Колекція Херсонського обласного краєзнавчого музею нещодавно поповнилась новим цікавим експонатом. До музею передали жіночу сорочку-буденку та спідницю з нагрудником, які носили в деяких селах на північному лівобережжі Херсонщини. Пізніше працівники музею планують доповнити цей традиційний український жіночий образ нагрудними прикрасами та фартушком.
Поповнення колекції музею сталось на День міста Херсона.Про новий експонат розповідається на сторінці Херсонського обласного краєзнавчого музею у соцмережі.
Як йдеться у дописі, все почалось із розмови співробітниці музею із літньою корінною жителькою Херсонщини (Верхній Рогачик). Тоді жінка розповіла, що її прабабуся носила «сарахван».
«Та чи міг в українському селі в української жінки в ХІХ ст. бути «сарахван»?
Виявляється, міг. Тільки не сарафан, а спідниця з нагрудником – цікавий одяг, який прибув на Херсонщину з Чернігівщини.
Згідно з науковими джерелами, жителі Чернігівщини селилися в Горностаївці, Зеленому, Рубанівці та інших селах неподалік від Рогачика. А значить, привезена з Чернігова спідниця з нагрудником могла потрапити і в гардероб красуні з Верхнього Рогачика. Отже, секрет одягу, схожого на сарафан, розкривається просто», – йдеться у дописі краєзнавчого музею.
Там також зауважили, що заселення Херсонщини почалося наприкінці ХVІІІ – на початку ХІХ століть. Це вплинуло і на етнічний склад населення, культуру, традиції, і на особливості народного костюма. Тож місцева «мода» тих часів зазнала сильного впливу від приїжджих з Київської, Полтавської, Запорізької та Чернігівської областей.
Нині ж традиційний жіночий костюм родом з Чернігівщини, який носили і жінки на лівобережжі Херсонщини, буде в колекції Херсонського обласного краєзнавчого музею.
Працівники музею пояснили, що сорочка-буденка є справжньою, а спідниця з нагрудником – майстерно створеною реплікою.
«Відшита майстернею «Катря» репліка спідниці з нагрудником і справжня сорочка-буденка, вишита гладдю, та печатна біла хустка на щодень передають характер образу переселенки з Чернігівщини на Херсонщину кінця ХІХ початку ХХ століть. Ось так по частинках відтворюється образ. В перспективі працівники музею планують доповнити його нагрудними прикрасами та фартушком.
А почалося створення нового look-у з розмови із жителькою області. Спілкуйтеся з літніми людьми про минуле. Інколи там сховані справжні скарби та джерела натхнення!», – йдеться в дописі музею.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колекція з 200 експонатів, серед яких – чорнобаївська курка: херсонець розповів про процес створення чучел
Головна світлина: wikipedia, в тексті: Херсонський обласний краєзнавчий музей.