Найбільше випадків сексуального насильства з боку російських окупантів зафіксовано на Херсонщині

Найбільше випадків сексуального насильства з боку російських окупантів зафіксовано на Херсонщині

Автор: Марина Поліщук 21 Янв. 2023 12:10

На території звільненої частини Херсонської області зафіксовано найбільше випадків сексуального насильства, вчиненого російськими військовими під час окупації. Наразі встановлено 65 таких фактів, проте їхня кількість є значно більшою.

Загалом у всіх регіонах, де побували російські окупанти з початку повномасштабного вторгнення, прокурори та слідчі зафіксували 155 випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Про це йшлося під час спільної наради прокурорів Офісу Генпрокурора (ОГ) та керівництва слідства Нацполіції, повідомляє пресслужба ОГ.

«Ці цифри відображають лише кількість фактів, коли постраждалі готові свідчити вже зараз», – каже керівниця Спеціалізованого управління Офісу Генпрокурора Ірина Діденко.

За її словами, сексуальне насильство щодо українців є частиною системної поведінки росіян. Скрізь, де стояли росіяни, були зафіксовані випадки сексуального насильства. При цьому Херсонщина та Київщина лідирують за кількістю свідчень постраждалих. Проте слідчі помітили відмінність у поведінці окупантів у цих регіонах. Детальніше про це Ірина Діденко розповіла в ефірі YouTube-каналу «Ми – Україна»:

«У Київські області не так довго вони знаходилися, і там ми побачили виключно перший етап їхнього насильства. Мова, власне, про зґвалтування – класичний вид насилля. Але в Херсоні ми бачимо, що відбувалося далі. Це був наступний етап – насилля над нашим цивільним населенням, яке утримувалося в катівнях. Ідеться в першу чергу про оголення і електрострум по геніталіях. Це одне. Далі – ще один етап, це гендерно обумовлене насилля щодо жінок. У чому суть. Вони знають, що є наш воїн-захисник, чи працівник поліції, чи силовик – будь-хто, хто працює або на фронті, або в тилу виконує свої обов’язки. Вони приходили до родин цих людей, і якщо там є до, прикладу, тато, мама, брат, сестра, то вони брали маму й сестру – виключно жінок з родини. Забирали, катували, повертали додому й просили передати «привіт» своєму сину, брату чи батьку».

За словами Діденко, конкретно зараз органи досудового розслідування розслідують 155 випадків сексуального насильства, вчинених російськими військовими – ідеться виключно про тих людей, жертв, які готові свідчити. Наразі встановлено лише 6 підозрюваних у сексуальному насильстві, але невдовзі будуть справи ще щодо 4 осіб. Це не голослівні звинувачення, а підтверджені доказами. При цьому всі справи – це поки що заочне засудження.

Усі зафіксовані злочини військових РФ Україна планує передати в міжнародні суди, зокрема, в Міжнародний кримінальний суд, пояснила Діденко. Саме міжнародні інстанції покликані притягнути до відповідальності організаторів, керівників, генералів, полковників Путіна.

У коментарі американському виданню The New York Times Ірина Діденко розповіла про встановлені докази того, що російські командири знали про зґвалтування або навіть заохочували солдатів. У деяких випадках, як стверджує прокурор, вони навіть віддавали накази ґвалтувати чи давали вказівки «піти розслабитися».

Діденко каже, що в одному з випадків, який описується в розслідуванні, командир дозволив солдатам увійти до житлового будинку, сам залишаючись зовні. При цьому було чути, як солдат казав: «Цю ми просто поб'ємо, а цю ми зґвалтуємо».

«Це непоодинокі випадки», – сказала Ірина Діденко.

Подібність доказів і розповідей жертв сексуального насильства з боку російських військових у різних регіонах України переконала українську прокуратуру в тому, що все це робилося з дозволу російського керівництва.

«Не може бути, щоб солдат робив це без наказу», – зазначила Діденко й додала, що в катівнях ФСБ працювали «якісно, знаючи свою роботу, катували всіх по статевих органах.

«Це, звичайно, система, – сказала вона й додала: – Це частина геноциду. Але щоб ми це довели, нам потрібен час».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів