На тимчасово окупованій Херсонщині зрадницька влада оголосила полювання на українських активістів. Колаборанти звернулися до жителів регіону із закликом «продавати» інформацію про патріотів України, які не виїхали й залишаються на території області. Про це повідомив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський у соцмережі.
Він пише, що донощикам обіцяють чималу грошову винагороду за кожну «голову». Соболевський також публікує список людей, хто наразі може бути під прицілом окупантів. Далі - текст із заклику колаборантів, про кого треба доносити, мовою оригіналу:
«- об известных им оставшихся в Херсоне или других населённых пунктах области действующих сотрудниках СБУ, украинской разведки, территориальной обороны, ВСУ, членах националистических партий, общественных организаций и вооружённых формирований националистов;
- о лицах, ведущих антироссийские сайты, каналы и группы в Интернете, передающих на такие ресурсы данные о российских военных, сотрудниках действующих органах власти, журналистах, волонтёрах и активистах, собирающих о них аудиовизуальную информацию (например, съёмкой на телефон);
- о лицах, расклеивающих пропагандистские листовки, наносящих пропагандистские надписи или ущерб официальной наружной агитации и рекламе;
- о квартирах, домах, иных зданиях или помещениях, которые указанные выше категории лиц могут использовать как базы для проведения террористической, диверсионной и подрывной деятельности, скрываться или проживать в них».
***
Отже, активним жителям Херсонщини варто подбати про свою безпеку. У цій ситуації у пригоді можуть стати корисні поради від херсонця Юрія Антощука - експерта з інформаційно-комунікаційних інтернет-технологій. До речі, у квартиру Юрія нещодавно теж вдерлися окупанти, про що сам активіст дізнався завдяки камерам відеоспостереження. Отже:
20 РЕКОМЕНДАЦІЙ - ЧОГО НЕ ВАРТО РОБИТИ В ОКУПОВАНОМУ ХЕРСОНІ АКТИВНИМ ГРОМАДЯНАМ
1. Не варто жити в тому ж помешканні, де ви жили до повномасштабного вторгнення. Не жити у вашому помешканні, не жити у ваших батьків чи друзів. Бо рано чи пізно до вас прийдуть за вашою адресою проживання, прописки тощо.
2. Де ви живете - не слід знати нікому, навіть вашим рідним та друзям. Чим менше всі знають - тим всім простіше та безпечніше, особливо вам.
3. Ви можете навідувати близьких та друзів, у гості ходити, але не слід запрошувати до себе в гості. Бо дивіться п.2.
4. Не варто сперечатися чи намагатися довести свою точку зору “любітєлям руського міра” - вони вас здадуть, і за вами приїдуть, бо, якщо вони за “руський мір”, то мізків у них апріорі небагато.
5. Не варто йти навпростець повз окупантів на вулиці, чи ринку, чи будь-де. Ви, звісно, можете показати, наскільки ви сміливі, але краще бути живим і здоровим, адже ніхто не знає що у голові “асвабадітєлєй”, і в разі чого, вам ніхто допомогти не зможе. Тому краще обходити їх стороною.
7. Не слід перебувати на вулиці під час комендантської години - вас можуть забрати, у кращому випадку.
8. Не варто розповідати забагато про себе, свої плани будь-кому з сусідів, бо сьогодні сусіди мають один світогляд, а завтра вони можуть його змінити та здати вас.
9. Не слід виходити в інтернет без VPN, бо ваша активність в інтернеті буде незахищеною, і все, що ви робитимете там - окупанти знатимуть.
10. Не варто читати окупаційні новини, бо пропаганда в умовах емоційної нестабільності та гойдалок може погано вплинути на ваше здоров'я.
11. Не слід відкрито знімати на фото або відео окупантів, їхню техніку абощо, бо за це вас можуть забрати або вбити.
12. Не слід залишати в телефоні будь-які переписки, що містять чутливу інформацію - ставте таймери на видалення, на зникнення повідомлень, чистіть пам'ять телефона від фото, відео матеріалів, які можуть сприйматися як компрометуючі.
13. Не слід ваш телефон чистити повністю - бо це занадто підозріло.
14. Не варто виходити на вулицю з телефоном, де встановлений застосунок ДІЯ - він розцінюється окупантами як такий, що небезпечний для них, і в кращому разі вам скажуть видалити застосунок або заберуть його, а можуть забрати і вас.
15. Не слід багато говорити чи не говорити на питання, які може поставити окупант вам на вулиці - говоріть тільки те і стільки, скільки і про що вас спросили, не більше не менше.
16. Не варто виходити на вулицю без посвідчення особи, бо без нього вас можуть забрати.
17. Не варто гуляти там, де ви заздалегідь знаєте, що там завелике скупчення окупантів - краще уникати їх, бо що в них у голові - ніхто не знає.
18. Не варто ігнорувати вибухи й гучні постріли. Хоча в окупації вже всі навчилися розрізняти відльоти на Миколаїв та прильоти в область, все ж треба пам'ятати про правило «двох стін». Від небезпеки вас має відділяти щонайменше 2 стіни, бо одна, ймовірно, зруйнується від удару, а друга візьме на себе уламки стіни, віконного скла тощо. Тому ховатися безпечно в місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною.
19. Не слід вірити всьому, що кажуть і пишуть окупанти. Якщо ж бути більш точним - їм взагалі не варто вірити.
20. Не слід думати, що окупанти тут назавжди - це тимчасове явище, яке треба пережити максимально обережно зі збереженням свого здоров'я та нервів, адже перемога не за горами.
«Думаю, що можна продовжити список - чого не варто робити - ще до сотні пунктів, якщо не більше. Бо в окупації - реальність інша», - підсумовує експерт.