«І били, і на розстріл водили»: очільник Горностаївської громади – про пережитий полон

Нині Дмитро Ляхно – начальник Горностаївської селищної військової адміністрації. Влітку 2022 року окупанти забрали його на підвал, де чоловік провів 5 місяців.

До початку повномасштабного вторгнення РФ Дмитро Ляхно був законно обраним головою Горностаївської громади Каховського району. Сьогодні ця територія перебуває в тимчасовій окупації.

Дмитро Ляхно – голова Горностаївської ОТГ. Довоєнне фото надане hromadske

Перші 5 місяців після вторгнення він залишався разом із людьми –  займався забезпеченням потреб людей, організацією допомоги, координацією волонтерів. Окупанти весь цей час намагалися схилити його до співпраці, а 3 серпня 2022 року викрали з дому й відправили на підвал. Про пережите Дмитро Ляхно розповів в інтерв’ю виданню «Нижні Сірогози.City».

Про полон Дмитра Ляхна «Гривна» повідомляла ще у 2022 році, тоді про це одному з українських медіа детально розповіла його дружина Олена.

За словами очільника громади, у березні 2022 року в Горностаївці почалися перевірки. Окупанти заходили в селище колонами по 10-15 машин, озброєні, перекривали вулиці й проводили обшуки в будинках. У квітні в будівлі місцевої поліції вони створили комендатуру. Влітку їх ставало все більше, вони почали активно шукати кандидатів до окупаційної влади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Житель Горностаївської громади став депутатом окупаційної ради – вирок

До самого керівника громади окупанти теж періодично приходили, говорили, що формується нова влада, пропонували працювати.

«Я відповідав: ви присягу давали – і я присягу давав своїй країні. Ми займаємося гуманітарними питаннями, медичними послугами, бо окупації люди потребують і ліків і хліба. Були такі спілкування і емоційні, і стримані», – пригадує Дмитро Ляхно.

Він каже, що поки ситуація дозволяла, працювали під українськими прапорами – прапори на території громади ворог почав знімати в липні. Про створення окупаційної адміністрації в Горностаївці окупанти оголосили 5 серпня 2022 року. А за два дні до цього Дмитра Ляхна забрали в полон.

«Було насильство, обшук, допит. Прийшли вранці з автоматами, наділи на голову шапку, дуже побили й повезли. Зупинялися біля будинку Олександра Слісаренка, директора територіального центру, волонтера, також жорстоко били, мабуть, години три, і забрали. Більше я його не бачив. На жаль, досі про нього немає ніякої інформації», – розповідає очільник громади.

Дмитро Ляхно (ліворуч) та Олександр Слісаренко. Фото з архіву «Нижні Сірогози.City»

Далі його 2 тижні тримали у відділку поліції в Новій Каховці. Допитували, питали про зброю, нібито знайдену в громаді, про «терористичне угрупування», показували якісь автомати й бронежилети. Також окупантів цікавило, чому розвозили гуманітарну допомогу і звідки її брали. Відповіді їм дуже не подобалися.

«Окрім допитів, було фізичне насильство: і били, і на розстріл водили. На початках після фізичного побиття декілька днів нормально не міг присісти», – каже чоловік.

Через 2 тижні його перевезли до Горностаївки в приміщення місцевої поліції, де облаштували в’язницю.

«Був в одиночній камері, тож ніхто й не знав, де я – батькам вони говорили, що мене тут немає. Допити й знущання продовжилися з новою силою. По їхніх обличчях було видно, що декому просто подобалася влада над людиною. Передач не дозволяли. За 5 місяців схуд на 20 кілограмів», – пригадує Дмитро Ляхно.

Під час перебування чоловіка в полоні його дружині з дітьми вдалося виїхати на підконтрольну територію. Каже, стало легше триматися – це трохи зменшило можливості для шантажу, хоча в селищі ще залишалися батьки.

«І хоча сидів у підвальному приміщенні, знав, що відбувається контрнаступ. Розумів це з їхніх розмов, а ще вони говорили, що частину їхніх військових перекидають на Донбас. Відчувалося, що вони стали менш упевненими», – пригадує він.

Чоловіка відпустили з полону наприкінці грудня 2022 року. Після цього, завдяки друзям і землякам, він виїхав.

«Не знаю, що вплинуло, можливо наступ наших Збройних Сил, але всіх, кого утримували на підвалі, наприкінці грудня 2022-го випустили. Я виходив останній, попередньо написавши заяву, що претензій до умов “содєржанія” не маю».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Або йдеш по мінному полю, або твоєю дружиною потішаться дві доби»: історія родини з Горностаївської громади

Через рік, у грудні 2023 року, Президент призначив Дмитра Ляхна начальником Горностаївської СВА. Сьогодні він продовжує працювати дистанційно. Адміністрація СВА функціонує в громадах Бериславського району, співпрацює з місцевою владою, громадськими організаціями та фондами, піклується про своїх жителів, яким вдалося виїхати з окупації.

На головній світлині: Дмитро Ляхно, фото: «Нижні Сірогози.City»

Пов'язані записи

«У нас живуть коти й одуд»: як тварини стають частиною фронтового життя захисників Херсонщини (фото)

Українські захисники на фронті часто є рятівниками й друзями для чотирилапих і пернатих – тварини стають частиною побуту військових. Про дружбу з котами та порятунок одуда «Гривні» розповів військовослужбовець, який…

Подробиці
Ваучери замість наборів: як підтримують жителів прифронтових громад на Херсонщині

У межах проєкту «Гідність та стійкість прифронтових громад» жителі Херсонщини можуть отримати ваучери на придбання засобів гігієни у магазинах. Реалізується проєкт вже не перший рік, «Гривна» писала про його продовження і у…

Подробиці