«Мабуть, найгірше те, що війні не видно кінця». Що писали ЗМІ світу про війну РФ в Україні 15 січня

«Мабуть, найгірше те, що війні не видно кінця». Що писали ЗМІ світу про війну РФ в Україні 15 січня

Автор: Марина Поліщук 16 Янв. 2023 20:15

Тема війни в Україні щодня активно висвітлюється в засобах масової інформації світу. Нижче до вашої уваги – перші сторінки газет за 15 січня 2023 року: заголовки та огляд деяких цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні. 

На початку дайджесту – новини із перших шпальт, що стосуються Херсона та Херсонської області. Переклад здійснив член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський.

ХЕРСОН – НА ПЕРШИХ ШПАЛЬТАХ ДРУКОВАНИХ ЗМІ СВІТУ

США. The New York Times

ГРАБУЮЧИ МИСТЕЦТВО, РОСІЯ НАПАДАЄ НА ДУШУ УКРАЇНИ

Херсон, Україна. Одного ранку наприкінці жовтня російські війська перекрили центральну вулицю та оточили з десятками солдатів гарну стару будівлю.

Під'їхали п'ять великих вантажівок. Те саме сталося і з колоною військових машин, що доправили російських агентів, які увійшли через кілька дверей. Це був ретельно спланований, добре організований напад у військовому стилі – на художній музей.

Протягом наступних чотирьох днів Херсонський обласний художній музей був очищений, за словами очевидців. Російські війська «метушилися, як комахи», виносили тисячі картин, солдати квапливо загортали їх у простирадла.

«Вони завантажували шедеври, яких більше немає у світі, як сміття», — розповіла беззмінний директор музею Аліна Доценко, яка нещодавно повернулася в місто, переповідаючи те, що їй розповідали співробітники і свідки.

Коли вона повернулася до музею на початку листопада й зрозуміла, скільки всього було вкрадено, вона сказала: «Я мало не збожеволіла».

Іспанія. El pais

ТАНКИ НАТО - КЛЮЧ ДО УКРАЇНСЬКОГО НАСТУПУ

Від союзників не перестають надходити оголошення про відправку до Києва легкої бронетехніки. Але Україна каже, що їй потрібні танки - німецькі «Леопарди» та американські «Абрамси», щоб звільнити більше території. Велика Британія вчора оголосила, що надішле 10 Challenger 2.

Підпис під фото: українська бронетехніка на харківському фронті.

Португалія. Diário de Coimbra

ВІЙНА В УКРАЇНІ. П'ЯТЕРО ЗАГИБЛИХ І 27 ПОРАНЕНИХ ПІД ЧАС НАПАДУ РОСІЯН НА БУДІВЛЮ

БЕЗПІЛОТНИКИ ДОПОМАГАЮТЬ ВИЯВЛЯТИ ПОЖЕЖІ ТА ПЕРЕДБАЧАТИ БОЇ

Мальта. The Malta Independent

НЕЙТРАЛІТЕТ НЕ ПОВИНЕН ЗУПИНИТИ МАЛЬТУ ВІД ЗАСУДЖЕННЯ ДІЙ РОСІЇ – ГЛАВА МЗС

Нейтралітет Мальти не повинен заважати країні засуджувати дії Росії, заявив у неділю The Malta Independent міністр закордонних справ Лан Борг.

За його словами, Росія вирішила вторгнутися в Україну без будь-яких провокацій, коли світ виходив з пандемії Covid-19 і війна призвела до гуманітарної кризи.

Міністр Борг говорив в інтерв’ю, під час якого його запитали про вторгнення Росії в Україну, про міграцію, а також про нещодавні вибори на Мальті до Ради Безпеки ООН. Раніше цього місяця Мальта зайняла місце в Раді безпеки.      

Швеція. Dagens Nyheter

МАБУТЬ, НАЙГІРШЕ ТЕ, ЩО ВІЙНІ НЕ ВИДНО КІНЦЯ

Президент Фінляндії Саулі Нііністе у великому інтерв'ю про напад Путіна на Україну

Майже рік тому, 11 лютого 2022 року, головний редактор DN Петер Володарскі взяв інтерв’ю у президента Фінляндії Саулі Нііністе.

Тоді він побоювався, що Європа опинилася на межі війни. Лише через 13 днів президент Росії Володимир Путін розпочав свою жорстоку загарбницьку війну проти України, яка коштувала тисячі життів.

Трохи більше ніж через 11 місяців DN знову зустрічає Саулі Нііністе в його резиденції в Таллуддені в Гельсінкі для розмови про війну та заявки Фінляндії та Швеції на вступ до НАТО.

Президент похмуро характеризує нинішню ситуацію.

- Це не просто війна між солдатами. Це війна проти українського суспільства: інфраструктури та простих людей. Зараз у нас повномасштабна війна. І, мабуть, найгірше те, що цьому не видно кінця, – каже він.

Німеччина. Der Tagesspiegel

ДОПОМОГА У БОРОТЬБІ З РОСІЄЮ. ЛОНДОН ХОЧЕ ПОСТАВИТИ УКРАЇНІ ОСНОВНІ БОЙОВІ ТАНКИ

Велика Британія оголосила про постачання Україні важких основних бойових танків. Танки Challenger 2 і додаткові артилерійські системи покликані допомогти "відкинути російські війська", заявив прем'єр-міністр Ріші Сунак у телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським у суботу, повідомляє уряд. 

Велика Британія стала першою західною країною, яка поставила в Україну важкі основні бойові танки – анонсовані Францією легкі основні бойові танки AMX-10 RC. 

Зеленський привітав це рішення. Це не тільки «зміцнить Україну на полі бою», але й «пошле правильний сигнал іншим партнерам», написав він у Twitter. 

Політик FDP з питань оборони Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн також вимагала від Німеччини подальших зобов’язань на додаток до обіцяної поставки танків Marder. «Marder могла бути лише першим кроком», — сказала вона «T-online».

Німеччина. Frankfurter Allgemeine Zeitung

ЄВРОПІ ПОТРІБНО БІЛЬШЕ ЗАВОДІВ ІЗ ВИРОБНИЦТВА ЗБРОЇ

Збройні склади НАТО пустіють. Політики-коаліції хочуть допомогти галузі.

Оскільки війна Росії в Україні неухильно виснажує запаси зброї та боєприпасів НАТО, провідні діячі Альянсу, ЄС та правлячі партії Німеччини закликають до значного зміцнення військової промисловості. 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив FAZ, що виробництво необхідно «наростити, щоб поповнити запаси союзників і гарантувати, що ми зможемо продовжувати постачати Україну протягом тривалого часу». 

У штаб-квартирі НАТО проводять паралель із Другою світовою війною: Америка вступила у війну, маючи менше 2000 літаків, а до кінця збудувала 300 000 літаків. 

"Ось як виглядають потрібні нам зміни", - йдеться в ньому. Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив FAZ: «Наші держави-члени мають витрачати більше, але й робити це краще. І ми маємо зробити це разом».

Провідні оборонні політики коаліції світлофорів погоджуються з цим. Парламентський уповноважений у справах збройних сил Єва Хегль із СДПН заявила, що «без нових виробничих потужностей це не спрацює». 

В інтерв'ю FAZ вона закликала збільшити спеціальний фонд Бундесверу із нинішніх 100 мільярдів до 300 мільярдів. Сара Нанні, лідер зелених у Комітеті з оборони, сказала, що якщо ви хочете миру, ви повинні також інвестувати в безпеку. Ми маємо наростити виробництво у найближчі кілька років». Голова комітету з оборони Марі-Агнес Штрак-Циммерманн із ВДП нагадала про проблеми з постачанням боєприпасів. 

Швейцарія відмовляється передавати Україні вироблені там снаряди для зенітної танкової гармати Гепард. Такого не повинно бути, сказав Штрак-Циммерманн: «Виробництво боєприпасів належить одній з країн НАТО чи Німеччині».

Через війну в Україні гранати та ракети нині є найбільшою проблемою у постачанні західних збройних сил. "Цей конфлікт споживає величезну кількість боєприпасів і пожирає наші запаси", - говорить генеральний секретар НАТО Столтенберг. За оцінками Allianz Україна випускає до 10 000 артилерійських снарядів на день. Але США виробляють лише 15 000 куль на місяць. Тому представники НАТО стурбовані поповненням ключових боєприпасів альянсу. Це артилерійські снаряди стандарту НАТО калібру 155 міліметрів, снаряди для реактивної установки HIMARS та ЗРК Gepard, IRIS-T та Patriot. Представник НАТО робить висновок: «Нам потрібні нові заводи з виробництва озброєнь».

Німеччині в цій галузі потрібно надолужити більше, ніж більшості її союзників. Жодна інша важлива країна в НАТО та ЄС не робить так мало для оборони порівняно зі своїм розміром. Одним із показників цього є «Індекс мілітаризації» Боннського міжнародного центру дослідження конфліктів. 

Крім військових витрат, тут також враховується частка солдатів у населенні та кількість важкого озброєння на душу населення. Тому слабші, ніж Німеччина, в НАТО і ЄС лише Албанія, Ірландія, Люксембург і Мальта.

Те саме стосується і виробничих потужностей. 

Після закінчення холодної війни вони були адаптовані до попиту, що зменшився. На саміті із закупівель у Канцелярії наприкінці листопада менеджери та представники уряду обговорювали, як можна збільшити виробництво, але безрезультатно. «У Бундесверу кричущий дефіцит боєприпасів, — каже Хегль. - Просто щоб компенсувати це, у промисловості потрібно  створити більше виробничих потужностей».

Деякі компанії вже реагують. Дюссельдорфська група озброєнь Rheinmetall працює позмінно і будує нові заводи. Найближчого тижня, наприклад, буде оголошено про будівництво нового заводу з виробництва боєприпасів у Варпалаті, Угорщина, наскільки FAZ освічений. 

З 2024 року тут виготовлятимуться 30-міліметрові боєприпаси середнього калібру. Ще один завод наразі будується в Унтерлюс, Нижня Саксонія. 

У короткостроковій перспективі гурт хоче розширити виробництво на існуючих заводах. "Ми використовуємо будь-яку можливість для подальшого розширення потужностей, наприклад, впроваджуючи дво- або тризмінні моделі і наймаючи нових співробітників", - сказав генеральний директор FAZ Армін Паппергер. 

У перші три квартали минулого року Rheinmetall також інвестувала 700 мільйонів євро в попередню продукцію та товарно-матеріальні запаси, на які досі немає замовлень, наприклад на боєприпаси для танків німецької армії чи ремонт списаних бронетранспортерів Marder. "Ми просимо політиків спланувати безпеку щодо майбутніх закупівель, щоб ми могли своєчасно зайнятися великими інвестиціями", - говорить Паппергер.

Цього вимагають і політики оборони від СДПН, Зелених та ВДП. Виробникам потрібна зобов'язальна гарантія про те, що продукти фінансуватимуться та прийматимуться», — каже Хегль.

Потрібні «обов’язкові закази – жодних апеляцій», — каже Нанні. І Штрак-Ціммерманн каже, що галузь «не можна очікувати, що вона буде просто виробляти боєприпаси для запасів, за словами: вони будуть вилучені».

Фінансування для збройних компаній у будь-якому випадку є складним. Вони часто не отримують банківських позик  чи облігацій на фінансових ринках. Це пов’язано з вимогами сталого корпоративного управління та кредитування, які свідомо ставлять виробництво зброї в невигідне становище, незважаючи на рубіж століть. 

«Критерії сформульовані таким чином, що, наприклад, Bayerische Landesbank припинив кредитувати збройну промисловість, — говорить Крістіан Меллрінг з Німецького товариства міжнародних відносин. - Банки легше видають кредити на вітрові турбіни, ніж на зброю».

Більше замовлень допомагає з боєприпасами, але не з більшою технікою. Тут потрібна повна реорганізація. «Ми маємо відійти від мануфактурного виробництва на замовлення до промислового виробництва», — йдеться в урядових колах. Оскільки це неможливо без європейської співпраці, верховний представник ЄС із закордонних справ Боррель сприяє спільним проєктам. 

Робоча група його відомства бачить невикористані можливості, особливо у виробництві боєприпасів, особистого спорядження солдатів і засобів захисту від ядерної, біологічної та хімічної зброї. Боррель звернувся до країн ЄС із закликом: «Купуйте більше разом». Все інше призводить лише до «фрагментації» та ставить під загрозу появу «боєздатних, сучасних і узгоджених європейських збройних сил».

Політики-світлофори погоджуються. «Ми закликаємо до координації галузей в ЄС», — каже Нанні з Зелених. Наприклад, потрібні домовленості про те, які країни ЄС та які товари вони поставлятимуть  в Україну. «І якщо виявиться, що Німеччина будує найкращі танки в ЄС, то логічно, що українці також отримають німецькі танки на постійній основі».

Минулого літа президент Франції Еммануель Макрон говорив про європейську «воєнну економіку». Але масштабне виробництво передбачає єдині стандарти – і відмову від особливих національних запитів. Буде важко, якщо Бундесвер продовжить вимагати, щоб лампи в їхніх танках відповідали місцевому розпорядженню про освітлення робочих місць.

Ще однією перешкодою є німецькі правила експорту зброї. На конференції Партії Зелених міністр закордонних справ Анналена Бербок нещодавно виправдовувала європейський експорт до Саудівської Аравії тим, що озброєння стане ще дорожчим без спільних проєктів і що спеціального фонду Бундесверу в 100 мільярдів євро ніколи не буде достатньо. Тоді уряду доведеться «ще більше економити на соціальному секторі».  

Але це саме питання: чи буде це працювати без додаткових грошей? Серед оборонних політиків у коаліції є згода: останні міркування Столтенберга щодо визначення двох відсотків економічного виробництва не як цілі, а як мінімальної вимоги в майбутньому мають «великий сенс», каже Штрак-Ціммерманн з FDP. Соціал-демократ Гьоґль вважає два відсотки «мінімумом», а депутат від Зелених Нанні вважає, що це в НАТО витрати на озброєння мали б «продовжувати зростати». 

Однак не варто «чіплятися за формалістичні специфікації, такі як ціль у два відсотки».

Згідно з підрахунками Німецького економічного інституту, Німеччина досягне двовідсоткової мети лише в 2024 і 2025 роках, незважаючи на 100 мільярдів євро спеціальних фондів. Федеральний міністр фінансів Крістіан Лінднер з FDP тримає скарбницю закритою. На початку тижня він повідомив своїм колегам-міністрам з інших відомств, що більше немає фінансової свободи дій через зростання відсотків. Це не звучить як велика підтримка вимог НАТО, ЄС і оборонних політиків його коаліції.

Ізраїль. The Jerusalem Post

РОСІЯ ЗАВДАЄ МАСШТАБНИХ РАКЕТНИХ УДАРІВ ПО УКРАЇНІ

Щонайменше 5 загиблих, 60 поранених під час ударів по будинках, енергооб'єктах • Зеленський просить більше зброї

Росія завдала великого ракетного удару по Україні в суботу, розгромивши дев’ятиповерховий житловий будинок у місті Дніпро, убивши щонайменше п’ятьох людей і ушкодивши життєво важливі енергетичні об’єкти, заявили  чиновники.

Міністр енергетики України сказав, що найближчі дні будуть «важкими», оскільки місяці російського бомбардування енергомережі загрожують постачанню електроенергії, проточної води та центрального опалення в розпал зими.

У східно-центральному місті Дніпро 20 людей були врятовані з багатоповерхівки, де значна частина будинку була перетворена на руїни, через що дим піднімався в небо, повідомив заступник голови Офісу Президента України.

«Трагедія. Я поїхав на місце... Всю ніч будемо розчищати завали», – сказав мер ракетобудівного міста на Дніпрі Борис Філатов.

П'ятеро людей загинули і щонайменше 60 осіб, у тому числі 12 дітей, також отримали поранення в результаті нападу, багато людей все ще під завалами, сказав губернатор області.

У Кривому Розі, де на батьківщині президента Володимира Зеленського пошкоджено шість будинків, ще одна людина загинула, один поранений, повідомив міський голова Олександр Вілкул.

У своїй нічній промові Зеленський закликав Захід постачати більше зброї, щоб запобігти подальшим жертвам того, що він назвав «російським терором».

«Що для цього потрібно? Зброя, яку наші партнери мають у запасах і яку очікують наші воїни. Весь світ знає, що і як зупинити тих, хто сіє смерть», – сказав він.

Суботня атака сталася в той момент, коли західні держави розглядають можливість відправки бойових танків до Києва та перед зустріччю союзників України на авіабазі Рамштайн у Німеччині наступної п’ятниці, де уряди оголосять про свої останні зобов’язання щодо військової підтримки.

На лінії фронту на сході Україна заявила, що її сили борються за контроль над невеликим містечком Соледар, де Росія пожертвувала великою кількістю військ і ресурсів, щоб спробувати забезпечити собі якийсь прогрес після місяців невдач.

Росія, яка вторглася в Україну в лютому минулого року, з жовтня завдає ударів по її енергетичній інфраструктурі ракетами та безпілотниками, що спричиняє масштабні відключення електроенергії та перебої з центральним опаленням і водопостачанням. Україна збила 25 із 38 російських ракет різних типів, повідомили у ВПС.

За словами чиновників, ракети вразили об'єкти критичної інфраструктури на сході Харківської та в західній Львівській областях. Харківська область повністю знеструмлена, також можливі перебої з електро- та водопостачанням у Львові, повідомили чиновники.

ПОСОЛ УКРАЇНИ ЗАКЛИКАВ ІЗРАЇЛЬ НАДІСЛАТИ ПРОТИРАКЕТНУ ТА БЕЗПІЛОТНУ СИСТЕМУ

Новий уряд Ізраїлю повинен підтримувати Київ і надіслати оборонну зброю для захисту цивільних осіб від російських ракет, заявив посол України Євген Корнійчук напередодні очікуваної цього тижня розмови між міністрами закордонних справ обох країн.

«Це найважливіше питання», - сказав Корнійчук. У розмові з The Jerusalem Post у суботу ввечері він підкреслив вдячність своєї країни за гуманітарну допомогу, яку надав Ізраїль, додавши, що цього недостатньо. "На жаль, ми не можемо виграти війну за допомогою пов'язок і антибіотиків, - сказав він. - Нам потрібне оборонне обладнання, включаючи, але не обмежуючись, протиракетні системи та системи боротьби з дронами».

США. The Washington Post

РОСІЙСЬКА РАКЕТА ОБРУШИЛА В УКРАЇНІ БАГАТОКВАРТИРНИЙ БУДИНОК, ЩО ПЕРЕТВОРИВСЯ НА РУЇНИ

Обіцянка Британії поставити танки розглядається як сигнал союзникам

Дніпро, Україна. Російські ракети обрушилися на українські міста під час великої атаки в суботу, убивши щонайменше 12 людей під час удару по житловому будинку в центрі міста Дніпро — останній залп у жорстокій війні і сьогодні Київ переконаний, що західні союзники надсилатимуть в Україну все більш передову військову техніку.

Десятки рятувальників пробиралися крізь уламки житлового будинку, шукаючи тих, хто вижив. Рятувальники боролися з димом, що виривався з розтрощеної багатоповерхової будівлі, пропускаючи драбини крізь уламки, висотою в кілька поверхів.

За даними верховного військового командування України, в результаті теракту було поранено щонайменше 73 людини, у тому числі 14 дітей. Щонайменше 38 вдалося врятувати.

США. Arkansas Democrat-Gazette

БРИТАНІЯ ОБІЦЯЄ УКРАЇНІ ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНІ БОЙОВІ ТАНКИ

Після багатьох років протидії наданню Україні найпотужнішої зброї Заходу Британія в суботу заявила, що надасть бойові танки

Підпис під фото: Співробітники надзвичайних ситуацій досліджують завали в суботу після того, як російська ракета влучила в дев'ятиповерховий житловий будинок у південно-східному українському місті Дніпро. За словами офіційних осіб, загинули щонайменше дев'ять людей, ще десятки отримали поранення.

ОАЕ. Gulf news

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ ПОСТАЧАТИМЕ ТАНКИ В УКРАЇНУ

Оголошення надійшло в той момент, коли в Києві та інших містах прогриміли вибухи

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак вчора пообіцяв надати Україні танки та артилерійську систему на тлі нових ракетних атак Москви по українській столиці та інших містах.

У заяві офісу Сунака на Даунінг-стріт зазначено, що він пообіцяв надати танки Challenger 2 та інші артилерійські системи після розмови з президентом Володимиром Зеленським у суботу.

Коли та скільки танків мають бути доставлені, не повідомляється. Британські ЗМІ повідомили, що чотири основні бойові танки британської армії Challenger 2 будуть негайно відправлені до Східної Європи, а ще вісім — незабаром після цього.

Про це повідомили через кілька годин після серії вибухів, які прогриміли в Києві вчора вранці. Українські чиновники назвали ціллю ракетного удару об'єкт інфраструктури.

У Дніпровському районі, житловому масиві на лівому березі Дніпра, пролунали вибухи, повідомив мер Києва Віталій Кличко. Кличко також сказав, що осколки снаряду впали на нежитлову територію в Голосіївському районі на правому березі, і там на короткий час спалахнула пожежа. Жертв немає.

        


 
 

 

 

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів