Людина зникла безвісти під час воєнного стану: як оформити відповідний статус і що це дає

Людина зникла безвісти під час воєнного стану: як оформити відповідний статус і що це дає

Автор: Ян Ярчук 29 Май 2024 12:30

У зв’язку зі збройною агресією Росії, воєнними діями в країні доля багатьох українців та українок наразі невідома, кількість таких людей щодня зростає.

Набуття статусу особи, зниклої безвісти, має важливе значення для рідних. До того ж це надає захист як прав та обов’язків людині, яка зникла безвісти, так і її близьким.

Міністерство юстиції України надало роз’яснення щодо того, як діяти, якщо людина зникла безвісти під час воєнного стану.

Зазначимо, що людина вважається зниклою безвісти за особливих обставин у зв’язку з:

– збройним конфліктом, військовими діями;

– тимчасовою окупацією частини території України;

– надзвичайними ситуаціями природного або техногенного характеру.

Правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, визначається Законом України від 12.07.2018 № 2505-VIII «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» та іншими законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою.

НАБУТТЯ СТАТУСУ ОСОБИ, ЗНИКЛОЇ БЕЗВІСТИ

Згідно з частиною першою статті 4 Закону, людина вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заяви про факт її зникнення. А відповідного статусу набуває з моменту реєстрації про неї відомостей у Єдиному реєстрі осіб, які зникли безвісти внаслідок особливих обставин.

Особа вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому Законом.

ХТО МОЖЕ ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРО РОЗШУК ЛЮДИНИ

Відповідно до частини першої статті 18 Закону, заяву про розшук особи, яка зникла безвісти внаслідок особливих обставин, потрібно подати до відповідного територіального органу Національної поліції України.

Цю заяву може подати будь-хто, хто став свідком або має інформацію про зникнення, включаючи родичів, військові формування, органи влади, місцеве самоврядування, громадські об’єднання тощо. Якщо така інформація надходить до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, він також може подати заяву про розшук.

Заява повинна містити всю доступну інформацію, що може допомогти у розшуку.

Відомості, подані в заяві, мають бути внесені до Реєстру протягом 24 годин після її отримання Уповноваженим від Національної поліції України.

ЯКІ ПРАВА МАЄ ОСОБА, ЩО Є ЗНИКЛОЮ БЕЗВІСТИ, ТА ЇЇ РІДНІ

Близькі родичі та члени сім’ї мають право на отримання достовірної інформації про місцеперебування, обставини її загибелі та місце поховання, якщо це відомо.

Також відповідно до положень статті 6 Закону члени сім’ї мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.

Права та інтереси людини, зниклої безвісти за особливих обставин, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку, або оголошення її померлою. Також, як передбачено Цивільним кодексом України, над майном може бути встановлено опіку.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону, якщо особа оголошена померлою, але її місцеперебування, місце поховання або місцезнаходження останків не встановлено, то розшук не припиняється доти, поки ці дані не будуть з'ясовані.

У разі, якщо обидва з батьків дитини вважаються зниклими безвісти, то над такою дитиною встановлюється опіка/піклування у порядку, передбаченому ЦК України.

Зазначимо, що набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не змінює її сімейного стану до моменту розірвання шлюбу за заявою другого з подружжя внаслідок визнання особи безвісно відсутньою або до моменту оголошення такої особи померлою.

Крім того, за людиною зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.

Зазначимо, що Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин – це електронна база даних, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної Законом України від 12.07.2018 № 2505-VIII «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» інформації про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, їх невпізнані останки, наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб, зниклих безвісти, безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інших даних, що використовуються для забезпечення обліку осіб, зниклих безвісти, з метою їх розшуку.

Відомості про наявність чи відсутність інформації про особу в Реєстрі надаються у формі Витягу в порядку, визначеному наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2022 № 535 «Про затвердження Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».

Детальніше про те, як отримати витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин,— за посиланням.

Також зверніть увагу на пам’ятку «Алгоритм дій для розшуку зниклого безвісти та отримання витягу з Реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», підготовлену Управлінням з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Міністерства внутрішніх справ України.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів