Керівник «Енергоатому» Петро Котін: «Окупанти не підключать Запорізьку АЕС до Росії – це я вам обіцяю»
Фото: пресслужба "Енергоатому"

Керівник «Енергоатому» Петро Котін: «Окупанти не підключать Запорізьку АЕС до Росії – це я вам обіцяю»

Автор: Юрій Дощатов, РБК-Україна 11 Августа 2022 10:20

Про ситуацію на Запорізькій АЕС, можливість підключення станції до енергосистеми Росії та ймовірність приїзду на ЗАЕС місії МАГАТЕ – в інтерв'ю РБК-Україна розповів президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін (на фото).

- Петре Борисовичу, на сьогоднішній день хто управляє і контролює Запорізьку АЕС?

- Український персонал і ми – «Енергоатом» – контролюємо роботу станції, її експлуатацію та ядерну й радіаційну безпеку. Російські загарбники контролюють територію станції, фізичну безпеку станції. Тобто повністю периметр станції.

На території станції близько 500 солдатів. Вони захопили підвали для укриття персоналу на випадок аварії і викиду радіоактивних речовин. Там знаходяться солдати й персонал «Росатому» – близько 15 осіб. Важко сказати точно, скільки їх там, оскільки ми не контролюємо їхній захід і вихід. По тому, як ми бачимо – там їх постійно 10-15 чоловік, і періодично вони змінюються.

Ці люди знаходяться там як радники військового персоналу, який захопив станцію. Вони відстежують, що робить український персонал, і кажуть військовим, чи все йде нормально або ненормально, що можна руйнувати, що не можна.

Усі наші розпорядження станція виконує, але все узгоджується з військовими, а вони консультуються з представниками «Росатому». Так що люди «Росатому» там як «моніторингова місія».

- Чи відомо про факти застосування сили до співробітників ЗАЕС? Чи є з ними стабільний зв'язок?

- У нас зв'язок із керівником станції і начальником зміни. Близько 100 осіб на сьогодні були схоплені загарбниками – ОМОНом і ФСБ, який присутній в Енергодарі. Один був забитий до смерті – Андрій Гончарук – наш водолаз, він помер у лікарні від побоїв. Сергій Швець – працівник ремонтного підрозділу, до нього прийшли додому й розстріляли автоматною чергою. П'ять куль увійшли в тіло, три навиліт. Дивом він залишився живий і зараз вже на ногах. Це було два місяці тому.

П'ятеро людей ми не знаємо де знаходяться взагалі – їх забрали, і про них немає ніякої інформації. Це я говорю тільки про персонал станції, по Енергодару ситуація ще гірша. Постійно над ними знущаються, б'ють. Там встановилася практика забирати людей і потім у родичів просити 50 тисяч гривень викупу.

- Як ви думаєте, чому активізувалися обстріли станції?

- Росіяни давно носилися з ідеєю перемикання ЗАЕС на Крим. Для цього треба повністю відключити станцію від української енергосистеми й переключити на лінії, які з'єднують Крим – це підстанція у Джанкої, з Каховською станцією, а вже вона з'єднується із Запорізькою станцією. Для цього необхідно відключити весь окупований південь. І тоді вони зможуть це зробити за умови, що ЗАЕС буде відключена від української енергосистеми.

- А для чого їм південь відключати?

- Тому що українська й російська енергосистеми не збігаються за частотою – ми ж перед війною відключилися від Росії і 17 березня підключилися до європейської енергосистеми. Хоча частота однакова – 50 герц, але системи не синхронізовані. Тобто піки максимуму струму й напруги можуть бути в протифазі, і ви не можете в цьому випадку просто взяти й підключити, буде аварія.

Частота якщо й збігається, то все одно потрібна спеціальна синхронізація. Якщо її немає, ви можете відключити повністю одну сторону й потім поступово підключати її від свого джерела.

Росіяни передали на ЗАЕС спеціальну програму перемикань для подачі напруги для потреб ЗАЕС від підстанції 330 кВ Джанкой. Вона необхідна інженерам-електрикам для проведення відповідних робіт і в ній це все написано. Вони відключають повністю Запорізьку станцію від української енергосистеми й весь південь, а потім поступово від Джанкоя починають живити все назад уже на російській частоті – до Каховки й потім до ЗАЕС.

Потім Запорізьку станцію можна запускати, і її вже буде неможливо включити в українську енергосистему, оскільки вона буде на російській частоті. І передумовою виконання цієї програми – там так прямо й написано – є важке пошкодження в результаті обстрілів ліній зв'язку ЗАЕС з українською енергосистемою.

- І коли це вони планують зробити?

- У четвер ця інформація до нас прийшла, після цього в п'ятницю вони почали обстріли й пошкодили три лінії. У підсумку ЗАЕС залишилася на одній лінії. Ми готуємося полагодити всі пошкодження, підготували людей і матеріали для ремонтів, щоб включитися назад усіма лініями, які були.

- Тобто вони фактично попередили, що будуть підключати ЗАЕС до російської системи?

- Вони нас не попереджали, а просто передали програму, в якій написано – запитка ЗАЕС від Джанкоя.

- Так а коли вони за цією програмою збираються все завершити? На який період розрахована реалізація цієї програми?

- Від Росії та Білорусі ми відключилися протягом трьох днів.

- Зворотний процес можна зробити за такий саме час або швидше?

- Так, приблизно за такий саме час. Але найбільше питання і небезпека в тому, в якому стані буде перебувати ЗАЕС. Вони відключають станцію від зовнішнього живлення, а воно постійно необхідне.

- Але там же є генератори?

- Так, там є дизельні генератори. Вони включаться в аварійному режимі при втраті зовнішнього живлення. І далі ми будемо залежати від того, як довго вони пропрацюють.

- А наскільки довго вони зможуть працювати за нормою?

- У них пального на 10 діб. Але ніхто їх ніколи не перевіряв, щоб вони 10 діб працювали. За правилами вони випробовувалися на роботу протягом доби, і це було 30 років тому. Зараз вони періодично випробовуються, запускаються і підхоплюють систему – питань немає. Але такий тривалий термін... Може, він пропрацює три дні й зупиниться. Цього ніхто ніколи не перевіряв. І не належить це перевіряти.

- З приводу мінування на території станції – наскільки достовірна ця інформація?

- Ми знаємо, що вони замінували берегову лінію Каховського водосховища й ставок-охолоджувач, який відділений від нього. Ми це бачили й знаємо – ще в березні вони почали та місяці два колупалися із цим. Крім того, зараз, наприклад, у машинному залі першого енергоблоку стоїть 14 автомобілів, 12 з них – вантажівки «Урал», які завантажені незрозуміло чим. Ймовірно, там вибухівка й зброя. І ще там знаходиться дві машини типу джипів.

- Чому змінилася позиція з приводу візиту МАГАТЕ? Адже небезпека зберігається з березня, просто зараз вона стала чітко проявлятися. Чому раніше Міненерго й «Енергоатом» не форсували приїзд місії МАГАТЕ?

- Кілька переговорів було з МАГАТЕ з приводу їхнього приїзду. І в усіх заявах, які ми робили, ми говорили, що треба визнати, що основна проблема безпеки ЗАЕС – це присутність там загарбників і те, що вони там роблять.

І радикальним рішенням є встановлення демілітаризованої зони на території станції та навколо неї. Ми це просили зробити із самого початку. І після цього може приїхати місія, і ми зможемо забезпечити її безпеку.

Зараз ми не можемо гарантувати безпеку, оскільки від Запоріжжя до ЗАЕС - більше 50 блокпостів з озброєними людьми. Ми про це говорили, і президент про це говорив на зустрічі з Гроссі (Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі – ред.). Те, що пропонувалося – ввести миротворчий контингент ООН («блакитні каски» – ред.) на станцію і тоді в складі цього контингенту може бути місія МАГАТЕ.

- Є інформація від МЗС про те, що такий варіант готується? Запитую у вас, оскільки МЗС не коментує це питання.

- Про це йшлося з самого початку. Тим часом МАГАТЕ весь час не визнавало, що тут війна йде і станція захоплена. У всіх заявах, коли ми говорили про порушення шести принципів безпеки й про те, що на станції присутня військова техніка, і це порушення всіх правил, в тому числі й МАГАТЕ, – вони цього не визнавали. Там дуже сильний російський вплив.

- Але зараз вони вже все визнали, судячи з останніх заяв?

- Зараз – так. Остання заява їхня була про те, що принципи порушені й треба їхати. Так зараз їм і сказали – їдьте. Якщо ви визнаєте – їдьте. Ми готові вас приймати, але тільки не готові гарантувати безпеку. І одразу тиша. У підсумку виходить, ми як би готові їхати, але ви нам не дозволяєте. І на цьому всі зараз грають.

- Так ви думаєте, місія приїде в результаті чи ні?

- Поклавши руку на серце, думаю, не приїде, бо побояться. Якщо будуть «блакитні каски», то приїде. Але це все треба узгодити з ООН, а це не одного дня справа.

- Ви впевнені в кадрах «Енергоатому», враховуючи, що періодично з'являється інформація про зв'язок деяких співробітників з Андрієм Деркачем? (Деркач очолював «Енергоатом» у 2006-2008 роки. За даними СБУ, у 2016 році він був завербований РФ, у червні 2022 року агентурна мережа, куди входив нардеп Деркач, була викрита, - ред.) Називають Олега Бояринцева (директор з персоналу «Енергоатому» Бояринцев у березні 2022 року був затриманий СБУ, але незабаром його відпустили, - ред.). Ви впевнені, що серед кадрів «Енергоатому» немає, як то кажуть, «кротів»?

- Я абсолютно впевнений у наших кадрах. Я знаю, хто це все поширює, у тому числі й про Бояринцева, і про Деркача. Це практично російська група людей, серед яких зокрема й колишні працівники «Енергоатому», які згрупувалися в невелику купку та вкидають ці фейки. Дуже шкода, що підхоплюють це журналісти.

Конкретно про Бояринцева я можу вам сказати, що приблизно місяць тому він отримав нагороду Міноборони України за допомогу українським Збройним силам. Так що це все маячня про Бояринцева. Він коли молодий був, працював з Деркачем – помічником його був. Мало хто в кого колись давним-давно працював. І зараз із цього зробили цей кейс і роздмухують всю цю історію люди, які заважають нам робити справу, яка необхідна зараз.

- Там не тільки Бояринцев. Там і на вас натякають, і на міністра енергетики про зв'язок з Деркачем.

- Тут ніякого Деркача немає і не може бути. І з самого початку як ми прийшли, ми повністю виключили Росію з відносин з «Енергоатомом»: відмовилися від вивезення відпрацьованого ядерного палива в Росію, побудувавши ЦСВЯП (централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива), відмовилися від їхніх технологій, послуг і комплектуючих.

На початку війни повністю відмовилися від російського ядерного палива, вийшли з московського центру ВАО АЕС і так далі. Вивели відносини з американськими партнерами на найвищий рівень за всю історію української атомної енергетики. За це нас і б'ють. Скільки та ж сама група кричала, що ми цього не зможемо зробити? Зараз ми це зробили. Ми відмовилися від російських проектів повністю.

- Якщо ЗАЕС перепідключать, то яке паливо використовуватимуть? Там же є запаси і американського, і російського.

- Окупанти не підключать станцію до Росії – це я вам обіцяю. Не підключать при всьому прагненні. А паливо є і те, й інше, російське в тому числі.

- Ви впевнені, що взимку станція буде працювати в українській системі?

- У нас теж є Збройні сили.

- Ви хочете сказати, що якщо її «відрубають» від української системи, її «відрубають» і від російської?

- Я думаю, це буде до того, як вони «відрубають» її від української енергосистеми. Станція залишиться живиться від української енергосистеми, якщо вони продовжать виконувати свою програму. Поки ми їх зупинили, і ремонтуємо ці лінії. Наші бригади вже на місці оцінюють несправності. Зараз у Запоріжжя вже доставляється додаткові дроти, які потрібні для ремонту, і ми будемо відновлювати лінії, які пошкоджені.

- Тобто, якщо вони рухатимуться далі в плані підготовки станції до перепідключення, ми перерубаємо лінії?

- І я думаю, це буде правильним рішенням з точки зору України – перебити їм лінії, які вони збираються підключати. Думаю, наші Збройні сили будуть готові це зробити, якщо виникне необхідність.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів