Кмітливі українські військові перетворюють коробки від «Джавелінів» на ліжка

Кмітливі українські військові перетворюють коробки від «Джавелінів» на ліжка

Автор: Володимир Тиравський, foreignukraines.com 10 Сентября 2022 11:25

93-я механізована бригада випустила стільки Javelin по російських танках, і тому потрібно було щось робити з купою порожніх коробок від цих ракет.

Деякі українські військові виявили, що з коробок від Javelin виходять чудові ліжка. Протитанкові ракети американського виробництва упаковані у великі чорні прямокутні капсули — ідеальний варіант, щоб не спати на брудній холодній підлозі на передовій. Про це йдеться у спеціальному репортажі The Washington Post, повідомляє Foreign Ukraine.

«Обов’язково згадайте, що коробки порожні. Нам не потрібно, аби американці думали, що вони надсилають нам «Джавеліни» лише для того, щоб ми могли спати на них», — сказав український солдат, демонструючи імпровізовані ліжка.

Насправді, все навпаки: 93-я механізована бригада випустила стільки Javelin по російських танках і тому потрібно було щось робити з купою порожніх коробок від цих ракет.

Бойові дії на цій стадії війни між Росією та Україною змістилися в бік обміну дальніми артилерійськими та ракетними ударами. Але незважаючи на те, що Javelin є зброєю меншої дальності — її максимальна дальність становить близько 2,5 миль — солдати на північному сході України, досі вважають протитанкові ракети ефективним способом завдати нищівної шкоди російським військам.


Український військовий із позивним Стус сидить на порожньому контейнері для ракет Javelin біля лінії фронту 21 липня. Українські солдати використовують порожні контейнери для кількох цілей, зокрема для сну. (Сергій Моргунов для The Washington Post)

Лейтенант Олександр Сосовський назвав цю зброю своїм «хорошим другом». За його словами, українські та російські війська в багатьох місцях окопалися на лінії фронту лише за кілька миль один від одного — у межах радіусу дії Javelin.

«Ми продовжуємо палити їхні машини, а це означає, що хоча б декілька будинків в Україні залишаться неушкодженими. Діти та військові не загинуть», – сказав він.

Протягом багатьох років, коли в Україні триває конфлікт з проросійськими сепаратистськими силами на сході України, протитанкові ракети Javelin були основною військовою допомогою з Вашингтона — оборонною, смертоносною зброєю, призначеною для стримування крупних бойових дій. Тоді їх тримали подалі від лінії фронту і ніколи не використовували поза навчальними полігонами, але зараз Javelin увійшов в український лексикон як символ підтримки Заходу.

Після того, як російські танки фактично перетнули кордон 24 лютого — і деякі з них були негайно знищені «Джавелінами» — культ цієї зброї виріс. «Джавелін» — або «Джавеліна» для дівчинки — тепер загальна назва для домашніх тварин. Місцеві супермаркети продають плюшеві іграшки-ракети Javelin для дітей. Інтернет-мем про релігійних діячів, які тримають Javelin, став настільки популярним, що його автор створив благодійну організацію, яка продає футболки із зображеннями цих ракет. Міністр оборони України нещодавно одягнув нашивку «Святий Джавелін» на бронежилет.

Підполковник Богдан Дмитрук – ще один фанат протитанкової техніки. Командир батальйону 93-ї української бригади сказав, що бачить зниження якості танків, які росіяни використовують на передовій. Він добре розуміє свого ворога — його батальйон на початку війни воював з тією ж російською бригадою в Сумській області, на півночі, а тепер вони знову зіткнулися в Харківській області.

У Сумах перемогла 93-тя бригада, яка вибила російські війська з цього регіону. За понад три місяці, що вони стояли під Ізюмом, лінія фронту майже не змінилась, хоча Дмитрук каже, що його підрозділ за цей час просунувся приблизно на 5 миль на одній ділянці. Дорога до нинішніх окопних позицій України всіяна знищеною російською технікою та гнилими солдатськими трупами. Хлібні поля тут спалені й заповнені вирвами від артилерійських снарядів — на їхніх краях проростають соняшники.

Танки, якими зараз користуються росіяни, є застарілими, оскільки вони вичерпали свій арсенал. Навіть екіпажі, які зараз керують цими танками, менш досвідчені, і вони навіть не встигають обстріляти українських військових, а їх уже знешкоджують.

«Українські військові під час першої хвилі бойових дій практично знищили новітні російські танки і БМП. Останньою їхньою машиною, яку ми пошкодили, була БМП-1 – одна з найстаріших моделей. Тому вони, дійсно, спустошують свої запаси», – підкреслює Дмитрук.

Вашингтон надав Україні понад 5000 Javelin у рамках своєї матеріальної допомоги величиною у понад 8 мільярдів доларів з початку роботи адміністрації Байдена. У перші дні війни Javelin передавали кожному, хто помічав ворожу колону — іноді з інструктажем на місці.

До російського вторгнення деякі українські військовослужбовці з американськими інструкторами відвідували спеціальні заняття з використання Javelin. Але цього було недостатньо для захисту від російських танкових конвоїв, коли почалася війна.

Використання Javelin та інших протитанкових ракет, таких як британська NLAW та українська Стугна-П, тепер вимагає більше часу. Для пошуку цілей 93-тя бригада використовує безпілотники. Потім невеликі групи — як правило, близько двох людей — переходять до стрільби, щоб знищити супротивника за допомогою Javelin або NLAW, які вважаються легшими та простішими у використанні, але призначені для коротких дистанцій.

Творчі способи достукатися до росіян придумали і бійці 93-ї бригади. Дмитрук сказав, що його солдати іноді прикріплюють «подарунок» — протитанкову гранату — до безпілотника, який потім скидає її на будь-яку машину супротивника.

«Зараз вони бояться, навіть підійти до своїх танків», – сказав Дмитрук.


Російський танк, захоплений українськими військами. Українська армія перепрофілювала частину захоплених нею російських танків, повернувши їх на передову. (Сергій Моргунов для The Washington Post)

Він перехопив аудіо, на якому деякі російські командири казали своїм солдатам наповнити білі мішки землею і накрити верхні частини своїх танків. Дмитрук сказав, що робити це – «марно».

Його бригада переробляє в ліжка не лише порожні коробки від Javelin. Якщо російський танк або бойова машина будуть легко пошкоджені і підлягають відновленню, то українці їх забирають собі. За словами Дмитрука, лише його батальйон знищив 18 російських танків, але п’ять танків вони відремонтували, перефарбували та передислокували на фронт.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів