Що про вибух на Кримському мосту 8 жовтня та про його можливі наслідки писали й розповідали провідні ЗМІ світу – добірка найцікавіших публікацій.
CNN: шанси Путіна на успіх тануть
Підрив Кримського мосту 8 жовтня призвів до значного скорочення шансів російського диктатора Володимира Путіна у війні проти України. При цьому він ще може відступити, втративши обличчя, але зберігши невелику частину завойованих територій, повідомляє американський телеканал CNN.
Вибух, який серйозно пошкодив частини автомобільного та залізничного мосту між анексованим Кримом та материковою частиною Росії, здається, покликаний зіграти на нинішньому таланті президента Володимира Путіна приймати неправильні рішення, зазначає видання.
Він продемонстрував, що ключовий залізничний маршрут до Криму і далі на Херсонщину дуже вразливий для майбутніх атак.
Хоча російські чиновники заявили про відновлення руху по неушкодженій автомобільній частині мосту та руху по ньому поїздів, державні росЗМІ повідомили, що вантажівки мають переправлятися на поромі.
Тож тепер військові постачання до Криму залежатимуть від ненадійних у погану погоду поромних переправ чи дуже небезпечних вантажних авіаперевезень. Це посилить навантаження на єдину поки що надійну залізничну колію, що проходить через Мелітополь вздовж узбережжя Азовського моря.
Україна послідовно користується слабкістю РФ: потребою в залізницях для постачання армії. Взяття під контроль Ізюма вже призвело до падіння російської оборони у Харківській області. А деокупація Лимана послабила контроль РФ над Донецькою та Луганською областями. Пошкодження Кримського мосту ускладнює ситуацію для Росії на півдні.
Хоча Росія стверджує, що залізничний рух відновлено до вечора 8 жовтня, вразливість мосту для атаки принаймні зменшить рух.
Ситуація, що склалася, змушує Путіна прийняти ряд болючих рішень — і до того ж швидко. На захід від Дніпра в Херсонській області його армія вже відступила на 500 квадратних кілометрів (1170 км. кв. станом на 9 жовтня, за даними ОК «Південь», - прим. ред.) під тиском ЗСУ, частково через погане постачання, спричинене підривом чи пошкодженням мостів через Дніпро. Підрив Кримського мосту посилить цю проблему.
«Ненадійна присутність, можливо, за лічені години стала майже неможливою. Чи достатньо правди доходить до Кремля, щоб змусити його відступити? Чи Путін підвищить ставки, розосередивши свої розрізнені сили по широкому простору?» — запитує CNN.
Ще одне питання стосується пафосно та незаконно анексованого Криму. Путін повинен або наростити там виснажені сили, які вже мають проблеми з поповненням запасів, або частково вивести їх, щоб гарантувати, що значні ресурси не опиняться відрізаними на півострові.
При цьому минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив про можливість наступу із Запоріжжя в бік Мелітополя, через який проходить останній надійний шлях залізничного постачання з РФ. Сама можливість того, що він може бути перерізаний, ставить під питання всю російську окупацію.
Путіну доведеться обирати між великими амбіціями, шанси на успіх яких дедалі менші, і консолідацією сил навколо цілі, якої у нього більше шансів досягти. Якщо він зробить вибір на користь амбіцій, це може закінчитися катастрофічним провалом війни в Україні і кінцем його правління. Другий варіант — це негайна втрата обличчя, але найкращі шанси зберегти контроль хоча б над частиною захоплених територій.
CNN додає, що «низку екзистенційних рішень» Путіну доведеться ухвалити найближчим часом.
The New York Times: Кримський міст – «символ розгубленості російської армії»
Кримський міст, частково зруйнований унаслідок вибуху, є «символом розгубленості російської армії», пише The New York Times. Із посиланням на високопосадовця з України газета повідомляє, що атаку організували українські спецслужби.
«Для президента Росії Володимира Путіна, який головував на відкритті мосту в 2018 році, вибух став дуже особистою образою, підкресливши його труднощі на тлі постійних успіхів України», — зазначає газета.
Журналісти констатують, що російські війська не змогли захистити Кримський міст попри його центральну роль у війні РФ, «особисту значущість для Путіна і символізм як безпосередньої сполучної ланки між Росією й окупованим нею Кримом».
«Будь-яка серйозна перешкода для руху мостом може значно вплинути на здатність Росії вести війну на півдні України, де українські сили здійснюють дедалі ефективніший контрнаступ», — пише NYT.
Видання цитує старшого наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень Бена Баррі, який зауважив, що вибух «не обов’язково стане вирішальною перемогою» для України». Але він додав, що «баланс війни часто обертається навколо накопичення менших перемог».
The New York Times нагадує, що впродовж останніх тижнів рух військової техніки через Кримський міст був дуже інтенсивним. Росія перекидала на півострів танки і артилерію, які потім відправляли в Херсонську область. Без мосту через Керченську протоку, а особливо його залізничної секції, у Кремля лишається мало варіантів для забезпечення своїх військ на українському півдні.
The Washington Post: пошкоджено «перлину в путінській короні»
У 2018 році відкриття мосту через Керченську протоку було дуже помпезним. Путін особисто сів за кермо вантажівки й проїхав по ньому в анексований український Крим. І ось потужний вибух 8 жовтня пошкодив цю перлину в путінській короні. А винен у цьому сам російський автократ, який почав широкомасштабне вторгнення в Україну в лютому. Про це пише американське видання The Washington Post.
Газета називає вибух на Кримському мосту стратегічним, а також символічною катастрофою для Росії через особистий зв’язок цієї споруди з Путіним.
А у цій війні символи мають велике значення. Вони впливають на мораль самих росіян, а також на прихильників України на Заході, яким потрібні очевидні українські перемоги, не лише щоб зберегти потік зброї, а щоб пояснити своїм громадянам, що вони не дарма терплять високі ціни на енергію.
Кримський міст став символом міфічної всемогутності Путіна, його здатності втілювати великі інфраструктурні проекти. Це символ його амбіцій відбудувати «втрачену велич» Росії.
Вибух стався на тлі низки російських поразок на полі битви і змін вищого командування. На думку наукового співробітника Школи дипломатичної служби Едмунда Волша в Університеті Джорджтауна Марії Снєгової, вибух став черговим підтвердженням, що Путін зіштовхнувся з проблемами, які в рази серйозніші, ніж будь-що, з чим він мав справу впродовж свого довгого правління.
Die Welt: Україна здатна завдавати удари по будь-якій точці на окупованих територіях
Німецьке видання Die Welt пише, що після вибуху на Кримському мосту в Twitter почалися дебати військових експертів щодо того, як саме він був організований.
Австралійський військовий стратег генерал Мік Раян наголосив, що знищення таких укріплених споруд - справа не проста. Для цього потрібно кілька вагонів вибухівки, кілька потужних бомб або ударів ракетами в одне й те ж місце.
Італійський військовий експерт Томас Тейнер упевнений, що удар по Кримському мосту завдали за допомогою двох ракет, тому що три різні секції дороги обвалилися. Він підозрює, що Україна запустила дві ракети ATACMS з дальністю 300 кілометрів. Але відомо, що досі США відкидали запити Києва забезпечити його такими ракетами.
Die Welt пише, що як і удар по російській військовій базі Саки в Криму на початку серпня, вибух на Кримському мосту доводить, що Україна здатна завдавати удари по будь-якій точці на окупованих територіях. Після вибухів на російській авіабазі влітку десятки тисяч росіян почали тікати з Криму через Керченський міст. Новий удар, схоже, спровокує нову паніку серед окупантів, які живуть на півострові. Експерти сказали німецькому виданню, що довготривала втрата руху через міст, особливо потягів, призведе до краху російського фронту на півдні України.
«Росія може забезпечувати своїх 70 тисяч солдатів на південному фронті лише за допомогою залізниці, яка проходить через Кримський міст. У неї немає вантажівок чи достатньої кількості водіїв, щоб виконувати поставки автомобільними дорогами», - сказав колишній експерт Пентагону з логістики Трент Теленко.
«Зрештою, кілька мільйонів літрів пального, сотні тонн боєприпасів, запчастин і продовольства потрібно доставляти військам на півдні кожен день. Сотні тонн матеріалів для опалення будуть потрібні взимку. Довготривала втрата Кримського мосту знищить здатність Путіна вести війну на півдні України», - додав він.
Forbes: просування ЗСУ вперед може пришвидшитися
Американське видання Forbes пише, що в короткостроковій перспективі пошкодження Кримського мосту ослабить російський гарнізон в Херсоні та його околицях. Українські Збройні сили вже наступають в цьому регіоні. І тепер їхнє просування вперед може пришвидшитися.
Якщо міст буде втрачений надовго, це може створити можливості для українського контрнаступу на Маріуполь.
«Якщо українські сили зможуть визволити Маріуполь, вони розірвуть сухопутне сполучення між російськими силами на сході України і контингентом на півдні. Розділення цих двох контингентів позбавить їх гнучкості, оскільки вони не зможуть відправляти підкріплення один одному. Вони застрягнуть на місці в той час, як українські бригади будуть маневрувати навколо них», - пише видання.
The Telegraph: загроза застосування ядерної зброї «тепер теж сильно зросла»
У свою чергу, британська газета The Telegraph цитує колишнього командувача Армії Великої Британії лорда Річарда Данната, який очікує посилення російських обстрілів українських цивільних об’єктів. Він також допускає, що «Путін може вдатися до застосування ядерної зброї».
Голова комітету Палати громад з питань оборони Тобіас Еллвуд сказав, що Путін, швидше за все, сприйме вибух на Кримському мосту як особисту образу. Він теж очікує посилення російських атак проти цивільної інфраструктури, а також додаткових заходів для «завдання максимальної економічної шкоди і створення розколу на Заході». На думку Еллвуда, загроза застосування ядерної зброї «тепер теж сильно зросла».
Тэги: