
Українці на лівобережжі Херсонщини дедалі частіше звертаються до волонтерських організацій із проханням допомогти з виїздом з окупації.
Про це розповів Стефан Воронцов, співзасновник ініціативи Humanity з Нової Каховки, у коментарі для «Новин Приазов’я».
За його словами, особливо зросла кількість запитів після підписання російським диктатором Путіним указу, що вимагає до 10 вересня або «легалізуватися» за законами РФ, або залишити територію. Люди розуміють, що це – примусова депортація.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кремлівський диктатор змушує українців без паспорта РФ виїхати з ТОТ Херсонщини
«Це вигнання українського народу з наших територій, з українських територій. Це те, що відбувається зараз в окупації. І через це також збільшилася кількість людей, які хочуть виїхати, збільшилася кількість людей саме молодих. Реально відчутно, що люди там «не вивозять» залишатися. Немає майбутнього у дітей там. Абсолютно. Нуль», – зазначив Воронцов.
Стрес, відсутність освіти та перспектив
Понад три роки в окупації без нормального навчання, соціального життя та медичної допомоги позначаються на психологічному стані людей. Тому люди ухвалюють рішення про виїзд з окупації.
З запитами до волонтерів звертаються люди різного віку. Стефан Воронцов говорить, що третина з тих, хто бажає виїхати, – молодь віком до 24 років. Але є й пенсіонери.
«Багато 17-18-річних. Взимку ще не було стільки охочих, а от зараз їх побільшало. Також багато літніх людей звісно, багато хворих, які тягнули з виїздом, а зараз настала критична ситуація зі здоровʼям», – говорить волонтер.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стояли, як живий щит, а за нашими спинами стріляли «Гради»: херсонка про виїзд з окупації
Основною складністю є те, що багато людей похилого віку, навіть попри бажання, не можуть виїхати. Оскільки потрібно пройти півтора кілометра з «сірої» зони». Але і такі запити волонтери намагаються вирішувати.
Страх перед фільтрацією – головна перешкода
Попри бажання виїхати, багатьох стримує і страх перед так званою російською фільтрацією. Люди бояться психологічного тиску.
«Буває таке, що люди розповідають щось зайве, беруть на себе щось зайве, але просто вже понеслося: страх, відчай і все інше. Буває, зникають люди, буває, розвертають. Тому це важко – наважитися реально виїхати», – розповідає Воронцов.
Волонтер наголошує: запити на допомогу – виїзд з окупації – це не просто звернення до ініціативи. Це звернення до України.
«Людина пише не нам, людина пише Україні», – підсумовує Воронцов.
Фото: ВВС