію гостро стоїть питання звільнення громадян України з роботи, в разі якщо підприємство залишилося на тимчасово окупованій території і з ним втрачено зв'язок.
Ми торкалися цієї теми, адже без звільнення з попереднього місяця роботи постає проблема нового працевлаштування або реєстрації у центрі зайнятості для отримання грошової допомоги по безробіттю.
Ми акцентували увагу на процедурі звільнення в умовах воєнного стану, а зараз хочемо спробувати відповісти на питання – чи можна працевлаштуватися но новому місці роботи, без звільнення з попереднього ?
Центр надання безоплатної вторинної правової допомоги консультує, що у разі переїзду працівника в іншу місцевість через ведення бойових дій роботодавець не має права його звільнити, однак він може призупинити дію трудового договору у зв’язку з неможливістю виконання роботи. Водночас працівник не вважається звільненим та може працевлаштуватися на інше місце роботи за сумісництвом.
Також в Донецькій обласній службі зайнятості повідомили, що на час дії воєнного стану для вимушених переселенців скасовано обмеження в роботі за сумісництвом, що стосуються часу її тривалості. Працівника можна оформити не лише на пів ставки, а й на більшу тривалість часу, зокрема – на повний робочий день.
Правники також нагадують, що на підприємстві, установі, організації, де працює ВПО, може бути запроваджений простій. Він може бути оформлений як на всьому підприємстві, так і у окремих його підрозділах або щодо окремих працівників. У разі простою працівникам забезпечується оплата праці у розмірі не менше, ніж дві третини посадового окладу.