«Не той українець, у кого батьки українці, а той українець, у кого діти українці». Це висловлювання, на думку історикині та волонтерки Наталії Шушляннікової, найкраще відображає зміни, що сталися з херсонцями. Адже не зважаючи на всі труднощі, жителі Херсона та області стали міцнішими у своїй національній ідентичності.
Кандидатка історичних наук та волонтерка із Херсона Наталя Шушляннікова вважає, що Херсонщина зазнала значних змін з 1990-х років.
У розмові з «Новинами Приазов’я» вона розповіла про ключові події, які, на її думку, вплинули на свідомість херсонців.
«Я бачу по студентах, по своїх випускниках, по людях, які мене оточують, з якими я контактую постійно. Ми змінилися. У 1991 році Херсонщина, хоча в підручниках і написано, я історик, я знаю, що написано в підручниках, але вона не була такою впевненою», – зазначає Наталя Шушляннікова.
ПЕРЕМОГА НА ЄВРОБАЧЕННІ ЯК СИМВОЛ САМОБУТНОСТІ
Серед подій, що вплинули на херсонців, вона виділяє перемогу Руслани на «Євробаченні» у 2004 році.
Для молодого покоління ця подія стала символом української оригінальності та самобутності.
«Для багатьох моїх студентів це стало дуже важливою складовою нашої оригінальності, нашої самобутності, наших традиційних якихось родзинок, які були сприйняті світом», – розповідає історикиня.
ПОДІЇ НА МАЙДАНІ
Іншою важливою віхою стали події Майдану. Оскільки після початку війни на сході України багато жителів Херсонщини почали допомагати українським військовим, надаючи їжу та одяг.
«Події війни, події 2014 року, я думаю, більш суттєво вплинули, багато моїх друзів почали підтримувати наших хлопців на сході, возити їжу самотужки. Допомагати з одягом і це більше нас торкнулося», – пояснює пані Наталя.
ВЕЛИКА ВІЙНА ТА ОКУПАЦІЯ
Однак найбільш значущим фактором, який кардинально змінив регіон, стало повномасштабне вторгнення Росії та окупація Херсонщини.
«Хто був невпевнений, той переконався та обрав свою власну позицію. Змінився світогляд навіть людей похилого віку, тому що я не очікувала від них такої рішучої підтримки України й такої рішучої підтримки нашого спротиву», – зізнається історикиня.
Мітинг проти окупації Херсона, фото з сайту Іndependent
Ці події стали каталізатором для національної ідентифікації, яка відбулася за останні 2,5 роки. Окупація змусила багатьох переосмислити свою національну приналежність і цінності.
«Окупація нас рішуче змінила, і наш феномен відкрився в повному своєму прояві. Тому що національна ідентифікація відбулася в останні буквально оці 2,5 роки. Ми все більше і більше на півдні стаємо українцями. Це традиційне генетичне відчуття свободи – свободи релігії, свободи слова, свободи особистості – стало нашим внутрішнім стрижнем навіть у найстрашніші часи», – підсумовує херсонка.
Головне фото з сайту Іndependent
Тэги: