Український контрнаступ у Херсонській області прогресує, а російські війська, схоже, намагаються уповільнити його й відступити на більш придатні для оборони позиції, а не зупинити його повністю. Про це йдеться у щоденному звіті за 18 вересня американського Інституту вивчення війни (ISW).
Про ситуацію на Херсонщині
«Російські війська, ймовірно, намагаються здійснити більш цілеспрямоване та контрольоване відведення в західній частині Херсонської області, щоб уникнути хаотичної втечі, яка характеризувала крах російських оборонних позицій у Харківській області на початку цього місяця», - йдеться у звіті.
Аналітики зазначають, що протягом останніх кількох місяців росіяни значно укріпилися на заході Херсонської області, включно з повітрянодесантними частинами та принаймні деякими підрозділами 1-ї гвардійської танкової армії.
«Ці ймовірно більш професійні й добре підготовлені та оснащені підрозділи, зосереджені на невеликій території в Херсонській області, були підготовлені до очікуваного контрнаступу. Вони, як виглядає, діють значно краще, ніж російські сили в Харківській області. У Харківській області українці знищили низку підрозділів 1-ї гвардійської танкової армії, змусивши їх втікати й захопивши велику кількість якісної техніки. Гірша результативність професійних російських військових у Харківській області порівняно з Херсонською може бути пов’язана з меншою концентрацією російських військ на Харківщині, а також із тим, що український контрнаступ там здивував російських військових», - повідомили в ISW.
Тим не менш, як зазначено у звіті ISW, український контрнаступ у Херсонській області прогресує, і російські війська, схоже, намагаються уповільнити його й відступити на більш придатні для оборони позиції, а не зупинити його чи повернути назад.
Аналітики додали, що безперервні українські атаки на російські наземні лінії зв’язку (GLOC) через річку Дніпро до західної частини Херсонщини, «схоже, все більше впливають на російські постачання на правому березі». Останні звіти свідчать про нестачу їжі та води в окупованому Росією місті Херсоні і про принаймні тимчасове послаблення вогню російської артилерії.
«Непідготовлені проксі-підрозділи зазнали краху на деяких ділянках російської лінії фронту, дозволяючи просуватися українцям. Українські сили, ймовірно, повернуть собі значну частину, якщо не всю, західної Херсонської області в найближчі тижні, якщо вони продовжуватимуть перешкоджати російським GLOC і далі просуватимуться. Українські успіхи можуть і надалі бути повільними, якщо російські війська діятимуть злагоджено, але також можуть і значно прискоритися у разі роз’єднаності російських сил», – наголосили в ISW.
Про нові «добровольчі» батальйони РФ
Також аналітики ISW звернули увагу на формування в Росії так званих добровольчих батальйонів, куди активно вербують ув’язнених.
У звіті сказано, що президент Росії Путін все більше покладається на нерегулярні добровольчі та проміжні сили, а не на формування збройних сил РФ. Аналітики ISW нагадують, що Путін усе літо та особливо після поразки на Харківщині ігнорував російське вище військове командування та керівництво Міноборони. Погіршені стосунки Путіна з військовим командуванням можуть частково пояснити посилення уваги Кремля до вербування погано підготовлених добровольців у спеціальні нерегулярні підрозділи.
«Відомий російський мілблогер повідомив, що російські війська «вже розпочали процес формування та укомплектування 4-го армійського корпусу, принаймні на рівні документації». Ця інформація може бути правдивою», - пише ISW.
Аналітики зазначають, що в Росії також дедалі активніше вербують ув’язнених, залучають козацькі загони й таємно мобілізують чоловіків з окупованих Донецької та Луганської областей. Увага до формування нерегулярних підрозділів викликає критику з боку відставних російських офіцерів, які вимагають створення звичайних дивізій, а не добровольчих батальйонів, кажуть в ISW.
Формування таких спеціальних одиниць призведе до подальшої напруги, нерівності та загальної відсутності згуртованості між силами.
«Усі ці групи мають різний рівень військової підготовки, децентралізовану командну структуру, різне сприйняття війни та мотивацію до боротьби, що робить конфлікт і погану координацію підрозділів більш вірогідними. Єдине, що їх об’єднує, — це абсолютно неадекватна підготовка до бою», - зазначає ISW.
Аналітики Інституту роблять висновок, що «формування нерегулярних, поспіхом навчених підрозділів не додасть ефективної бойової потужності російським силам, які воюють в Україні» і не вплине на подальший перебіг війни.
Ключові висновки
- Схоже, що російський президент Володимир Путін все більше покладається на нерегулярні, погано підготовлені спеціальні добровольчі та проксі-підрозділи, а не намагається відновити пошкоджені або знищені звичайні підрозділи російських сухопутних сил.
- Українські війська продовжують зміцнювати позиції на східному березі річки Оскіл у Харківській області, незважаючи на спроби Росії стримати їх.
- Російські війська на заході Херсонської області, можливо, намагаються контрольовано відступити на більш придатні для оборони позиції, щоб уникнути хаотичного відступу, який був характерним для краху російської оборони на Харківщині на початку вересня.
- Російські війська зазнали нищівних втрат у живій силі та техніці в боротьбі за східну Україну та особливо під час українського контрнаступу на Харківщині. Згідно з оцінками, оприлюдненими 18 вересня, кілька російських бронетанкових і механізованих підрозділів, ймовірно, були фактично знищені.
Тэги: