Тема війни в Україні щодня активно висвітлюється в засобах масової інформації світу. Що саме про війну РФ проти України писали на перших шпальтах газети різних країн - регулярно аналізує член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський.
30 серпня друковані видання світу, висвітлюючи вторгнення Росії в Україну, зосередили свою увагу на двох ключових темах сьогодення: наступ ЗСУ на Херсонщині та візит МАГАТЕ за Запорізьку АЕС і ситуація навколо станції. Тож ці публікації світових ЗМІ читайте окремо за вказаними посиланнями.
Нижче до вашої уваги - перші шпальти ще декількох газет за 30 серпня 2022 року та огляд цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні.
Велика Британія. The Daily Telegraph
НАДЯ НАРЕШТІ ЗНОВУ ПОСМІХАЄТЬСЯ, АЛЕ ВОНА НЕ ЗНАЄ, ЩО ЇЇ БАТЬКО ПОМЕР
Фотографія травмованої Наді Коняхіної (ліворуч), опублікована в The Telegraph у березні. Восьмирічна дівчинка зараз біженка в Іспанії, але її бабуся Галина (крайня справа на фото) ще не сказала їй, що її батько Олександр (праворуч унизу фото) загинув у бою.
«Вона виглядала дуже зляканою після двох тижнів, коли ховалася від бомб... Її волосся було заплетене в коси, тому що в нас не було ні води, ні місця, щоб помитися». Зараз трохи засмагла дівчинка, що посміхається на руках у бабусі, — це світ далеко від тієї блідості, і травмованої фігури, що втекла цієї весни з Маріуполя, що зледеніла.
На вражаючій фотографії, опублікованій на першій смузі Daily Telegraph 18 березня, вона знята, коли виїхала з міста на півдні України, обложеного російськими військами, що вторглися: стривожена дитина з проникливими сірими очима дивиться прямо в камеру, її бліде обличчя, обрамлене косами волосся, вибивається з-під брудного діснеєвського худі.
The Telegraph написав про восьмирічну Надю Коняхіну. І вона зараз живе як біженка з матір'ю та бабусею в Іспанії, де над сім'єю нависла темна таємниця (бо Наді не кажуть, що її тато загинув).
Справи йдуть «так собі», сказала Галина Коняхіна, розмовляючи через перекладача скайпом, коли її онука звивалася у неї на руках у їхній квартирі неподалік пляжу в Альмерії, Андалусія, у неділю.
Але коли Надя опиняється поза межами чутності, Галина повідомляє, що в сім'ї сталася трагедія. Батько Наді Олександр Коняхін, старший син Галини, загинув у боях на Донбасі, його тіло не знайдено.
Сім'я може змусити собе повідомити Наді про смерть батька. Галина хотіла поділитися історією свого сина, щоб вшанувати його пам'ять, але щосили намагалася розповісти про нього докладно, щоб Надя не почула, що її батько пішов назавжди.
Це останній удар з того часу, як їх відвезли з Маріуполя, де вони два тижні ховалися в підвалі, слухаючи, як війна руйнує їхнє рідне місто.
Фотограф газети Саймон Таунслі сфотографував Надю та її матір Христину, коли їхня евакуаційна колона прибула до Запоріжжя 17 березня.
Подорож із зруйнованого міста через російські блокпости зайняла 26 годин, і сім'я прибула змученою. Поки Надя мовчки пила яблучний сік, Христина, що плакала, змогла зателефонувати по відеозв'язку Олександру, який тоді бився на передовій, і повідомити йому, що вони успішно вийшли з блокади.
Надя, Христина та Галина незабаром поїхали з країни, але чоловіки в сім'ї залишилися, і обидва, Олександр та Роман, воюють в українській армії.
«У нас не було вибору, - сказала Галина про своє рішення втекти до Іспанії. - Наш молодший син [Роман] сказав нам їхати з України, бо ми не знали, що станеться».
Після того, як вони прибули до Іспанії наприкінці березня, друг, який побачив фотографію Наді в інтернеті, поділився нею із сім'єю, а потім зв'язався з The Telegraph.
Перебудуватися на мирне життя в чужій країні було складно. «Спочатку це було просто неможливо, – каже Галина. - Нам снилися кошмари про Маріуполь, бомби та літаки».
Але Надя – життєрадісна дитина, яка прийшла в норму, хоча про Маріуполь мало говорять. «Вона познайомилася з новими людьми, і їй це дуже легко», - сказала Галина.
Однак її голос переривається риданнями, коли вона повертається до теми смерті сина: «Зараз головне, що хочу зробити, це знайти останки мого сина».
Вдова Олександра Христина була надто засмучена, щоб нормально працювати та спілкуватися, а Галина продовжує працювати самостійно, бо її молодший син Роман все ще воює в українському спецназі.
За словами Галини, Олександр бив дуже люблячим батьком, але довго відсутнім на передовій. Після того, як українські війська завдали поразки проросійським сепаратистам у Маріуполі у 2014 році, у місті було встановлено рекламний щит, щоб відсвяткувати їхню перемогу. На ньому зображений Олександр у синьому смугастому тільнику верхи на бронетранспортері між двома озброєними товаришами. У нього на руці маленька Надя в береті.
За словами Галини, востаннє Надя бачила батька 21 вересня минулого року. Він мав повернутися додому у відпустку в лютому, але тут почалася війна. «Він завжди тримав її за руку, – згадувала Галина. - Його часто не було вдома, але коли він приходив додому, він завжди був з дочкою».
За рік, що минув, відколи вона востаннє бачила батька, Надя швидко виросла. Галина каже, що її стійкість допомогла родині пережити тяжкий період. «Вона кролик-енерджайзер».
Наступного місяця Надя піде до школи і вже вивчила деякі слова іспанської. Але Галина мріє повернутися у вільний Маріуполь, де у неї був будинок з басейном, у якому любила купатися Надя, і сад, який посадив Олександр.
«Тому я хочу повернутися в Маріуполь, тому що сад – це пам’ять про мого сина», – сказала вона.
КИЇВ ЗВИНУВАЧУЮТЬ У БОМБАРДУВАННІ АЕС НАПЕРЕДОДНІ ВІЗИТУ КОМАНДИ ООН (колонка праворуч)
США закликають створити демілітаризовану зону навколо Запоріжжя, оскільки Росія стверджує, що українська атака пошкодила склад пального.
Велика Британія. The Press and Journal
МІНІСТР ТРАНСПОРТУ ЗНОВУ РОЗПАЛЮЄ СКАНДАЛ ЧЕРЕЗ РЕЙС ІНВЕРНЕС-РОСІЯ
Міністр транспорту відмовляється брати на себе провину за рейс з Інвернеса до Росії, що порушує санкції, оскільки він продовжує наполягати на тому, що винні співробітники аеропорту Хайленд.
Грант Шаппс подвоїв ставку, незважаючи на те, що The Press and Journal раніше повідомляли, що співробітники в Інвернесі зв'язалися з прикордонними військами уряду Великобританії, спеціальним відділом та авіадиспетчерами NATS, перш ніж приватному чартеру було дозволено злетіти.
На пана Шаппса чинили тиск, щоб він вибачився перед працівниками аеропорту Інвернеса за політ у лютому, всього через день після того, як заборона була введена у зв'язку із вторгненням Росії в Україну.
Тепер, в останньому повороті, у листі до члена парламенту від SNP Пітера Гранта пан Шаппс заявив, що NATS Prestwick діє «незалежно від уряду».
«NATS не вимагала дозволу на виконання рейсу, і рішення про дозвіл вильоту залишалося за аеропортом Інвернеса та їхньою власною службою управління повітряним рухом».
Представник власників аеропорту Інвернеса Highlands and Islands Airports Ltd (HIAL) відхилив заяву міністра.
Грант Шаппс відмовляється відступати і брати на себе провину за неоднозначне рішення дозволити рейс з аеропорту Інвернеса до Росії, незважаючи на заборону.
Міністр транспорту Великобританії написав листа, в якому стверджувалося, що рішення про виліт приватного літака до Москви могло бути ухвалене лише аеропортом.
Проте раніше повідомляли, що співробітники в Інвернесі зв'язалися з прикордонними військами уряду Великобританії, спеціальним відділом поліції та авіадиспетчерами NATS до того, як рейсу було дозволено злетіти.
На Шаппса раніше чинили тиск, щоб він вибачився після того, як він заявив у соціальних мережах, що Інвернес «не дотримується» заборони, яку було введено через вторгнення президента Путіна в Україну.
В останніх подіях пан Шаппс подвоїв свою наполегливість у тому, що винен аеропорт. Приватному чартеру дозволили залишити столицю Хайленда 26 лютого.
Це стало явним порушенням обмежень, запроваджених напередодні в офіційному повідомленні авіамісій.
У листі, написаному депутату SNP Пітеру Гранту, пан Шаппс заявив: «Я розумію, що аеропорт Інвернеса запросив гарантії у NATS Prestwick, який діє незалежно від уряду. NATS не вимагала дозволу на виконання рейсу, і рішення про дозвіл вильоту залишалося за аеропортом Інвернеса та їхньою власною службою управління повітряним рухом».
Представник власників аеропорту Інвернеса відхилив заяву міністра. «HIAL завжди виконувала всі відповідні інструкції, - сказав представник. - Ми виконали вказівки, отримані від влади на той час, у букву. Наші дії були правильними та доречними, і це було підтверджено вивченням задокументованих процедур».
Раніше ми публікували витяги зі стенограми розмови між диспетчерами NATS та екіпажами аеропорту Інвернеса у день польоту. Вони сказали, що «очікують контакту» з відділом Шаппса, якщо потрібно буде зробити «щось конкретне» з точки зору блокування від'їзду».
Уряд Великобританії також відхилив наше прохання оприлюднити повідомлення пана Шаппса щодо польоту, заявивши: «Оприлюднення цієї інформації може завдати шкоди репутації Великобританії у світі та поточним дипломатичним відносинам, пов'язаним з ширшим вторгненням Росії в Україну.
«Збитки будуть викликані тим, що країни не довіряють Великобританії свою інформацію, а в деяких випадках це буде порушенням міжнародних конвенцій про обмін інформацією».
Представник SNP сказав: «Зрозуміло, що уряд Великобританії все ще має питання, на які потрібно відповісти. Ми знаємо з меморандуму, що просочився, що це вони схвалили його, і все ж тут вони намагаються перекласти відповідальність на когось іншого».
Імовірно, сім'я з трьох людей знаходилася на борту зареєстрованого в Естонії літака Panaviatic, коли він вилітав з Інвернеса до московського аеропорту Внуково.
Раніше ми повідомляли, що чартерна компанія Panaviatic була пов'язана з банком, який фігурував у розслідуванні у справі про відмивання грошей в Естонії.
Бельгія. De Morgen
Україна переходить у контрнаступ: але Росія продовжує бомбардувати
Запорізька атомна станція. Чи може Агентство атомної енергії розрядити обстановку?
Для Путіна та Дугіна особистість повністю підвладна
Підпис під фото:
Будівля у Харкові перетворилася на руїни після російської атаки. У Херсоні українці орієнтувалися на російські лінії.
Литва. Kauno Diena
УВАГА: ГІБРИДНА ВІЙНА НЕ ЗАКІНЧИЛАСЯ
Схоже, різке зростання цін на енергоносії та продукти харчування відсунуло агресію Росії в Україні та викликану нею небезпеку для нашої країни на другий план. Розслаблятися ще рано.
Підпис під фото:
у Латвії не бракувало провокаторів, коли прибирали радянський пам'ятник.
Німеччина. Frankfurter Allgemeine Zeitung
ШОЛЬЦ ВИСТУПАЄ ЗА РЕФОРМУВАННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
Федеральний канцлер виголошує програмну промову в Празі
Обмін озброєннями закритий
Канцлер Олаф Шольц представив свої ідеї щодо реформи Європейського Союзу в понеділок у світлі поворотного моменту, який він оголосив. «Якщо не зараз, то коли ми збираємося створити суверенну Європу, яка зможе утриматися в багатополярному світі?» — сказав він у програмній промові в Празькому Карловому університеті.
Він виступав за «геополітичну Європу, здатну до глобальної політики», підтримував розширення союзу, але поєднував це з необхідними інституційними реформами. Його пропозиції щодо зміцнення європейської оборонної політики пішли далі.
Тому Шольц запропонував побудувати загальноєвропейську систему ППО. можливими партнерами він назвав Польщу, країни Балтії, Нідерланди, Чехію, Словаччину та скандинавські країни. Така система була б дешевшою та ефективнішою, ніж якби кожна країна докладала національних зусиль, стверджував він. Шольц також продемонстрував готовність послабити суворі обмеження на експорт німецької зброї та взяти на себе відповідальність за розвиток української артилерії та ППО.
Канцлер виступила за «поступовий» перехід до рішень більшості у зовнішній та податковій політиці, починаючи з постанов про санкції. Він запропонував новий розподіл праці в комісії ЄС і «новий баланс» у складі парламенту ЄС. Крім того, має бути скасована можливість блокування статті 7 процедури перевірки верховенства права. деякі з цих пропозицій вимагають змін у договорі. Шольц залишив цей варіант відкритим, не згадуючи конвенції.
Шольц закликав до обов'язкової стратегії для зниження високого рівня боргу в країнах ЄС. Водночас, однак, це має сприяти зростанню та бути «політично комунікабельним». Він також запропонував «стратегію «Зроблено в Європі 2030». Порівняно з Кремнієвою долиною або китайськими та японськими постачальниками, Європі доводиться «відбиватися на вершині», сказав він.
На наступній зустрічі з чеським прем'єр-міністром Петром Фіалою обидва домовилися про запланований обмін озброєннями. До кінця року Чехія має отримати 14 німецьких танків Leopard 2 і один евакуаційний танк типу Buffalo. Прага, у свою чергу, постачала Україні радянські танки Т-72. Фіала говорив про «великий крок» у співпраці в оборонному секторі.
ЄВРОПІ ПОТРІБНА ЕНЕРГІЯ (колонка)
Парижу довелося довго чекати, поки Берлін знову стане рушієм дискусії про майбутнє Євросоюзу. У понеділок вузол лопнув.
У Празі канцлер Шольц представив цілий пакет реформаторських пропозицій, спрямованих на зміцнення ЄС. Це потрібно терміново.
Великоросійський імперіалізм Путіна став гострою загрозою європейській безпеці та процвітанню. Економічно Європа опинилася в ще більшій залежності від Китаю, ніж від Росії.
При наступному президенті Америка може знову переграти своїх союзників. Якщо європейці хочуть продовжувати жити відповідно до власних уявлень про демократію, права людини та ринкову економіку, тоді вони повинні активізувати свою співпрацю в усіх важливих політичних сферах та організовувати її більш ефективно. Шольцу також довелося довго виступати в Карловому університеті, щоб мати змогу розібратися з усіма моментами, які вже давно мучать дебати про європейські реформи.
Ці пропозиції не були абсолютно новими, ані щодо створення свого роду попереднього ЄС, як пропонував Макрон, ані щодо прийняття рішень більшістю, які вже просував Шольц.
Поки що він не мав якогось гучного успіху. Навіть у Німеччині, яка вважає себе європейським зразком для наслідування, багатьом спочатку доведеться звикнути до думки, що їх переголосують, коли мова йде про рішення щодо міграційної політики, накопичення боргів або військових операцій.
Проте нації вільної Європи повинні вже усвідомлювати, що разом вони можуть захистити свою свободу та процвітання краще й довготриваліше, ніж окремо. Ваші уряди мають виступати за об’єднання, а не за національний егоїзм і розкол. Шольц навів приклад цього в Кароліні, як і Макрон у Сорбонні. Проте великим європейцем не стають великими тезами, а лише великими справами.
Туреччина. Daily Sabah
ЄС: ПОПЕРЕДУ ВАЖКА ЗИМА (колонка)
ЄВРОПЕЙЦІ готуються до важкої зими без поставок газу з Росії в рамках наслідків війни в Україні.
Наприкінці минулого місяця Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) попередило, що Європі слід різко скоротити споживання газу в наступні місяці, інакше на старий континент може чекати довга сувора зима.
«Світ переживає першу справді глобальну енергетичну кризу в історії», — написав Фатіх Бірол, виконавчий директор МЕА.
Попередження надійшло в той час, коли хвиля спеки вже загострила енергетичну кризу, найсерйознішу проблему, з якою зіткнулася Європа за останні десятиліття.
Згідно з розрахунками МЕА, за ці три місяці має бути зекономлено близько 12 мільярдів кубометрів природного газу, що еквівалентно 130 танкерам зрідженого природного газу (СПГ).
«У моїх розмовах з європейськими лідерами я закликав їх зробити все можливе прямо зараз, щоб підготуватися до довгої, важкої зими. Відрадно бачити готовність ключових європейських лідерів бути проактивними в цьому питанні. Це вимагатиме твердої рішучості та рішучості, щоб довести це до кінця», – зазначив Біроль.
Уряди європейських країн намагаються заповнити підземні сховища природним газом, щоб забезпечити домогосподарства достатньою кількістю палива для зігрівання домівок протягом майбутньої зими.
Японія. The Japan Times
КАРТА УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Збитки відстежуються за допомогою краудсорсингу та супутників (анонс)
СУШІННЯ РИСОВИХ ПОЛІВ СТАНОВИТЬ ЗАГРОЗУ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ (стаття)
Російські ракети, що обстрілюють Україну, змусили Японію збільшити витрати на оборону. Зараз, у зв’язку зі зростанням напруженості навколо Тайванської протоки, зростають заклики усунути іншу загрозу безпеці: висихання рисових полів.
Десятиліттями японські споживачі їдять менше рису та риби на користь більшої кількості хліба, м’яса та харчової олії, що призвело до того, що показник самозабезпеченості країни продовольством за калоріями впав до 37% у 2020 році з 73% у 1965 році — найнижчого показника серед великі економіки.
Тошіюкі Іто, віце-адмірал у відставці Морських сил самооборони, сказав, що відмова уряду від рисових полів та інших сільськогосподарських угідь робить країну більш вразливою, ніж будь-коли.
«Вони нічого не роблять для національної безпеки, — сказав Іто, тепер професор Канадзавського технологічного інституту, про міністерства Японії, відповідальні за виробництво продуктів харчування. - Вони думають лише про економічну ефективність».
Вплив вищих світових цін на зерно, дефіциту добрив та інфляції на паливо, що посилюється ослабленням ієни, вже просочується до японських споживачів в останні місяці, коли супермаркети дорожчають на все, від локшини швидкого приготування до морозива.
Але будь-яка значна блокада або порушення морських шляхів навколо Китаю та Тайванської протоки може мати більші наслідки, ніж просто інфляція цін. На відміну від Сполучених Штатів і Європейського Союзу, Японія мало б від чого відмовитися, якщо імпорт продовольства припиниться.
За словами Нобухіро Сузукі, професора економіки сільського господарства Токійського університету, для забезпечення національної безпеки країни для Японії вкрай важливо збільшити кількість рису та пшениці, вирощених усередині країни.
«З точки зору національної безпеки продовольство має стояти перед зброєю, - сказав він. - Якщо у вас немає їжі, ви не можете битися».
Відхід Японії від дієти, в якій домінує рис, був частково зумовлений вищим доходом на душу населення. Розширення світової торгівлі сприяло появі більшої кількості імпортних харчових продуктів, а відвідування подорожей і телебачення сприяло більш різноманітним харчовим звичкам.
Зростання числа працюючих жінок і самотніх людей також спричинило зміни в способі життя та привернення фастфуду — країна може похвалитися третьою за кількістю закладів McDonalds після США та Китаю.
Споживання морепродуктів на душу населення впало до 25 кілограмів на рік з понад 40 кілограмів два десятиліття тому, і ті, хто обирає рибу, все частіше віддають перевагу більш жирному імпорту, наприклад скумбрії та лосося з Норвегії та Чилі, згідно з урядовими даними.
Іншим важливим фактором зниження рівня самозабезпечення стала майже повна залежність Японії від імпортного зерна для годування тварин. Це означає, що більшість яловичини, вирощеної в домашніх умовах, не враховується в розрахунках самозабезпечення.
Збільшення залежності від імпорту непокоїть колишнього міністра сільського господарства Хіроші Моріяму. У червні він очолював групу законодавців правлячої Ліберально-демократичної партії, яка подала доповідь прем’єр-міністру Фуміо Кісіда, закликаючи уряд до більш активних дій щодо продовольчої безпеки.
США. The Washington Post
ДО РОСІЇ ПРИБУЛИ ІРАНСЬКІ БЕЗПІЛОТНИКИ
Новий потенціал для точних ударів
США та союзники кажуть, що випробування показали технічні збої
Російські вантажні літаки тихо забрали перший із десятків бойових безпілотників іранського виробництва для використання проти України, заявили офіційні особи США, що підкреслює поглиблення зв’язків між Москвою та Тегераном, а також підкреслює боротьбу Росії з постачанням його перенапружені війська.
Транспортні літаки вилетіли з Ірану 19 серпня, перевозячи принаймні два типи безпілотних літальних апаратів, обидва здатні нести боєприпаси для атак на радари, артилерію та інші військові цілі, згідно з розвідувальними даними, зібраними американськими та іншими шпигунськими службами.
Але в той час як ця зброя може дати значний поштовх військовим зусиллям Росії проти України, передача була затьмарена технічними проблемами, заявили в інтерв’ю представники служби безпеки Сполучених Штатів і союзного уряду. За словами офіційних осіб, під час перших випробувань росіян іранські безпілотники зазнали численних несправностей.
«У системі є кілька помилок», — сказав представник служби безпеки союзників, уряд якого уважно стежив за передачею. Чиновник говорив на умовах анонімності та не розкривав їхню національність для обговорення конфіденційної розвідки. «Росіяни не задоволені», – сказав чиновник.
ЗАГИНУЛА 4-РІЧНА ДИТИНА, А ЖИТТЯ МАТЕРІ ЗРУЙНУВАЛОСЯ
Смерть дівчини показує жорстокість війни в Україні
Чотирирічна Єлизавета Дмитрієва посміхалася, штовхаючи свою коляску вулицею у Вінниці, Україна. Минуло майже п’ять місяців війни, але місто, куди втекла з Києва її родина, здавалося досить безпечним. Її мати зняла відео в Instagram, коли «Ліза», яка народилася з синдромом Дауна, стала лідером у момент щасливої незалежності.
Лише через годину дівчинка була мертва, її мати була важко поранена. А зображення її чорно-рожевої коляски, перевернутої на бік і забризканої кров’ю, стане символом жахливих втрат, яких завдало вторгнення Росії навіть наймолодшим українцям.
Що згадує Ірина Дмитрієва, переживаючи жах того липневого ранку у своєму першому після виходу з лікарні інтерв’ю, це оглушливий шум над головою, який вона подумала про літак. Вона підвела очі, щоб побачити «велику» ракету, і негайно присіла, щоб спробувати захистити свою дитину.
«Не було часу нічого робити, - сказала Ірина The Washington Post. - Все закінчилося миттєво».
Поки її травми повільно загоюються, вона продовжує відтворювати ті останні моменти з Лізою. Вони йшли з однієї зустрічі на іншу, і Ірина вдячна, що в цей момент надійно пристебнула доньку в коляску, тому що вони поспішали. Інакше вона каже: «Хто знає, де б вона опинилася?»
Її рішення означало, що сім’я мала неушкоджене тіло, яке вони могли оплакувати та поховати — на відміну від багатьох інших тіл, рознесених того дня.
«Вона була моїм життям, - сказала Ірина про Лізу. - Те, що в мене забрала Росія, не можна пробачити. Усі мої плани зруйновано».
Ірина була на 14 тижні вагітності, коли лікарі повідомили їй та її чоловікові Артему про ускладнення. Їхня дитина народиться з вадою серця та іншими проблемами. Найкраще було б перервати вагітність, порадили лікарі. Пара сказала ні.
Через два місяці після народження Лізи генетичний тест показав, що у неї синдром Дауна — хромосомне захворювання, яке зазвичай викликає фізичні та інтелектуальні вади. Через п'ять місяців їй зробили операцію на серці, яка тривала більше п'яти годин. Її мати ділилася фотографіями в соціальних мережах під час госпіталізації Лізи, і на цих фотографіях багато інших дізналися маленьку дівчинку.
Протягом усього короткого життя Лізи Ірина використовувала Instagram, щоб пролити світло на проблеми, надії та страхи виховання дитини з синдромом Дауна. Аккаунт став онлайн-щоденником, який також задокументував її розставання з Артемом. Пара розлучилася, коли Лізі було 2 роки.
«Це був єдиний вид материнства, який я знала», — сказала Ірина, описуючи численні медичні прийоми, які стали звичайною частиною життя. Щовечора, перш ніж заснути, Ліза нагадувала їй: «Ти моя найрозумніша, найкрасивіша, ідеальна дитина».
Світлини розповідають історію кохання через усі пори року. Ось Ліза, одягнена відьмою на Хелловін. Ліза в капелюсі від сонця на пляжі. Ліза лежить на постелі зі свіжого білого снігу.
В одному відео вона біжить через лавандове поле і крутиться в бузковій сукні. Це був улюблений сімейний пес, пухкий мопс на ім’я Бен, який показав їй, як крутитися колом.
«Чи можна закохуватися знову і знову?» — написала її мати під фотографією за кілька тижнів до смерті Лізи.
Ракетний удар 14 липня у Вінниці забрав щонайменше 23 життя, в тому числі ще двоє малолітніх дітей. Російські ракети, які влучили в центральне українське місто, далеко від лінії фронту, також пошкодили дев'ятиповерховий офісний будинок, ресторани та житлові будинки.
Президент України Володимир Зеленський назвав це «відкритим терактом».
Серед темного густого диму Ірина майже одразу зрозуміла, що Лізи більш немає. Вона побачила, як вона все ще була пристебнута в колясці. Ноги її дочки, взуті в зелено-білі кросівки, були розставлені під неприродним кутом. Біля коляски була відрізана людська нога — чужа.
Ірина пригадує, як кричала про допомогу. Ніхто не відгукнувся.
Маму у важкому стані доставили до Вінницької міської клінічної лікарні, де вона проведе місяць. Лікарі витягли з її шлунка осколки, у тому числі шматок, який застряг біля життєво важливої артерії. Її ліва нога була розбита. Під час операції на лівій руці їй видалили осколок від снаряда. Вона ще не відновила відчуття деяких пальців.
З лікарняного ліжка Ірина сказала матері, що хоче, щоб Лізу поховали в білій сукні — «як принцесу», сказала вона. А через три дні після нападу на фотографіях зображено маленьку дівчинку, яка лежить із квітковою короною на голові, а біля її ніг у відкритій скрині скупчилися кілька її улюблених іграшок. Серед них була заповітна мишка, яка всюди ходила з нею.
Ті кадри з похорону, на які Ірина не змогла потрапити через тяжкість травм, на які вона намагається не дивитися, бо їй здається, що дочка все ще з нею.
«Ментальний біль гірший, ніж фізичний біль», - сказала вона.
Їй 34 роки, і, як і інші батьки в Україні, вона бореться із болісною, незліченною втратою. За даними ЮНІСЕФ, з початку війни було підтверджено, що майже 1000 дітей було вбито або поранено, хоча агентство вважає, що справжня кількість набагато вища.
У соціальних мережах Ірина завалена тисячами повідомлень про любов, молитви та підтримку з усього світу. Деякі люди поділилися з нею картинами та віршами.
Виливання принесло втіху, хоча Ірина каже, що в неї нічого не залишилося.
Уві сні, що приснився їй наступного дня після нападу, вона побачила Лізу в білій сукні, оточеній яскраво-жовтим димом. Вона обійняла свою дочку, яка потім відійшла. Вона спробувала дістатись до руки Лізи, але не могла її схопити.
«Я прошу Лізу взяти мене з собою», – сказала Ірина.
«Зараз не твій час, - сказала Ліза матері. - Ти мусиш жити».
Підпис під фото:
Ліза Дмитрієва була у своїй чорно-рожевій колясці, коли її вбили 14 липня під час російського удару по Вінниці, Україна. Ліворуч - Ліза з мамою Іриною Дмитрієвою, яка після нападу місяць пролежала в лікарні та пропустила Лізин похорон.
США. The Wall Street Journal
РОСІЯ СТАВИТЬ ЗАХІД У ГЛУХИЙ КУТ, ПОВЕРТАЮЧИ СВОЇ НАФТОВІ БАГАТСТВА
Москва загребує більше нафтових доходів, ніж до війни в Україні
Росія викачує на світовий ринок майже стільки ж нафти, скільки до вторгнення в Україну. Зі зростанням цін на нафту Москва також заробляє більше грошей.
Попит з боку деяких із найбільших економік світу дав президенту Росії Володимиру Путіну перевагу в енергетичній битві, яка затьмарює війну в Україні, і поставив у глухий кут спроби Заходу завдати шкоди російській економіці санкціями.
Продажі зростають на російському експортному ринку, найбільшому у світі з сирого та очищеного палива. А нові торгові угоди дали Путіну прикриття для використання експорту природного газу як економічної зброї проти європейських союзників України. Перед війною Росія постачала до Європи 40% свого газу. З того часу він перекрив потоки газу через трубопровід Nord Stream до Німеччини та інші трубопроводи, що призвело до зростання цін та тиску на європейські домогосподарства та підприємства.
Доходи від нафти більш ніж компенсують різницю. «Росія купається в грошах, – сказала Еліна Рибакова, заступник головного економіста Інституту міжнародних фінансів. За її словами, Москва заробила 97 мільярдів доларів на продажі нафти та газу у липні цього року, з них близько 74 мільярдів доларів на нафті.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, у липні країна експортувала 7,4 млн барелів нафти та таких продуктів, як дизельне паливо та бензин, що всього на 600 000 барелів на день менше, ніж з початку року.
Навіть з урахуванням скорочення експорту нафти цього року Росія заробила в середньому 20 мільярдів доларів щомісячного продажу порівняно з середньомісячним показником 14,6 мільярда доларів у 2021 році, коли економіка відновлювалася після пандемічного краху. Постачання у серпні знову зросли, свідчать дані компанії Vortexa, яка займається відстеженням суден.
Стійкість російського нафтового ринку викликала неоднозначну реакцію у Вашингтоні, який переслідує дві цілі, що суперечать одна одній: зниження інфляції за рахунок збільшення світових запасів нафти і збереження економічного тиску на Путіна.
Ціни на нафту, що підскочили понад 130 доларів за барель у перші тижні війни, останніми тижнями встановилися на позначці близько 100 доларів. Хоча це все ще вище, ніж рік тому, відступ призвів до зниження цін на заправних станціях у США та Європі.
За словами нафтотрейдерів, колишніх керівників російської промисловості та судноплавних компаній, продаж енергоносіїв у Росії процвітав завдяки пошуку нових покупців, нових способів оплати, нових трейдерів та нових способів фінансування експорту. "Прийшло усвідомлення того, що світові потрібна нафта, і ніхто не наважиться ввести ембарго на 7,5 млн барелів на день російської нафти та нафтопродуктів", - сказав Сергій Вакуленко, аналітик і колишній керівник російської енергетики.
Після того, як покупці в США, Європейському союзі та їх тихоокеанських союзниках скоротили імпорт російської нафти, більша частина її дісталася країнам Азії, які відмовилися приймати чиюсь сторону в конфлікті.
Несподіваним ринком став Близький Схід. Експорт російського мазуту, слабоочищеної версії сирої нафти, тепер іде до Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів, часто по дорозі зупиняючись у Єгипті.
Російська нафта або спалюється на саудівських електростанціях, або експортується із Фуджейри, ОАЕ. порт і гаряча точка для змішування російської та іранської нафти, щоб приховати їхнє походження. Це нафта, яка перед війною постачалася на нафтопереробні заводи США.
Російський імпорт, куплений зі знижкою, дозволяє державному гіганту Saudi Arabia Oil Co. експортувати свою нафту за ринковими цінами. "Саудівці раді забрати свою нафту і продати її, а не спалювати", - сказала Керол Нахле, виконавчий директор консалтингової фірми Crystol Energy.
Угода збільшує пропозицію на світовому ринку нафти, допомагаючи стримувати ціни. "Це безпрограшна ситуація для росіян і навіть, я б сказала, для європейців і США", - сказала пані Нахле.
Це також зміцнює зв'язки Росії з Близьким Сходом, де Путін отримує вигоду з тертя між саудівцями та адміністрацією Байдена. Ер-Ріяд, який об'єднався з Москвою в картель, відомий як ОПЕК+, протистояв тиску США з метою добувати більше нафти.
Це підтримало ціни, допомагаючи Росії у ті місяці, коли її нафта торгувалася зі значним дисконтом.
Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдель Азіз бін Салман заявив минулого тижня, що ОПЕК може скоротити видобуток нафти, відбиваючи тиск США з метою відкрити крани та підтримуючи Москву.
Найчастіше купувати і продавати російську нафту можна законно. США та ЄС розробили санкції щодо фінансової системи, які дозволяють здійснювати платежі за нафту в країни, що не підпадають під санкції, а також запобігають подальшому зростанню цін на енергоносії.
Багато західних установ, у тому числі банки і торгові будинки, вийшли за рамки вимог закону і заявили, що скоротять або припинять будь-які угоди щодо російської нафти. Таким чином, дрібні трейдери змушені були сприяти російському експорту, коли такі фірми як Glencore PLC і Gunvor згорнули свою діяльність.
Багато західних установ, у тому числі банки і торгові будинки, вийшли за рамки вимог закону і заявили, що скоротять або припинять будь-які угоди щодо російської нафти. Це призвело до того, що дрібніші трейдери сприяли російському експорту, коли такі фірми, як Glencore PLC та Gunvor, припинили роботу з нафтою, виробленою російською державною нафтовою компанією «Роснефть».
За словами трейдерів та керівників галузі, ці дрібніші гравці перевели персонал у Дубай та Сінгапур, щоб обійти короткочасні санкції ЄС щодо угод із «Роснефтью».
Щоб приховати свої обхідні шляхи у торгівлі нафтою, Москва припинила щомісячні оновлення даних про видобуток нафти та інших даних, що ускладнило оцінку активності. За словами трейдерів, найчастіше в документації російського порту більше не вказується, куди прямує російська нафта і хто її відвантажує.
Посередники переміщують російську нафту з одного корабля на інший, перебуваючи в морі, що є дорогим маневром, який одночасно приховує її походження і наповнює судна, надто великі для того, щоб дістатися російських портів на Балтійському морі. Трейдери кажуть, що це, ймовірно, зроблено для того, щоб фінансові установи, пам'ятаючи про санкції та збитки для своєї репутації, не відкликали фінансування та страховку для постачання.
За словами нафтотрейдерів, іранське, венесуельське, а тепер і російське паливо зберігається в торговому центрі Фуджейри і замасковане. Один торговець у Швейцарії сказав, що йому запропонували мазут, який, судячи з таких характеристик, як вміст сірки, був російський. Етикетка говорила про інше.
Перебудова нафтового ринку стабілізувала російську енергетичну галузь після того, як на початку війни виник страх перед санкціями. Західні покупці та європейські кредитори, які фінансують товарні ринки, витіснили Росію. Раніше цього року трейдери прогнозували, що щоденний російський експорт скоротиться на 3 мільйони барелів.
Китай, Туреччина та країни Близького Сходу збільшили свої закупівлі, скориставшись зниженими цінами та відкривши нові вигідні торгові шляхи для російської нафти. Деякі переробляють російську нафту і одержують прибуток, експортуючи її на Захід у вигляді бензину та дизельного палива.
Індія зараз найкращий клієнт Росії. Тамтешні компанії за розпорядженням уряду за кілька тижнів після вторгнення в Україну перейшли від майже нульового імпорту російської нафти до майже мільйона барелів на день.
Останнім часом імпорт скоротився через ремонтні роботи на нафтопереробних заводах, сказав керівник державної Indian Oil Corp., але компанія підписала контракт з «Роснафтою», щоб зафіксувати постачання до 2028 року.
"Російська нафта знайде новий шлях до Індії, Китаю та інших ринків", - сказав Євген Грибов, який у березні пішов з посади виконавчого директора ПАТ "Лукойл", другого за величиною виробника нафти в Росії. "І навіть проданого зі знижкою цього більш ніж достатньо, щоб продовжувати розпалювати війну".
У довгостроковій перспективі Росії буде складно залишатися провідним постачальником нафти, вважають аналітики, а також нинішні та колишні керівники енергетичних компаній. Існують фізичні межі того, скільки російської нафти можуть приймати нафтопереробні заводи в Індії та Китаї. А в міру старіння російського обладнання та втрати доступу до західного програмного забезпечення санкції, що забороняють імпорт технологій, затьмарюють майбутні енергетичні перспективи.
Зима перевірить рішучість Москви та її противників. 5 грудня ЄС має поетапно запровадити ембарго на російську нафту та потенційно каральну заборону на страхування та фінансування російських нафтових вантажів. У разі примусового застосування, у чому сумніваються деякі трейдери та аналітики, ці заходи значно посилять зусилля, спрямовані на підірвання російської економіки.
США та їхні союзники значною мірою позбулися таких обмежень, щоб уникнути підвищення цін на енергоносії.
Аркадій Геворкян, аналітик Citigroup, сказав, що Росія може зіткнутися з труднощами при пошуку нових покупців приблизно на 1,25 млн. барелів сирої нафти і палива, що експортуються зараз до Європи щодня. Лівія Галлараті з Energy Aspects заявила, що до березня наступного року щоденний видобуток нафти в Росії і пов'язаного з нею палива, відомого як конденсат, може скоротитися приблизно на 2 мільйони барелів.
Вашингтон намагається умовити Брюссель запровадити обмеження, які б обмежували доходи Росії від нафти, не підвищуючи при цьому ціни. США хочуть, щоб ЄС заборонив страхувати вантажі лише у тому випадку, якщо вони не відповідають ціновій межі за барель. Мета полягає в тому, щоб зменшити військовий бюджет Путіна, утримуючи ціни від нових максимумів.
"Ми не хочемо, щоб Біг-Маки продавалися в Москві, - сказав високопосадовець Мінфіну. - Ми хочемо, щоб через Балтику текла дешева нафта".
Деякі трейдери та аналітики налаштовані скептично, і з того часу, як у червні міністерство фінансів запропонувало ідею цінової межі, прогрес був незначним.
Ухвалення запропонованих ЄС обмежень покаже готовність континенту нести економічний біль від імені України. Багато хто вважає, що у відповідь Москва скоротить до нуля постачання природного газу до Європи, які останнім часом забезпечують близько 20% пропускної спроможності газопроводу «Північний потік».
"Володимир Путін поставив на стіл гарантоване взаємне знищення", - сказала Хеліма Крофт, голова відділу сировинної стратегії RBC Capital Markets.
Канада. The Globe and Mail
НАРОСТАЄ ТИСК З МЕТОЮ СКАСУВАННЯ ЗАБОРОНИ НА ВИЇЗД ЧОЛОВІКІВ З УКРАЇНИ
Заборона України на виїзд дорослих чоловіків із країни для проходження військової служби викликає зростаючу критику та юридичні проблеми, оскільки війна затягується, а економіка країни дає збої.
Було подано кілька петицій із закликом до уряду скасувати цей захід, а група юристів подала позови, стверджуючи, що вона порушує конституцію.
Один юрист також звернувся до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет із проханням підштовхнути Київ до скасування цього правила.
«Жодна інша країна так не робить, - сказав Олександр Гумиров, який надіслав листа пані Бачелет із проханням втрутитися. - Навіть Росії, яка нас вбиває. Тепер ми опинилися в ситуації, що ми боремося в країні за свободу і ми менш ліберальні, ніж країна, яка нападає на нас».
Комісія ООН ще не відповіла на листа, але закликала Україну виявити співчуття до тих, хто намагається втекти.
Президент Володимир Зеленський оголосив про заборону, яка поширюється на чоловіків віком від 18 до 60 років, коли він запровадив військовий стан 24 лютого.
Тоді він заявив, що цей крок необхідний «для забезпечення оборони держави, підтримки бойової та мобілізаційної готовності». Вона залишається в силі, хоча є кілька винятків, у тому числі для чоловіків із захворюваннями, іноземних студентів, батьків-одинаків і тих, хто доглядає трьох і більше дітей.
Більшість спостерігачів визнають, що Україна має право мобілізувати якнайбільше людей для захисту від росіян, у тому числі шляхом призову на військову службу. Але в міру того, як війна йде вже сьомий місяць, а робочих місць стає все менше, примус багатьох чоловіків залишатися в країні стає все важче виправдати.
Критики кажуть, що армії не потрібні люди, які не годяться чи не хочуть воювати. Тому, додають вони, немає великого сенсу забороняти мільйонам безробітних чоловіків виїжджати за кордон у пошуках роботи, яка підтримуватиме їхні сім'ї та вноситиме фінансовий внесок у країну.
Є також побоювання, що змушуючи чоловіків залишитися, Київ просто створює мішені для російських солдатів на окупованих територіях.
Дослідження політолога Адама Джонса показало, що сили завойовників зазвичай розглядають цивільних чоловіків віком від 15 до 55 років як небезпеку. Із 458 осіб, убитих під час російської окупації київського передмістя Бучі у березні минулого року, 366 були чоловіками. Також надходили повідомлення, що російські солдати змушували українських чоловіків воювати на передовій.
Заборона «суперечить конституції та всім міжнародним законам, які Україна ухвалила та ратифікувала», — заявив київський юрист Дмитро Бусанов, який входить до групи, яка займається судовим оскарженням.
Він зазначив статтю 33 Конституції, яка дає людям «право безперешкодно залишати територію України, за винятком обмежень, встановлених законом».
Бусанов сказав, що парламент не закріпив цю вимогу в законі, а представив її у вигляді постанови Кабінету Міністрів. «Проблема в тому, що якщо є обмеження Конституції, воно має бути обмежене законом, і немає закону, який казав би, що чоловікам за таких умов забороняється залишати країну».
Хоча пан Бусанов зазвичай займається правом у сфері нерухомості, пан Бусанов був настільки обурений забороною, що взяв дві справи на безоплатній основі, щоб оскаржити його. Його клієнти — пара чоловіків за 40, які переїхали до центральної України з Донецька та Маріуполя через бойові дії. Тепер вони не можуть знайти роботу, і в обох є дружини та двоє дітей, яких потрібно утримувати.
"Нам в Україні потрібен суддя, який винесе справедливе рішення", - сказав пан Бусанов. А поки що він розглядає можливість подання скарги до Європейського суду з прав людини.
Він та інші кажуть, що через погіршення стану економіки країни багато чоловіків все більше відчайдушно намагаються виїхати. Дедалі більше людей дають хабарі або звертаються до десятків онлайн-сервісів, які обіцяють переправити чоловіків через кордон приблизно за 1500 доларів США.
Чоловік Оксани Дручініної Денис пішов ще ризикованішим шляхом.
Раніше вони мешкали у Молочанську під Запоріжжям і обидва працювали у Менонітському центрі, який підтримує канадська благодійна організація. Коли наприкінці лютого місто зайняли російські війська, родина вирушила до Києва. Пані Дручініна та троє їхніх дітей поїхали в Абботсфорд, Британська Колумбія, а 27-річна Дручініна переїхала до західної України.
Він спробував вийти, подавши заяву на визволення. Коли це вдалося, він вирішив спробувати щастя з росіянами.
Він поїхав на південь України, пробрався через російські блокпости та потрапив до Криму. Звідти він чотири дні їхав автобусом через Росію до кордону з Латвією, потім майже два дні чекав переходу. Зрештою він дістався Польщі, де чекає на канадську візу. Він розповів дружині, що три чверті людей в автобусі були чоловіками з України.
«Я розумію, що вони не хочуть, щоб усі чоловіки залишали країну, – сказала пані Дручиніна. - Але з іншого боку, їм не потрібні люди для боротьби, які не хочуть битися».
Пан Зеленський захистив заборону та відкинув критику. У відповідь на петицію, яка набрала 27 тисяч підписів, він сказав: «Чи можемо ми показати цю петицію батькам, які втратили своїх синів, захищаючи країну?»
Він також вказав на розділ Конституції, який говорить, що свобода пересування може бути обмежена в умовах воєнного стану.
Уряд розширив деякі винятки. З травня чоловіки можуть виїхати за кордон на 30 днів, якщо вони будуть водіями-волонтерами з гуманітарної допомоги. 1 вересня підприємці зможуть вийти на тиждень, але повинні внести заставу близько 7 тисяч доларів. А минулої суботи прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що моряки торгового флоту можуть перетинати кордон, якщо отримають дозвіл місцевого військового адміністративного органу.
Деякі парламентарі хочуть, щоб уряд пішов далі. Георгій Мазурашу, який належить до партії пана Зеленського «Слуга народу», запропонував кілька законопроектів щодо пом’якшення обмежень, але не знайшов підтримки серед своїх колег, оскільки питання надто чутливе.
«Головне, що якби ми нарешті відійшли від емоційних рішень… це було б на благо простих громадян, економіки, а отже, обороноздатності і країни в цілому», — сказав він.
Тэги: